Memo | Kalju seilab Saaremaalt tagasi tõusulainel, Kuressaare jääb penaltit taga nutma (galerii!) (0)

Kalju ei jätnud kokkuvõttes Kuressaarele erilist võimalust. Foto: Allan Mehik

Nõmme Kalju on hooaja lõpusirge eel leidmas stabiilsust, mis võimaldab korjata tabelisse veenvaid võite. Kuressaare vastu ei tegutsetud ülemäära vaatemänguliselt, aga 2:0 võit tuli lõpuks ikkagi kindlalt.

Avapoolajast ei oleks olnud ülevaatesse suurt midagi märkida, kui Kalju poleks veidi enne pausile minekut juhtima asunud. Paar meest proovis pealelööke, mõni võttis keskväljaduellides kollase kaardi, aga suures plaanis oli tegu äärmiselt sündmustevaese kohtumisega. Ent siis jõudis kätte 42. minut ning Kuressaare jäi hätta Kalju järjekordse nurgalöögiga. Promise Davidi pealöök põrkles karistusalas meeste vahel ühele ja teisele poole, pall löödi kastist välja, aga 16 meetril ootas Kalju kaitsja Giannis Tsivelekidis, kes kavala löögi segamatult posti kõrvale sättis – 0:1.

Teisel poolajal tuli mängu elu ja kohe esimestel minutitel oli Kalju karistusalas väga penaltihõnguline olukord, millest põhjalikumalt allpool. Pika VAR-kontrolli järel läks mäng siiski edasi. Kuressaare harvad üritused olid hambutud, aga Kaljugi ei suutnud teise väravani jõuda, sest kord jättis Promise lubava rünnaku korralikult lõpetamata, siis jälle virutas Artjom Dmitrijev kaugelt napilt ristnurgast mööda.

Soovituni jõudsid külalised lõpuks 77. minutil. Vasakult äärelt karistusalasse murdnud Pavel Marin andis söödu penaltipunkti kandis oodanud vahetusmehele Nikita Ivanovile, kes lõi peale. Pall lendas latti, põrkas sealt üle joone ja tagasi platsile.

Värav? Abikohtunik Veiko Mõtsnik tõstis selle märgiks lipu ja ka peakohtunik Juri Frischer näitas keskringile. VAR alustas taas kontrolli, mis võttis aega peamiselt seetõttu, et kaamerate aeglase liikumise süül oli kriitiline hetk näha üpris kehvasti. Ent olemasoleva materjali põhjal paistis, et pall oli tõesti napilt, aga siiski kindlalt tervenisti üle terve joone. Vähemasti ei paistnud ainsatki tõendit, mis oleks näidanud vastupidist, ja otsus jäi jõusse – 0:2.

Allesjäänud kümnekonna minuti jooksul tehti ohtralt vahetusi ja Kalju näitas, kuidas eduseisus aega tappa. Pigem oli lähedal nende kolmas kui Kuressaare esimene värav ning lõpuvile kuulutas Kalju tänavust kolmandat võitu Kuressaare üle, aga alles esimest Saaremaa pinnal pärast ülemöödunud aastat.

Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

Murekoht | Kuressaare rünnak kiratses hullult. Et nädalavahetusel Levadialt saadud 0:4 sauna järel püüti konservatiivsemalt mängida, ei üllatanud. Et oma ründemäng seeläbi veel hullemini soiku vajus, aga küll. Algkoosseisu edutatud Otto-Robert Lipu kiirust ei suudetud ära kasutada, ka tema asemele tulnud Sten Reinkorti pealelöögid ebaõnnestusid.

Peatreener Roman Kožuhhovski rõhutas ETV-le antud mängujärgses intervjuus, et tema meeskond võitleb alati lõpuni ja tegi seda ka nüüd. Õige, kuid enesekindlust näib meeskonnal küll kõvasti nappivat. See väljendub nii meeskondlikus kui ka individuaalses tegutsemises, Kalju sugune heale soonele sattunud meeskond kasutab niisuguse haavatavuse aga kohe ära. Mängu on võimalik enda kontrolli alla saada tavaliselt keskvälja valitsemise abiga, seal jäi Kuressaare aga jälle vastasele alla. Olgu selleks objektiivseid põhjuseid või mitte, lahendused on Kožuhhovskil vaja leida kiiresti.

Rõõmukoht | Kalju  uus hingamine. Nõmmekad võinuks septembri algul pronksilahingus ohjad kindlalt enda kätte haarata, ent kaotas tollal võõrsil Paidele. Pärast seda pole aga pead norgu lastud ja koondisepausi on tõhusalt kasutatud. Florast oldi ajuti parem ja minimaalselt mängiti nagu võrdne võrdsega, mistõttu oli ka võit väga lähedal. Tammeka ja nüüd Kuressaare alistamine märgib Kalju tänavuse hooaja kontekstis juba stabiilsust.

Kerge suvise verevahetuse järel näib meeskond olevat leidnud uutmoodi hingamise. Kui palju on selles treenerite tööd ja kui palju lihtsalt pusletükkide paremini kokkusobitumist, teavad asjaosalised ise, aga on fakt, et võrreldes hooaja algusega on praeguses Kaljus kõvasti rohkem meeskonnavaimu.

Üllatus | Oli penalti või polnud? Teise poolaja algul näis, et Kuressaarel on suurepärane võimalus seis viigistada. Promise David lõi karistusalas võõrustajate kaitsjale Märten Pajunurmele vastu jalgu ja ehkki peakohtunik Juri Frischer lasi esialgu mängul jätkuda, peatati see õige pea. VAR Karl Koppel uuris kordusi mitu minutit, aga lõpuks Frischerit monitori juurde ei kutsutudki.

Miks otsus sedapidi langes, oli keeruline mõista. Promise ei mänginud palli, tabas vastast, ka näisid Pajunurmel olevat kõik võimalused kontakti puudumise korral pallini küündida. Minimaalselt võinuks anda kohtunikule võimaluse juhtunu veelkord ekraanilt üle vaadata, kuid küllap peab selles asjas taas tõe jalule seadma "Videokohtuniku" järgmine episood.

Staar kustutas end ise | Promise David meenutab endiselt lihvimata teemanti. Ründaja oli hooaja alguses kindel duublimees ja ehkki ta kõmmutas seal omajagu väravaid, ei kippunud esindusmeeskonnas edu kuidagi tulema. Aga suvest saadik on asi läinud ülesmäge ja eelmises omavahelises mängus kostitas ta Kuressaaret kahe tabamusega. Võimalusi oli ka nüüd omajagu, paraku lonkab endiselt Promise’i oskus langetada otsustaval hetkel õigeid otsuseid. Nii kippus ta mitmel puhul palli väravasse prõmmima, unustades täpsuse.

Muuhulgas lasi noor kanadalane raisku vahva momendi, mida oleks värava sündimise korral saanud kedrata veel kaua-kaua. Vahetusest sekkunud Zyen Jonesile astuti keskväljal kannale, nii et tal tuli putsa jalast, kuid ameeriklane jooksis edasi ja andis vasaku ehk sokkis jalaga Promise’ile läbisöödu. Kahjuks läks Promise ka seda võimalust jõuga lõpetama ja virutas uuesti palli küljevõrku.

Haruldane hetk | Kaks kollast sukeldumise eest! Avapoolajal läks Kalju karistusalas kergelt lendu Otto-Robert Lipp, teise poolaja keskel üritas Kuressaare trahvikastis sama Olivier Rommens. Frischer "premeeris" mõlemat väga kiiresti hoiatusega. Tänuväärne, kui pettusekatsed eos läbi kriipsutatakse.