MÄNGUD
UUDISED
EILE
TÄNA
HOMME

Logi sisse

Sotsiaalmeedia kontoga portaali sisenemiseks pead sisestama õige salasõna ja kasutajanime ning nõustuma oma andmete jagamisega Soccernetiga.

Soccerneti kontoga portaali sisenemiseks logi eelnevalt foorumisse sisse ning seejärel kliki portaalis Soccerneti sisselogimisikoonil.

Olles foorumi mobiilivaates, saab portaali tagasi, kerides lehe lõppu ning klikkides "Portaal".

KOKKUVÕTTED 2022
3 Link kopeeritud

Premium liiga parimad ründajad ja väravavahid 2022

3 Link kopeeritud
Kris Ilves pilt
Kris Ilves
Kris Ilves pilt
Kris Ilves

Robi Saarma säras oma debüüthooajal Premium liigas. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Premium liiga kokkuvõtted 2022 on jõudnud ründajateni ja väravavahtideni. Kes särasid väravate löömisel ja kes väravate kaitsmisel?

Soccernet.ee toimetuse hääletusel selgus kaheksa ründajat ja neli väravavahti, kes on meie hinnangul tänavu kõige rohkem säranud. Kahel eelmisel aastal pälvis fännide hääletusel parima ründaja auhinna Rauno Sappinen ning väravavahtidest on kolm aastat järjest triumfeerinud Matvei Igonen.

FC Flora on tänavu ründajate nimekirjas koguni kolme mängijaga. Kahe ründajaga on esindatud Paide Linnameeskond ja FC Kuressaare ning ühe ründajaga Nõmme Kalju. Väravavahid on FC Florast, FCI Levadiast, Paidest ja Kaljust. Head lugemist!

NB! Siin ja edaspidi pakutavad "eelnimekirjad" on sündinud toimetuse ühise hääletuse tulemusel ja koostatud vaid tutvustaval eesmärgil. Lõplik fännide lemmik selgub suurel hääletusel, kus igaüks saab valida endale meelepäraseimad Premium liiga pallurid. Hääletus avatakse päev pärast hooaja lõppu ehk 13. detsembril. 

Premium liiga parimad ründajad 2022 (tähestikulises järjekorras):

Rauno Alliku. Foto: Brit Maria Tael

Rauno Alliku
Klubi: Tallinna FC Flora
Vanus: 32
Senine hooaeg
29 mängu (22 põhis); 11  (0 pen.); 4 väravasöötu; 4 .

Floras oli Sappineni lahkumise järel esiründaja koht ripakil, mida soovisid endale saada nii Tartu Tammekast saabunud Tristan Koskor kui ka Tallinna Legionist liitunud Aleksandr Šapovalov, aga kummalgi see lõpuks ei õnnestunud. Kuna ka Mark Anders Lepik ei suutnud ennast traumadest eemal hoida, siis ei jäänud Jürgen Hennil muud üle, kui panustada Alliku peale. Ja panused olid suured, sest mängus oli meistritiitel.

Lisaks olid suured Sappinenist maha jäänud saapad, aga Alliku astus nendesse soliidselt. Ta ei löönud üksinda 30 väravat, vaid tabamused jagunesid ühtlaselt. Ta lõi 11 väravat, aga neist vaid üks medalinõudlejate vastu. Seda statistikat on tal võimalik parandada viimases voorus, kui minnakse vastamisi Levadiaga. Alliku roll meistritiitlis oli märgatav ja see kajastub ka InStati statistikas - ta on parim tipuründaja. Lisaks on ta kõige rohkem vigu teeninud mängija.

Mattias Männilaan. Foto: Brit Maria Tael

Mattias Männilaan
Klubi: FC Kuressaare
Vanus: 21
Senine hooaeg
27 mängu (27 põhis); 9  (0 pen.); 5 väravasöötu; 5 .

Kui Männilaan ennast mullu Premium liiga parimate ründajate hulka murdis, siis oli see paljudele üllatus. Tänavu on kirjas vähem väravaid, aga nimekirja kuulumine ei ole enam üllatus. Seekord on Männilaane kõrval ka Sten Reinkort, kes skoorib samuti ja kellega on tal suurepärane klapp.

Männilaan alustas hooajaks valmistumist Floras, aga Kuressaarde naasmine oli mängija arengut ja enesekindlust silmas pidades ainuõige käik. Samas nagu juba mainitud, siis Flora esiründaja koht oli ripakil ...

Männilaan tõestas teist aastat järjest, et tal on potentsiaal olemas. See teadmine annab mängijale endale enesekindlust juurde. Ta mängis tänavu olude sunnil ka ääremängija kohal, kus sai suures plaanis korralikult hakkama. Kuna Mairo Miil oli pikalt vigastatud, siis nägime ka Männilaane pikki küljesisseviskeid. Lisaks teenis Männilaan kolm penaltit.

Henrik Ojamaa. Foto: Mauri Levandi

Henrik Ojamaa
Klubi: Tallinna FC Flora
Vanus: 31
Senine hooaeg
28 mängu (24 põhis); 6  (1 pen.); 9 väravasöötu; 4 .

Ojamaa ei hiilanud väravatearvu poolest, aga üheksa resultatiivset söötu on märkmisväärne saavutus, millest rohkem on kirjas vaid meeskonnakaaslasel Konstantin Vassiljevil ja Ioan Jakovlevil. Ojamaa näitas juba eelmisel ehk oma esimesel hooajal Premium liigas stabiilseid esitusi ning jätkas tänavu samal lainel. 

Stabiilsus on edu võti ja seda näitab ka InStati statistika, mille näitajate poolest on Ojaama liiga paremuselt teine mängija. Ta on endiselt füüsiliselt võimas, kiire ja tehniline mängija, aga enam mitte triblakuningas, sest tänavu ta kolmekohalise arvu edukate triblinguteni ei jõudnud nagu mullu. Väravatega lõppenud rünnakutes on ta sagedane osaline.

Sten Reinkort. Foto: Allan Mehik

Sten Reinkort
Klubi: FC Kuressaare
Vanus: 24
Senine hooaeg
35 mängu (35 põhis); 14  (3 pen.); 5 väravasöötu; 3 .

Sarnane jutt, mis on kirjas Männilaane juures, sest me ei saa kunagi teada, milliseks oleks kujunenud Reinkorti hooaeg, kui ta oleks Flora esiründaja koha endale saanud. Löönud sama palju väravaid? Poole rohkem väravaid? Pinge all murdunud? Kõik variandid on võimalikud.

Laenuperiood Kuressaares oli Reinkortile lõpuks väga kasulik. Ta tegi karjääri esimese täishooaja tipuründaja kohal ja see õnnestus täielikult. Ta sobib Kuressaarde nagu rusikas silmaauku. Ta on püsinud terve ja käinud väljakul kõigis mängudes. Kui Reinkort saab ka viimases voorus mänguaega, siis on täistabamus kirjas.

Reinkort on löönud 14 väravat, aga raisanud ka palju võimalusi, sest näiteks pealelöökide arvestuses on temast eespool vaid kaks mängijat. Samas on ta ründajalikult nahaalne - kui avaneb võimalus lüüa, siis Reinkort ka lööb. Lisaks on ta võitnud väga palju kahevõitluseid.

Robi Saarma. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Robi Saarma
Klubi: Paide Linnameeskond
Vanus: 21
Senine hooaeg
33 mängu (21 põhis); 16  (3 pen.); 9 väravasöötu; 2 .

Eelmisel hooajal Nõmme Unitedi särgis Esiliigas võrgud puruks löönud Saarma astus Premium liigasse pauguga. Ta ei vajanud kohanemiseks aega, sest avas väravatearve juba teises voorus ja tänaseks on ta Zakaria Beglarišvili järel liiga teine väravakütt. See on muljetavaldav.

Siinkohal tasub märkida, et ta ei ole naturaalne ründaja, vaid väga universaalne mängija, kes on Paide eest tegutsenud ka mõlemal äärel, aga peamiselt ikkagi paremal. Väga hea plahvatuse ja löögijalaga ründaja, kes avaneb hästi ka kaitseliini taha. Loeb mängu suurepäraselt ja on kaitsjatele väga ebameeldiv mängija.

Saarma on realiseerinud ka kolm penaltit, millest rohkem on suutnud vaid Beglarišvili. Samas on ta kaks korda ka penaltipunktil eksinud. "Trennis harjutan küll nii tihti kui võimalik, aga vahel lihtsalt ei vea. Täna oli ka lähedal, ei läinud sisse, aga juhtub ikka - järgmise löön ära," sõnas ta pärast 7:2 võidumängu Tallinna Kaleviga. Kusjuures samas mängus lõi Saarma neli väravat.

Ebrima Singhateh. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Ebrima Singhateh
Klubi: Paide Linnameeskond
Vanus: 19
Senine hooaeg
21 mängu (põhis); 9  (2 pen.); 2 väravasöötu; 3 .

Singhateh ei mänginud Premium liigas ülemäära palju, sest Tšehhi suurklubi Praha Slavia soetas gambialase pärast edukaid euromänge endale. Singhateh lõi 90 mänguminuti kohta 0,94 väravat, mis on ülekaalult liiga parim näitaja ning millega ta oleks eelmisel hooajal ka Sappinenile konkurentsi pakkunud. Ta ei saanud algkoosseisus isegi kahekohalise arvu mänge kätte, aga kokku käis väljakul 21 korda, millega jäi jalgpallisõpradele eredalt meelde.

Paide tõmbas kübarast jänese välja, sest Singhatehi kiiired ja tehnilised jalad muutsid rünnaku veel atraktiivsemaks. Tema kiirus ja triblamisoskus kerkisid teistest headest omadustest kõige rohkem esile ning sellega puutusid kokku nii Premium liiga kui ka Tbilisi Dinamo ja Ararat-Armenia kaitsjad. Ta teenis neli penaltit, mis on liiga parim näitja. Ise realiseeris kahest kaks.

Sergei Zenjov. Foto: Mauri Levandi

Sergei Zenjov
Klubi: Tallinna FC Flora
Vanus: 33
Senine hooaeg
29 mängu (28 põhis); 10  (3 pen.); 5 väravasöötu; 5 .

Zenjovil on tänavu kümme väravat kirjas ehk neli vähem kui mullu, aga siinkohal oleks patt jätta mainimata, et kui tema posti- ja lattilöögid oleksid võrgus maandunud, siis asuks ta praegu väravalööjate edetabelis teisel (!) kohal. Ta kolistas seitse korda väravaraamistikku!

Suures plaanis tegi Zenjov jälle oma ära. Ta tegi seda, mida temasuguselt mängijalt oodatakse. Tal on meeletult kogemusi, aga tähtis on osata neid ära kasutada. Zenjov on seda suutnud. Lisaks ei ole ta oma kiiruses ülemäära palju tagasi andnud, vaid valmistab sellega endiselt kaitsjatele peavalu. Korralik löök on tal alati olnud ja see ei kao kuhugi.

Alex Matthias Tamm. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Alex Matthias Tamm
Klubi: Nõmme Kalju FC
Vanus: 21
Senine hooaeg
27 mängu (26 põhis); 12  (1 pen.); 5 väravasöötu; 9 .

Vaieldamatult Kalju parim mängija. Elu parim hooaeg, aga ikkagi jääb kripeldama, sest ta ei ole püsinud terve. See maksis talle suvel ka koondisekutse ja võimaliku debüüdi. Ka hooaja lõpusirgel on trauma teda seganud, aga hooaja lõikes on Tamm olnud suurepärane. InStati arvestuses on ta Alliku järel ning Reinkorti ja Männilaane ees paremuselt teine tipuründaja.

Selle kohta ei ole viimasel ajal põhjalikku uuringut tehtud, aga tõenäoliselt on Tamm kõige ebameeldivam ründaja Premium liiga kaitsjatele. Ja see on kompliment ründajale. Ta annab Kaljule rünnakul erinevaid käike, sest Tamm suudab resultatiivselt mängida nii äärel kui ka tipuründes. Kalju ründemäng on palju ladusam, kui Tamm on väljakul.

Napilt jäi valikust välja: Deabeas (Paide Linnameeskond), Ats Purje (JK Tallinna Kalev).

Parimad väravakütid:

21 Zakaria Beglarišvili (Levadia)
16 Robi Saarma (Paide)
14 Sten Reinkort (Kuressaare)
13 Konstantin Vassiljev (Flora)
12 Alex Matthias Tamm (Kalju)
11 Rauno Alliku (Flora)
10 Deniss Dedetško (Trans), Nikita Ivanov (Legion), Daniil Kuraksin (Flora), Martin Miller (Flora), Ats Purje (Kalev), Sergei Zenjov (Flora)
9 Deabeas (Paide), Liliu (Levadia), Mattias Männilaan (Kuressaare), Kevin Mätas (Tammeka), Kaimar Saag (Paide), Ebrima Singhateh (Paide)

Väravad 90 mänguminuti kohta (arvestatud mängijaid, kes löönud vähemalt 9 väravat):

0,98 Ebrima Singhateh (Paide)
0,73
Zakaria Beglarišvili (Levadia)
0,73 Robi Saarma (Paide)
0,62 Konstantin Vassiljev (Flora)
0,60 Daniil Kuraksin (Flora)
0,56 Liliu (Levadia)
0,55 Deabeas (Paide)
0,50 Rauno Alliku (Flora)
0,49 Alex Matthias Tamm (Kalju)
0,45 Kaimar Saag (Paide)
0,42 Sten Reinkort (Kuressaare)
0,40 Sergei Zenjov (Flora)
0,38 Martin Miller (Flora)
0,37 Ats Purje (Kalev)
0,36 Mattias Männilaan (Kuressaare)
0,36 Kevin Mätas (Tammeka)
0,35 Nikita Ivanov (Legion)
0,34 Deniss Dedetško (Trans)

Kübaratrikid:

1 Oleksandr Koževnikov (Trans), Liliu (Levadia), Martin Miller (Flora), Mattias Männilaan (Kuressaare), Ats Purje (Kalev), Robi Saarma (Paide), Aleksandr Volkov (Kalju)

Eelmiste aastate meistriliiga parimad ründajad:

2021: 1. Rauno Sappinen, 2. Henri Anier, 3. Robert Kirss
2020
1. Rauno Sappinen, 2. Henri Anier, 3. Vlasi Sinjavski
2019
1. Erik Sorga, 2. Alassana Jatta, 3.-4. Kaimar Saag, 3.-4. Sten Reinkort
2018
1. Liliu, 2. Tristan Koskor, 3. Roman Debelko
20171. Rauno Sappinen, 2. Rimo Hunt, 3. Liliu
20161. Vjatšeslav Zahovaiko, 2. Jevgeni Kabajev, 3. Rauno Sappinen
20151. Ingemar Teever, 2. Ats Purje, 3. Vjatšeslav Zahovaiko
20141. Jevgeni Kabajev, 2. Igor Subbotin, 3. Manucho
20131. Rimo Hunt, 2. Vladimir Voskoboinikov, 3. Vjatšeslav Zahovaiko
20121. Tarmo Neemelo, 2. Zakaria Beglarišvili, 3. Vladislav Ivanov
20111. Aleksandrs Cekulajevs, 2. Albert Prosa, 3. Tarmo Neemelo
20101. Sander Post, 2. Jüri Jevdokimov, 3. Rauno Alliku
20091. Vitali Gussev, 2. Nikita Andrejev, 3. Vjatšeslav Zahovaiko
20081. Ingemar Teever, 2. Tarmo Kink, 3. Sander Post
20071. Indrek Zelinski, 2. Tarmo Kink, 3. Dmitri Lipartov
20061. Nikita Andrejev, 2. Maksim Gruznov, 3. Vjatšeslav Zahovaiko
2005: 1. Tarmo Neemelo, 2. Ingemar Teever

Premium liiga parimad väravavahid 2022 (tähestikulises järjekorras):

Ebrima Jarju. Foto: Katariina Peetson

Ebrima Jarju
Klubi: Paide Linnameeskond
Vanus: 24
Senine hooaeg
17 mängu (17 põhis); 15  (1 pen.); . Tõrjeprotsent 80.

Nimekirjas on Jarju, mitte Mihkel Aksalu? Jah, Gambia puurilukk on hooaja teises pooles saanud võimaluse ja selle suurepäraselt ära kasutanud. "Ma ei pea Mihkliga võistlema, vaid temalt õppima, et olla tulevikus sama hea," rääkis Jarju kevadel pärast karjääri kolmandat mängu Premium liigas. Tänaseks on ta Paide väravas olnud 17 korda ja teinud seitse nullimängu.

Kui kaitseliin on Paidel aeg-ajalt kärisenud, siis Jarju pole väravasuul palju eksimusi sisse lubanud. Ta on kiiresti kohanenud, juhendab meeskonnakaaslasi häälekalt, teeb joonel suurepäraseid tõrjeid ja otsib jalaga mängus alati loogilisi käike.

Marko Meerits. Foto: Katariina Peetson

Marko Meerits
Klubi: Nõmme Kalju FC
Vanus: 30
Senine hooaeg
24 mängu (24 põhis); 26  (2 pen.); . Tõrjeprotsent 75.

Meerits on selles nimekirjas ainus, kes on varasemalt fännide poolt Premium liiga parimaks väravavahiks valitud. See juhtus 11 aastat tagasi ja pärast seda on ta korra esikolmikusse jõudnud. Tõsi, Meerits on ka välismaal mänginud ja pole saanud alati seda auhinda jahtida.

Kogenud Meerits alustas hooaega kindla esiväravavahina ja päästis Kalju oma supertõrjetega korduvalt halvimast, aga hooaja lõpus on väravasuul olnud Henri Perk, kes on samuti näidanud väga häid esitusi ja treeneritel pole põhjust teda välja vahetada. Lisaks on Meeritsat tänavu kimbutanud ka tervisemured. Kuigi Maico Rimmel võib vastu vaielda, siis Meerits on ilmselt endiselt Premium liiga parim väravavaht jalaga mängus.

Karl-Romet Nõmm. Foto: Katariina Peetson

Karl-Romet Nõmm
Klubi: Tallinna FC Flora
Vanus: 24
Senine hooaeg
28 mängu (28 põhis); 15  (1 pen.); . Tõrjeprotsent 85.

Nõmm alustas hooaega mõnevõrra üllatuslikult Evert Grünvaldi järel teise väravavahina ja korjas mänguminuteid duubli eest Esiliigas. Kuna Grünvald sai vigastada, avanes Nõmmel kauaoodatud võimalus Eesti tippklubi väravas ennast proovile panna, sest mullu oli ta ju Igoneni järel teine väravavaht ja siis oli postide vahele keeruline saada.

Tänavu tekkinud võimaluse kasutas Nõmm sajaprotsendiliselt ära. Ta muutus iga mänguga aina enesekindlamaks. Kaitse algab ründajatest ja lõppeb väravavahiga. Kui keegi eespool eksis, siis taga olid asjad korras, sest Nõmme niisama lihtsalt üle ei mängitud. Sellepärast oli ka Ingmar Krister Paplavskisel ja Kristen Lapal keeruline Nõmmelt kohta endale saada.

Karl Andre Vallner. Foto: Brit Maria Tael

Karl Andre Vallner
Klubi: Tallinna FCI Levadia
Vanus: 24
Senine hooaeg
32 mängu (32 põhis); 20  (2 pen.); . Tõrjeprotsent 78.

18 nullimängu näitab kvaliteeti ja seda on Vallner tänavu näidanud rohkem kui eelmisel aastal. Koondiseringis on ta kindlalt sees, aga eespool on väravavahid, keda naljalt pingile ei mängi. Samas Levadias on esikindad kindlalt Vallneri käes ja klubis talle konkurentsi ei ole.

Mullu sai kooliraha makstud päris palju ja tänavu on ta olnud kindlam. Tõsi, mõned eksimused on ikkagi sisse tulnud, sealhulgas üks punane kaart, aga kõik eksivad. Võrreldes eelmise aastaga on areng olnud nähtav, aga mitte ülemäära suur. Stabiilsus maksab ja selles on ta juurde pannud.

Nullimängud:

18 Karl Andre Vallner (Levadia)
16 Karl-Romet Nõmm (Flora)
7 Ebrima Jarju (Paide), Marko Meerits (Kalju)
5 Richard Aland (Tammeka), Magnus Karofeld (Kuressaare)
4 Kristen Lapa (Kuressaare/Flora), Henri Perk (Kalju), Aleksei Matrossov (Trans)
3 Mihkel Aksalu (Paide), Ivans Baturins (Legion), Sergei Lepmets (Kalju), Ingmar Krister Paplavskis (Kuressaare)
2 Evert Grünvald (Flora), Carl Kaiser Kiidjärv (Tammeka), Artur Kotenko (Levadia), Maksim Pavlov (Trans), Stiven Raider (Kalev), Maico Rimmel (Kalev)
1 Marcus Agarmaa (Tammeka), Ott Nõmm (Vaprus), Karl Johan Pechter (Tammeka), Mattias Sapp (Paide)

Sisselastud väravad 90 mänguminuti kohta (arvestatud väravavahte, kes mänginud vähemalt 900 minutit):

0,54 Karl-Romet Nõmm (Flora)
0,63 Karl Andre Vallner (Levadia)
0,88 Ebrima Jarju (Paide)
0,93 Richard Aland (Tammeka)
1,08 Marko Meerits (Kalju)
1,24 Mihkel Aksalu (Paide)
1,37 Kristen Lapa (Kuressaare/Flora)
1,55 Ingmar Krister Paplavskis (Kuressaare)
1,60 Aleksei Matrossov (Trans)
1,62 Maico Rimmel (Kalev)
1,98 Carl Kaiser Kiidjärv (Tammeka)
2,24 Ivans Baturins (Legion)
2,45 Ott Nõmm (Vaprus)
2,90 Hendrik Vainu (Vaprus)
2,97 Stiven Raider (Kalev)

Eelmiste aastate meistriliiga parimad väravavahid:

2021: 1. Matvei Igonen, 2. Mihkel Aksalu, 3. Karl Andre Vallner
2020
1. Matvei Igonen, 2. Karl-Romet Nõmm, 3 Marko Meerits
2019
1. Matvei Igonen, 2. Mait Toom, 3. Sergei Lepmets
2018
1. Sergei Lepmets, 2. Karl Johan Pechter, 3. Pavel Londak
20171. Mait Toom, 2. Sergei Lepmets, 3. Karl-Romet Nõmm
20161. Matvei Igonen, 2. Sergei Lepmets, 3. Vitali Teleš
20151. Mait Toom, 2. Sergei Pareiko, 3. Kristjan Tamme
20141. Roman Smiško, 2. Matvei Igonen, 3. Mihhail Lavrentjev
20131. Roman Smiško, 2. Vitali Teleš, 3. Matvei Igonen
20121. Vitali Teleš, 2. Roman Smiško, 3.-4. Michael Patrick Kaltenhauser, 3.-4. Stanislav Pedõk
20111. Marko Meerits, 2. Kert Kütt, 3. Martin Kaalma
20101. Mait Toom, 2. Sergei Lepmets, 3. Martin Kaalma
20091. Martin Kaalma, 2. Mihkel Aksalu, 3. Moritz Stehling
20081. Mihkel Aksalu, 2. Martin Kaalma, 3. Rene Kaas
20071. Mihkel Aksalu, 2. Artur Kotenko, 3. Kert Kütt
20061. Artur Kotenko, 2. Martin Kaalma, 3. Pavel Londak
2005: 1. Artur Kotenko, 2. Sergei Ussoltsev, 3. Pavel Londak

Suured lahkumised
Suur hääletus
Tippliigad
Uued näod
Mõtted koondisest
Naiste Meistriliiga
Valladolidi käekäik
Liivimaa karikas
Treenerid siin ja seal
pilk tagasi
Viimased parimad
viikingi meenutused
Eesti koondis
Kahetised tunded
Hooaja kokkuvõtted
A. LE COQ PREMIUM LIIGA 2024
  • 1 Tallinna FCI Levadia 87
  • 2 Nõmme Kalju FC 72
  • 3 Paide Linnameeskond 72
  • 4 Tallinna FC Flora 70
Vaata veel
VAATA KOGU TABELIT
POPULAARSEMAD UUDISED
LOETUMAD
KOMMENTEERITUMAD
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

VIIMASED UUDISED
KÕIK
EESTI
VÄLISMAA