Premium liiga parimad kaitsjad 2022 (0)

Michael Lilander kuulub parimate kaitsjate valikusse kolmandat järjestikust aastat. Foto: Brit Maria Tael

Soccernet.ee hooaja 2022 kokkuvõtted on jõudnud positsioonipõhiste valikuteni. Otsa teevad lahti hooaja parimad kaitsemängijad.

Premium liiga parimad kaitsjad tulevad kokku kuuest erinevast klubist ning on totaalselt erineva taustaga. Mõni mees on Eesti jalgpallisõbrale aastaid tuttav olnud ning teinud taas puhta töö. Samas kuulub valikusse ka lõpusirgel oleval hooajal lõkkele löönud pallureid. Sealjuures erineb ka meeste vanus: kui nimekirja vanim liige on ära tähistanud 37. sünnipäeva, siis noorim sai suvel 25.

NB! Siin ja edaspidi pakutavad "eelnimekirjad" on sündinud toimetuse ühise hääletuse tulemusel ja koostatud vaid tutvustaval eesmärgil. Lõplik fännide lemmik selgub suurel hääletusel, kus igaüks saab valida endale meelepäraseimad Premium liiga pallurid. Hääletus avatakse päev pärast hooaja lõppu ehk 13. detsembril.

REKLAAM

Premium liiga parimad kaitsjad 2022 (tähestikulises järjekorras):

Deniss Dedetško. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Deniss Dedetško
Klubi: JK Narva Trans
Positsioon: keskkaitsja
Vanus: 35
Senine hooaeg
30 mängu (30 põhis); 10  (3 penaltist); 0 väravasöötu; 11 ; 2 .

Kui Deniss Dedetško CV esimest korda pulkadeks võeti, siis sai kiirelt selgeks, et piirilinlased saavad juurde kogenud tugitala. Juba Taliturniiril hakkas suvel 35-aastaseks saanud ukrainlane otsima kaitsjate taha tekkivaid taskuid ning laskma mõõdetud diagonaale, haarates Transi mängu juhtimise enda peale.

Seda on ta teinud terve hooaja vältel, samal ajal olles ka üks tähtsamaid lülisid standardolukordades. Dedetško pole võimas vaid õhus, aga ka ise palli taga seistes, kui väravani on kasvõi 30 meetrit ja müüri kõrvalt annaks mõõta küll. Lõppeval hooajal pole Dedetško piirdunud vaid kaitseliiniga, vaid liikunud ka kõrgemale, toetades sealjuures rünnakuid või katsetades ise. Niisiis pole ukrainlane pealelöökide koguarvu paremusjärjestuses 11. kohale niisama ära eksinud.

Kiiruse ja aeg-ajalt ehk sirge jala tõttu on tulnud ka eksimusi sisse, mistõttu on Trans korduvalt vastu näppe saanud. Seda kasvõi ka kahe punase kaardi ning 11 hoiatusega. Veenvad ning värvikad esitused on jäänud siiski kõlama, sest tegemist on ikkagi satsi resultatiivseima mehega.

Ken Kallaste. Foto: Brit Maria Tael

Ken Kallaste
Klubi: Tallinna FC Flora
Positsioon: vasakkaitsja
Vanus: 34
Senine hooaeg
24 mängu (20 põhis); 5  (0 penaltist); väravasöötu; 0 0 .

Kogenud mängumees võttis esialgu törts aega, et hooaega sisse elada, kuid kui minutid kogunema hakkasid, tulid ka tulemused. Maikuus laineharjale saanud Kallaste alustas kahe väravasöödu (millest üks hiilgav eeltöö Martin Milleri kõmmutusele Tallinna FCI Levadia võrku) ja tabamusega, samal ajal oli ka kodu eeskujulikult kaetud.

Kuigi peale Seinäjokiga peetud teist euromängu oli nii Kallaste kui teiste Rohesärkide enesekindlus hetkeks langustrendis, siis koduliigasse seda kaasa ei võetud. Hooaja lõpusirgelt on Kallaste parima inStati indeksiga äärekaitsja, kõikide mängijate arvestuses koguni viies mees.

34-aastane vasakkaitsja pole lihtsalt niisama kõva tööloom ja kompromissitu võitleja, vaid jätkuvalt Flora üks häälekamaid eeskujusid. Kallaste ei hoia aastatega omandatud teadmisi vaid enda teada, seevastu saadab juhiseid teele üle kogu väljaku, nõudes kaaslastelt kogu aeg grammike enamat.

Ragnar Klavan. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Ragnar Klavan
Klubi: Paide Linnameeskond
Positsioon: keskkaitsja
Vanus: 37
Senine hooaeg
11 mängu (11 põhis); 1  (0 penaltist); 0 väravasöötu; 0 .

Ragnar Klavani mänguaega võisid küll tervisemured korralikult kärpida, kuid välismaa tippliigadest saadud kogemust õhkas mehe igast liigutusest. Nii jõuti ka Tipneri karika tõstmiseni ja seni tundmatutele aladele eurosarjas, kus Klavan tegi kõik kuus kohtumist algusest lõpuni kaasa.

On juba varasemast teada, et Klavani ampluaa on rikkalik. Kui vaja, laseb vasakujalgne keskkaitsja täpse diagonaali otse ohukoldesse, siis juba klaarib oma kastis. 1 versus 1 duellid, õhuvõitlused ja otsustavad sekkumised - nimetagem aga, küll Klavan ära teeb.

Teist hooaega Paide Linnameeskonna särki kandnud Klavanit hoiti küllaltki teadlikult olulisteks vastasseisudeks. Oktoobri lõpus 37-aastaseks saanud tugitala viimasteks matšideks jäid murdemängud, kus Paide sai kirja neli silma. Pronksirallit silmas pidades oli see vajalik lüke, sest hooaja esimeses kahes kohtumises Nõmme Kaljule alistunud Paide võttis 2:1 võidu. 96-protsendilise söödutäpsusega Klavan tegi kaasa terve kohtumise.

Michael Lilander. Foto: Brit Maria Tael

Michael Lilander
Klubi: Tallinna FC Flora
Positsioon: äärekaitsja
Vanus: 25
Senine hooaeg
35 mängu (34 põhis); 1  (0 penaltist); 2 väravasöötu; 1 0 .

Michael Lilander on Flora üks usaldusväärsemaid tööloomi, kes võiks viimase liigamänguga ületada 3000 mänguminuti piiri. Selle tähiseni on tänavu jõudnud vaid üks mees, potentsiaalsed liitujad saab üles lugeda ühe käe sõrmedel. On enamgi tõenäoline, et Jürgen Henn usaldab Lilanderi ka hooaja viimases mängus (ptüi-ptüi-ptüi!), sest kõik 35 eelmist korda on nii läinud. Loogiline.

25-aastane Lilander on inStati indeksi järgi liiga parim puhtatõuline paremkaitsja, kuigi nagu ka tänavu sai üle korratud, siis passivad toimetamiseks mõlemad ääred. Lilander kipub väljakul märkamatuks jääma, kuid maakeeli on sellele lihtne põhjendus: tema pealt naljalt lihtsalt ei kärise. 

Vaatamata Flora äärekaitsja töövõimele ning oskusele toimetada nii parema kui vasaku jalaga, on ründestatistika jätkuvalt üsna nigel. Vaid kaks väravasöötu ja üks värav (paarikümne meetri pealt Narva Transile ristnurka!) - see on kahtlemata koht, kus oleks vaja juurde panna. Seda tajub kolmandat järjestikust aastat parimate kaitsjate valikusse pääsenud Lilander kindlasti ise ka.

Milan Mitrovic. Foto: Brit Maria Tael

Milan Mitrovic
Klubi: Tallinna FCI Levadia
Positsioon: keskkaitsja
Vanus: 34
Senine hooaeg
29 mängu (29 põhis); 0  (0 penaltist); väravasöötu; .

Kuigi Tallinna FCI Levadia on tänavu erinevatel põhjustel käinud läbi tulest ja veest, siis 34-aastane Milan Mitrovic on üldjuhul hoidnud stabiilset joont. Võimsa kogemustepagasiga serblane hammustab väga hästi läbi, millal ning kuidas tuleb sekkuda, mistõttu on ta Levadia kaitseliini üks olulisemaid mehi.

Mitrovici miinuseks on küll eemaldamiste ja hoiatustega patustamine, mistõttu pidi ta iga natukese aja tagant matši vahele jätma. Niisiis polnud meest kohal, kui hooaja lõpusirgel jäädi alla Paidele (1:2), Kuressaarele (2:3) ja Florale (1:2). See tähendab, et neljast kaotusest kolme vaatas Mitrovic tribüünilt. Kokkusattumus?

Kuigi küllaltki üllatuslikult jääb Türgi kõrgliigas mänginud Mitrovici hooaega varjutama kesine esitus euromängudes, siis hooaja kokkuvõttes on ta näidanud tipptaset. InStati andmete kohaselt koguni sääraselt, et kõikide Premium liiga meeste seas on seniseks tasuks kõige kõrgem indeks. Mitrovici võimsad kabariidid, mis on näksanud osakese küll sprindikiirusest, teevad temast liiga ühe parima duellipartneri nii maas kui õhus.

Märten Pajunurm (paremal). Foto: Brit Maria Tael

Märten Pajunurm
Klubi: FC Kuressaare
Positsioon: keskkaitsja
Vanus: 29
Senine hooaeg
26 mängu (26 põhis); 4  (2 penaltist); 1 väravasöötu; 1 .

Viimastel hooaegadel lõvihüppeid teinud FC Kuressaare põhja kokkuliimimise eest vastutab Märten Pajunurm, kelle kandikule mahub kõike. Liiga üks osavamaid vaheltlõikajaid ja taklajaid; lisaks standardispetsialist, kelle kanda on saarlaste 11 meetri karistuslöögid - Pajunurm võtab kõik täiel rinnal vastu.

Pole kahtlustki, et esmakordselt Premium liiga 5. tabelireal lõpetanud Kuressaare ei toetu vaid ühele mehele, küll aga nooruslikule tervikule. Teisalt on Pajunurm olnud kaitseliini üks kogenumaid mehi, kelle häälekus ja näpunäited värskemaid tulijaid ikka ja jälle aitavad.

Siiski ei tasu arvata, et Pajunurm piirdub vaid kaitsefaasiga. Neli tabamust ja ühe väravasöödu kirja saanud kaitsja roll on märgatav ka Kuressaare rünnakute ülesehitusel, kus eesmärgiks on leida eelkõige tipuründes toimetavat Sten Reinkorti. Niisiis on Pajunurm saanud harjutada nii püst- kui diagonaalsöötude laskmist ja nagu me teame, harjutamine teebki päriselt meistriks.

Rasmus Peetson. Foto: Brit Maria Tael

Rasmus Peetson
Klubi: Tallinna FCI Levadia
Positsioon: keskkaitsja
Vanus: 27
Senine hooaeg
26 mängu (24 põhis);  (0 penaltist); 1 väravasöötu; ; 0 .

Eelmisel hooajal end keskkaitsjaks mänginud Peetson oli omas kindlas elemendis ka tänavu. Juba seetõttu jõudis ta koondise peatreeneri Thomas Häberli valikusse ja väljakulegi, kuigi tiheda konkurentsi tõttu vaid korra. Küll ei jäänud soliidne esitus märkamata ning Peetsoni nimi jõudis nimekirja ka sügiseses koondiseaknas.

Varem keskpoolikuna toimetanud 27-aastane Peetson toob Levadia kaitsesüdamikku kindlust, olles palliga osav ning samal ajal ka liikuv. Juba seetõttu on ta liinikaaslastest universaalsem, saades vajadusel hakkama nii kesk- kui ka äärekaitses.

Mullu viis väravat löönud Peetson on sel hooajal teinud skoori kolmes matšis. Teisalt käib kvaliteet üle kvantiteedi, sest mehe sähvatused tulid ülivajalikel hetkedel. Kui aprillikuus tõi keskkaitsja peasuts omadele 1:0 võidu Tartu Tammeka üle, siis oktoobrikuu lõpus Pärnu Vapruse vastu 0:2 kaotusseisu jäänud Levadia tagasituleku algatas just number kuue all mängiv Peetson.

Artur Pikk. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Artur Pikk
Klubi: Tallinna FCI Levadia
Positsioon: vasakkaitsja
Vanus: 29
Senine hooaeg
32 mängu (29 põhis); 1  (0 penaltist); 4 väravasöötu; 7 0 .

Sel hooajal Levadiaga taasliitunud Artur Pikk sobib meeskonna plaani ideaalselt, sest kolmese kaitseliiniga mängimine nõuab mehelt korraga nii dünaamilisust kui kaitsekindlust. Niisiis sai kiirelt selgeks, et mõned aastad välismaal küpsenud kogenud koondislase palkamisega pandi sajaprotsendiliselt täppi.

Pika näol on tegemist Levadia ühe töökindlaima mehega, kes tunneb mööda vasakut äärt üles-alla lidumisest siirast rõõmu. Peale selle on ta ka ründefaasis oluline relv, toetudes oma plahvatuslikule kiirusele ja täpsele söödujalale. Neli väravasöötu ja üks tabamus on esimesel aastal päris soliidne noos.

InStati andmetel Premium liiga paremuselt teine vasakkaitsja tõestab oma stabiilsete esitustega järjepidevalt, et välismaa uksed võiksid veel vabalt valla olla. See oleks Levadia jaoks valus hoop, sest Pika saapaid niisama lihtsalt täita pole võimalik.

Henrik Pürg (löögil). Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Henrik Pürg
Klubi: Tallinna FC Flora
Positsioon: keskkaitsja
Vanus: 26
Senine hooaeg
29 mängu (29 põhis);  (0 penaltist); väravasöötu; 0 .

Mullu veel Märten Kuusega toimetanud ning tänavu Joonas Tamme kõrval alustanud Pürg pole kunagi varem olnud sellises rambivalguses nagu praegu. Teisalt on ta kogenud meestelt võtnud hoolega õppust, mistõttu ei jäänud tal Tamme lahkumise järel teha muud, kui tagaliini liidripositsioon endale haarata. Tundub, et aina küpsemat mängu näitav Pürg sellist lüket vajaski.

Pürgi liidriroll on kasvanud ka ründefaasis ning hooaja teises pooles hakkasid võrgudki sahisema. Juulikuu lõpus virutas teisel üleminutil peaga suunama pääsenud Pürg florakad 3:2 võidule, järgmises mängus jäi minimaalsesse kaotajarolli juba Tartu Tammeka. Eriline maasikas sündis aga Paides, kui Pürgi õnnestunud jalgratas Flora kokkuvõttes 2:1 võiduni viis.

Omaette küsimus on see, kas lõpuks lõkkele löönud 26-aastast Pürgi võiks uuel hooajal oodata hoopis välismaised muruväljakud. Selleks lükkeks peaks Flora tagala kindlustatud olema. Kui aga liikumist ei toimu, siis on väga suur tõenäosus, et Pürg liitub uuel hooajal Premium liiga kahesajaliste klubiga.

Joseph Saliste. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Joseph Saliste
Klubi: Paide Linnameeskond
Positsioon: vasakkaitsja
Vanus: 27
Senine hooaeg
34 mängu (34 põhis);  (0 penaltist); väravasöötu; 0 .

Premium liiga üks usinamaid söötjaid ja tsenderdajaid on tänavu välja mõõtnud viis väravasöötu. See peaks olema Saliste-suguse mehe jaoks standard, sest säärast vasakut jalga lihtsalt peab kasutama. Miks mitte ka väravaid lüües, kuigi Premium liiga viimase vooru eel  pole tänavu lisa tulnud.

Saliste on samuti üks nendest meestest, kes viimases voorus võiks 3000 mänguminuti piiri ületada. Ja seda puhtalt seetõttu, et Karel Voolaid on Saliste põhikoosseisus väljakule saatnud iga kord kui selleks võimalus. Niisiis jätab üks kollastest kaartidest tingitud mängukeeld finišijoone just viimasesse vooru. Selle ületamine selgub kohtumises Tartu Tammekaga.

Konverentsiliigas täismängud teeninud Saliste on näidanud väljakul alati meeletut töökust, uus tander avas aga veelgi rikkalikumaid kihte. Mõneti võis seal taga ka Ragnar Klavani mõju olla - Saliste lükkas uue käigu sisse ka kaitsefaasis. Nüüd on vaja seda ka liigasse üle kanda, saavutada tasakaalukas stabiilsus ning täiuslik kompott olekski valmis.

Joonas Tamm. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Joonas Tamm
Klubi: Tallinna FC Flora
Positsioon: keskkaitsja
Vanus: 30
Senine hooaeg
13 mängu (12 põhis);  (0 penaltist); väravasöötu; 0 .

Aastaid välismaal mänginud ning enne Florasse tagasi jõudmist Ukraina kõrgliigas toimetanud Joonas Tamme tulek Premium liigasse oli kui kingitus. Pole igapäevane, et säärase kogemusega mees jõuab oma karjääri hiilgeaegadel tagasi kodumaale ning hakkab Premium liigas konkurentsi ja peavalu pakkuma.

Floraga pooleaastase lepingu sõlminud Tamm jõudis esimest korda väljakule 9. märtsil toimunud Tipneri karikavõistluste veerandfinaalis, loetud päevad hiljem ka Premium liigas. Riburadapidi täismänge kogunud (vaid ühe mööndusega) Tamm hoidis Florat võidusoonel ning seda valusam oli hetk, kui sisse lipsas esimene apsakas: Flora keskkaitsjate eksimused penaltiseerias läksid maksma pääsme karikafinaali.

Sellele vaatamata jäävad 30-aastasest Tammest kõlama tema võimsus ja kiirus, mis lisasid Flora tagaliini kindlust ning pakkusid vastasleerile mõnusat väljakutset. Keskmiselt 90-protsendilise söödutäpsusega keskkaitsja toetus andis kahtlemata oma võnke ka Henrik Pürgi oodatud tõusule.

Taijo Teniste. Foto: Mauri Levandi

Taijo Teniste
Klubi: Tartu JK Tammeka
Positsioon: paremkaitsja
Vanus: 34
Senine hooaeg
26 mängu (25põhis);  (0 penaltist); väravasöötu; 0 .

Teist järjestikust aastat Tartu Tammekas rügav Taijo Teniste jättis hooaja esimesed kaks kuud vigastuse tõttu suuresti vahele. Niisiis läks mootori putitamisega pisut aega, kuid masin sai hooaja lõpuks vägagi töökorda: poolteist kuud tõid kaks väravat ning sama palju resultatiivseid sööte.

Koos Teniste vormitõusuga paranes ka tartlaste mäng ning üheskoos roniti lõpuks paika jäänud kuuendale tabelireale. Säru said nii Narva Trans, Pärnu Vaprus kui Nõmme Kalju. Palju ei jäänud puudu ka viikidest tippude vastu.

93 koondisematši pidanud ning käimasoleval hooajal ka esimese tabamuse kirja saanud Teniste tõestas taas, et kogenud mehena lisab ta Tammekasse stabiilsusest tulenevat rahu ja kvaliteeti. Samal ajal on 34-aastane paremkaitsja meeskonna krapsakaim tsenderdaja, kelle jaoks polnud mingi probleem Transi võrku saadetud palli järel salto visata! 

Napilt jäid valikust välja: Mihhail Babitšev (Nõmme Kalju FC), Giannis Tsivelekidis (Nõmme Kalju FC,) Abdul Razak Yusif (Paide Linnameeskond).

Eelmiste aastate meistriliiga parimad kaitsjad:

2021: 1. Märten Kuusk, 2. Ragnar Klavan, 3. Märten Pajunurm
2020
1. Märten Kuusk, 2. Michael Lilander, Muhammed Sanneh
2019
1. Gert Kams, 2. Märten Kuusk, 3. Mikel Gurrutxaga
20181. Maximiliano Ugge, 2. Dmitri Kruglov, 3. Gert Kams
20171. Joonas Tamm, 2. Karl Mööl, 3. Igor Dudarev
2016
1. Ofosu Appiah, 2. Dmitri Kruglov, 3. Karl Mööl
2015
1. Gert Kams, 2. Enar Jääger, 3. Markus Jürgenson
2014
1. Karol Mets, 2. Artjom Artjunin, 3. Ken Kallaste
20131. Artjom Artjunin, 2. Ken Kallaste, 3. Alo Bärengrub
20121. Igor Morozov, 2. Alo Bärengrub, 3. Karol Mets
20111. Karl Palatu, 2. Alo Bärengrub, 3. Gert Kams
20101. Karl Palatu, 2. Gert Kams, 3. Igor Morozov
20091. Igor Morozov, 2. Aleksei Naumov, 3. Taijo Teniste
20081. Marek Lemsalu, 2. Alan Arruda, 3. Teet Allas
20071. Marek Lemsalu, 2. Alo Bärengrub, 3. Deniss Malov
20061. Marek Lemsalu, 2. Alo Bärengrub, 3. Timo Teniste
2005: 1. Tomas Rimas, 2. Sergei Hohlov-Simson, 3. Dmitri Kruglov  

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
VIIMASED KAHEKSANDIKFINALISTID
LIVE: horvaadid ja belglased veenvalt selja taha jätnud Maroko proovib sama Hispaania vastu
TÜLID MAJAS
SÜNDMUSTE KEERISES
OTSE KATLAST
Pikk ette (ja MM-ile) | Katarist eluga tagasi: Argentina fännid lõid metroo kõlama, lösutav Infantino tülgastas
BRASIILIA HULLAS
Memo | Samba alaku ja horvaadid värisegu! Brasiilia astus tantsusammul üle Lõuna-Korea
JAAPAN LANGES
KATARI MM
KODUNE JALGPALL
KATARI MM
MM 2022 | Aitab tühjast lobast! Millisest liigast tulevad kõige kõvemad jalgpallurid?
REAMEES SAARMA
Debüüthooajal kõrgliiga parimaks valitud reamees Saarma: Anderlechtiga mängides taipasin, et ega see Premium liiga ju ka nii hull ei ole
JOON ALLA
Fännide lemmik 2022 – Robi Saarma  (milline sai sümboolne koosseis?)
Soccernet.ee külastajate suurel hääletusel valiti Premium liiga tänavuse hooaja fännide lemmikuks Paide Linnameeskonna väravakütt Robi Saarma. Hooaja sümboolses koosseisus on võrreldes mullusega kaheksa uut meest!
KOKKUVÕTTED 2022
PIKK ETTE
RISTNURK
SOCCERNET TV
REKLAAM
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
36
31
4
1
94:21
97
2.
Tallinna FCI Levadia
36
24
7
5
74:25
79
3.
Paide Linnameeskond
36
19
8
9
84:37
65
4.
Nõmme Kalju FC
36
19
8
9
59:30
65
5.
FC Kuressaare
36
13
11
12
49:51
50
6.
Tartu JK Tammeka
36
10
9
17
38:57
39
7.
JK Narva Trans
36
10
8
18
43:58
38
8.
JK Tallinna Kalev
36
10
5
21
42:92
35
9.
Tallinna JK Legion
36
6
8
22
34:82
22
10.
Pärnu JK Vaprus
36
3
2
31
32:96
11
https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
97
Tallinna FCI Levadia
79
Paide Linnameeskond
65
Nõmme Kalju FC
65
FC Kuressaare
50
Tartu JK Tammeka
39
JK Narva Trans
38
JK Tallinna Kalev
35
Tallinna JK Legion
22
Pärnu JK Vaprus
11