A. LE COQ PREMIUM LIIGA
MEESTE KOONDIS
NAISTE KOONDIS
EESTLASED VÕÕRSIL
SOCCERNET
Vahetult pühade eel võttis ka Soccernet.ee toimetus aja maha ja valis välja viis meeldejäävaimat hetke möödunud jalgpalliaastast.
Kõige olulisem ei olnud siinjuures mitte saavutuse väärtus, vaid saadud emotsioon. Ja saadavat emotsiooni ei saa määrata ainult sellega, kas oled staadionil, televiisori ees või kuuled tulemust hoopis vanaemalt õunaaias.
Küll aga selgus, et kuue Soccernet.ee toimetaja-reporteri üksteisest sõltumatult kirja pandud esiviisikud olid ühest küljest väga erinevad, teisest jällegi väga sarnased. Näiteks viied poolthääled teenis vaid üks, vähemalt kahe inimese esiviisikusse mahtus aga täpselt viis jalgpallihetke. Nemad meie tänavused parimad moodustavadki.
Enne meie viie parima juurde asumist püstitame ülesande sullegi, hea lugeja - pane enda esiviisik kirja ja märgi see hiljem kommentaaridesse!
Soccernet.ee TOP 5 jalgpallihetke:
Maksimaalselt oli võimalik koguda 30 punkti.
1. Esiliiga finaal: Maardu Linnameeskond - Tallinna Kalev 2:1 - 16p
Kui mullu otsustati viimasel päeval Premium liiga meistritiitli saatus, siis tänavu esiliiga võitja. Teel suure finaali poole liikusid mõlemad vankumatult - Kalev sõitis Maardusse koguni üheksamängulise võiduseeria pealt, võõrustajad olid võitnud kuus järjest. Punktid olid võrdsed, kuid hooaja käigus ühe tehnilise kaotuse saanud Maardu vajas võitu.
Vitali Gussev viiski Maardu 1. minutil juhtima ja virtuaalses tabelis esikohale. Võimalusi oli mõlemal pool, kuni Kalevi kapten Ando Hausenberg 52. minutil viigi tabloole tõi. See andis liidrirolli Kalevile tagasi. Oma hooaja 38. väravaga lõi vanameister Vitali Gussev esimesel üleminutil aga Maardu uuesti ette ja liigavõitjaks, saates suurema osa 453 pealtvaatajast eufooriasse.
Rasmus Voolaid: "Kohtumise viimased viis minutit olid ikka päris pöörased ja õnneks oli au ka seda kommenteerida. Olin Maardus sel aastal ka varem korra käinud, aga võrreldes tolle Welco mänguga oli finaal kui öö ja päev. Rahvast oli kordades rohkem ning staadion oli elektrit täis. Tiitel vahetas mängu jooksul kolm korda omanikku, aga lõpuks jäi see siiski koju. Vitali Gussev - vägev! Kuigi tänaseks on nad Premium liiga kohast loobunud, siis karikat ja seda võitu neilt keegi ära ei võida. Kes teab, äkki 2018. aastal uuesti?"
Ivar Lepik: "Elu mängib aeg-ajalt kätte stsenaariumeid, mis on vaat et sürreaalsed, ja üks selliseid rullus lõpuni Maardus. Mõnus ärevus oli sees juba nädalaid enne ja mäng ise ei valmistanud pettumust. Vitali Gussevi väravad päris alguses ja päris lõpus, kohalike maruline toetus, juubeldamine ... Tõsi, mängu eel tõmbasid Infonet-Levadia-Sillamäe ja kaasnenud teadmatus pinget maha. Tõsi, Maardu hilisem otsus muudab selle mängu tulemuse sisuliselt mõttetuks. Puhas emotsioon oli aga nii tugev, et see ei kuulu mitte ainult minu selle aasta, vaid kogu elu viie parima hulka."
2. Eesti - Küpros ja Mattias Käidi üleminutite võiduvärav - 15p
Eesti rahvuskoondis viigistas valiksarjas kevadel võõrsil Küprosega 0:0 ja tuli septembrikuisele kodusele korduskohtumisele võidumõtetega, kuid külalisi ei saanud alahinnata. Kui Eesti tegi koondiseakna esimeses mängus väravateta viigi Kreekaga, siis Küpros oli värskelt Bosnia 3:2 alistanud, seda 0:2 kaotusseisust.
Viiemeheline kaitseliin hoidis asjad küll taga kontrolli all, kuid ründeteravust nappis. Esimest väravavahtide tõrjet tuli oodata 73. minutini, normaalaja täitudes olid löögid raamide vahele veel 1:1. Ja siis saatis Konstantin Vassiljev oma väljakupoolelt pika palli ette, Joonas Tamm jättis selle peaga karistusala joonele ja valiktsüklis koondise suurimaks väravakütiks kerkinud Mattias Käit virutas palli võrku. Hiljem aitas see võit ka valikgrupis Küprose selja taha jätta ja neljandaks kerkida.
Käidi värav oli ka ainus jalgpallihetk, mis teenis hääli viielt kirjutajalt.
Meinhard Pulk: "Väärtusliku, kuid mängupildilt nüri Kreeka-mängu järel tundus kodumäng "Kreeka väiksema versiooni" Küprosega minevat sama rada pidi. Mängu saatuse otsustanud värav ja lõpptulemus oli aga ideaalne kombinatsioon - lüüa koduplatsil üleminutitel võiduvärav (ja väga ilus värav) ning seda koondise loodetavasti tulevase veduri poolt Eesti lähirivaali vastu, kes paar päeva varem mängis Bosnia vastu 0:2 kaotusseisu võiduks. Perfektne kogemus, mis elimineeris eelneva 90 minuti teatava frustatsiooni. Ja seda kõike õnnestus kogeda Lillekülas fännitribüünil."
Kasper Elissaar: "Mäng Küprosega oli minu jaoks selle nurga alt eriline, et ma ei teinud tol kohtumisel tööd. Ma olin tribüünil oma lähedaste inimestega ehk sain väga mõnusalt ja rahulikult mängule keskenduda. See, kuidas ülekaal palliga mängus lõpuks supervahetuste Konstantin Vassiljevi ja Joonas Tamme eeltöö tulemusel Mattias Käidi võidukaks iluväravaks vormistati, oli filigraanne. See oli suurepärane jätk koondiseaastale. Rõõmustasin ja juubeldasin tribüünil meeletult!"
3. Ragnar Klavani ja Liverpooli mängud Meistrite liigas - 9p
2009. aasta sügisel tegi Klavan Eesti jalgpalli ajalugu, kui esimese eestlasena Meistrite liiga alagrupiturniiril väljakule jooksis. Järgmistel aastatel kogunes Euroopa liigas Klavani kontole üksjagu minuteid, kuid järgmist võimalust Meistrite liigas tuli oodata kaua. Need vahetusest Standard Liege'i vastu saadud minutid pidid järge ootama kaheksa aastat.
Ka see Meistrite liiga hooaeg ei alanud Klavanile roosiliselt, sest esimeses kolmes kohtumises Jürgen Klopp eestlast ei usaldanud. Dejan Lovreni vigastus andis meie mehele aga võimaluse ja tänaseks on Klavanil kirjas debüüt algkoosseisus, käik Meistrite liiga pressikonverentsile ja koht vooru sümboolses koosseisus. Klavaniga koos saavutati kaks võitu ja viik, mis kindlustas alagrupi võitjana koha kaheksandikfinaalis. Seal kohtutakse veebruaris Portoga.
Martin Reinsalu: "Inglismaal liikuvate üleminekusummade mõistes ikkagi kommiraha eest ostetud Klavan on säravate esitustega näidanud, et ainuüksi raha pole jalgpallis otsustav faktor ja Mulgimaa mehele Premier League üle jõu ei käi. Veelgi suurem rõõm on tõdeda, et Klavan suutis viimaks lõpetada pika ootuse ja esimese eestlasena Meistrite liigas täismängu kirja saada. Kuigi kokkuvõttes otsustati pääs kaheksandikfinaali alles viimases voorus, siis fakt on ja faktiks jääb, et Liverpool on hooajal 2017/2018 Meistrite liiga 16 parima klubi hulgas ning seal on esindatud ka meie mees.
Meinhard Pulk: "Seni oli eestlaste saldoks Meistrite liigas jäänud Klavani kaheksa minutit AZ Alkmaari eest. Hiljem on mitmed eestlased - Pareiko, Ojamaa - lähedal olnud, kuid pole sellele kaheksale minutile lisa tulnud. Ka selle hooaja alguses tundusid Klavani võimalused Meistrite liigas väljakule saada pigem kahtlased, aga sügise käigus mängis ta end lõpuks põhimeheks."
4. 28. märtsil Lillekülas Eesti - Horvaatia 3:0 - 8p
Kui Eesti märtsis Horvaatiat võõrustas, ei olnud meie koondisel mõistatavatel põhjustel õlul mingit koormat. Horvaadid jätsid küll üksikud maailmanimed koju, kuid koosseis oli sellest hoolimata hirmkõva. Eesti oli aga äsja Küprosega viigistanud ja alles õppis viiemehelise kaitseliini võlusid ja valusid. Mängu ohjas Mark Clattenburg, üks maailma parimaid vilemehi.
Aasta esimene kodumäng sai Eesti jaoks unelmate alguse, kui Siim Luts juba esimese minuti lõpus palli vastaste võrku saatis. Külalised küll domineerisid asjade käiku, kuid ei suutnud sinisärke murda. Teisel poolajal sekkus vahetusest Konstantin Vassiljev, kes lõi esmalt koostöös Lutsuga tabloole 2:0 ja andis seejärel väravasöödu Sergei Zenjovile. Eesti alistas suure Horvaatia kuivalt ja suurelt.
Rasmus Voolaid: "Olin toona ajateenijana staadionil ja ei saanud täpselt aru, mida ma vaatan. Superemotsioon. Eesti koondis sai Horvaatiast mängleva kergusega jagu – Mateo Kovacicid ja Ivan Perišicid olid kohal, aga ei suutnud mitte midagi. Pärast tagasi pataljoni kõndida oli ikka hea tunne küll. Loodetavasti jäi nii mõnigi kaasvõitleja jalgpallipisiku võrra haigemaks."
Kasper Elissaar: "Kui mõtlen emotsioonidele, siis minusuguse leige ja rahuliku saaremehe meeli ergutas kõige rohkem just vutikoondise aasta esimene kodumäng. See, kuidas kohe matši alguses Siim Luts juhtvärava lõi ja kuidas me lõpuks mitme maailma tippmängijaga Tallinnas olnud Horvaatia 3:0 alistasime, oli emotsionaalselt hästi võimas.
Ja mulle ei meeldinud kohe üldse, kuidas mängu järel hakkasid eestlased (!) selle võidu tähtsust vähendama. See ajas hinge täis ja kirjutasin sellest isegi arvamusloo. Nii väikese vutimaa nagu Eesti jaoks juhtub selliseid asju harva ning see võidutunne jääb mulle kindlasti pikaks ajaks meelde. Nii väga kui me ka ei tahaks, siis sellised võidud ei kujune kunagi Eesti jaoks normaalsuseks – puhtalt meie väiksuse pärast. Seetõttu ei tohi selliseid saavutusi ka alavääristada!"
5. Infoneti-Levadia ühinemine - 8p
Mullu oma esimese meistritiitli kotti pistnud Infonet lisas sinna tänavu nii superkarika kui karika, hoides juunist novembrini enda käes kõiki kolme Eesti jalgpalli suurt tiitlit, kuid liigavõidu kaitsmisest ei tulnud midagi välja ja Meistrite liiga debüüt lõppes kaotusega Malta klubile Hibernians. Vallandati peatreener Aleksandr Puštov, satuti impotendi-skandaali, kakeldi Flora fännidega, vallandati tegevjuht Aleksandr Altosar. Samas toodi vaatega tulevikku uus loots Aleksandar Rogic ja plaaniti kodumängude kolimist A. Le Coq Arenale.
Ühinemise teise poole ehk Levadia hooaeg kulges küll rõõmsamates nootides, kuid Euroopas põrusid nemadki ja koduses konkurentsis lepiti kolmandat aastat järjest hõbemedalitega. Nii sündis suur otsus jõud ühendada, et võita Eesti meistritiitel ja jõuda Euroopa liiga alagrupiturniirile, oli pressikonverentsil edastatud sõnum.
Kristjan Remmelkoor: "Infoneti sisuline kadumine oli aasta šokeerivaim uudis, kuna alles eelmisel aastal oli meeskond tiitli võitnud ja sel kevadel ka karika. Neljast Eesti tippklubist jäi ootamatult järele kolm. FCI Levadia tekkega algas sündmuste jada (Sillamäe häving, Maardu ja Tarva loobumine), mis paigutas tippliigades koosseisud imelikult ümber."
Ivar Lepik: "See oli üks neist uudistest, mille puhul sa mäletad, kus viibisid, mida tegid. Mille peale sa jääd lihtsalt tühja pilguga jõllitama, sest see tundub nii uskumatu. Kui tavaliselt on keegi kuskil midagi ikka kuulnud või vähemalt aimanud, siis see lõi kui välk selgest taevast. Mitte ainult üldsust, mitte ainult ajakirjanikke, vaid ka mängijaid, ka klubi töötajaid. Ootamatult oli mul au väisata Infoneti viimast mängu ja näha viimast väravat. Kusjuures on oluline märkida, et selle jalgpallihetke tegeliku mõju mõistmiseks peame veel üksjagu aega ootama."
Mainimist leidsid veel:
Loe Soccernet.ee kokkuvõtteid Premium liiga hooajast 2024!
Soccernet.ee taskuhääling "Pikk ette (ja ise järele)" nii helis kui ka pildis!
Soccernet.ee pikemad intervjuud, reportaažid, persoonilood, arvamused ...
Nelja-aastase pausi järel naaseb naiste saali Meistriliiga, kõikidel soovijatel ei lubata osaleda
Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:
Loe Soccernet.ee värskemaid eksklusiivlugusid:
Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?