Sujuvalt peatreenerit vahetanud Kalev töötab teadlikumalt, hoidudes karikasurvest ja "kodukandi" surmalõksust (0)

Kätlin Hein juhendab JK Tallinna Kalevi naiskonda esimest hooaega. Foto: Brit Maria Tael

JK Tallinna Kalev teenis mullu naiste Meistriliigas pronksmedalid ning palja silmaga polnud näha, et tiimis midagi viltu oleks. Samas tundusid asjad justkui seisvat, samal ajal kui eesmised võistkonnad tegid veenvamaid samme edasi. Naiskonda esimest hooaega juhendav Kätlin Hein ning kapten Maria Orav rääkisid Soccernet.ee-le, kust on tuldud, mis toimub praegu ning mida võiks tuua tulevik.

Veel loetud hooajad tagasi polnud Kalevil naiste kõrgliiga medalimängu asja. Parimad kohad jaotasid ära Pärnu Jalgpalliklubi, Tallinna FC Flora ning Tallinna FC Levadia, kes langes võistlustandrilt 2018. aasta hooaja järel. "Priiks jäänud" pronksikoha hõivas Kalev, kes ronis järgnenud hooajal veelgi kõrgemale - seda osaliselt PJK langemise tõttu ning sai 2020 kaela hõbemedalid.

2021. aastal tuli Kalev seega juba suurema hooga ning Eesti jalgpallimaastikku kui mitte raputanud, aga piisavalt kõigutanud pauguga - Superkarikas saadi jagu aastaid ülemvõimu demonstreerinud Florast. Üheks ainsaks võnkeks see paraku jäi, sest samal aastal rändas tiitel taas Rohevalgetele. Teise koha hõivas seevastu Saku Sporting ning paarkümmend punkti vähem võtnud Kalev võttis pronksi. Nagu öeldud, umbes nii ka mullu.

Nii tekkis Kalevis olukord, kus vajati muudatust, midagi uut, et suures mängus sees püsida. 2019. aastal sinise särgi selga tõmmanud peatreener Maksim Rõtškov ning klubi leidsid üheskoos, et parem oleks koostöö lõpetada, ning uueks juhendajaks sai seni duubelnaiskonda treeninud 37-aastane Kätlin Hein.

"Võib-olla ei olegi kõige lihtsam panna näppu konkreetse faktori peale. Aga ma arvan, et see hooaja raske lõpp tulenes sellest, et olime juba pikemat aega olnud vaimselt augus. Kogu meie mänguline progress oli stagneerunud - see oli üks sellest frustratsiooni allikast," meenutab Orav lõppenud hooaega.

"Maksile mingisuguseid etteheiteid ei teeks. Eks ta oli ka neli aastat olnud treener, muidugi mingil hetkel tema ideed ammendusid ja oli näha, on vaja värskeid mõtteid ning uusi hooge. Ma arvan, et see oli lihtsalt ühe peatüki lõpp."

"Arvan, et suurt šokki polnud kellelgi."

Kalevi hooaeg kiskus tulemuste poolest küllaltki inetuks just viimastel kuudel. Viimased seitse mängu tõid vaid ühe võidu (5:0 kõrgliigast langenud JK Tulevik ja Suure-Jaani Unitedi Ühendnaiskonna üle), tõsi seas olid ka kaks vastasseisu Flora ja Sakuga. Tabeli poolitamise järel sai Kalev kõigist kolmest mängust kaotuse, väravate vahe kärises -14 peale.

Just seetõttu võttis detsembrikuu keskpaigas ametisse sisse elama hakanud Hein esimeseks südameasjaks just mängijate vaimse poole. "Esmalt oli oluline sellest keerulisest olukorrast välja tulla, et tuleks tagasi selline mängurõõm ja rõõm jalgpallist," kirjeldab ta.

Hein võttis naiskonna üle keerulisest kohast, kuid senine töö on läinud libedalt. Foto: Brit Maria Tael

Heina hinnangul polnud ka üleminek ühelt käekirjalt teisele kuigi suur, sest esindusvõistkond ja duubel puutusid kokku juba mullu. "Kõik on siiamaani okeilt läinud," usub ta. "Treenisime eelmisel aastal mingil määral koos - esindus ja duubel - ja mingi osa trenne viisin mõnikord läbi ka mina. Eks neil sellest oli mingisugune nägemus olemas, mida ma teen, ja minul neist samamoodi. Arvan, et suurt šokki polnud kellelgi."

Sellega nõustub ka Orav, justnimelt varasemate kokkupuutekohtade tõttu. "See on tegelikult õigustatud küsimus, aga ma ei olegi mõelnud selle peale. Üleminek on läinud nii sujuvalt ja mugavalt," tunnistab ta.

"See oli mõnevõrra oodatav: kui treenerivahetusest räägiti, oli tõenäoline, et Kätlin on kindlasti üks tugevaimaid kandidaate. See ei üllatanud kedagi. Teame ka Kätlinit väga pikka aega, mina veel ka sellest ajast, kui ta oli mängija. Tema käekirja ja stiili oleme mingil määral näinud ka selle töö pealt, mida ta on duubliga teinud."

"Ma ei tea, mulle meeldib jalgpall!"

Naiste Meistriliiga võistkonna peatreeneriks olemine pole aga lihtne ülesanne, veel enam, et enamus neist teevad seda põhitöökoha kõrvalt. Nii ka Hein, kes pidi enne klubi pakkumise vastu võtmist võtma aja maha ning otsuse läbi mõtlema.

"Peamiselt mõtlesin selle peale, kuidas ma ajaliselt hakkama saan. Põhitöökoha kõrvalt ei ole võimalik nii palju aega panustada, kui minu ettekujutuses üks meistriliiga treener panustama peaks," selgitab Kalevi peatreener. "Teadsin, et see läheb ajalises mõttes väga intensiivseks - see oli see peamine asi, mis pani mind mõtlema, kas ma olen valmis seda tegema."

Mis siis ikkagi otsustavaks sai? "Ma ei tea, mulle meeldib jalgpall!" vastab lisaks ka programmeerijana töötav Hein napilt, aga siiski veenvalt, sest selja taga on ka 21 hooaega mängijana. Need ajad on oma jälje jätnud ka tänasesse päeva.

Hein on mängijakarjäärist võtnud kaasa nii mõndagi. Foto: Brit Maria Tael

"Mind suunavad isegi rohkem need asjad, mis tunnen, et endal mingil hetkel puudu või tegemata jäid, või mis keegi jättis mulle õpetamata. Sellised asjad mõjutavad isegi rohkem, kui see, mis täpselt oli," näeb Hein.

"Põhiline on see, et tegelikult on tüdrukud ja naised üpris kohusetundlikud. Kui keegi suunaks neid rohkem midagi iseseisvalt tegema, et seda on vaja harjutada või lisaks on vaja seda teha, siis nad on üldiselt üsna head selle tegemises. Aga kui seda infot ei tule, siis nad ei pruugi seda teha. See sisemine põlemine ei pruugi olla nii suur, et oh, ma võiks minna ja teha," on ta aastatega õppinud.

"Peame saama paremateks jalgpalluriteks, et esimesest kohast rääkima hakata."

Mängijatele on silma jäänud aga Heina mõttetöö, mis on andnud treeningprotsessile viimistletud ilme. "Kätlin on väga hea analüüsivõimega inimene. See on kõige tuntavamalt viinud selleni, et meil on väga läbimõeldud kogu treeningprotsess, aga ka üksikud trennid," kirjeldab Orav.

"Kogu treeningprotsess on teadlikum - me saame hästi aru, miks vahepeal peab tegema väga raskeid asju, miks see kõik vajalik on. Kätlin näeb väga hästi kogu tervikut, aga samal ajal suudab ka hinnata, millised individuaalsed komponendid on kõige olulisemad, et kogu tervikut mõjutada. Ehk ta suudab väga hästi prioritiseerida mingeid probleeme, et millega esmajoones peaks tegelema."

Maria Orav naiste Meistriliiga kohtumises JK Tabasalu vastu. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Niisiis kumabki mõlema naise jutust, et Kalevi jaoks on esmalt oluline saada tagasi end õigele teele ning jätkata arenguredelil ronimist. Nii pole veel välja hõigatud, millist kohta uuel hooajal püüdma minnakse, võimalikke karikaid käsitletakse teatava ettevaatlikkusega.

"Olen kogu aeg tegelenud nii klubi kui koondise juures noortega ja seal on olnud põhiline rõhk arengul. Usun, et see tuleb minuga kaasa – me peame saama paremateks jalgpalluriteks. See on esimene samm ja siis saame rääkida mingisugustest tulemustest," usub Hein. "Kui mõtleme ka eelmise hooaja peale, siis ei olnud meil ei Flora ega Sakuga jube nibin-nabin, et ütlen paar motiveerivat sõna ja siis tuleb. Arvan, et ongi vaja saada veel paremaks jalgpalluriks, et esimesest kohast rääkima hakata."

Ka JK Tallinna Kalev näeb asja sarnase mätta otsast. "Klubi poolt ei ole survet," kinnitab Hein. "Ma arvan, et see surve on mängijatel endal. Keegi ei taha, et läheks kehvemini kui varem, samamoodi ma ise."

Sellest mõttest võtab Orav osaliselt kinni. "Vestlustest on läbi käinud, et meie jaoks pole primaarne mingisugune konkreetne koht või potentsiaalne tiitel. Pigem tahab naiskond ise näha, et läheksime mänguliselt selgelt edasi," sõnab ta. "Usun, et mõistame kõik väga hästi, et see protsess ja töö, mis meil Kätsi juhendamisel veel ees ka seisab, on tegelikult palju pikem. Meil läheb mängijatena ka mõnevõrra aega, et kõik tema mängulised printsiibid omaks võtta."

Mängijad vajavad veel aega, et uue peatreeneri käe all uusi kõrgusi püüda. Foto: Brit Maria Tael

"Lõpuks on asi jällegi ressurssides."

Samal ajal on omaks juba võetud tõsiasi, et teist hooaega järjest on Kalevi kodubaasiks Sportland Arena. Kui Premium liiga tasandil ollakse Eesti kõrgliigade esindusstaadioni suhtes mürgised, siis Orav kinnitab, et Kalevi naised on praeguse lahendusega rohkem rahul kui võimaliku alternatiiviga.

"Eks eelmise aasta alguses korraks oli kummaline, aga tegelikult on meil hea meel, et selle Kalevi kunstmuru surmalõksu peal ei pea mängima. Sellisel kujul, nagu ta on vahetamata, pole see kellegi jaoks väga ahvatlev. Seda me taga ei nuta," on ta kindel.

Ka Heina sõnul ei saa praegust lahendust murekohaks liigitada. "Kindlasti oleks toredam mängida Kalevi staadionil, aga kuna me ei treeni ka praegu seal, siis see ei ole nii suur faktor. Praegu ma ei näe, et see meie jaoks suur probleem oleks," sõnab ta.

Kalevi peatreener jätkab, et ka poolehoidjate seisukohast ei too Lillekülas mängimine kaasa suurt erinevust, "aga" peitub hoopis mujal. "Usun, et kuna Sportland ja Kalev on võrdlemisi kesklinnas, siis keegi asukoha pärast tulemata ei jäta. Publikuarvu tõstmiseks on vaja lihtsalt natuke rohkem tähelepanu kogu sellele asjale: sotsiaalmeedias natuke rohkem naiste uudiseid," käib ta välja.

Kalevi treening Sportland Arenal. Foto: Brit Maria Tael

"Lõpuks on jällegi asi ressurssides. Kui meil on klubis selle jaoks üks inimene (kogukonnajuht - L. J.), siis põhitähelepanu läheb tõenäoliselt Premium liigale. Me saame ka tähelepanu, aga me ei saa rääkida võrdsest tähelepanust. Arvan, et seda ütlevad tegelikult kõik teised samamoodi," on reaalsus lihtsalt selline.

Hein lisab: "Ma arvan, et igal pool klubides on keeruline. Kui me räägiksime ideaalsest maailmast, siis loomulikult tahaks väga palju kõike rohkem, aga selles reaalses maailmas arvan, et klubi annab endast parima."

Niisiis toonitab Kalevi loots, et igasugune väline abi teeb naiste jalgpallile ainult head. "Igasugune toetus on oluline, sest klubides on vähe sponsoreid, kes toetavad spetsiaalselt naiskonda ehk kuskilt tuleb need vahendid leida, et tegeleda ka naiste jalgpalliga. See on kahtlemata oluline, et alaliit suudab toetada ja midagigi kompenseerida," sõnab Hein lõpetuseks.

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
SOCCERNET BUDAPESTIS
Nelja aastaga suurte poiste mängu roninud Ungari annab aimu, mis ambitsioonikat Eestit ees ootab
SN Budapestis | Messi viieka järel alanud Eesti koondise pikal kaotuseta seerial on küljes tähenduslik tärnike
U19 ELIITRING
Sakuga liitunud Bannikova: otsustasin klubi vahetada enda arendamise eesmärgil
SOCCERNET BUDAPESTIS
SN Budapestis | Karol Metsa segab väike häda, millega peatreener Häberli riskida ei soovi
SPURSI MEHE TEGEMISTEST
Tervenedes uue positsiooni ära õppinud Paskotši: mida treener tahab, seda teen! Ei hakka ju vastu rääkima!
RÜNDAJATE ELU
Videokohtunik | Sentimeetrite mäng ja selge viga: VAR ulatas kolm korda tugeva abikäe
HÄÄLED TASKUST
KOONDISLASTE KÄEKÄIK
ALBIONI INTRIIGID
Udune Albion | Nügi ja sõimle, kui teisiti ei oska, aga ilma ambitsioonita pole midagi peale hakata
PREMIUM LIIGA
Siim Pulst | Enamik Premium liiga märtsikuiseid mänge peetakse ebanormaalsetes oludes
KEERULISED PÄEVAD KATALOONIAS
Kius ja kättemaks või laristamine ja korruptsioon? Barcelona sumpab ühest mülkast teise
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
3
3
0
0
11:0
9
2.
Tallinna FCI Levadia
3
2
1
0
5:0
7
3.
Nõmme Kalju FC
3
1
2
0
3:2
5
4.
Pärnu JK Vaprus
3
1
2
0
3:2
5
5.
FC Kuressaare
3
1
1
1
3:3
4
6.
JK Tallinna Kalev
3
1
1
1
2:2
4
7.
Paide Linnameeskond
3
1
1
1
2:2
4
8.
Tartu JK Tammeka
2
0
1
1
0:3
1
9.
Harju JK Laagri
4
0
1
3
2:9
1
10.
JK Narva Trans
3
0
0
3
1:9
0
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Kas Eesti lööb Ungari vastu värava?
61%
39%
PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

https://www.zone.ee/
HOOAJA EELVAATED


Eesti liigahooaja algus läheneb! Loe klubide hooaja eelvaateid:

Premium liiga:

Esiliiga:

SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

VIDEOKOHTUNIK

Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
9
Tallinna FCI Levadia
7
Nõmme Kalju FC
5
Pärnu JK Vaprus
5
FC Kuressaare
4
JK Tallinna Kalev
4
Paide Linnameeskond
4
Tartu JK Tammeka
1
Harju JK Laagri
1
JK Narva Trans
0
VÄLISMAA ERILOOD

Soccernet.ee pakub pikemat lugemist ka välismaa jalgpalli huvilistele. Loe järele!