Suur lugu | Eesti kaks parimat naisväravavahti kolisid imeilusasse Austriasse, kus saavad sajaga mängimisele pühenduda (0)

Karina Kork (vasakul) ja Getriin Strigin eilsel Eesti naiste koondise treeningul. Fotod: Liisi Troska / jalgpall.ee

Viimase aasta jooksul välismaalt tulnud pakkumistele ka eitavalt vastanud Eesti naiste koondise väravavahid Karina Kork (25) ja Getriin Strigin (24) liitusid sel talvel Austria kõrgliigaklubidega. Kork sõlmis aastase lepingu FFC Vorderlandiga, Strigin pooleaastase lepingu (koos võimalusega pikendada) Innsbrucki Wackeriga.

Mõlema jaoks on tegemist teise välisklubiga, kusjuures esimeses polnud kumbki põhiväravavaht. Mullu HJK-sse kuulunud Kork ei pääsenud Soome kõrgliigas kordagi platsile, neli aastat tagasi pool hooaega Granadas veetnud Strigin sai Hispaania esiliigas väljakule vaid ühe korra. Austrias on mõlemal alust loota rohkemat.

"Granadasse minnes oli kindel, et mul ei ole esiväravavahi rolli, vaid minu näol toodi pigem konkurentsi juurde, et põhiväravavahil oleks rohkem tegevust. Pingil on muidugi kõikidel mängijatel alati raske istuda, aga see oli minu jaoks nii trennide kui ka välismaal elamise ja mängimise poolest väga hea kogemus," meenutas Strigin Soccernet.ee-le. "Wackeriga oli kohe alguses jutt, et mind nähakse alustava väravavahina. Samas püsin ma kahe jalaga maa peal ja ei arva, et kõik mängud on mulle garanteeritud, sest seal on kaks noort väravavahti, kes on samuti väga talendikad. Eks meil kõigil ole omad plussid ja miinused, oleneb mängust. Vaatame, ma number ühte endale veel seljale ei kinnitaks."

Kork tunnistas, et nii tugevat konkurenti, nagu oli HJK-s noor esikinnas Anna Koivunen, tal Vorderlandis pole. "Konkureerima hakkan ma endast aasta vanema mängijaga. Tahaksin loota, et on reaalne, et ma saan mängida. Aga selle nimel on endiselt vaja teha tööd, midagi lihtsalt seal kindlasti kätte ei anta," tõdes endine Tallinna Kalevi puurilukk.

REKLAAM

Ära öeldi pakkumistele Horvaatiast, Belgiast, Itaaliast

Kuigi Koivunen lahkus talvel Rootsi kõrgliigasse, siis eestlanna jätkamist HJK-s see võimalikuks ei muutnud. "Klubi vähendas eelarvet ja teadis, et ühtegi välismängijat nad sisse ei jäta," ütles Kork.

Korgi leping HJK-ga lõppes 20. novembril. Pärast 1. detsembril toimunud Sloveenia ja Eesti koondiste EM-valikmängu läks ta Sloveeniast otse Horvaatiasse, kümnepäevasele testiperioodile sealse tippnaiskonna ŽNK Spliti juurde. Split on käimasoleval kõrgliigahooajal võitnud üheksast kohtumisest kaheksa ja viigistanud ühe ning paikneb teisel kohal. Liider on kolmepunktilise eduga Osijek tänu ühele enampeetud mängule.

"Split pakkus lepingut, aga ma ütlesin, et ma ei soovi sinna jääda," avaldas Kork. Ta põhjendas: "Horvaatias on liiga selline, et esimesed kaks on teistest meeletult üle. Hooaja jooksul on kaks-kolm tugevat mängu, kus väravavahil on midagi teha, ülejäänud mängudes ei ole teha suurt midagi. Nägin nende viimast liigamängu tabeli viiendaga, nad võitsid 6:0, väravavaht puutus neli korda jalaga palli. See ei ole see, mida ma otsisin. Tahaksin väravas midagi teha ka, mitte lihtsalt seista."

"Vorderlandist oli mul tegelikult pakkumine olemas juba enne koondiselaagrit, aga ma ei tahtnud neile midagi öelda, kuna mul oli Horvaatias testimine kokku lepitud. Kui Horvaatiast tagasi tulin, lasin agendil uuesti Austria klubiga kontakteeruda ja küsida, kas nende huvi on endiselt olemas. 29. detsembril kirjutasin lepingule alla ja 20. jaanuaril lendasin sinna," kirjeldas Kork sündmuste käiku.

Getriin Strigin (vasakul) ja Karina Kork (paremal) suvisel koondise treeningul. Foto: Brit Maria Tael

Strigin keeldus enda sõnul eelmise aasta keskel pakkumistest, mis tulid Belgiast ja Itaaliast. "Ütlesin paarile päris heale pakkumisele ära, sest olime Flora naiskonnaga teinud kõvasti tööd, et mängida Meistrite liigas. Minu üks eesmärk oli mängida hooaeg naiskonnaga lõpuni ja näha, mida Meistrite liiga meile toob," rääkis ta.

Tänaseks teame, et Eestis tiitlit kaitsnud Tallinna Flora kaotas eurosarja avaringis Venemaa meistrile Moskva CSKA-le teise poolaja väravatest 0:2.

Korgist ja Striginist võinuksid saada Austrias klubikaaslased

Sügisel lahkus Strigin TransferWise'ist ehk firmast, kus ta oli töötanud viis aastat. "Tulin sealt novembris ära selle eesmärgiga, et keskenduda rohkem jalgpallile ja panna sajaga," sõnas ta.

Strigin, kes Granadas täisproff polnud, saabki nüüd elus esimest korda profijalgpalluri elu nautida. Sama saab teha Kork, kes HJK-s lisaks mängimisele väikeseid väravavahte treenis.

Palju ei puudunud, et eestlannadest oleksid Austrias saanud klubikaaslased, sest jaanuari alguses, enne testimist Wackeris, oli Striginil testiperiood just Vorderlandis, kus küll tema koondisekaaslast samal ajal kohapeal polnud.

"Minul oli leping olemas enne, kui Getriin sinna testimisele läks," kinnitas Kork, kes on rahul, et temaga samal positsioonil (mida on ühel võistkonnal väljakul vaid üks) mängiv Strigin ei liitunud Vorderlandiga. "Ma arvan, et see oleks koondise seisukohast suhteliselt halb, kui maandutakse samasse välisklubisse."

Korgi sõnul tekitas Vorderlandi naiskonnas elevust ja nalja tõsiasi, et kaks lühikese aja jooksul klubi juures käinud väravavahti on mõlemad pärit samast Eesti riigist ning teavad teineteist.

Strigin ütles, et talle endale Vorderlandis meeldis. "Nende poolt tuli tagasiside, et nad ei valinud mind," tunnistas ta. "Innsbruckist sain kohe pärast testimist pakkumise, seal oldi minuga rahul, sobisin nii võistkonnale kui ka treeneritele."

Getriin Strigin. Foto: Brit Maria Tael

Klubikaaslaseid küll kahest Eesti koondise väravavahist ei saanud, aga samas kontrollmängus nad väljakul käisid - 7. veebruaril teenis Vorderland Wackeri üle 3:2 (1:2) võidu. "Seal tehti nii, nagu Eestiski kombeks on, et esimesel poolajal mängisid põhimängijad ning teisel poolajal hakati järjest vahetusi tegema ja noorematele võimalusi andma. Selle taha see mäng jäi," põhjendas Strigin eduseisust kaotamist. "Aga ma ei võta seda nüüd mingi läbikukkumisena. Oli lihtsalt väga hea võimalus näha, kus on meie miinused ja mille kallal peab veel tööd tegema."

Kork osales eelnevalt ka kolmes sõpruskohtumises Šveitsi naiskondade vastu, mis kõik lõppesid kaotusega. "Šveitsi piir on meile nii lähedal, et nendega on oluliselt lihtsam mängida kui Austria võistkondadega. Getriini võistkond on Austria omadest kõige lähemal, kahe ja poole sõidutunni kaugusel, ülejäänud on umbes kaheksa sõidutunni kaugusel. Mängupilt on meil läinud järjest paremaks. Enda esimesele mängule läksin ma ainult ühe trenni pealt, ma ei teadnud veel päris täpselt kaaslaste nimesidki. Aga järgmistes mängudes arenesime kõik koos ja saime kindluse kätte," rääkis Kork.

Kaunid elukohad

Austria naiste kõrgliigas on praegu peetud täpselt pool hooaega ehk üheksa vooru. Vorderland asub tabelis kuuendal kohal (9 punktiga), Wacker viimasel, kümnendal positsioonil (3 punktiga). Mõlema võistkonna liigahooaeg jätkub 7. märtsil.

Eesti kindla valitseja Flora ridadest Austria kõrgliiga punase laterna juurde siirdunud Strigin on arvestanud sellega, et tööd saab tal mängudes olema senisest tunduvalt rohkem: "See ongi väljakutse, mille ma teadlikult vastu võtsin. Minu jaoks ei ole see hirmutav, vaid pigem just elevust pakkuv. See on väga suur võimalus mingeid asju võib-olla isegi endale tõestada ja kindlasti juurde õppida. Tuleb kaitseliini palju juhendada. See on igatepidi minu jaoks suur võimalus teha mängijana samm edasi."

"Eesmärk on liigasse püsima jääda ja ma arvan, et see ei ole mingi probleem. Paari aasta jooksul tahetakse tabeli keskele ja siis sealt järjest ülespoole. Kindlasti ei olda rahul sellega, et istume tabeli lõpus," tutvustas Strigin Wackeri sihte.

Kork tõdes, et Vorderlandil seisab tiimi kokkutulek, kus eeldatavasti ka hooaja eesmärkidest räägitakse, veel ees. "Meil pidi team-meeting olema tegelikult juba nädal pärast minu saabumist, aga kuna riigi piirangud on nii tugevad, siis me reaalselt ei tohtinud mitte midagi muud teha, kui ainult trenni teha ja kohe koju minna."

Kodu kohta lausus Kork: "Ma elan väikeses mägikülas, väga-väga ilusas kohas. Ma olen selles suhtes väga rahul. Linnast koju minnes lähen mägiteid pidi sinka-vonka üles, trenni minnes lähen jälle alla."

Strigin on enda uuest kodulinnast Innsbruckist samuti väga vaimustuses: "Megailus! Ma olen seal saanud juba ringi kõndida, me elamegi vanalinnast viie minuti jalutuskäigu kaugusel. See linn annab ise juba lisaenergiat, positiivsust, ma olen kindlasti linnaga väga rahul."

Treeningtingimuste osas rääkisid mõlemad kindanaised, et sisehalle neil Austrias kasutada pole, aga väljakud on kenasti hooldatud.

Floraga võrreldes suurima erinevusena tõi Strigin Wackeri puhul välja suurema treeningkoormuse. "Hetkel on meil neli trenni nädalas. Kui hooaeg hakkab pihta, siis on kuus trenni, pluss mäng. Minu jaoks on see ikkagi muutus, sest Eestis tegime kolm trenni, maksimaalselt võib-olla hooaja ettevalmistuse ajal neli."

Karina Kork. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Erinev on Austrias loomulikult ka keel. 2018. aastal küsis ajakiri Jalka Korgilt, mida ta tahaks osata, aga veel ei oska. Vastuseks kõlas: "Tahaks saksa keele suhtluskeelena selgeks saada." Nüüd siirduski Kork saksakeelsesse riiki jalgpalli mängima. "Aga sellega on see väike mure, et nad räägivad austria dialekti," täpsustas ta. "Mingid asjad on samad, aga suures pildis on see teistsugune keel, üritan nüüd austria dialekti selgeks saada. Kuid ma loodan küll, et Austriasse minek arendab ka minu saksa keele oskust."

Matikainen valikut ei põhjenda

Korgi ja Strigini näol on tegemist hetkel kahe parima Eesti naisväravavahiga - viimase 22 ametliku koondisemängu jooksul pole peale nende ükski teine puurivaht väljakule pääsenud.

Senise karjääri jooksul kokku on Strigin saanud kirja 26 ja Kork 14 koondisemängu. Viimased viis kohtumist järjest on aga Eesti väravat kaitsnud Kork. Küsimusele, kui palju Eesti peatreener Jarmo Matikainen oma valikuid põhjendab, vastasid mõlemad naised, et Matikainen neid ei põhjenda ega peagi seda tegema.

Järgmisel teisipäeval võõrustab Eesti oma EM-valiktsükli viimases mängus Sloveeniat. Mullu sügisel tehtud Matikaineni otsuste põhjal võib ennustada, et kodunaiskonna väravat kaitseb nüüdki Kork. Samas võib viimase kahjuks rääkida asjaolu, et eelmise mängu kaotas Eesti 0:2 just tema eksimuste tõttu.

"Ma ise tahaksin arvata, et ühe halva mängu pealt ei tehta selliseid otsuseid. Aga praegu on meil uus aasta, alustasime uue hooaja ettevalmistusega. Ma ei tahaks panna endale seda pinget peale, et mõelda, mis järgmisel teisipäeval saab ja kumb meist mängib. Tuleb võtta päev-päevalt, kõigepealt teha trenni ja siis tuleb see otsus. Ükskõik, kumbapidi otsus tehakse, siis elu läheb edasi ja trenni teeme edasi, kindaid sellepärast nurka ei viska," arutles Kork.

Strigin kinnitas, et väravavahid ei aruta seda teemat, kumb algrivistuses alustab, omavahel üldse: "Me mõlemad keskendume sellele, et trennis hästi esineda ja et väravavahtide tiimina oleks meil hea vibe. Mängib see, kes on antud hetkel treeneri silmis võistkonna jaoks parim. See võib oleneda ka vastastest."

Kork ja Strigin ei taha nimetada endid rivaalideks ega ka mitte sõbrannadeks. Strigini arvates on kõige täpsem öelda, et nad on omavahel kolleegid. Kork selgitas omaltpoolt: ""Rivaalid" tundub väga karm sõna. Samas ma ei saa ka öelda, et me mingid meeletud sõbrannad oleksime. Me teeme sama asja, meie eesmärk on Eesti koondist võimalikult hästi esindada, samuti oma klubi eest võimalikult hästi mängida. Tegemist on sõbraliku koostööga."

Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
LÕUNA-EESTIST
PAIDEST
Paide laenas oma parima väravaküti Tšehhi meistriliigasse
VÄLISMAALT
Pilk peale | Sevilla tahab trooni, Solskjaer murrab Tucheli raudkaitset, Milanil avaneb tõehetk
KODULIIGAST
EUROOPA LIIGA LOOS
Zlatan naaseb Manchesteri!
EUROOPA LIIGA
KUUM
Juba viies Premium liiga klubi sai koroonaviirusega pihta, avavooru mäng lükatakse edasi
HUVITAVAT
HOOAEG LÄHENEB
Noorusliku ja lennuka Legioni 2021. aasta mudel: intensiivsem, kiirem, tugevam, targem, kogenum
SOCCERNET TV
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
29
26
2
1
76:17
80
2.
Paide Linnameeskond
30
21
1
8
80:43
64
3.
Tallinna FCI Levadia
29
17
6
6
66:37
57
4.
Nõmme Kalju FC
30
14
7
9
52:31
49
5.
Tartu JK Tammeka
28
8
8
12
33:44
32
6.
Viljandi JK Tulevik
28
9
4
15
30:46
31
7.
Tallinna JK Legion
30
8
7
15
26:44
31
8.
JK Narva Trans
30
6
7
17
31:49
25
9.
FC Kuressaare
30
5
9
16
28:63
24
10.
JK Tallinna Kalev
30
5
5
20
20:68
20
PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
0
Tartu JK Tammeka
0
Tallinna JK Legion
0
FC Kuressaare
0
Paide Linnameeskond
0
JK Narva Trans
0
Tallinna FC Flora
0
Pärnu JK Vaprus
0
Viljandi JK Tulevik
0
Nõmme Kalju FC
0
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK