Valitseja kindlus mureneb ootamatust otsast, löömatu seeria kasvas 54 mänguni ja rahvaste paabel rühib tiitli suunas (0)

Trabzonsopori fännidele avaneb juba tükimat aega ebaharilik pilt: ollakse tabeliliidrid! Foto: Scanpix / AFP / Ozan Kose

Amsterdami Ajaxi hirmkõva kaitseliin on viimastes mängudes ootamatult järele andnud ja lubab PSV-l kuklasse hingata. Porto marsib juba poolesajandat mängu kaotuseta edasi ja Trabzonsporil on käsil kuldsed päevad - aga meister pole kuskil veel lõplikult selge.

Soccernet.ee välismaa jalgpalli rubriik "Mujal maailmas" annab ülevaate sellest, milline on seis Hollandi, Portugali ja Türgi kõrgliigades. Samuti lükati hooaeg käima MLS-is.

 Eredivisie liidrikohta hoiab jätkuvalt enda käes tiitlikaitsja Amsterdami Ajax, ent lähim jälitaja PSV püsib vapralt nende tuules, vaid kahe punkti kaugusel. Ajaxil on kogu hooaja jooksul aidanud tipus püsida hirmkõva kaitseliin, sest 23 vooruga lasti endale lüüa vaid viis – jah, viis! – väravat. Teisalt on viimases kolmes voorus alati väravast võetud kaks palli ehk lubatud nende kolme mänguga vastastel skoorida rohkem kui kogu eelneva hooaja jooksul.

Neist kolmest mängust kaks on Ajax pärast Go Ahead Eaglesile allajäämist siiski suutnud 3:2 võiduga enda kasuks pöörata, kuid Waalwijk suudeti seljatada alles 90. minuti penaltist ja Cambuur teise üleminuti tabamusest. Mõlemat mängu juhiti seejuures avapoolaja järel 2:0, kuid lasti vastane mängu tagasi. Kõik eelnenu on seda üllatavam, et Eagles asub praegu tabelis 13., Waalwijk 14. ja Cambuur 9. kohal ehk tegu pole kaugeltki liiga tippudega.

Sel sajandil Ajaxiga kõik tiitlid peale kolme ära jaganud ja viimati 2018. aastal meistriks kroonitud PSV on lasknud endale lüüa Ajaxist koguni 20 väravat rohkem ning löönud ise 14 vähem. Ometi on Roger Schmidti tüüritav ülimalt rahvusvaheline – PSV esindusrivistusse kuulub koguni 17 eri kodakondsusega jalgpallurit – meeskond suutnud võita viimasest 16 liigamängust 13 ning vaid jaanuarikuised järjestikused allajäämised Ajaxile ja AZ Alkmaarile pole lasknud neil esikohta haarata.

Kolmandal kohal on Feyenoord, kes hellitas mõnda aega samuti tiitlikonkurentsis püsimise lootusi, kuid sai siis kahest voorust vaid ühe punkti ning lasi vahe liidritega kaheksale punktile. Samas kohtutakse sel nädalavahetusel Der Klassieker'is just Ajaxiga ning võidu korral võib Rotterdami klubi endiselt teatud lootusi hellitada. Korraks näis, et suures mängus suudab veel sõna sekka öelda ka AZ, kuid vahepeal tosinast liigamängust vaid ühes punkte loovutanud Alkmaari klubi kaotas viimati kodus Twentele ja sellega peaks nende tiitliteekond lõplikult läbi olema.

Kolm pidepunkti:
  • Väravaküttide tabelis kipub teistel eest libisema Ajaxi täht Sebastien Haller. Stabiilselt kõmmutav Elevandiluuranniku koondislane on jõudnud juba 19 tabamuseni, seejuures on vaid üks neist sündinud penaltipunktilt. Teist kohta on Feyenoordi mehe Guus Tiliga jagama tõusnud 23-aastane rootslane Jesper Karlsson, kes on alates detsembrist löönud AZ-i eest üheksa väravat. Kahel viimasel täishooajal on Eredivisie väravakuninga tiitli saamiseks vaja olnud vastavalt 28 ja 26 tabamust, kaheksa allesjäänud mängu juures on Halleril veel võimalus sinnani jõuda.
  • Endiselt on heas seisus kõik kolm selle hooaja uustulnukat. Väga lahtist jalgpalli mängiv Cambuur on küll pärast tabelis hetkeks viiendaks tõusmist alates detsembri keskpaigast vaid ühel korral võidurõõmu maitsnud, ent hoiab ikka üheksandat tabelikohta. Tõsi, stabiilsuse leidmiseks tuleb neil kaitse korda saada – see on 55 sisselastud väravaga praegu koguni terve liiga halvim. Kohe nende järel tuleb Nijmegeni NEC, kellel samuti kolmest viimasest mängust kirjas kolm kaotust ja 11 sisselastud väravat. Kenasti püsib joone peal ka Go Ahead Eagles.
  • Mullu eduka hooajalõpuga vaid ühe enampunkti toel üleminekumängudest pääsenud Willem II alustas uut hooaega võimsalt ja oli pärast seitsmendas voorus PSV alistamist korraks tabelis suisa kolmas. Seda imekspandavam on olnud järgnenud lagunemine, kuna viimasest 16 mängust on saadud vaid neli punkti! Suurt abi pole olnud ka treenerivahetustest ning tänu niisugusele asjade käigule on jätkuvalt lootust püsimajäämiseks ka Rotterdami Spartal ja PEC Zwollel. Viimane on seejuures pärast avavooru olnud alati tabeli viimasel real, kuid tänu uuel aastal märkimisväärselt paranenud vormile jäädakse pääsemisest praegu vaid kahe punkti kaugusele.

Tabeliseis:

Standings provided by SofaScore LiveScore

Löömatu Porto ja kesine Benfica

30. oktoober. Aga mitte 2021., vaid 2020. aastal. See on kuupäev, mil Portugali liiga liider Porto koduses meistrisarjas viimati kaotajana väljakult lahkus – järgmises 54 liigamängus pole kaotusekibedust tuntud! Mullu jäi tiitlist sellegipoolest viis punkti puudu, nüüd juhitakse ise tiitlikaitsja Sportingu ees kuue punktiga. Aga mängida on veel kaheksa vooru.

Viimastel kordadel suutis meister hooaja kaotuseta läbida 2011. ja 2013. aastal ning mõlemal juhul tõstis karika pea kohale just Porto. Esimesel korral juhendas neid Andre Villas-Boas ning rünnakul särasid kahe peale 39 väravat löönud Hulk ja Radamel Falcao. Kaks hooaega hiljem tüüris meeskonda Vitor Pereira, staarideks kerkisid aga kolumblased Jackson Martinez, kelle arvele kanti 26 tabamust, ning tähesära suunas esimesi samme teinud James Rodriguez.

Kui Portol sama trikk tänavugi õnnestub, võivad nad end uhkusega nullihooaegade kuningateks pidama hakata. Nimelt on peale eelmainitud 2011. ja 2013. aasta Portugalis sama suudetud varem vaid korra – hooaja 1972-73 lõpetas ainsagi kaotuseta Benfica.

Portugali tituleerituima klubi tänavune hooaeg on koduliigas suhteliselt aia taha läinud, ehkki Meistrite liigas on jõutud koguni kaheksa parema sekka. Esimeses seitsmes voorus tunnistas Benfica ainult võite ja veel oktoobri lõpus juhiti tabelit, aga nüüd jäädakse Portost maha juba tosina punktiga ja isegi teise koha püüdmine tundub pärast äsjast koduviiki tabeli teise poolde kuuluva Vizelaga üpris kaheldav.

Suure kolmiku selja taga on end mugavalt sisse seadnud Braga ja Gil Vicente, keda lahutab esikolmikust kümmekond punkti, aga samamoodi edestatakse paraja vahega ka võimalikke jälitajaid. Kui Bragat võib mõne üksiku erandiga juba viimased paarkümmend hooaega rahumeeli Portugali tugevuselt neljandaks klubiks lugeda ja mõnel aastal on suudetud hooaja lõpuks ka esikolmikusse murda, siis Gil Vicente lõpetas kahel eelmisel hooajal esikümne piiril. Ricardo Soarese juhendamisel ja 13 väravat löönud Valencia kasvandiku Fran Navarro vedamisel hoitakse tänavu aga eurosarja viivast kohast kindlalt kinni.

Kolm pidepunkti:
  • Parimate väravaküttide tabelis jagab endise meeskonnakaaslase Mehdi Taremiga endiselt kolmandat kohta Luis Diaz, kelle Porto juba jaanuaris 45 miljoni euro eest Liverpoolile müüs. Kõige teravama jalaga meheks on aga kerkinud Benfica esiründaja Darwin Nunez. 22-aastase uruguaylase senine parim hooaeg pärines Hispaania esiliigast ja mullu jäi tema arvele vaid kuus liigaväravat, kuid nüüd on Nunez juba jõudnud 20 tabamuseni. Teist kohta hoiab selles tabelis üllatusmees, Braga särgis 27-aastaselt elu parimat hooaega tegev Ricardo Horta.
  • Hooaja ühe vägevama saavutusega on hakkama saanud Assooride au ja uhkus Santa Clara. Mulluse kuuenda koha järel, mis andis neile isegi võimaluse euromängudeks, alustati uut hooaega nii kehvasti, et tosina vooruga oli tabelis vaid üks võit ja ühtekokku seitse punkti. Aga seejärel kosuti, viimasest kümnest liigakohtumisest on kirjas üksainus napp kaotus Benficale ja üllatusvõit Sportingu üle ning tabelikohaks juba kümnes.
  • Portugali liigas on pea igal hooajal keegi, kelle jaoks kõik asjad lootusetult untsu lähevad ning tänavu on seesuguse musta lamba rolli enda kanda võtnud Belenenses. Mullune tubli keskmik on seni saanud kõigest kolm võitu ja see jätab nad praegu pääsemist tõotavast joonest viie punkti kaugusele. Viletsuse haripunkt saabus novembris, kui koroonapuhangu tõttu saadeti Benfica vastu platsile vaid üheksa mängijat, kellest kaks olid väravavahid. Avapoolaeg kaotati 0:7, teiseks poolajaks tuli platsile vaid seitse meest ning kui üks neist otsekohe "vigastatuna" murule vajus, kuulutatigi mäng enneaegselt lõppenuks.

Tabeliseis:

Standings provided by SofaScore LiveScore

Kuld lähebki Istanbulist välja?

Aasta oli 1984, kui Türgi meistriks krooniti viimati Trabzonspor. Tunamullu jõuti sellele jälle lähedale, kuid teine üllataja Basaksehir osutus nelja punkti võrra paremaks ning tagatipuks võeti Trabzonsporilt finantsreeglite rikkumise eest ka väljateenitud eurokoht. Nüüd liigub kõik aga vältimatult selles suunas, et 37-aastane ootus saab läbi ja Trabzonspor tuleb taas meistriks.

Teisel kohal olevat Konyaspori edestatakse nimelt juba 15 punktiga. Trabzonsporil on nii kogu liiga peale parim ründe- kui ka kaitseliin ja et senise hooaja jooksul on saadud vaid üks kaotus, ei paista midagi, mis võiks liidrite teekonda väärata. Nõnda tundub, et peatreener Abdullah Avci teeb lõpuks ära selle, mis tal Basaksehiriga 2017. ja 2019. aastal napilt tegemata jäi.

Mängu teevad Trabzonspori eest valdavalt kogenud mehed eesotsas 34-aastase Marek Hamšikuga. Omapärase kokkusattumusena on sarnaselt slovakile ka enamik teisi võtmetegijaid mänginud varem Serie A-s, sest selle liiga leiab näiteks nii brasiillastest kaitsjate Vitor Hugo ja Bruno Peresi, hollandlase Stefano Denswili kui ka taanlasest esiründaja Andreas Corneliuse CV-st.

Teisalt on Türgi liiga alati olnud paras rahvaste paabel ning nii on ka Trabzonsporis kokku saanud aastaid Basaksehiri särki kandnud Bosnia ja Hertsegoviina ääreründaja Edin Višca, varem Rumeenias ja Iisraelis pallinud nigeerlasest ründaja Anthony Nwakaeme, kelle arvel on tänavu lisaks 11 väravale ka 10 väravasöötu, ning Roheneemesaarte mees Djaniny, kelle klubikarjäär on viinud ta Benfica duubelmeeskonnast enne Türki jõudmist ka Mehhikosse ja Saudi Araabiasse. Pea kõik loetletud mehed on seejuures kas vähemalt 30-aastased või sellele verstapostile lähenemas.

Teist kohta hoidva Konyaspori edu on samuti üllatav, sest mullu lõpetati alles 11. real. Klubi senine parim saavutus on olnud 2016. aasta kolmas koht, enamasti ollaksegi aga esikümne piiril. Lisaks türklastele on välismaalaste osas panus tehtud pea eranditult Balkani jalgpalluritele.

Aga kus on siis kõik Türgi suured – Fenerbahce, Besiktas, Galatasaray? Hooaja lõpusirgel on neist enam-vähem seisusekohasele positsioonile kerkinud vaid esimene, kes mõõnas tugevalt oktoobrist veebruarini, mil võideti 16 liigamängust vaid neli. Enne aastavahetust näidati portugallasele Vitor Pereirale ust ja kuigi Ismail Kartali käe all võttis käivitumine veidi aega, on viimasest viiest mängust saadud nelja võiduga tasapisi tabeli ülemisse otsa ronitud.

Tiitlikaitsja Besiktas sattus hea alguse järel sügisel raskustesse ja see lõppes peatreeneri Sergen Yalcini väljavahetamisega. Viimasest tosinast mängust on seevastu saadud vaid üks kaotus, aga tabelis kõrgemale tõusmist takistavad ohtrad viigid, mida on selle perioodi jooksul kogunenud tervelt kuus. Nii ollakse endiselt kaheksandad, samas on neljas tabelikoht vaid kahe punkti kaugusel.

Galatasarayl ei jäänud uue aasta alguses muud üle, kui loobuda (juba neljandat korda!) legendaarse Fatih Terimi teenetest. 2017. aastast ametis olnud ja selle aja jooksul Cimbombom'i kaks korda meistriks tüürinud Terimi asemele tuli varem peaasjalikult Pep Guardiola kõrval abitreeneri ametit pidanud 59-aastane hispaanlane Domenec Torrent. Tulemused ei tahtnud esialgu kuidagi paraneda ja tabelis käidi korraks isegi väljalangemistsooni lähistel ära, kuid nüüd on mitme hilise värava toel võetud neljast mängust kolm võitu ja viimati alistati juba Besiktas, mis lubab vähemalt püsimajäämise osas teatavat rahunemist.

Kolm pidepunkti:
  • Türgis kukub 20 meeskonnast hooaja lõppedes esiliigasse tervelt neli ja just viimase neliku koha pealt on vahe hakanud tabelis sisse tulema. Sisuliselt võib esiliigaklubideks juba lugeda Yeni Malatyaspori ja Caykur Rizespori, sest mõlemaid lahutab pääsemisest üle kümne punkti. Kehv näib ka mullu kümnendana lõpetanud, ent viimased kuus mängu kaotanud Göztepe seis. Praegu esimesena joone all olev Altay on seevastu alustanud meeleheitlikku pääsemisoperatsiooni. Septembris oldi seitsme vooru järel kolmandad, siis saadi 16 mängust vaid kolm viiki, aga nüüd on kuue viimase kohtumisega lisatud tabelisse tervelt 11 punkti ja lootus elab.
  • Väravaküttide arvestuses käib tihe konkurents, sest vähemalt kümme korda on skoori teinud suisa 14 meest, aga üle 15 värava pole kirjas kellelgi. Mario Balotelli, Stefano Okaka, Michy Batshuayi ja Mame Biram Dioufi suguste nimede ees hoiab liidrikohta mullu veel kodumaa liigas 18 kolli kõmmutanud Hatayspori marokolasest ründaja Ayoub El Kaabi. Talle järgneb Prantsusmaal sündinud, ent Türgi passiga Ümüt Bozok, kes on esimesel Türgi-hooajal lõpuks leidnud sama vormi, mis lubas tal mõne hooaja eest Prantsusmaa esiliigas Nimes’i särgis hooaja 24 väravaga lõpetada.
  • Kellel häda käes, see vahetab Türgis alati treenerit – kui juba kolm suurt ehk Galatasaray, Besiktas ja Fenerbahce on seda hooaja jooksul teinud, siis teised ammugi. Selle käigus leiab aset mõnigi kurioosum. Näiteks võttis tabelipõhjas virelev Malatyaspor veebruaris rumeenlase Marius Sumudica – kelle CV-s on niigi juba kaks järjestikust hooaega samas klubis ülimalt haruldased – asemele mängivaks peatreeneriks Adem Büyüki. Vaid kaks nädalat hiljem oli Büyük aga juba klubist läinud. Teda asendas Cihat Arslan, kes oli oktoobris saadetud minema Kasimpasast, kus ta oli asendanud augustis juba avavooru (!) järel ametist lahkunud Senol Cani. Aga selline see Türgi treenerikarussell kord on.

Tabeliseis:

Standings provided by SofaScore LiveScore

Uus klubi, uued-vanad näod

Teisel pool ookeani lükati taas käima ka MLS-i uus hooaeg, mille tulemustest pole kolme vooru järel veel suuremat mõtet mingeid järeldusi teha. Mainimist väärib ehk vaid see, et kuigi kõik meeskonnad on pidanud vaid kolm kohtumist, pole täisedu enam kellelgi. Samas tähendab see, et ka punktita jätkavad ainult kaks klubi.

Üks neist on tänavune uustulnuk, liiga koosseisu 28 meeskonna peale venitanud Charlotte FC. Kõrgliigasse tuldi kohe võimsa pauguga, sest klubi avamängu jälgis nende kodustaadionil 74 479 inimest. Varem pole mitte ühelgi MLS-i põhihooaja kohtumisel nii palju pealtvaatajaid olnud.

Meeskonda juhendab debüüthooajal 37-aastane hispaanlane Miguel Angel Ramirez, kes on seni tegutsenud peamiselt eri klubide noortemeeskondade juures, kuid oli viimati ametis Brasiilia kõrgliigaklubi Internacionali peatreenerina. Klubi kapten ja ühtlasi nimekaim mängija on 35-aastane Christian Fuchs, kes kogus Austria särgis enda arvele 78 koondisemängu ning kelle karjääri tipphetk saabus 2016. aastal, kui Leicester krooniti üllatuslikult Inglismaa meistriks.

Nimekaid mehi on MLS-i oodata veelgi, kuna suvel liitub Napolist Torontoga Itaalia koondise ründetäht Lorenzo Insigne ja Houstonisse saabub Atletico Madridist mehhiklane Hector Herrera. Juba talvel lõi Chicago Fire’iga käed Šveitsi koondise täht Xherdan Shaqiri, kelle eest maksti Lyonile Fire’i üleminekuajaloo rekordsumma ehk 6,5 miljonit eurot.

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
VÄRSKED VUTIJUTUD
Pikk ette (ja ise järele) | Pika põua lõpp: kas Paide ongi tiitlikursil või on Flora lihtsalt halb?
KOONDISEMÄNGU EEL
KÜLAS SIIM JUKS!
Udune Albion | Man City eri: kui keegi oleks 20 aastat tagasi öelnud, et tuleb Meistrite liiga võit, oleksin tema kainust kontrollinud
KOONDISE KESKVÄLJAMEHED
VARSSAVI EEL
Eesti koondist tabas suure mängu eel tagasilöök: üks mees jääb esialgu lennukilt maha
VARSSAVI EEL
Sõelmäng | Väravakuningas Henri Anier: pole olemas võimsamat emotsiooni, kui Eesti eest löödud värav
Eesti koosseis Poola vastu: Klavan, Mets ja Vassiljev olemas, kutse sai ka Laur
OTSUSED
Videokohtunik | Kes kelle kukutas ja kelle jalale ikkagi astuti?
PIKEMAT LUGEMIST
VARSSAVI OOTAB
Eesti, pane valmis! Poola koondise koosseis kubiseb suurtest nimedest
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
3
3
0
0
14:0
9
2.
Paide Linnameeskond
3
3
0
0
8:2
9
3.
Nõmme Kalju FC
3
2
1
0
9:0
7
4.
Tartu JK Tammeka
3
2
1
0
7:1
7
5.
Tallinna FC Flora
3
1
1
1
5:4
4
6.
Pärnu JK Vaprus
3
1
0
2
3:6
3
7.
JK Tallinna Kalev
3
0
2
1
3:5
2
8.
FC Nõmme United
3
0
1
2
1:5
1
9.
FC Kuressaare
3
0
0
3
2:15
0
10.
JK Narva Trans
3
0
0
3
0:14
0
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Kas HPV-ga nakatumine võib tekitada vähki ka meestel?
VIDEOKOHTUNIK

Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?

Vaata kõiki episoode siit!

PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
9
Paide Linnameeskond
9
Nõmme Kalju FC
7
Tartu JK Tammeka
7
Tallinna FC Flora
4
Pärnu JK Vaprus
3
JK Tallinna Kalev
2
FC Nõmme United
1
FC Kuressaare
0
JK Narva Trans
0