Videokohtunik | Kaartidega pandi täppi, aga käed karistusalas tekitasid suurt segadust (1)

Kalevi kaitsja Reinhard Reimaa (vasakul) näitab, kus ta kätt hoidis, ent kohtunik Tanel Üprus on otsuse juba langetanud. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Soccernet.ee rubriik "Videokohtunik" vaatleb seekord Premium liiga 20.-22. vooru kohtumisi. 13 peetud kohtumise peale analüüsis RefPal läbi 176 olukorda.

Vaadeldud mänge on sedapuhku veidi vähem kui muidu, sest üks 22. vooru kohtumine on veel pidamata ning üks järele peetud kohtumine pole veel analüüsi läbinud.

Kollaste kaartide õigesti määramise protsent on vaadeldud perioodi jooksul võrreldav senise hooaja keskmisega. 92 olukorra juures on kollaseid kaarte jagatud 88-protsendilise täpsusega.

Punaste kaartide määramise osas langetasid keskmist kõvasti 13.-16. voor. Eelmise kolme vooruga kerkis õigete otsuste protsent taas märkimisväärselt ja ka nüüd vaadeldud kolmes voorus, kus võeti vaatluse alla kaheksa olukorda, eksiti punase kaardi määramisel vaid korra.

Karistusala olukordadest ehk penalti määramise ja mittemääramise osas on seevastu vaatlusaluse perioodi puhul õigete otsuste osakaal senise hooaja kõige madalam ehk vaid 57%. 14 olukorra juures on määramata jäänud koguni viis penaltit ning üks penalti määrati valesti. Pooltel eksimuse kaasa toonud juhtudel on tegemist olnud käega mängu rikkumise olukordadega.

1) kollased kaardid (92 olukorda, millest õigeid otsuseid 81 ehk 88%),
2) punased kaardid (8 olukorda, millest õigeid otsuseid 7 ehk 88%),
3) penaltid (14 olukorda, millest õigeid otsuseid 8 ehk 57%).

OLUKORD NR 1

Premium liiga 20. vooru kohtumine FC Kuressaare - Tallinna JK Legion (1:1) 16. juulil. Mängu 87. minut, kui seis 0:0. Kohtunik Kevin Kaivoja.

Mis juhtus? Legioni poolkaitsja Pavel Dõmov sikutas õlast pikali karistusalasse jooksnud Kuressaare ründaja Otto-Robert Lipu.
Milline oli otsus? Kollane kaart Dõmovile, mis oli talle teine ja tähendas kokkuvõttes eemaldamist. Kuressaare kasuks määrati penalti.
Miks intsident tähtis oli? Kokkuvõttes Dõmov küll eemaldati, ent kui tal ei oleks ühte kollast kaarti juba all olnud, tähendanuks kollane tema väljakulejätmist ja Legionile võimalust mängida lõpuminuteid täiskoosseisus. Penalti andis Kuressaarele võimaluse mängu juhtima asuda.
Mida ütleb Videokohtunik?  EJL-i peakohtunik Hannes Kaasik: "Kaitsja haarab ründaja käe enda haardesse ning põhjustab viimase kukkumise. Kohtunik määrab korrektselt penalti. Olukorras toimub kaitsja poolt hüpe, mis eksitas kohtunikku hindama tegevust kui üritust palli mängida. Videokordus näitab, et tegemist ei olnud siiski kaitsja poolse pallimängimise ebaõnnestunud üritusega, vaid ründaja veaväärilise hoidmisega peatamaks ilmset värava saavutamise võimalust. Lisaks penalti määramisele tulnuks rikkuja ka punase kaardiga eemaldada. Teine kollane kaart ei ole piisav."

* * *

OLUKORD NR 2

Premium liiga 13. vooru kohtumine Tallinna JK Legion - Tallinna FC Flora (0:7) 22. juulil. Mängu 68. minut, kui seis 0:4. Kohtunik Martti Pukk. NB! See kohtumine on vaatluse all tagantjärele, kuna peeti hiljem järele.

Mis juhtus? Flora ründaja Mark Anders Lepik üritas mööduda Legioni väravavahist Ivans Baturinsist ja kukkus karistusalas.
Milline oli otsus? Lepikut karistati simuleerimise eest kollase kaardiga.
Miks intsident tähtis oli? Kas Lepik kukkus omaalgatuslikult või kontakti tõttu Baturinsiga, mis tähendanuks penaltit Flora kasuks?
Mida ütleb Videokohtunik?  EJL-i peakohtunik Hannes Kaasik: "Juba enne kontakti tekkimist on ründaja otsustanud edasiliikumisest loobuda ja alustanud kukkumist. Ründaja saab simuleerimise eest korrektselt kollase kaardiga karistatud ja seda kontakti ennetamise põhjusel."

* * *

OLUKORD NR 3

Premium liiga 22. vooru kohtumine JK Narva Trans - Tallinna FCI Levadia (0:1) 7. augustil. Mängu 72. minut, kui seis 0:0. Kohtunik Martti Pukk.

Mis juhtus? Levadia kaitsja Maximiliano Ugge väljendas rahulolematust kohtuniku tegutsemise üle.
Milline oli otsus? Kollane kaart Uggele. Kuna kaitsja viibis rikkumise fikseerimise hetkel oma karistusalas, määrati vastavalt reeglitele ühtlasi vabalöök Narva Transi kasuks.
Miks intsident tähtis oli? Trans sai tänu vastase karistusalas määratud vabalöögile hea võimaluse skoori avamiseks.
Mida ütleb Videokohtunik?  EJL-i peakohtunik Hannes Kaasik: "Videokorduste tõttu ei ole olukord kahjuks tervikuna videos ning seega ei saa hinnata Levadia mängija eriarvamuse väljanäitamise "ulatust". Siiski käitub kohtunik vastavalt reeglitele. Eriarvamuse väljanäitamine toimub ajal, kui pall on mängus ja seega lisaks kollasele kaardile taasalustab vastasvõistkond vabalöögiga mängu sealt, kus toimus rikkumine. Sarnaseid olukordi esineb mängudes siiski harva, kuna enamikel juhtudel toimuvad need peale kohtuniku mingit otsust ehk ajal, kui pall on mängust väljas. Sellistel juhtudel saavad rikkujad küll kollase kaardi, kuid mängu taasalustatakse vastavalt kohtuniku esialgsele otsusele."

* * *

OLUKORD NR 4

Premium liiga 21. vooru kohtumine JK Pärnu Vaprus - Nõmme Kalju FC (1:1) 29. juulil. Mängu 28. minut, kui seis 0:2. Kohtunik Kevin Kaivoja.

Mis juhtus? Nõmme Kalju ründaja Aleksandr Volkov kukkus karistusalas pärast kontakti Vapruse kaitsja Martin Kasega.
Milline oli otsus? Kalju kasuks määrati penalti, Kase sai kollase kaardi.
Miks intsident tähtis oli? Penalti andis Kaljule võimaluse eduseisu kindlustada.
Mida ütleb Videokohtunik?  EJL-i peakohtunik Hannes Kaasik: "Penalti määramine on korrektne otsus, kuna kaitsja tekitab kontakti vastasmängija kanna piirkonda ning põhjustab viimase kukkumise. Teise kaitsja kohalolek koos selge võimalusega olukorda sekkuda välistab ilmse väravasaavutamise peatamise ja seega on tegu aste madalama ehk lubava rünnaku peatamisega. Kuna kaitsja tegevuses ei ole näha üritust palli mängida, siis on lisaks penaltile ka kollase kaardi näitamine korrektne."

* * *

OLUKORD NR 5

Premium liiga 21. vooru kohtumine JK Tallinna Kalev - JK Narva Trans (5:2) 30. juulil. Mängu 7. minut, kui seis 1:0. Kohtunik Tanel Üprus.

Mis juhtus? Transi mängija Deniss Dedetško tsenderdus tabas karistusalas Kalevi kaitsja Reinhard Reimaa kätt.
Milline oli otsus? Transi kasuks määrati penalti, Reimaa sai kollase kaardi.
Miks intsident tähtis oli? Trans sai Kalevi kiire avavärava järel sama kiiresti hea võimaluse penaltist mänguseis viigistada ja tegigi seda.
Mida ütleb Videokohtunik?  EJL-i peakohtunik Hannes Kaasik: "Kaitsja läheb pealelööki blokeerima ning ennast kaitsta üritades hoiab paremat kätt selgelt keha vastas. Käe liikumine kehast eemale on tingitud palliga tabamusest, mitte enda kehapinna ebaloomulikult suuremaks tegemisest. Kohtunik on küll olukorrale lähedal, kuid jääb liialt tsentraalseks, liikumine rohkem vasakule andnuks talle parema ülevaate kaitsja käte asendist ja nende kasutamisest."

* * *

OLUKORD NR 6

Premium liiga 22. vooru kohtumine Tartu JK Tammeka - Tallinna FC Flora (0:1) 5. augustil. Mängu 64. minut, kui seis 0:1. Kohtunik Kristo Tohver.

Mis juhtus? Flora poolkaitsjs Martin Miller astus keskväljal Tammeka ründaja Patrick Genro Veelma jalale.
Milline oli otsus? Punane kaart Millerile.
Miks intsident tähtis oli? Tammeka sai võimaluse jahtida viimase poole tunni jooksul viigiväravat ühemehelises enamuses.
Mida ütleb Videokohtunik?  EJL-i peakohtunik Hannes Kaasik: "Tõsise ja hoolimatu vea mõistes piiripealne olukord, kus kohtuniku otsus rikkuja punase kaardiga eemaldada tõsise vea sooritamise eest on igati korrektne. Flora mängija teeb jõulise väljaaste palli suunal, jääb hiljaks ning tekitab putsa korkidega tugeva kontakti vastasmängija hüppeliigese piirkonda. Astumise tulemusel on näha kannatanu hüppeliigese mõningast väändumist."

* * *

"Videokohtunik" on Soccernet.ee ja Eesti tippkohtunike abistamiseks välja töötatud videoanalüüsi tarkvara RefPali koostöös valmiv rubriik, mille eesmärk on selgitada kohtunike poolt Premium liiga mängudes langetatud otsuseid ning suurendada seeläbi teadlikkust jalgpallireeglite ja kohtunikutöö nüansside osas.

Rapsimist "Videokohtunik" endale ei luba, vaid käsitletakse Eesti Jalgpalli Liidu (EJL) kohtunike osakonna poolt läbi analüüsitud olukordi, mis tähendab, et mängu toimumisest peab möödas olema vähemalt kümme päeva. Tegemist on ainulaadse projektiga ka maailma mastaabis – meile teadaolevalt nii avalikku ja põhjalikku sissevaadet kohtunike otsustesse mujal ei tehta.

"Videokohtunik" ei tutvusta kõiki poleemikat tekitanud olukordi, vaid valib välja tähtsamad, mõjukamad ja õpetlikumad, pidades silmas ka mitmekesisust, sest niivõrd üllatav, kui see ka pole – jalgpallikohtumise kohtunikuna juhtimine ei seisne ainult kollaste ja punaste kaartide ning penaltite õigesti määramises, vaid väga tähtis on ka mängu haldamine.

Kommentaarid

Siik   •  
(85.253.74.***)
NR 3 - väga hea case.
NR 5 - Minuarust näitab video, et kaitsemängija siiski vahetult enne tabamust palliga viib küünarnuki kehast eemale, palli ette.

Sisene
Ikkagi murepilved? FCI Levadia ja kahe treeneri teed läksid lahku
EESTLASTEST VÕÕRSIL
VÄLJAMAALT
UUSI MÄNGIJAID
Naiste koondise aasta numbrites 2022
EESTI NAISTE KOONDIS
KÕRGLIIGAD
TALITURNIIR
VAATA JÄRELE: uute ründajatega Kuressaare ja Kalju leppisid viiki  (lisatud galerii!)
VÄLJAMAALT!
OLUKORRAD KLAARIKS
Videokohtunik | Hooajale joon alla! Rähklemine ja sülitamine ning suluseisud ja sisselendamised panid kukalt kratsima  (+ kogu aasta statistika)
EESTI NAISTE JALGPALL
Karjääri parima aasta järel kodumaale naasnud Eesti koondise esikinnas: Tabasaluga medal võiks täiesti reaalne eesmärk olla
KURE JUTUD
Kožuhhovski: kui meilt nii palju mehi parematesse klubidesse läks, räägib see tehtud heast tööst  (+ keskväljast, Dõmovist, elu vormis Lahest)
JUUBELISAADE
RISTNURK
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Nõmme Kalju FC
0
0
0
0
0:0
0
2.
Paide Linnameeskond
0
0
0
0
0:0
0
3.
Tartu JK Tammeka
0
0
0
0
0:0
0
4.
Tallinna FC Flora
0
0
0
0
0:0
0
5.
JK Tallinna Kalev
0
0
0
0
0:0
0
6.
FC Kuressaare
0
0
0
0
0:0
0
7.
Pärnu JK Vaprus
0
0
0
0
0:0
0
8.
JK Narva Trans
0
0
0
0
0:0
0
9.
Harju JK Laagri
0
0
0
0
0:0
0
10.
Tallinna FCI Levadia
0
0
0
0
0:0
0
PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
97
Tallinna FCI Levadia
79
Paide Linnameeskond
65
Nõmme Kalju FC
65
FC Kuressaare
50
Tartu JK Tammeka
39
JK Narva Trans
38
JK Tallinna Kalev
35
Tallinna JK Legion
22
Pärnu JK Vaprus
11
VÄLISMAA ERILOOD

Soccernet.ee pakub pikemat lugemist ka välismaa jalgpalli huvilistele. Loe järele!