Euroopa tippklubid peatreenerite otsinguil (2)

2017/2018 hooaeg ja sellele järgnevad kolm kuud lähevad ilmselt ajalukku erakordselt tiheda peatreenerite virvarri poolest. Naljalt ei leia meeskonda, kust poleks senine juhendaja lahkunud või ei spekuleerita tema lahkumisega. Töökohta ei garanteeri isegi tiitlid.

Võib öelda, et suure peatreenerite rände lükkas möödunud aasta septembris käima Müncheni Bayern. 2016/2017 hooajal Saksamaa suurklubi viienda järjestikuse meistritiitlini viinud Carlo Ancelotti jaoks algasid probleemid juba ettevalmistusperioodil.

Kontrollmängudes jäädi alla pea kõigile ja kuigi liigamängudes olid tulemused esialgu paremad, kaotati peagi Hoffenheimile, viigistati Wolfsburgiga ja Berliini Herthaga. Probleemid olid kõigile näha ja piisas Meistrite liigas PSG-le 0:3 alla jäämisest, et Ancelotti oleks läinud.

Bayerni koomiliseks kiskuma hakanud hooaja päästis legendaarne Jupp Heynckes, kellega tuldi kuuendat aastat järjest Saksamaa meistriks, kuid see oli vaid miinimum. Palju kõneainet pakkunud Meistrite liiga poolfinaalis ei õnnestunud maha murda Real Madridi ja hooaeg lõpetati vaid ühe tiitliga, sest laupäeval kaotati Saksamaa karikafinaalis 1:3 Frankfurti Eintrachtile. Kohtumine oli erilise tähendusega võitjate peatreenerile Niko Kovacile, sest 13. aprillil andis Bayern teada, et just 46-aastasest horvaadist saab nende uus loots.

Kas Kovac on Bayerni jaoks õige mees, näeme uuel hooajal, kuid meeskonnas käärib selgelt ja pole sugugi kindel, kas Heynckes saanuks võimaluse tööpostile jääda - pensionile naasta lubati vanameistril viisakalt. Ehedaks näiteks käärimisest on Robert Lewandowski frustratsioon, kes pettus, kui ta liigamängus Schalke vastu pingile võeti. Karikafinaalis polnud rahul keskväljamees Thiago, kui ta pingile korjati ja vanameister Franck Ribery ei soovinud samas mängus kohe üldse kaptenipaela vastu võtta Thomas Müllerilt.

Mängija on klubist ja peatreenerist suurem?

2016. aasta suvel läksid Prantsusmaa tippklubi PSG teed lahku seal kolm hooaega toimetanud Laurent Blanciga. Tema asemele saabus Sevillaga kolm hooaega järjest Euroopa liiga võitnud Unai Emery.

Oma esimesel hooajal ei suutnud hinnatud hispaanlane isegi miinimumeesmärki täita, kui meistritiitli võitis AS Monaco. Meistrite liigas pudeneti dramaatilises mängus Barcelona vastu, kuigi avakohtumisest oli ette näidata 4:0 võit. Ühegi tiitlita Emery debüüthooaega siiski ei lõpetatud, sest vähemalt Prantsusmaa karikas lisandus.

Mõni kuu hiljem toimus üleminek, mis lõpuks võis Emeryle saatuslikuks saada: Neymar lahkus Barcelonast ja liitus PSG-ga. Brasiilia superstaari abiga nopiti hooaja esimeses pooles üsna rahulikult võite, aga selle aasta veebruaris tabas klubi suur hoop, kui Neymar end vigastas. Ihaldatud Meistrite liiga võidu jahtimisel ei saanud nii enam tema abile loota ja Real Madrid jäigi alistamatuks. Prantsusmaal tehti küll puhas töö ja Neymarile ulatati ka liiga parima mängija tiitel, kuid see kõik on vaid väike lohutus.

Emery PSG-s ei jätka ning tema kohale saabus Thomas Tuchel. 44-aastane sakslane toimetas 2015-2017 Dortmundi Borussias ja viis klubi oma viimasel hooajal karikavõitjaks, kuid teed läksid lahku tüliga. Kahtlemata on tegemist talendika treeneriga, kelle parimad aastad on ilmselt veel ees ootamas, aga kas need saavad olema just staaridest kubisevas PSG-s?

Emery teise hooaja võtab hästi kokku endise Real Madridi spordidirektori Jorge Valdano sõnavõtt: Barcelona liider on Lionel Messi, Reali liider Florentino Perez ja Atletico Madridil Diego Simeone. Emery otsustas lahkuda, nähes, et PSG juhtfiguur on Neymar, kuid ilmselt ei oleks tallegi kolmandat aastat pakutud.

Mõistagi tekib küsimus, kuidas suudab Tuchel PSG-s korra majja lüüa, kui seda ei suutnud Emery. Segavaid faktoreid võib olla palju, alates keelebarjäärist ning lõpetades oma puuduliku tiitlitepagasiga, mida sakslasel sisuliselt polegi.

Ei saa unustada asjaolu, et Neymar pole tiimi ainus brasiillane, sest alles on veel koondise kaitseliini tuumik Dani Alves, Thiago Silva ja Marquinhos. Kas Edinson Cavani saab üldse mõne penalti või karistuslöögi veel enda peale võtta või paneb Brasiilia nelik need otsused ise paika? Kuidas suudab Tuchel end peatreenerina kehtestada?

Muinasjutulised lood ning ikka see sama raskustes Chelsea

Bayern ja PSG on oma peatreenerimuredele lahenduse leidnud, vähemalt ajutiselt. Teinegi Saksamaa tippmeeskond Dortmund peab suvel selle teemaga tegelema, sest Peter Bosz ebaõnnestus ning endine Kölni juhendaja Peter Stöger seal ei jätka. Ihatud Julian Nagelsmann jääb Hoffenheimi spordidirektori Alexander Roseni sõnul paigale.

Nagelsmann oli üks neist, keda peeti võimalikuks variandiks ka Arsenali etteotsa, sest 22 aastat klubi lootsiks olnud Arsene Wengeri ajastu lõppes. Paljud fännid lausa vihkasid prantslast, sest Arsenali viimaste aastate käekäik on ütlemata kehv olnud. Teist hooaega järjest jäädi ilma Meistrite liigast ja viimasel seitsmel hooajal enne seda langeti alati kaheksandikfinaalis konkurentsist.

See aeg on nüüdseks läbi, kuid uus peatreener veel paigas pole. Suureks favoriidiks peeti Massimiliano Allegrit, kuid Juventusest lahkub itaallane enda sõnul vaid siis, kui klubi ta vallandab. Aastaid Jürgen Kloppi abiliseks olnud Zeljko Buvac lahkus küll mõneti ootamatult Liverpooli juurest ja esialgu ringles jõuliselt arvamus, et see käik tähendabki Arsenali uut peatreenerit, kuid seni pole antud teemal uusi arenguid olnud.

Huvitavaid variante Inglismaa tippmeeskonna etteotsa on veel. Näiteks Monacoga imelist tööd teinud Leonardo Jardim, pea iga suurega seostatud endine Barcelona juhendaja Luis Enrique ja Saksamaa koondise juht Joachim Löw, kes küll hiljuti uue lepingu sõlmis ja tõenäoliselt niipea veel klubide juurde tööle ei asu. Lisaks neile ka üheksa aastat Arsenali eest mänginud endine Prantsusmaa koondislane ja praeguse MLS-i tiimi New York City loots Patrick Vieira.

Seni kõige tõenäolisema nimena on välja pakutud Manchester City abitreenerit Mikel Artetat. Aastatel 2011-2016 Arsenalis mänginud hispaanlane on kaks viimast hooaega Pep Guardiola satsis abitreenerina tegutsenud ja nii Wenger kui ka hinnatud jalgpalliajakirjanik Guillem Balague usuvad, et Arteta sobiks ideaalselt Londoni klubi tüüri juurde.

Linnarivaali Chelsea hooajad on nagu Ameerika mäed. Meeskonda ehitatakse iga natukese aja tagant uue peatreeneri soovide järgi, võidetakse Premier League või mõni muu karikas, kuid seejärel ei pääseta isegi Meistrite liigasse - nagu ka lõppenud hooajal. Antonio Conte kaks aastat pole Chelseas sugugi meelakkumine olnud, vaatamata sellele, et itaallase juhendamisel tuldi Inglismaa meistriteks ja alles laupäeval võideti karikafinaalis Manchester Unitedit.

Conte asendas hooajal 2015/2016 just praegust Unitedi peatreenerit Jose Mourinhot, kes pärast meistritiitli võitmist uuel hooajal täielikult ebaõnnestus. Guus Hiddink võttis Chelsea ajutiselt üle, aga Conte juhtimisel sai klubi taas jalad alla ja tiitel rändas uuesti Londonisse.

Sellega kõik hea ka lõppes. Esmalt läks Conte tülli esiründaja Diego Costaga, siis soovis Chelseasse tuua mitmeid maailmaklassist mängumehi, kelle seas Romelu Lukaku, Leonardo Bonucci ja Alex Sandro. Kokkuvõttes pidi ta leppima aga Alvaro Morata, Emerson Palmieri ja Antonio Rüdigeriga. Sellega Conte silmnähtavalt rahul polnud ja kui meeskonna tulemused halvenesid ning ajakirjanikud aru pärisid, siis ütles itaallane tihti: "Küsige klubilt, mitte minult."

Erinevalt lähirivaalidest Tottenhamist ja Manchester Unitedist lõpetas Chelsea hooaja küll tiitliga, aga arvata võib, et Roman Abramovitš korraldab taas peatreenerivahetuse. Viimasel ajal on aina enam Chelseaga seostatud Maurizio Sarrit - 59-aastane Conte kaasmaalane on 2015. aastast alates Napolit juhendanud ja seal ka edukas olnud.

Tema juhendamisel jäi meeskond kahel korral liigas Juventuse järel teiseks ning on vaikselt tõusnud Vana Daami kõrval teiseks suureks jõuks Itaalia klubijalgpallis. Nüüd oldi samuti lähedal Scudettole, aga mõned punktikaotused andsid seitsmendat aastat järjest tiitli Juventusele.

Napoli president Aurelio De Laurentiis lausus Sarrist rääkides, et aeg on otsa saanud. Kalidou Koulibaly viimase minuti tabamusest suruti Juventus põlvili, aga järgnesid 0:3 kaotus Fiorentinale ja 2:2 viik Torinoga, mis ikkagi tiitli võtsid. Ei saa sugugi välistada, et Sarri ja Conte vahetavad lihtsalt kohad ära, kuid Napoli uue peatreenerina on kõlama jäänud hoopis Carlo Ancelotti nimi.

Vabad kohad ja üllatused

Kõige põletavamatele liikumistele on seega pilk peale visatud. Küll aga võib veel üllatusi ette tulla. Mauricio Pochettino ja Diego Simeone on kahtlemata vastavalt Tottenhami ja Atletico Madridi juures suurepärast tööd teinud, kuid soovitud tiitleid pole ette näidata. Atleticost lahkub Fernando Torres ning võimalik, et ka Antoine Griezmann - Simeone on varasemalt sama vihjanud ka enda kohta ning ei saa välistada, et argentiinlane võibki uusi väljakutseid otsida.

Milano Inter võitis viimase vooru põnevusmängus Laziot, mis aitas nad uueks hooajaks Meistrite liigasse. Veel hooaja alguses olid Luciano Spalletti hoolealused tiitliheitluses, kuid üks tagasilöök teise järel lõppes kokkuvõttes teatavat lohutust pakkuva neljanda kohaga ja võis Spalletti töökoha päästa.

Peterburi Zeniti peatreener Roberto Mancini seevastu ebaõnnestus Venemaa tippklubis ja lõpetas kõigest viiendana. Meeskond jäi sootuks peatreenerita, kui Mancini asus Itaalia koondist juhendama, aga selle ühe hooaja kestnud koostöö mitte jätkumine oli pigem mõlema osapoole huvides.

Kõige selle kõrval on peatreenerita ka Sevilla, kes lülitas lõppenud hooajal Meistrite liigast välja Manchester Unitedi, kuid pidi veerandfinaalis Müncheni Bayerni paremust tunnistama. Sule said kokkuvõttes sappa nii vähiga võidelnud Eduardo Berizzo kui Milanist appi toodud Vincenzo Montella, aga nüüd võib ehk tagasi oodata PSG-st lahkunud Emeryt.

Kõigi nimekate klubide puhul, kes peatreenerivahetust kaaluvad, on pidepunktiks eelkõige Meistrite liiga. Meeskondadel nagu Juventus ja Bayern on vaja end tõestada just Euroopas, sest koduses liigas pole neile viimaste aastate jooksul vastast leidunud.

Samas võib isegi Real Madridi tabada välk selgest taevast. Zinedine Zidane on juba kolmandat hooaega järjest klubi Meistrite liiga finaali tüürinud, aga sellest ei pruugi piisata, et prantslasel töökoht alles jääks. Hispaania meedia on küll spekuleerinud, et Zidane võib kinga saada, kuid seda raske tõenäoliseks pidada, sest võrdväärseid kandidaate tema asemele pole just palju alles.

Nimekaid peatreenereid siiski veel leidub, kes tõenäoliselt tööta ei jää. Leicesteris ajalugu teinud Claudio Ranieri ei jätka Nantes'is, 2014. aastal Manchester City Inglismaa meistriks tüürinud Manuel Pellegrini lahkus hiljuti Hebei China Fortune'ist, aga tema on ühe jalaga juba West Ham Unitedis. Nii endiseid kui ka praeguseid koondistega seotud mehi on samuti seostatud klubidega - näiteks Prantsusmaa koondise loots Didier Descahmps, endine USA peatreener Jürgen Klinsmann ja Tšiili vägesid juhendanud ja praegu Argentinaga MM-ile minev Jorge Sampaoli.

Nimistusse võivad sekkuda ka täielikud üllatajad. Louis van Gaal ütles aprilli lõpus Ziggo Sporti vahendusel, et ta sai pakkumise, millele pole võimalik ära öelda. Aastatel 2014-2016 Manchester Unitedit juhendanud hollandlane toona millegi erilisega silma ei paistnud, võites ainult korra Inglismaa karika, aga kogemustepagas on mehel kahtlemata suur. Vahepeal koguni Dakari ralliga tegelenud endine Chelsea, Porto, Tottenhami ja Zeniti peatreener Andre Villas-Boas võib samuti olla üks neist, kes õige pakkumise korral suurde jalgpalli tagasi tuleb. 

Kommentaarid

pra   •  
(2001:1530:1000:3891:49.***)
tip top ülevaade
yo   •  
(2001:7d0:832f:db80:8c7.***)
hea lugemine!

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
VARSSAVI OOTAB!
Slovakkia-sammuga hinnalisi minuteid kogunud Jürgens: vajasin neid, et koondises jälle viie minutiga krampi ei saaks
VÄRSKED VUTIJUTUD
KOONDISEMÄNGU EEL
LIIGA OTSIB MEISTRIT
Kaheksa paremat, kes on kukutanud parimaid: Ajaxi ja Benfica esiareenidel lüüakse tuled eriliselt põlema
KOONDISE KESKVÄLJAMEHED
VARSSAVI EEL
Eesti koondist tabas suure mängu eel tagasilöök: üks mees jääb esialgu lennukilt maha
VARSSAVI EEL
Sõelmäng | Väravakuningas Henri Anier: pole olemas võimsamat emotsiooni, kui Eesti eest löödud värav
Eesti koosseis Poola vastu: Klavan, Mets ja Vassiljev olemas, kutse sai ka Laur
OTSUSED
Videokohtunik | Kes kelle kukutas ja kelle jalale ikkagi astuti?
PIKEMAT LUGEMIST
VARSSAVI OOTAB
Eesti, pane valmis! Poola koondise koosseis kubiseb suurtest nimedest
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
3
3
0
0
14:0
9
2.
Paide Linnameeskond
3
3
0
0
8:2
9
3.
Nõmme Kalju FC
3
2
1
0
9:0
7
4.
Tartu JK Tammeka
3
2
1
0
7:1
7
5.
Tallinna FC Flora
3
1
1
1
5:4
4
6.
Pärnu JK Vaprus
3
1
0
2
3:6
3
7.
JK Tallinna Kalev
3
0
2
1
3:5
2
8.
FC Nõmme United
3
0
1
2
1:5
1
9.
FC Kuressaare
3
0
0
3
2:15
0
10.
JK Narva Trans
3
0
0
3
0:14
0
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Kas HPV-ga nakatumine võib tekitada vähki ka meestel?
VIDEOKOHTUNIK

Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?

Vaata kõiki episoode siit!

PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
9
Paide Linnameeskond
9
Nõmme Kalju FC
7
Tartu JK Tammeka
7
Tallinna FC Flora
4
Pärnu JK Vaprus
3
JK Tallinna Kalev
2
FC Nõmme United
1
FC Kuressaare
0
JK Narva Trans
0