Kaks korda elevandi alt välja: üheksakesi lõpetanud peremehed etendavad Aafrikas uskumatut tuhast tõusmist (+ Lõuna-Aafrika Vabariik) (0)

Uskumatut turniiri tegev Elevandiluurannik pääses poolfinaali, hilise võiduvärava löönud Oumar Diakite (särgita) sai tähistamise eest punase kaardi. Foto: Scanpix / Luc Gnago / Reuters

Aafrika Rahvaste Karika korraldajamaa Elevandiluurannik teeb pöörast turniiri - esmalt pääseti viimase kolmanda koha omanikuna alagrupist edasi, seejärel võideti 1/8-finaalis penaltiseerias valitsevat meistrit Senegali ning veerandfinaalis seljatati mõneti uskumatul moel Mali. Ja see pole veel kõik - peoperemehed vallandasid alagrupiturniiri järel peatreeneri.

Elevandiluuranniku jaoks algas tänavune suurturniir edukalt, kui nad alistasid esimeses mängus Guinea-Bissau. Aga pärast seda läks asi allamäge - nad kaotasid nii Nigeeriale kui Ekvatoriaal-Guineale. Pärast grupiturniiri sai prantslasest juhendaja Jean-Louis Gasset sule sappa, tema koha võttis üle varem abitreenerina tegutsenud Emerse Fae. See on esimene kord, kui riik on keset suurturniiri vallandanud peatreeneri, mis tähendab, et Faest võib saada esimene treener, kes turniiri ajal võtnud ohjad üle ning viinud oma meeskonna võitjaks.

Fae esimene mäng läks hästi - tema hoolealused alistasid napilt Senegali. Ent veerandfinaalis tundus, et enam ei aita ka Fae, sest Mali teenis 16. minutil penalti, kui Leverkuseni Bayeris palliv keskkaitsja Odilon Kossounou võttis oma karistusalas murule Lassine Sinayoko ja sai vea eest kollase kaardi. 11 meetri trahvilööki asus lööma Adama Traore, ent kindamees Yahia Fofana võttis ürituse paremast alanurgast ära.

Kossounoule ühest altvedamisest ei piisanud - 43. minutil võttis ta Sinayoko karistusala lähistel maha, sai teise kollase ning jättis omad kümnekesi. Siiski jäi avapoolaja seis 0:0.

Korra pääsenud ning pikalt vähemuses võidelnud Elevandiluurannik jäi kaotusseisu 71. minutil. Dorgeles Nene sai keskväljal palli, jõudis väravast 25 meetri kaugusel ning virutas selle paremasse ristnurka - 1:0.

Võõrustajate lootus, mis oli sel turniiril juba mitmendat korda murdumise äärel, ärkas taas 90. minutil. Väravavahi Fofana pikk pall jõudis paremasse tiiba, kust Simon Adingra triblas keskele ning söötis Seko Fofanale. Al Ettifaqi poolkaitsja lõi esimese puutega peale, ent üritus takerdus kaitsjates. Siiski kukkus pall õnneliku rikošeti järel Adingrale, kes skooris - normaalaja lõpuks oli seis 1:1.

Lisaajal kulges mäng penaltiseeria poole, aga kohalikel oli tagataskus veel üks üllatus varuks. 120+2. minutil Mali karistusalasse riputatud tsenderdus lendas sealt sama kiirelt välja. Seko Fofana lajatas kasti otsast peale, üritusele sai kanna vahele Reimsi poolkaitsja Oumar Diakite, kes suunas palli võrku. Hilise võidu võtnud elevandiluuranniklased läksid hulluks, tabamuse letti löönud Diakite sai tähistades teise kollase ja ühtlasi punase kaardi, mistõttu peab ta poolfinaalmatši Kongo Demokraatliku Vabariigi vastu vahele jätma.

Lõuna-Aafrika Vabariigi (LAV) ja Roheneemesaarte matš oli pärast lisaaega 0:0 viigis, seega tarvis läks penaltiseeriat. Mõlemad tiimid olid 11 meetri trahvilöökidega hädas, ent võidu võttis LAV, kes realiseeris neljast löögist kaks. Roheneemsaarte viiest lööjast oli ainsana täpne Bryan Teixeira. LAV kohtub poolfinaalis Nigeeriaga.

Mali - Elevandiluurannik 1:2 (0:0; 1:1; 1:1)
71. Dorgeles Nene - 90. Simon Adingra, 120+2. Oumar Diakite

Realiseerimata penalti: 16. Adama Traore (Mali)
Eemaldamised: 120+5. Hamari Traore (varumees) - 43. Odilon Kossounou, 120+3. Oumar Diakite

Roheneemesaared - Lõuna-Aafrika Vabariik 0:0, penaltitega võitis Lõuna-Aafrika Vabariik  1:2