Kollased kiivrid, finantskrahhid ja kahtlused, mis ei kao iial (0)

Sellel aastatuhandel juba kaks pankrotistumist üle elanud Parma on tagasi Serie A-s, aga murettekitav tendents on kunagist superklubi küünilisemaks muutnud.

Ta seisab, üks üleskeeratud varrukas käsi vaheseinal, teine puusas, alateadlikult valmis oma vastuseid kehakeelega vürtsitama. Ta tunneb neid reportereid, mõnda neist juba aastakümneid. Pausid küsimuste vahel täituvad Põhja-Itaalias valitseva leitsaku kirumisega ja paar korda peab ta disainerprillid taskurätiga üle käima, et kaamerasilm ühtegi higimulli kinni ei püüaks. Aga Stefano Perrone on heas tujus. Vaatamata sellele, et tema selja taga kostuva valju puurimise tõttu peab ta intervjuu andmiseks häält pingutama, vaatamata sellele, et tema selja taga on roheline muruvaip apelsinikoorena pealt tõmmatud ja Ennio Tardini staadion lõõmava päikese alla jäetud haavatavana, ihualasti. 

On 27. juuli lõuna ja mõned tunnid varem on ta turvajuhi töökoha vahetanud tegevjuhi oma vastu, niivõrd värske ametikõrgendus, et mitmed Itaalia väljaanded peavad intervjuu avaldamise järel tema nime alla läinud tiitrit korrigeerima. Ta mainib jutu käigus, et pärast ehitustööde lõppu vastab Tardini kõigile UEFA standarditele ja ühtäkki ei suuda ta enam naeratust tagasi hoida. Juventus sai Cristiano Ronaldo, Parma viimaste hooaegade parim väravakütt Emanuele Calaio kaheaastase võistluskeelu. Juventus alustab seitsmenda järjestikuse tiitli kaitsmist, Parma viie miinuspunktiga. Sel hetkel, ümbritsetuna kollastes kiivrites töölistest ja lahtinööbitud pluusides ajakirjanikest, saadab põrgupäike varsti sajandat juubelit tähistavale staadionile aga heledaid lootuskiiri. Parma on elus ja see diagnoos on juba oluliselt parem kui kolm sügist tagasi.

***

Välisvaatlejate jaoks tundus lõpp ootamatult kiire, surmav hoop antud kogenud timuka poolt 

Peatselt pärast kuuenda koha toonud 2013/14 Serie A hooaega, mille jooksul püsis Parma novembrist märtsini kaotuseta 16 järjestikuses mängus ning nautis Antonio Cassano, Amauri ja Jonathan Biabiany hiilgavaid esitusi, ei väljastanud Itaalia kohus klubile tasumata maksude tõttu luba euromängudes osaleda. Parma omanik Tommaso Ghirardi, kes oli leheveerge täitnud jutud võimalikest probleemidest alati naerusuiselt ümber lükanud, müüs Parma ühe euro eest maha ja kadus jäljetult tuulde. Alles siis hakkas kriisi tegelik ulatus ilmsiks tulema. 

Ghirardi vaimusilmas pidi Parmast saama hiiglaslik jalgpallitehas, mis pumpab väsimatult konveierilindile ühe noore talendi teise järel ja müüb nad seejärel suurte kasumite eest maha. Soovunelmaks see jäigi. Suuremad klubid võtsid tema projekti vastu leige huviga, Ghirardi inkubaatoriteks jäid lõunapoolsed väikeklubid Paganese ja Gubbio ning Sloveenia kõrgliigameeskond Gorica. Ühel ajahetkel maksis Parma palka koguni 221 profimängijale - arv, millega oleks võimalik registreerida kümme võistkonda. Võlgade katteks laenati pankadelt hiigelsummasid, tagatiseks tulevaste hooaegade eeldatav tele- ja piletitulu. Itaalia jalgpalli finantsregulaator Covisoc kandis silmaklappe. Parmale Serie A loa väljastanud Itaalia jalgpalliliit kõndis, sõrmed kõrvades. Kui fännide poolt krahhi avalikustamiseni armastatud Ghirardi sääred tegi, jättis ta maha 200 miljoni euroni ulatunud võlgadega klubi, mis ei suutnud järgmise poole aasta jooksul palka maksta ühelegi pallurile. 

Ühel talvehommikul tulid nad kohtutäituri nõudel ja viisid ära Parma bussi ja veoautod, aga ei saanud neid millegagi täita, sest jõusaalivarustus, taastusravivahendid, arvutid ja kontoritoolid olid juba läinud. Nagu ka enamus esindusmeeskonnast. See oli lõpp, aga mitte esimene; reetmine, aga mitte kõige valusam.

Kahtlused jäävad alati, nad on end istutanud mälu kõige sügavamasse soppi ja neid on võimatu välja ajada. 

Kollaste kiivritega töölised ei tee intervjuu lõppemisest väljagi, aga peatselt saab otsa ka nende tööpäev. Kui nad lahkuvad, jääb Ennio Tardini üksinda. Mõne kuu pärast väljakut soojendama hakkavad valged torud, mida pole veel liivakihiga katta jõutud, tunduvad õhtupimeduses kummituslike luudena. Kui Stefano Perrone magama läheb, ei karda ta, et töölised jätavad hommikul tulemata ja Tardini jääbki poolikuks skeletiks. Aga talle ei saaks pahaks panna, kui ta seda teeks. 

***

Kolme kevade pärast 50. sünnipäeva tähistav Perrone teab Parmast ehk rohkem kui keegi teine, sest ta alustas klubi juures tööd juba 1997. aastal. Perrone oli seal, kui väravas seisis Gianluigi Buffon ja tema ees kandsid üheaegselt sini-kollast särki Fabio Cannavaro, Roberto Sensini, Lilian Thuram, Dino Baggio, Juan Sebastian Veron, Faustino Asprilla, Enrico Chiesa ja Hernan Crespo. Perrone oli seal, kui klubi võitis samal, 1999. aastal oma teise UEFA karika, sai hüüdnimeks Il Grande Parma ning arvati lisaks Juventusele, Milanile, Interile, Romale, Laziole ja Fiorentinale müütilise Sette Sorelle ehk Seitsme Õe klubi vääriliseks. Ja Perrone oli seal, kui selgus, et see oli vaid illusioon.

Parma edu taga oli kohalik ärimees Calisto Tanzi, piimatööstusettevõtte Parmalat asutaja. Isalt tootmissaladusi õppinud ambitsioonika Tanzi käe all sai Parmalatist Itaalia suuruselt kaheksas firma, mis andis üle kogu maailma tööd enam kui 35 000 inimesele ja oli sponsoriks mitmetele vormel-1 sarja meeskondadele ja ekstreemspordivõistlustele. Ükski Itaalia suurärimees pole aga õige Itaalia suurärimees, kui ta pole oma kätt proovinud jalgpallis.

Tanzi kühveldas Parmasse miljonite eurode kaupa raha ja tõstis seni Serie B ja Serie D vahel pendeldanud klubi aastatuhande vahetudes Euroopa absoluutsesse tippu. Ihaldatud meistritiitel jäi aga kättesaamatuks. 2003. aastal ei suutnud Parmalat tagasi maksta 150 miljoni euro suurust võlga, mis pani eksperdid ettevõtte tegevuse luubi alla võtma. Peatselt selgus, et tagasihoidliku pereinimesena tuntud Tanzi oli enda taskusse suunanud ligi kaks miljardit eurot, kasutanud Parma jalgpalliklubi rahapesuks ja ettevõttele tekitanud enam kui 14 miljardi euro suurused võlad. 

Kogu riigis pensionifonde hävitanud Parmalati krahh on tänini Euroopa suurim ja tähendas Põhja-Itaalia linna, mille paljud elanikud tõid leiva lauale Tanzi loodud töökohtadega, jaoks karmi reaalsuse saabumist. "See skandaal... see jultunud varastamine oli meie jaoks nagu rusikahoop," tõdes toonane linnapea Elvio Ubaldi. Finantsaasta lõpuks oli AC Parma kahjum 77 miljonit, keegi ei soovinud hiljem rootsi kardinaid näinud Tanzilt klubi üle võtta ja Parma kuulutati maksejõuetuks. Valusaim löök antakse alati seestpoolt.

***

Vahetult enne Parma teise pankroti välja kuulutamist 2015. aasta varakevadel ei leidnud klubi raha, et maksta kinni neljatunnist elektriarvet, tasuda turvatöötajatele ja kiirabibrigaadile, mis tähendas, et kodumäng Udinese vastu jäeti ära. Järgmisel nädalal sõnas kapten Alessandro Lucarelli, et Genoa vastu mängitakse ka siis, kui mängijad peavad sinna oma autodega kohale sõitma. Kohtumine lükati edasi. Sellele järgnes pankrot, järjekordne lõpp. Aga mitte kapteni jaoks. Tema jaoks oli uppuvalt laevalt vaid üks pääsetee - sinna jäämine. "See särk kuulub mulle," teatas toona 37-aastane Lucarelli. "Ma mängin klubi eest kasvõi Serie D-s." Ja ta pidas oma sõna.

Neli kuud hiljem tuli eelmisel kevadel 150 töötajaga klubi Euroopa liigasse aidanud Lucarelli väljakule sellise Parma eest, millel oli raskusi oma kümnele palgalisele kohvi ostmisega. 

Meeskonna poolehoidjad ei jätnud oma mängijaid ka neljandas liigas. Hooajaks 2015/16 müüs suvel Parma Calcio 1913 nime kandma hakanud klubi üle 10 000 hooajapileti, rohkem kui kahel viimasel hooajal Serie A-s. Esimeheks toodi 1990. aastate alguses Parmat juhendanud Nevio Scala, kes oli nõus tööd tegema linna kuulsa ooperiteatri hooajapiletite eest. Kõik töötas sujuvalt ja 2016. aasta kevadel tõusis klubi Serie D rekordit tähistanud punktisaagiga kolmandasse divisjoni. "Loodame, et see on alles hiilgava teekonna alguseks," sõnas Lucarelli. Vaevalt oleks ta julgenud unistada, et suudab Parma enne saabaste varna riputamist tagasi kõrgseltskonda viia. Kipub aga nii olema, et kohtades, kus on kõige sügavamad kuristikud, on tipud need kõige kõrgemad.

Selle aasta 20. mail tõstis Foggia hooaja viimasel minutil löödud viigivärav Frosinone vastu Parma tagasi Serie A-sse, kolm aastat pärast neljandasse liigasse kukkumist. See oli 40-aastase Lucarelli hiilgav luigelaul - kapten, kes jäi; kapten, kes uskus. "See ei saa ometi tõsi olla," ütles pisarais Lucarelli telekaameratele, joovastuses meeskonnakaaslased taustal tähistamas. "Ma ei usu seda. Me oleme nende kolme aasta jooksul saatnud korda midagi uskumatut, midagi maavälist. Meie tõus on auhinnaks fännidele, kes ei andnud koos meiega alla. Olen uhke, et olen saanud olla nende kapteniks - nüüd võin rahulikult karjääri lõpetada."

Stefano Perrone ei usu muinasjuttudesse

Aastate jooksul on ta teada saanud, et need on vaid ilusalt kirjutatud lood, mille eesmärk on inimesi ohtude eest hoiatada. Kuigi Lucarelli on rahvusvahelisele meediale heaks fassaadiks, on Parma Serie A-sse naasnud Hiina rahade toel. Perrone on realist. Tema selja taga veavad kollastes kiivrites töölised kaableid, sõidavad kalluritega, valmistuvad uute valgustite installeerimiseks. Täna hommikul tulid nad tööle. Tõenäoliselt tulevad ka homme. Aga seistes siin, Ennio Tardini staadionil, mida viiakse Serie A reeglitele vastavaks üheskoos linnavalitsusega, on Perrone kahtlemata mõelnud ka mujal Itaalias toimuvast. Kui ta tuttavatele reporteritele intervjuud annab, üks üleskeeratud varrukas käsi vaheseinal, teine puusas, seisab temast mõne meetri kaugusel Parma abilinnapea Marco Bosi. "Peame klubi tänama, sest nad täidavad oma lubadusi," sõnab Bosi. "Tänapäeva jalgpallimaailmas ei ole klubidega hea läbisaamine enesestmõistetavaks." 

Kui Parma teist korda pankrotti läks, tõi Lucarelli Itaalia jalgpalliüldsuse ees kuuldavale hoiatavad sõnad: "minu arvates ei taha klubid taibata, et see võib kõigiga juhtuda. Kui igaüks mõtleb vaid enda peale, tabab sama saatus peatselt ka teisi." Sel suvel, kui Torino Juventus sai hakkama Serie A ajaloo tähtsaima üleminekuga, jäid litsensita Reggiana, Cesena ja kunagine suurklubi Bari, kes ei suutnud eelmisel kuul hiiglasliku San Nicola staadioni veearvet tasuda. Pea kõik Itaalia staadionid kuuluvad omavalitsustele, kes leiavad, et maksumaksja raha tuleb kulutada millegi muu kui renoveerimistööde peale. Alates 2012. aastast on tugevad tuuled San Nicolalt viinud lendu 11 suurt katuseosa ja pealtvaatajate arv kahaneb iganenud tribüünide tõttu hooajast hooaega. See on üldine tendents kogu Itaalias. 

Mitte miski ei suudaks Stefano Perronet veenda, et kaks katastroofi on ühe ajaloolise klubi jaoks piisavaks taagaks. Sest kahtlused jäävad alati. Aga sel kuumal juulipäeval, kui disainerprille peab taskurätikuga üle käima ja põrgupäikese kiired on kuidagi eriliselt lootustandvad, võib need mõtted korraks maha matta, jätta nende valgete torude peale, mis peatselt kaetakse liivaga ja seejärel juba säravrohelise muruga.

Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
VARSSAVI OOTAB!
Slovakkia-sammuga hinnalisi minuteid kogunud Jürgens: vajasin neid, et koondises jälle viie minutiga krampi ei saaks
VÄRSKED VUTIJUTUD
KOONDISEMÄNGU EEL
LIIGA OTSIB MEISTRIT
Kaheksa paremat, kes on kukutanud parimaid: Ajaxi ja Benfica esiareenidel lüüakse tuled eriliselt põlema
KOONDISE KESKVÄLJAMEHED
VARSSAVI EEL
Eesti koondist tabas suure mängu eel tagasilöök: üks mees jääb esialgu lennukilt maha
VARSSAVI EEL
Sõelmäng | Väravakuningas Henri Anier: pole olemas võimsamat emotsiooni, kui Eesti eest löödud värav
Eesti koosseis Poola vastu: Klavan, Mets ja Vassiljev olemas, kutse sai ka Laur
OTSUSED
Videokohtunik | Kes kelle kukutas ja kelle jalale ikkagi astuti?
PIKEMAT LUGEMIST
VARSSAVI OOTAB
Eesti, pane valmis! Poola koondise koosseis kubiseb suurtest nimedest
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
3
3
0
0
14:0
9
2.
Paide Linnameeskond
3
3
0
0
8:2
9
3.
Nõmme Kalju FC
3
2
1
0
9:0
7
4.
Tartu JK Tammeka
3
2
1
0
7:1
7
5.
Tallinna FC Flora
3
1
1
1
5:4
4
6.
Pärnu JK Vaprus
3
1
0
2
3:6
3
7.
JK Tallinna Kalev
3
0
2
1
3:5
2
8.
FC Nõmme United
3
0
1
2
1:5
1
9.
FC Kuressaare
3
0
0
3
2:15
0
10.
JK Narva Trans
3
0
0
3
0:14
0
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Kas HPV-ga nakatumine võib tekitada vähki ka meestel?
VIDEOKOHTUNIK

Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?

Vaata kõiki episoode siit!

PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
9
Paide Linnameeskond
9
Nõmme Kalju FC
7
Tartu JK Tammeka
7
Tallinna FC Flora
4
Pärnu JK Vaprus
3
JK Tallinna Kalev
2
FC Nõmme United
1
FC Kuressaare
0
JK Narva Trans
0