Luup peale | Sevilla näitas, kuidas Man City vastu mängida, ent kaotas otsustavas lotomängus (0)

Manchester City võitis Kreekas oma klubi ajaloo esimese UEFA superkarika. Foto: Scanpix / Aris Messinis / AFP

Manchester City krooniti 2023. aasta UEFA superkarika võitjaks, kui alistas finaalis penaltiseeria toel Sevilla. Kuigi trofee maandus inglaste rüpes, näitasid hispaanlased väga südikat mängu, millest on õppida paljudel.

Valitsev Meistrite liiga tšempion City oli mängu alguses pisut rabe. Algselt näidatud kaitsetöö meenutas kohati seda, kuidas mängiti nädalavahetusel koduliiga avavoorus Burnley vastu - mehed olid ebakindlad, lahtised pallid jäid vastastele.

Aga sinisärgid said üpris kiiresti jalad alla. Esimene ohumärk Sevilla väravale kuvati 7. minutil, kui esimest korda sel hooajal algkoosseisu pääsenud Cole Palmer murdis paremalt äärelt sisse ning lõi vasakuga peale. Tugev, ent keskele lennanud üritus oli Sevilla kindamehe Yassine Bounou ehk Bono jaoks kerge saak. Minut hiljem proovis Palmeri tsenderdusest peaga Nathan Ake, aga ka siis oli Bono kindel.

City surve jätkus. 11. minutil klaaris Bono kasti tulnud palli rusikatega minema, kuid tema kahjuks maandus see Manchesteri klubi suvise täienduse Joško Gvardioli jalal. 90 miljonit eurot maksnud 21-aastane kaitsja löök ebaõnnestus. Kuus minutit hiljem proovis karistusala vasakust nurgast Jack Grealish. Ta otsis värava tagumist nurka, kuid taas oli Bono ees.

Pidevalt pildis olnud väravavaht näitas 25. minutil, kuidas alustada rünnakuid. Olgu, suure tõenäosusega juhtus see kogemata, aga Maroko puurilukk leidis pika madala sööduga keskväljalt Oliver Torrese, kes jätkas vasakule äärele Lucas Ocamposele. Argentiinlane söötis omakorda edasi Marcos Acunale, tema tsenderdas värava ette. Seal kaotas Youssef En-Nesyri Gvardioli ära, kerkis kõrgele ning suunas mänguvahendi peaga võrku - 0:1!

Kaotusseisu jäänud City jätkas ründamist, kuid kuigi palli hoiti avapoolajal palju (72 protsenti ajast) ja pealelööke sooritati vastasest rohkem (seis jäi 9:4), ei suudetud skoori teha. Vaheajale minnes oli üks käsi karika küljes Sevillal.

Teine poolaeg algas Hispaania klubi vaatest hästi. 50. minutil joosti ohtlikult kontrarünnakule, peaosas oli Ocampos. 29-aastane ääreründaja sööstis mööda vasakut äärt, tõstis palli üle spaagesse läinud Kyle Walkeri jala ning andis seejärel ideaalse söödu värava ette En-Nesyrile, kelle löögi Ederson tõrjus. Kaks minutit hiljem oli En-Nesyril võimalik eelmist olukorda mälust kustutada, kuid siis lõi ta mööda.

53. minutil andis City poolkaitsja Rodri totra valesöödu ning circa 10 sekundit hiljem võttis hispaanlane vastasele soodsas kohas Ocampose murule. Joan Jordan saatis karistuslöögi värava peale, aga Ederson püüdis.

Sevilla jätkas surumist, City oli pisut kipsis. 60. minutil eksis Ake vaheltlõikega, hetk hiljem andis Erik Lamela madala söödu paremalt äärelt värava ette. Pallile, mis oleks jõudnud En-Nesyrini, sai jala vahele päeva päästnud Walker.

Kuigi City ründas teise poolaja alguses vähem - võis isegi öelda, et nad ei teinudki seda -, tõid nad viigi majja 63. minutil. Rodri riputas suurepärase palli viiekasti. City staarründaja Erling Haaland pälvis vastasmeeskonna kaitsjate suure tähelepanu, aga hoopis Palmer oli see, kes jooksis õigesse kohta, pani pea vastu ning skooris - 1:1.

Kaks minutit pärast väravat oli En-Nesyril jälle võimalus skoorida, kui pääses City kindamehe Edersoniga silmitsi, aga brasiillane hiilgas taaskord supertõrjega. Pärast seda langes kontroll täielikult inglastele.

69. minutil kaotas Ocampos enda trahvikasti juures palli. Mänguvahendi endale krabanud Palmer astus vastasest väikese pettega mööda ning lõi, aga Bono tõrjus. Kümme minutit hiljem kaotasid hispaanlased taas oma värava ees palli. Siis said proovida nii Mateo Kovacic kui Haaland ning hetk hiljem tuli terav pall ka sihtmärgi eest läbi, aga pealelöögini, mis lennanuks väravani, ei jõutud.

Viimased 20 minutit möödusid City taktikepi all. Parim võimalus võidu vormistamiseks tekkis 90. minutil, mil Foden saatis terava karistuslöögi viiekasti joonele, kust sai peaga proovida Ake, aga ka sel korral oli Bono oma kätega ees. Kaks minutit hiljem lennutas Walker kauglöögi värava katusele. See tähendas, et normaalajaga võitjat ei selgunud. Kuna esimest korda superkarika ajaloos lisaaega ei mängitud, ootas ees penaltiseeria, mida alustas Man City.

• Erling Haaland lõi kindlalt alla paremasse nurka, Bono hüppas teisele poole.
  • Lucas Ocampos tegi norrakaga täpselt samamoodi.
  • Julian Alvarez saatis palli paremasse ristnurka, Bono hüppas alla vasakule.
  • Rafa Miri löök oli Alvarezi soorituse koopia.
  • Mateo Kovacic vasakusse alla nurka, Bono hüppas teisele poole.
  • Ivan Rakitic rammis palli tugevalt vasakusse nurka, poole ära arvanud Ederson selleni ei ulatanud.
  • Jack Grealish keskele, Bono hüppas vasakule.
  • Gonzalo Montiel paremasse nurka, Ederson hüppas teisele poole.
  • Kyle Walker lõi pehmelt alla vasakusse nurka, pall lendas Bono põrkest võrku.
  • Nemanja Gudelj latti!

Serblase eksimus tõi Cityle ajaloo esimese UEFA superkarika. Sevilla jaoks oli tegu seitsmenda finaaliga, võidetud on vaid korra. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

Sevilla mänguplaan City vastu oli selge - esmalt kaitse korda, siis panustame kontrarünnakutele. Foto: Scanpix / Alkis Konstantinidis / Reuters

1. Sevilla näitas, kuidas City vastu mängida

Valitsev Euroopa liiga võitja ja mullusel jalgpalliaastal Hispaania kõrgliigas 12. kohal lõpetanud Sevilla näitas, kuidas eelmisel hooajal puhta töö teinud ehk Inglismaa liiga, Inglismaa karika ja Meistrite liiga võitnud Man City vastu mängima peab.

Hispaania klubi seisis kaitses kindlalt ja kompaktselt, andis initsiatiivi vastasele (pallivaldamise protsent rääkis City kasuks 70:30), täitis palli taga ajades tekkinud augud ning kui vastane andis võimaluse, jooksis kiirelt kontrasse. Sellest löödi ka ainuvärav, aga parema õnne (loe: realiseerimise) korral oleks võinud tabamusi koguneda ligi kolm.

Viimased 20 minutit kuulusid küll mänguliselt inglastele, sest hispaanlastel sai aur otsa, aga sel perioodil keskenduti eriti tugevalt kaitsetööle. Ja nagu tabloo näitab, siis see õnnestus. Cityl tekkis küll paar võimalust, ent ükski neist polnud selline, mis oleks pidanud 100-protsendiliselt lõppema väravaga. Ja teadupärast on penaltiseerias suur kaal õnnel - seda on taktikaga sisuliselt võimatu mõjutada.

Võib-olla peavad teised klubid - näiteks Sevilla rahvuskaaslane Real Madrid - võtma neist õppust. Mäletatavasti langes Los Blancos kevadel Meistrite liiga poolfinaalis City vastu kahe mängu kokkuvõttes 1:5. Tõsi, ka siis lõppes avamäng 1:1.

2. Sevilla seisis vastamisi peaaegu võimatu missiooniga

UEFA superkarikat on selle nime all mängitud alates 2000. aastast. kokku on peetud 24 finaali, autsaiderid ehk Euroopa liiga võitnud võistkonnad on tõstnud karika pea kohale vaid kaheksal korral - Istanbuli Galatasaray (2000), Liverpool (2001), Valencia (2004), Sevilla (2006), Peterburi Zenit (2008), Atletico Madrid (2010, 2012, 2018). Kusjuures Atletico viimane võit tuli Tallinnas A. Le Coq Arenal Real Madridi vastu.

Ajaloole tuginedes oli Sevilla võiduvõimalus 35 protsenti ehk sisuliselt üks kolmandik. Kuigi kohati tundus, et Hispaania klubi oli kahest lavalaudadele astunud meeskonnast parem, siis lõpuks tõusid troonile matemaatika ja tugevama klassi esindaja.

Premier League'i avavoorus vigastada saanud Kevin De Bruyne võib naasta alles uuel aastal. Foto: Scanpix / Darren Staples / AFP

3. City ilma De Bruyne'ita on nagu võileib ilma võita

Möödunud reedel Inglismaa Premier League'i avavoorus Burnley vastu vigastada saanud City kapten Kevin De Bruyne läheb operatsioonile ning jääb väljaku kõrvale kolmeks kuni neljaks kuuks. Seega superkarikafinaalis pidid Manchesteri helesinise klubi esindajad tegutsema temata.

De Bruyne'i puudumine oli väga nähtav - 32-aastase belglase positsiooni täitnud Foden oli küll hea, aga De Bruyne'i saapad jäävad tema jaoks väga suureks. Seda tõestab ka asjaolu, et Haaland oli mängust täiesti välja lülitatud ning City teravus viimases kolmandikus oli tavapärasest nõrgem. Võib öelda, et De Bruyne on City jaoks nagu liim, kes hoiab kõike koos.

Järgmised mängud - nii liigas kui eurosarjas - näitavad, kas City saab belglaseta hakkama. Nende õnneks on neil aga üpris hõlbus graafik. Jah, eeloleval nädalavahetusel kohtutakse eelmise hooaja Inglismaa neljanda meeskonna Newcastle Unitediga, aga seejärel minnakse vastamisi Sheffield Unitedi, Fulhami, West Ham Unitedi, Nottingham Foresti ja Wolverhampton Wanderersiga. Esimene nö suur mäng on alles 7. oktoobril Arsenali vastu.

City saab kasutada seda aega harjumiseks ja De Bruyne'ta mängupildi parandamiseks, aga kui jäädakse eelpool mainitud liigavastastega jänni, võib tiitlikaitsmine muutuda pea võimatuks. Ka sellepärast, et kevadel võistkonna veduriks tõusnud Ilkay Gündogan siirdus suvel Barcelonasse - Cityt ootab tõehetk.

4. Mängu parim - Yassine Bounou

Pole eriti tavaline, et mängu parima tiitli saab endale kaotanud võistkonna mängija, aga sel korral on see väga sobilik. Jah, ka City väravavaht Ederson tõrjus hiilgavalt ja tõi omadele võidu, aga Bono kätel ja jalgadel oli tarvis teha pea kaks korda rohkem tööd.

City sooritas mängu jooksul 23 pealelööki, raamidesse lendas neist seitse - Bono tõrjeprotsent oli ümardatult 86. Lisaks jõudis ta mitmel korral vahele City tsenderdustele - neid kas rusikatega pareerides või püüdes. Penaltiseerias polnud tal palju teha. Kuigi viimase soorituse oleks ehk võinud tõrjuda, aga sellegipoolest oli mängu parim mees Bono.

Manchester City - Sevilla 1:1 (0:1), penaltitega võitis Man City  5:4