Uudse treeneriteduoga Tammeka kütab väljakul ja ei lepi ette kaotusega kelleltki (9)

Tammeka läheb väljakule tuld andma. Foto: Imre Pühvel

Tartu jalgpalli lipulaev Tammeka võttis sellest aastast kasutusele Eestis uudse topeltpeatreeneri süsteemi, millega loodab väljakul kütet juurde keerata ja kõigile tuld anda - ka suurtele ja tugevatele.

Möödunud aastatel Tammeka esindusmeeskonda juhendanud Indrek Koser võttis tänavusest aastast ette klubi noormängijate treenimise ja on esinduse juures konsultandina. Nii sai Tammekast Eesti oma Island, kus võrdse vastutusega peatreenerid on mullune abitreener Mario Hansi ja Elva Esiliigasse vedanud Kaido Koppel. Üks endine ründav poolkaitsja, teine endine väravavaht, mõlemal vanust veel alla 30.

"Eks siin ole oma vastutusalad ikkagi ära jaotatud, et kes millega täpselt tegeleb ja mis vastutusala ekspert on. Kaidot pean ma ikkagi väga tugevaks kaitsespetsialistiks. Temalt on kindlasti mul palju õppida kui ka teistel," rääkis Mario Hansi poolteist nädalat enne hooaja algust Soccernet.ee-le.

"Ise eelnevalt ründavama mängijana pean ennast tugevamaks nendes olukordades, kus meie valdame palli. Aga sõnaõigus selles mõttes jääb ikkagi mõlemale. Kui ma näen midagi või mul tekivad mingid küsimärgid, siis ütlen sõna sekka ja vastupidi. Päris nii ei ole, et üks ütleb ja nii on. Me vaidleme need asjad ikkagi omavahel selgeks ja võib-olla võtame veel ka kolmanda ja neljanda inimese ja arvestame ka tema arvamusega," lisas ta.

REKLAAM

Treeningutel on kaitse kinni keeratud

Ettevalmistavate  treeningutega alustati ülikoolilinnas juba detsembri keskel, jaanuarist alates on neljal-viiel korral nädalas tegeletud suure mängu erinevate elementidega ning seni on ettevalmistus möödunud küllaltki hästi. Halliturniiril suudeti kaotuseid vältida ja kogu ettevalmistuse jooksul on omale vaid Maardul lastud üks värav lüüa. "See ei ole küll ideaalne, aga ma usun, et meeskonnale üldvõtmes võime panna hindeks hea," ütles Hansi.

Kaitsespetsialist Kaido Koppel (vasakul) ja ründemängu lihvija Mario Hansi (paremal) on võrdse otsustusõigusega peatreeneriduo. Hooaja ettevalmistuse jooksul ei ole omavahel raksu mindud ja koostöö sujub hästi. Foto: jktammeka.ee

"Kindlasti oleksime tahtnud rünnakul olla teravamad. Aga kuna fookus antud hetkel oli ikkagi eelkõige kaitsemängul, sest sealt kogu see punkti saamine tegelikult hakkab. See ikkagi kõigepealt paika saada ja siis tegeleda ka rünnakuga - sellest lähtuvalt usun, et me võime olla rahul."

Sügisel Tartu jalgpalli vast ühed legendaarseimad putsad varna riputanud  ja nüüd klubi igapäevase juhtimisega tegelev Kristjan Tiirik, kelle löökidest veel nii mõnigi Maarjamaa väravavaht õudusunenägusid näeb, jääb samuti ettevalmistustega rahule. "Kui jalgpallispetsiifiliselt rääkida, siis nii palju kui treenerite jutust kuulsin, siis on probleeme veel üleminekutega ehk muutustega kas kaitsesse või rünnakule ja nendega on nad viimasel ajal tegelenud. Üldjoontes on kõik hästi läinud," rääkis üle aastate esmakordselt otseses treeningprotsessis mitteosalev Tiirik.

Ta lisas, et väike muudatus tuli nüüd, kui ära jääb laupäevane treeningmäng lätlaste Jurmala vastu. Olid nemad kuskilt lisafondist raha juurde saanud ja Türki laagerdama lennanud. Kuuevarbaliste asemel mängitakse tuttava Sillamäe Kaleviga. "Loodetavasti saame ka tugeva vastasega enne hooaja algust ühe korraliku proovikivi," ütles tegevjuht.

Tühimike täitmiseks rahapakiga ei vehitud

Lisaks vutimehekarjäärile joone alla tõmmanud Tirkale lahkus talvel meeskonnast teinegi võtmemängija Martin Miller. Noor poolkaitsja jätkab oma teekonda Floras. Ründaja Tristan Koskor, keda juba sügisest õpingute tõttu vähem näha sai, lõi käed Paidega. Rakvere Tarvast on sisse toodud Flora süsteemi ründaja Juhan Jograf Siim. Ülejäänud täiendused peaksid tulema klubi enda seest.

Kristjan Tiirik vahetas mängusärgi triiksärgi vastu. Foto: Brit Maria Tael

Tiirik: "Loomulikult võime spekuleerida ja öelda, et võib raskeks minna. Samas kuna võistkond on vanuseliselt noor, siis noorte areng võib tulla väga kiiresti, nii et ma loodan küll, et keegi tõuseb esile ja täidab need kohad ära. Ja ütleks selle klišee ka ära, et loodus tühja kohta ei salli."

On koosseis siis paigas? "Üldjoontes on paigas. Homme-ülehomme (eile-täna - K. E.) lisandub üks uus mängija, aga selle kohta tuleb meil eraldi uudis," vastas Tiirik. Ta kinnitas, et tegu ei ole Levadia duubli mängija Markus Lokiga, kes talvel Tammekat esindas. "Ründava suunitlusega mängija. Vasakäär ja saab kasutada ka number 10 positsioonil," kirjeldas tegevjuht seda eestlast.

Küsimusele, kas tegu on möödunud hooaja  teises pooles Florast Tammekas laenul olnud Kaspar Pauriga, tuli Tiirikult ähmane, kuid sisuliselt kinnitav vastus. Eilsel Flora esitlusel selgus ka, et Paur selles klubis ei jätka. Mario Hansi, kes sõnas, et uksi ja aknaid hoitakse mängijate registreerimise tähtaja kukkumiseni lahti, ütles Pauri kohta: "Jah, tema on küll meil päevakorras. Kindlasti loodan, et ta meiega liitub. Eelneval hooajal ikkagi väga suur täiendus ja mina näen Kasparis ainult positiivseid külgi. Kahju, et ta Floras oma võimalust ei ole saanud, aga meile kindlasti väga vajalik mängija ja näen, et tema tulevik on ikkagi kusalgi kõrgemal veel."

Kuna ka duublist on mängijaid üles toodud, võib Tammeka komplekteerituks lugeda. Otseselt kedagi meeleheitlikult juurde ei otsita. "Selle nimel enam tööd ei tehta. Meil on ikkagi selline suurem komplekt mängijaid koos ja positsioonid on selles mõttes ikkagi kaetud. Et nüüd meeleheitlikult vaeva näha sellega, et mõni lisamängija veel juurde tuua eeldab juba ka seda, et peaks neid rahakoti raudasid rohkem avama – me ei näe sellel hetkel väga suurt mõtet. Pigem investeerime selle raha näiteks noortetöösse või siis infrastruktuuri," rääkis Hansi.

Väljakule minnakse niimoodi panema, et vastane paneks Tartust kohe minema

Tammeka peab oma suurimaks trumbiks noorust, sest meeste potentsiaali arvestades on veel ruumi areneda.  Samas on meeskond juba ka päris pikalt kokkumänginud - mitmed noored juba aastaid Premium liigas pallinud. "Meeskond on ambitsioonikas ja nagu eelmine hooaeg ka näitas, siis kui selline meeskond läheb ükskõik kellele vastu, võib huvitavaid tulemusi tulla. Loomulikult võib see teistpidi kätte maksta, aga miks mitte juba esimeses mängus Infonetile hambaid näidata meie koduväljakul," lausus Tiirik.

Rait Läll pani juba mullu koondislase Gert Kamsi nina kirtsutama. Mis veel tänavu? Foto: Imre Pühvel

"Tammeka loosung on "Anname tuld!" ehk siis treenerite poolt on väga selgelt sõnastatud: vahet ei ole, mis või kes vastas on, kõigi vastu tuleb minna täiega panema ja sealt punkte võtma. Midagi lihtsalt ei tule," lisas endine ründemees.

Treener Hansi selgitas: "Peamine rõhk on ikkagi intensiivsusel, et kõik tegevused, mis teeme palliga, ilma pallita, peavad minema kiiremaks, nahaalsemaks, tempokamaks. Kõik see, mis me teeme, on ikkagi küte. Et ei oleks sellist olukorda, kus inimene tuleb võib-olla miinus viiega staadionile ja vaatab, kuidas inimesed rahulikult palli veeretavad.

Kui tahame siin liigas mingi positsiooni võtta, siis selline roll on tegelikult vaba, et olla selline hea intensiivse ja agressiivse suhtumisega meeskond. Ma ei pea silmas seda, et kedagi hakatakse lõhkuma, aga kuna oleme ka noored, peaksime olema tegelikult nahaalsemad, kui seda eelnevalt oleme olnud."

Tee sillutamine 2020. aastaks

Klubi eesmärkideks anname sõna Tammeka juhatuse liikmele ja tegevjuhile Tiirikule: "Oleme küll amatöörvõistkond, aga meie nõudmised ja tingimused on ikkagi nagu professionaalidel ja järk-järgult proovime tingimuste osas järgi jõuda. Meie suur strateegia on "Tammeka 2020", mis näeb ette, et aastal 2020 mängib Tammeka Premium liigas medalitele.

Selle täitmiseks oleme välja töötanud väga põhjaliku strateegia, milles on valdkonnad ja tegevused, mis tuleb klubil ära teha, et kõige selleni jõuda – loomulikult selle keskmes on Premium liiga ja medalitele jõudmine ja ei saagi muudmoodi, kui tuleb järk-järgult kvaliteedis juurde panna. Siia juurde lähevad ka tingimused.

Tammeka tahab, et lisaks üksteisele plaksutamisele oleks ka rahvas tribüünil rahul. Foto: Imre Pühvel

Meie konkreetne eesmärk on sportlikult iga aastaga üks koht paremaks ehk kui eelmine aasta olime seitsmendad, siis see aasta kuues koht. Ja kõrvaleesmärk: jõudmine karikafinaali."

Hansi ei taha aga ühtegi kohalist eesmärki välja öelda, sest ta ei taha juba enne hooaega kaotuseid vastu võtta. "Peamine eesmärk oleks ikkagi pakkuda publikule intensiivsemat jalgpalli ja suuremat elamust. See eeldab ka seda, et kui meie mängupilt paraneb, siis sellega kaasneb ka parem koht turniiritabelis. Ma ei ole see inimene, kes ütleb, et tahaksime püsima jääda või et hea on seitsmes koht – see eeldab juba seda, et ma olen omakeskis sellega leppinud, et ma kindlasti mingid mängud kaotan.

Lähme kõiki mänge võitma, teeme kõik endast oleneva, et lõpetaksime tabelis võimalikult kõrgel ja kui vähegi sellised meeskonnad, kellel on rohkem raha, pakuvad võimalust endast eespool olla, siis oleme valmis selle vastu võtma," rääkis peatreener.

Võimalikest esiletõusjatest puudust ei tule

Tammekas hetkel suurt vigastustekriisi ei ole. Ääreründaja Kevin Rääbis on pikalt traumat ravinud ja naaseb hetkeseisul ilmselt aprillis. Kerged seljaprobleemid on noorel ründemehel Rait Lällil, kuid juba hooaja alguseks võib ta taas 100-protsendiliselt trennides tagasi olla. Lisaks on eelnevate meestega samade kohtade nimel heitlev Marek Tšernjavski hädas olnud väikese pisivigastuste jadaga. Aga temagi praegune tagareie pinge on võimalik hooaja alguseks ületada.

Suurem mure on teatav väga kogenud mängijate puudumine väljakul. "Kui üldse millegi üle muret tunda, siis Kristjan Tiirik läks ära ehk sellist veteranmängijat meil enam ei ole. Kaarel Kiidron on küll selline vaimne liider ja juht meeskonnas, aga neid inimesi võiks natuke rohkem olla. Kujutan ette, et Paide Linnameeskonnas on sama, et kui [Vjatšeslav] Zahovaiko sealt eest ära läks, siis väljaku kõrvalt saad sa küll ühte infot, aga ka väljaku peal võiks olla neid mängijaid ja inimesi, kes tarkuseteri ja mängijatarkust edasi annavad," ütles Hansi.

Tammeka ootab keskväljavõlurilt Reio Laabuselt vastutuse võtmist. Foto: Imre Pühvel

Nii Hansi kui Tiirik loodavad, et üheks selliseks kujuneb Reio Laabus, kellele teised mängijad alt üles vaatavad, kuid kes on tagasihoidlik ja tõenäoliselt ise vastupidist väidaks. "Ta on veel piisavalt noor, et areneda ja samas on tal piisavalt küpsust, et mitte põdeda," ütles Hansi.

Tiirik lisas: "Reio Laabus on keskväljal kogemustega ja tema eeldused ja potentsiaal on väga head meie võistkonnale abiks olla. Võib-olla ootakski, et tema tagasihoidlikkus saaks ületatud ja et liidriomadused tuleksid ka temal rohkem esile ja ta võtaks mingeid otsustavaid hetki enda peale."

Liidrite järel võimalikest esiletõusjatest rääkides tuleb nimesid nagu Vändrast saelaudu. "Kuna meil see noortesüsteem toodab ikkagi neid mängijaid pidevalt peale, siis on konkreetselt ühte mängijat jällegi väga raske välja tuua," põhjendas Hansi. Koos Tiirikuga nimetati veidi erinevas võtmes ära sellised mehed: Rait Läll, Kevin Rääbis, Erki Mõttus, Martin Aasmäe, Randin Rande, Juhan Jograf Siim, Marek Tšernjavski ja Sten Reinkord. "Neid mängijaid on veel palju. Me näeme ikkagi kõigiga võrdselt vaeva ja ootame neilt kõigilt sellist suurt panust," lisas peatreener.

Konkurendid määrab tabelikoht

Tammeka mehed ootavad uuel hooajal taas sama põnevat tiitliheitlust kui mullu, kus lõpuni on mitu võistkonda konkurentsis. Kes novembris tiitli kergitab? Tiirik: "Mingil põhjusel kaldun sinna, et tahaks öelda, et poleks jälle üllatav, kui Flora oma noore koosseisuga, aga pakun Nõmme Kaljut."

Ka Hansi mainib kogu mullust esinelikut, sest neil on rahaliselt veidi teised võimalused ja nii on nende mängijate kvaliteet oluliselt kõrgem. "Kui üle-eelmine hooaeg tuli Flora meistriks, ootasid kõik, et järgnev hooaeg jalutavad lihtsalt läbi, aga tegelik pilt ei olnud üldse selline," alustas juhendaja oma mõtet. Kas Infonetile seega tema suurimad panused ei läheks? "Alati on uuesti võita seda tiitlit raskem. Vähemalt nii palju kui ma kuulnud olen - mul on ikkagi ka ju sõbrad siin liigas, kes seda tiitlit pea kohale tõstnud on. Usun, et kõige rohkem konkureerib sellele, mängijaid vaadates, Kalju."

Tammeka mehed arvavad, et nõmmekad võivad tänavu kõige kõrgemale kerkida. Foto: Jana Pipar

Konkurentidest rääkides tartlased aga nii ühel meelel ei olnud. "Eks see oleneb jälle sellest, mis hetkel me kus kohas tabelis oleme. Eelmisel hooajal võisime pärast esimest vooru pidada oma lähimaks konkurendiks ka Tallinna Florat. Hooaja lõpus need nimed muutusid. Lähtuvalt sellest, kuidas meil ikkagi läheb [need konkurendid kujunevad]. Kunagi ei tea, kuidas kellegi minema hakkab," hoidus Hansi nimede mainimisest.

Vanameister Tiirik julges siin rohkem paotada: "Ennustamine on tänamatu töö. Praegu on kindlasti suured küsimärgid Sillamäe ja Trans – milliseks nende meeskonnad kujunevad. Aga loomulikult on nemad kaks esimest. Viljandi on ka kindlasti, kes vähemalt üle-eelmisel hooajal näitas, et suudavad mängida küll ja konkurentsi pakkuda, kui vaja. Eks nendega me võistleme. Pärnu – ei oska täna öelda. Loomulikult meiesugune võistkond ei saa kedagi alahinnata, aga nende võistkondadega me konkureerima hakkame."

Foto: Imre PühvelMeeskonna staar - Kaarel Kiidron

Ütled "Sepa jalgpallikeskus", mõtled "Kaarel Kiidron". Ütled "Kaarel Kiidron", mõtled "Tammeka kõige kõvem mees". Nüüd kui Sepa on valmis, saab tartlaste 26-aastane kaitse tugitala  loodetavasti veelgi enam mängijakarjäärile keskenduda, et aidata seeläbi meeskonnal areneda. Urvastest pärit ühekordne internatsionaal on Tammeka jaoks sisuliselt hindamatu väärtusega.

"No kindlasti esimene liider on Kaarel Kiidron, võistkonna kapten. Loodetavasti kaitses hoiab piisavalt nulle, pluss standardolukordades ja ette lülitudes lööb väravaid. Kindlasti väga oluline lüli meeskonna jaoks ja vaimne liider igas mõttes. Siin ei ole kahtlustki," oli ka Tiirik Kiidronist rääkides resoluutne.

Foto: Jana PiparKellel silma peal hoida - Andre Paju

Tammeka stipendiaatideks said sel hooajal Rait Läll ja Andre Paju. Mõlemat tasub uuel hooajal jälgida ja kuigi värskelt 22-aastaseks saanud Paju on juba neljal hooajal Tammekat kõrgliigas väga stabiilselt esindanud, võib temagi jaoks tulla teistpidine läbimurre.

"Kindlasti on Andre Paju see mees, kellel peaks tegelikult silma peal hoidma. Kas ta nüüd astub selle sammu liiga headest äärekaitsjatest ka sinna A-koondise  äärekaitsjate kohale? See on selline huvitav asi, mida jälgida: kas mängija teeb selle sammu või mitte," mõlgutas Hansi.

Stabiilselt noortekoondiseid esindanud Paju uues valiktsüklis U-21 noortekoondist enam aidata ei saa ning seda enam tasub teda jälgida, kas ta saavutab järgmise taseme.

Suurim küsimärk - kes hakkab väravaid lööma?

Tammeka mullune parim väravakütt Kristjan Tiirik virutas 12 väravat. Talle järgnesid skoorijate pingereas nelja tabamusega Tšernjavski ja Paur.  Kuna Tiirik on kõrvale astunud, tõstatub ülalmainitud küsimus. Praegune tegevjuht isegi tunnistab kerget muret: "Võib-olla kontrollmänge vaadates on väike murekoht väravate löömine. Eeldatavalt nõrgematel võistkondadel on see alati veits problemaatiline koht, et kes on need mängijad, kes väravaid lööma hakkavad. Loomulikult me enam-vähem ise teame, kes need võiksid olla, aga hooaeg näitab, kas ootused saavad täidetud."

Juhendaja Hansi arvab, et need mehed leitakse. Viimases treeningmängus lätlaste Auda vastu suudeti juba lüüa neli väravat. "Jah, kindlasti seal saime natuke seda väravakaant ka kergitatud. See andis mingisugust kinnitust, et suudame taga nulli hoida ja et ees ka päris nii ei ole, et "kes väravaid lööma hakkab?" Et otsime tikutulega taga. Kui on vaja, siis lüüakse ära," arvas tema.

Eks hooaeg näitab, kas selleks lööjaks kujuneb Siim, Läll, Tšernjavski, Rääbis, Paur, keegi muu või jääbki Tammeka sellega maadlema. Teatav ohukoht see on. Ometi on jalgpallis nähtud ka selliseid võistkondi, kus kõik löövad ühtlaselt ja keegi esile ei tõuse ning võib-olla see ongi vingelt tuld andvate tartlaste saatus - hooaeg näitab.

Tartu JK Tammeka
Peatreenerid: Mario Hansi ja Kaido Koppel
Treener-konsultant: Indrek Koser
Kapten: Kaarel Kiidron, abikaptenid Jürgen Lorenz ja Tauno Tekko
EJL-i stipendiaadid: Rait Läll ja Andre Paju
Eelarve: umbes 120 000 eurot, kogu klubi 400 000-450 000 eurot
Koduväljakud: Tartu Tamme staadion, Sepa jalgpallikeskus
Meeskonna värvid: sinine ja valge
Duubelvõistkond: Tartu JK Tammeka U-21 (Esiliiga B)
Koduleht: jktammeka.ee
Esimene mäng: 3. märtsil kell 19 vs. FCI Tallinn (Sepa jalgpallikeskuses)

Mitteametlik koosseis:

Väravavahid: Karl Johan Pechter, Karl Vaabel.
Kaitsjad: Andre Paju, Jürgen Lorenz, Kaarel Kiidron, Kevin Anderson, Martin Jõgi, Silver Grauberg.
Poolkaitsjad: Andrei Sadovoi, Erki Mõttus, Erko Litvjakov, Martin Aasmäe, Randin Rande, Reio Laabus, Sander Kapper, Tauno Tekko, Kevin Rääbis, Kaspar Paur.
Ründajad: Juhan Jograf Siim, Rait Läll, Marek Tšernjavski.

Eeldatav algkoosseis:

Tartu JK Tammeka eeldatav algkoosseis - Football tactics and formations

Talvised koosseisumuudatused:

Sisse:

Juhan Jograf Siim (ründaja, Rakvere Tarvast) liitus klubiga.

Välja:

Tristan Koskor (ründaja) liitus Paidega.
Martin Miller 
(poolkaitsja) sõlmis kolmeaastase lepingu Floraga.
Kristjan Tiirik (ründaja) lõpetas karjääri ja asus tegevjuhiks.

Hooajaeelsed mängud:

06.01. Pärnu Linnameeskond (PL) - Tartu JK Tammeka 0:2 (Kapper, Tauts)
14.01. Rakvere JK Tarvas (EL) - Tartu JK Tammeka 0:3 (Mõttus, Jõgi, Järviste)
20.01. Tartu JK Tammeka - JK Narva Trans (PL) 0:0
27.01. Viljandi JK Tulevik (PL) - Tartu JK Tammeka 0:0
04.02. Tartu JK Tammeka - Maardu Linnameeskond (EL) 1:1 (Laabus)
11.02. Tartu JK Tammeka - Auda FK (LAT1) 4:0 (Rande, Siim, Jõgi 2)
25.02. kell 14 Tartu JK Tammeka - JK Sillamäe Kalev (PL)

Võitviikkaotus.
PL - Premium liiga; EL- Esiliiga; LAT1 - Läti esiliiga.

Kommentaarid

REGISTREERITUD (0)
ANONÜÜMNE (9)

Registreeritud kasutajate kommentaare ei ole.

Fantasy nipinurk: kuus võtmemängijat kannavad mängukeeldu
JALGPALLITÜLI
SUUR MÄNG
Viljandist Kiievisse: Klavanit lahutab Eesti jalgpalli suurimast saavutusest üks samm
31. märts, 2002. 16-aastane Ragnar Klavan jookseb Viljandi Tuleviku särgis esimest korda Eesti kõrgliigas väljakule. Tulevik hoiab koduplatsil Maardu Levadia 0:0 viigile.
MEISTRITE LIIGA
MEISTRLIIGA JA ESILIIGA B
REKLAAM
EILE VÄLJAS
RISTNURK
REKLAAM
PREMIUM LIIGA
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
15
10
5
0
49:14
35
2.
15
10
4
1
47:11
34
3.
15
10
3
2
47:12
33
4.
15
8
5
2
33:18
29
5.
15
6
4
5
25:22
22
6.
15
3
5
7
22:35
14
7.
15
3
3
9
8:42
12
8.
15
3
2
10
22:26
11
9.
15
3
1
11
11:46
10
10.
15
1
4
10
14:52
7
VIIMASED PILDIGALERIID
 
Klopp: Klavan on geenius
EESTLASED VÕÕRSIL
Klopp: Klavan on geenius (3)
TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

JALGPALL SUUREL EKRAANIL

Soccernet.ee ja Forum Cinemas kutsuvad! 

PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK