Videokohtunik | Kalev ja Levadia mõõtsid millimeetreid, derbi haripunktis sukelduti (0)

Lühikese koondisepausi järel naasev "Videokohtunik" võtab Premium liiga neljanda vooru eel luubi alla kolmanda vooru huvipakkuvamad olukorrad. Seekord kerkis lausa mitmes mängus tähelepanu keskpunkti lihtne küsimus - kas on penalti või pole?

Alustuseks püüame aru saada, kui kerge või raske oli kohtunikel Kalevi ja Levadia kohtumises näha, kas pall ikkagi ületas väravajoone või mitte. Seejärel pakkus Vapruse ja Kuressaare mäng mõne minuti jooksul kaks penaltiolukorda. Ühel puhul pandigi pall 11 meetri punktile, teisel aga mitte. Lisaks pidid kohtunikud Unitedi ja Kalju vahel peetud Nõmme derbis selgusele jõudma, kas tegemist oli penaltiväärilise vea või hoopis "sukeldumisega".

Väljavalitud olukorrad:

1. Kas ikka oli üle joone?

Mis mäng? Premium liiga 3. vooru kohtumine Tallinna Kalev - FCI Levadia (0:2) 16. märtsil.
Mis juhtus?
 26. minutil jõudis pall Kalevi värava ees Levadia kaitsjale Ken Kallastele, kes saatis selle pealöögiga värava suunas. Kalevi kaitsja Ragnar Klavan lõi palli väravajoone kohalt hüppega minema.
Milline oli otsus? Peakohtunik Joonas Jaanovits ja abikohtunik Aron Härsing fikseerisid värava. Videokohtunik Kristo Külljastinen leidis samuti, et pall ületas väravajoone, ning tabamus jäi kehtima.
Miks intsident tähtis oli? Levadia pääses mängu juhtima.

2. Kerge või selge kukkumine?

Mis mäng? Premium liiga 3. vooru kohtumine Pärnu Vaprus - Kuressaare (3:2) 17. märtsil.
Mis juhtus?
 72. minutil murdis pika soolo järel karistusalasse Vapruse ääreründaja Sander Kapper, Kuressaare kaitsja Ralf-Sander Suvinõmm üritas teda peatada ja Kapper kukkus.
Milline oli otsus? Peakohtunik Kristjan-Eric Lääne määras penalti, videokohtunik Marko Liiva jättis selle jõusse.
Miks intsident tähtis oli? Vaprus viigistas mänguseisu.

3. Mis on nägu, mis on käsi?

Mis mäng? Premium liiga 3. vooru kohtumine Pärnu Vaprus - Kuressaare (3:2) 17. märtsil.
Mis juhtus?
 Sama kohtumise 78. minutil lõi karistusala joonelt peale Vapruse kaitsja Kevin Aloe ja pall tabas karistusalas Kuressaare poolkaitsjat Pavel Dõmovit.
Milline oli otsus? Lääne määras Vapruse kasuks taas penalti, kuid VAR alustas kontrolli - kas palliga sai pihta Dõmovi nägu või käsi? Lääne kutsuti ekraani juurde ja ta tühistas penalti.
Miks intsident tähtis oli? Vaprusele avanenuks penalti teenimise korral võimalus mängu juhtima asuda. Lisaks selgitame, miks pidi peakohtunik selles olukorras kindlasti ise ekraani juures käima.

4. Millal on kontakt penaltiks piisav?

Mis mäng? Premium liiga 3. vooru kohtumine Nõmme United - Nõmme Kalju (0:0) 17. märtsil.
Mis juhtus?
 57. minutil kukkus Unitedi karistusalas kaitsja Alexander Kapitan Bergmaniga palli pärast võidelnud Kalju ründaja Alex Matthias Tamm.
Milline oli otsus? Peakohtunik Jagnar Jakobson määras penalti, ent VAR Joonas Jaanovits kutsus ta ekraani juurde otsust üle vaatama. Jakobson tühistas 11 meetri karistuslöögi ja andis hoopis Tammele simuleerimise eest kollase kaardi.
Miks intsident tähtis oli? Kaljul oleks penalti teenimise korral olnud võimalik skoor avada.

***

"Videokohtunik" võtab kolmandat Premium liiga hooaega järjest pulkadeks igas voorus kõige rohkem kõneainet tekitanud olukorrad. Miks langes otsus nii ja mitte teisiti? Kas kohtunikud panid täppi või vääratasid? Kõigele sellele annab "Videokohtunik" vastuse.

Rõhutame, et olukordade järelanalüüs nõuab oma aja, mistõttu vaatab "Videokohtunik" igal nädalal tagasi neile Premium liiga mänguepisoodidele, mis sündisid väljakutel eelnenud nädalal. Videokohtunike otsuste tagamaid selgitavad EJL-i kohtunikud eesotsas kohtunike osakonna juhi Hannes Kaasiku ning ka euroväljakutel korda hoidva Kristo Tohveriga.