Ajaxit lahutab meistrikarikast vaid matemaatika, MLS joosti hernekübaraga käima (0)

Hollandis saab juba mängida piiratud publiku ees ning Ajsx tähistas võitu Alkmaari üle ühes nendega kui kullatulemust, mida see sisuliselt ka oli. Foto: Scanpix / Imago images / Pro Shots

Üheski Euroopa tippliigas ei ole meistrit veel ametlikult selgunud: mõnel pool käib tiitli peale kibe andmine, teisal on meistrikuld liiderklubile vormistamise küsimus. Tippude selja taga on pilt üsnagi sama, sest kui Hollandis said asjad hiljuti sisuliselt selgeks, siis Portugalis ja Türgis on esimesed veidi eest rühkinud, ent kindlat pole veel midagi.

Soccernet.ee välismaa jalgpalli rubriik "Mujal maailmas" annab ülevaate sellest, mis on viimasel ajal toimunud Hollandi, Portugali ja Türgi kõrgliigades. Pall on jälle mängu pandud MLS-is ning heidame seega pilgu peale ka  seal toimuvale, suured muudatused üle elanud Hiina Superliiga olukord väärib aga suisa eraldi artiklit, mille toome teieni lähiajal.

Ajax sai tiitli peaaegu kätte, tabelipõhjas vihane võitlus

Hollandi meister on Amsterdami Ajax! Hea küll, mitte veel ametlikult - selleks on neil vaja allesjäänud neljast mängust täpselt ühte punkti. Ent kuivõrd teisel kohal olevat PSV-d edestatakse 12 punktiga ja Ajaxi väravate vahe on Eindhoveni klubi omast koguni 33 tabamuse võrra parem, pole tiitli kaotamine enam reaalne. Sestap juubeldatigi nädala eest pärast AZ-i alistamist juba tiitlivõitjatena.

REKLAAM

Mitteametlikult on Ajax Hollandi valitseja kolmandat aastat järjest, sest ka mullu juhiti - tõsi, vaid tänu väravate vahele - liigatabelit, kui koroona hooaja seisma pani ja seejärel enneaegselt lõpetama sundis. Tänavune üleolek on olnud võimas, sest senisest 30 liigamängust on kaotatud vaid kaks, rünnak on ülekaalukalt resultatiivseim ja kaitseliin kindlalt tugevaim. Lisaks pikendas peatreener Erik ten Hag äsja klubiga lepingut, mistõttu Ajaxi tulevik näib helge.

Ülejäänud eurokohad on aga endiselt lahtised, sest Meistrite liiga kohal püsivale PSV-le hingab tänu omavahelise mängu võitmisele kuklasse AZ. Viimastel hooaegadel Ajaxil, PSV-l ja AZ-il Eredivisie suurt nelikut moodustada aidanud Rotterdami Feyenoordile jääb tänavu Meistrite liiga koht ilmselt püüdmatuks, sest teisest tabelireast ollakse juba üheksa punkti kaugusel ning pigem tuleb pingutada, et mahtuda Euroopa liigassegi.

Kolm pidepunkti:

 • Hollandi eripärase play-off-süsteemi tõttu pole eurolootusi veel põhjust maha matta isegi 13. kohal oleval Zwollel, kellel tuleks tasa teha ainult neljapunktiline mahajäämus 8. real asuvast Almelo Heraclesest. Meeskonnad, kes lõpetavad tabelis kohtadel viiendast kaheksandani, saavad omavahel välja mängida ühe koha Euroopa Konverentsi liiga teises kvalifikatsiooniringis.
 • Veebruari keskpaigas tundus Emmeni seis liigatabelis täiesti lootusetu. 22 mängust oli saadud vaid kuus viigipunkti ja loomulikult ei andnud see enamat viimasest kohast. Aga siis miski muutus ja tuhast tõus väärib juba praegu peatükki vägevaimate comeback'ide reas: viimasest kaheksast liigamängust pole Emmen kaotanud ainsatki, viie võidu ja kolme viigi toel on tõustud juba tagantpoolt kolmandaks ning pääsemine pole kaugel! Neljas viimases voorus tuleb Marko Meeritsa kunagisel tööandjal mõõtu võtta küll Ajaxilt ja tippude sekka kuuluvalt Groningenilt, ent vabalt võib piisata ka võidust otsese konkurendi VVV Venlo üle.
 • Venlo ise purjetab vähemalt ühes tabelis endiselt võimsalt, sest 24 tabamust kirja saanud kreeklane Giorgios Giakoumakis kroonitakse ülimalt suure tõenäosusega hooaja suurimaks väravakütiks. Paraku pole suurt vahet, kas Giakoumakis jääb kuivale nagu kolmes viimases kohtumises või teeb skoori, sest ülejäänud meeskond ei suuda sammu pidada ja tabelisse lisandub aina kaotusi. 11 järjestikust lüüasaamist hoiavad Venlot praeguse seisuga esiliiga kursil, ehkki punktivahed pole veel lootusetud. Abi pole olnud ka märtsikuisest treenerivahetusest, mille käigus asendati Hans de Koning kogenud, ent karjääri jooksul esmakordselt kodumaal ametisse asunud Jos Luhukayga.

Tabeliseis:

Löömatud rohevalged hoiavad liidrikohast kümne küünnega kinni

Kui poolteist kuud ehk seitse vooru tagasi Portugali poole kiikasime, oli Sportingu edu tabelis lähima jälitaja ees üheksapunktiline.  Viis vooru enne hooaja lõppu oli sellest alles jäänud kuus punkti, ent võinuks vabalt olla ka vaid kaks. Sportingu õnneks kestavad jalgpallimängud siiski 90, mitte 80 minutit: neile endale piisas viimases voorus võõrsil Braga vastu 1:0 võiduks Matheus Nunese hilisest väravast, ehkki juba alates 18. minutist mängiti Goncalo Inacio eemaldamise järel kümnekesi.

Päev hiljem pidi omakorda Porto tänama Mehdi Taremi penaltit, et võõralt väljakult Moreirenselt üldse punkt kätte saadi, ning tiitliheitluse ohjad püsivad endiselt ainsagi kaotuseta Sportingu käes. Sportingu linnarivaalile Benficale kipub vägisi jääma pronksikoht, ehkki nad on kogunud viimasest kümnest liigamängust üheksa võitu.

Vastupidises suunas liigub aga pikalt Sportingu suurimaks konkurendiks pürginud Braga vormikõver. Viimasest üheksast liigamängust on neil kirjas ainult kaks võitu ja maksimaalsest 27 punktist kümme, mis on kukutanud nad neljandaks ning ehkki reaalset ohtu Euroopa liiga kohalt välja langeda enam pole, jääb Meistrite liiga pääse nüüd juba liiga kaugele.

Kolm pidepunkti:

 • Väravaküttide tabelis pakub Sportingu suurimale tähele Pedro Goncalvesele aina kõvemat konkurentsi Benfica ründaja Haris Seferovic, kes on aastanumbri vahetumise järel hoogu läinud. 11 viimase liigamänguga 11 väravat paugutanud ja Šveitsi koondisegi eest vahepeal mõned tabamused lisanud Seferovic on 29-aastasena teel saavutuse suunas, milleni ta jõudis esmakordselt hooajal 2018-19. Ka siis krooniti ta 23 tabamusega Portugali kõrgliiga suurimaks väravakütiks, selja taha jäi seejuures Sportingu mees Bruno Fernandes, kelle jälgedes käib praegu Goncalves. Viis vooru enne hooaja lõppu on Seferovicil kirjas 18 ja Goncalvesel 17 väravat.
 • Kui Lissaboni hiiud on juba aastakümneid tabeli tipus, siis Porto teine klubi, samuti pika ajalooga Boavista kiratseb. 2008. aastal kokkuleppemängude süüdistusega kõrgliigast madalamatesse liigatesse kukutatud ja alles 2013. aastal kohtu otsusega sinna tagasi pääsenud Boavistal pole õnnestunud kõrgseltskonnas kanda kinnitada. Sügisel otsustas klubisse oma raha paigutada Prantsusmaa kõrgliiga liidri Lille'i omanik Gerard Lopez, ent praegu on neljast viimasest kohtumisest vaid ühe võidu saanud Boavista langenud ohutsooni.
 • Liiga valis endale kevadel uut peasponsorit ja otsustas kihlveokompanii Bwin kasuks. See tähendaks, et praegu ametlikult Liga NOS nime kandev meistrisari oleks uuel hooajal Liga Bwin nimeline. Paraku ei meeldinud see sugugi Bwini konkurendile Betanole, kes väidab, et neil on liiga juhtkonnaga nimisponsoriks asumise kohta siduv leping. Kõrgliigaklubidest Bragat ja Maritimot toetav ettevõte on lubanud oma õiguste kaitseks kohtusse minna.

Liigatabel:

Besiktas libiseb vaikselt eest

Neli vooru minna, aga ikka on kõik lahtine: selline on seis Türgis. Tõsi, Besiktas on Fenerbahcel ja Galatasarayl veidi eest nihkunud, ent mitte veel otsustavalt, eriti arvestades, et omavaheline mäng Galatasarayga ootab ees. Isegi aprilli algul tabeli lõpus olevalt Kasimpasalt saadud ootamatu 0:1 kaotus pole suutnud 2016. ja 2017. meistri tiitlikurssi väärata.

Fenerbahcet üritab konkurentsis hoida hooaja lõpus hoogu läinud Ecuadori koondislane Enner Valencia, kes on oma üheksast liigaväravast kuus löönud viimase paari kuu sees. Siin-seal sisse lipsanud viigid pole siiski lubanud liidrit püüda, näiteks viimati tuli Gökhan Gönüli eemaldamise tõttu Alanyaspori vastu terve teine poolaeg vähemuses mängida ja nii lepitigi 0:0 tulemusega.

Emre Beolözoglu pidi kiirelt mängijaameti treeneritöö vastu vahetama, aga algus on hea. Foto: Scanpix / Imago images / Seskim photo

Hoopis olulisem lüke tehti aga treeneripingil, kust saadeti märtsi lõpus minema Erol Bulut. Asemele võeti treenerikogemuseta Emre Belözoglu, kes lõpetas alles eelmise hooaja lõppedes mängijakarjääri. Samas on esimesed seitse mängu olnud Interis, Atleticos, Newcastle'is ja kodumaa tippklubides mänginud legendile õnnelikud, sest viie võidu kõrvale on saadud kaks viiki ja mitte ainsatki kaotust.

Kolm pidepunkti:

 • Kas oli põhjuseks Meistrite liiga väsimus või miski muu, aga pikalt püstihädas olnud tiitlikaitsja Basaksehir on alles nüüd oma mängu viimaks enam-vähem käima saanud. Kolmest viimasest voorust võetud kaks võitu ja viik pole siiski tõstnud neid väljalangemisjoonest kõrgemale kui kolm punkti. Heitlus püsimajäämise nimel - 21-liikmelisest kõrgliigast kukuvad välja neli viimast - ähvardab tulla ülimalt närviline, sest meeskonnad kohtadel üheteistkümnendast üheksateistkümnendani mahuvad vaid kuue punkti sisse! Basaksehir peab neljast viimasest kohtumisest kolm seejuures otseste konkurentide vastu, nii et meistri pudenemine pole endiselt sugugi võimatu.
 • Paarisaja tuhande elanikuga ehk Tallinna mõõtu, aga Türgi mõistes pigem väiksemapoolsest Antakya linnast pärit Türgi kõrgliiga uustulnuk Hatayspor ei sekku tõenäoliselt enam kõrgliigakohtade jagamisse, kuid kuuenda kohaga tehakse ikkagi väikestviisi sensatsiooni. Liiga suurimad väravakütid tulevad just sellest meeskonnast: 21 kolli löönud Gaboni mehest Aaron Boupendzast tegime juttu juba eelmises ülevaates, kevade lähenedes on aga õitsele löönud ka tema ründepartner Mame Biram Diouf. Kunagi Manchester Unitedis põrunud ja seejärel aastaid Stoke Citys veetnud Dioufi arvel on viimase 11 vooruga 11 väravat, kokku teeb see senegallasele Süperligi debüüthooaja peale juba 18 ning nii hõivavadki nad koos Boupendzaga väravaküttide edetabelis kaks kõrgeimat kohta.
 • Tabelis viimasel real olev Denizlispor on neli vooru enne lõppu pääsemisest juba kümne punkti kaugusel ning neile terendab esiliiga. Mõneti on Denizlispor hea näide Türgi jalgpalli valdavatest tõmbetuultest: sajandi algul lõpetati kõrgliigas veel viiendana ning madistati UEFA Cupis Lyoni ja Porto suguste meeskondadega, seejärel kukuti aga üheksaks hooajaks esiliigasse ning seekordne naasmine näib kujunevat vaid kahe hooaja pikkuseks. Abi pole selletstki, et meeskonna tüüri juures on saanud kätt proovida juba neli peatreenerit: hooaega alustati Robert Prosinecki tüürimisel, temalt võttis ohjad üle Yalcin Kosukavak, järgnesid Hakan Kutlu ja viimaks aprillis ametisse pandud Ali Tandogan.

Tabeliseis:

Hiline start ja jagatud väljakud

USA profiliiga MLS hooaeg on kestnud vaid kahe vooru jagu ja sestap ei ole siin mõtet järeldustesse laskuda. Erik Sorga tööandja D. C. United on alustanud 2:1 võiduga New York City üle ja 0:1 kaotusega mullusele konverentsi finalistile New England Revolutionile, Sorga on mõlemas mängus kuulunud algkoosseisu.

Koroonapandeemia tõttu algas hooaeg rekordiliselt hilja - kui tavaliselt pannakse pall mängu juba veebruaris-märtsis, siis seekord seati alguskuupäevaks 3. aprill ning sedagi nihutati hiljem 16. aprillile. Ühtlasi tähendab see, et mängudele tõmmatakse joon alla alles novembris. Lisaks on Kanada klubid sunnitud reisipiirangute tõttu pidama oma kodumänge USA pinnal. Toronto FC "koduväljak" asub sestap Orlandos, kus toimuvad ka Orlando City kohtumised. Vancouver Whitecaps peab oma kodukohtumisi Utah's Real Salt Lake'i koduväljakul ning CF Montreal jagab Floridas koduväljakut Inter Miamiga.

Kolm pidepunkti:

 • Kahe vooruga on väravaküttide tabelis juba esikoha hõivanud Euroopastki tuttav Javier "Chicharito" Hernandez, kes põrutas 3:2 võidumängus Inter Miami üle kaks väravat ja lisas samuti 3:2 võiduga lõppenud kohtumises New York Red Bullsi vastu veel kübaratrikigi. Mullu jaanuaris Galaxyga kolmeks aastaks käed löönud Chicharito ei suutnud eelmisel poolikul hooajal liiga kõrgeimat palganumbrit õigustada, saades 12 mänguga jala valgeks vaid kaks korda, ent näib nüüd jälle olevat parimate päevade vormis.
 • Sel hooajal on liigas 27 meeskonda, sest läänekonverentsi lisandus Austin FC nimeline klubi. Texases asuvat meeskonda juhendab 52-kordne USA koondislane Josh Wolff, spordidirektori ametis on aga koondise legend Claudio Reyna. Klubi omanikfirma osanike hulka kuulub teiste seas Oscari-võitjast näitleja Matthew McConaughey, mängijate seast leiab aga teiste hulgas endise Soome koondislase, Bundesligaski väljakule pääsenud, ent nüüd juba viiendat hooaega MLS-is mängiva Alexander Ringi.
 • MLS-is kehtivad teatavasti nii palgapiirang kui ka sellele kehtestatud erand ehk Designated Player Rule, mis võimaldab klubil palgata piiranguväliselt kolm staari. David Beckhami osalises omanduses olev Inter Miami valis nendeks juba mullu meeskonna kapteni Gonzalo Higuaini ja abikapteni Blaise Matuidi, ent lisaks kuuluvad klubisse ka näiteks aastaid Inglismaa kõrgliigas mänginud Ryan Shawcross ja Gonzalo vanem vend Federico Higuain. Jaanuaris peatreeneriks värvatud Phil Neville täiendab MLS-is treeneritööd tegevate nimekate eksmängijate rivi: Atalanta Unitedit juhendab näiteks Gabriel Heinze, FC Cincinnatit Jaap Stam ja San Jose Earthquakesi Matias Almeyda.

Tabeliseis:

Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
NAISTE BALTI TURNIIR
Luup peale | Naiste koondise positiivne laine pühkis Leedu oma tee pealt
KINGI LAHKUMINE
EUROSARJAD
MÕTTEID KOONDISEST
MEISTRITE LIIGA
Luup peale | Potteri Chelsea leidis hoo ja lükkas hoopis Milani kuristiku servale
TASKUST TULEB HÄÄL
VAR TULEB EESTISSE!
PÕNEVAT
RISTNURK
SOCCERNET TV
REKLAAM
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
30
27
3
0
81:16
84
2.
Tallinna FCI Levadia
30
22
5
3
66:17
71
3.
Paide Linnameeskond
30
17
6
7
76:29
57
4.
Nõmme Kalju FC
30
16
7
7
54:26
55
5.
FC Kuressaare
30
12
8
10
39:40
44
6.
JK Narva Trans
30
9
5
16
38:52
32
7.
Tartu JK Tammeka
30
7
7
16
30:54
28
8.
JK Tallinna Kalev
30
8
3
19
36:84
27
9.
Tallinna JK Legion
30
4
6
20
27:74
14
10.
Pärnu JK Vaprus
30
2
2
26
27:82
8
SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
84
Tallinna FCI Levadia
71
Paide Linnameeskond
57
Nõmme Kalju FC
55
FC Kuressaare
44
JK Narva Trans
32
Tartu JK Tammeka
28
JK Tallinna Kalev
27
Tallinna JK Legion
14
Pärnu JK Vaprus
8