Häbi läheb üle, aga edu jääb alles. Nagelsmann kaevas endale ise augu, Tucheliga vältis Bayern tuttavat reha (0)

See kollaaž pärineb ajast, mil nii Hoffenheimi peatreenerit Julian Nagelsmann kui ka Dortmundi Borussia juhendajat Thomas Tuchelit pakuti võimalikuks Müncheni Bayerni peatreeneriks. Tänaseks päevaks on mõlemad mehed selleni ka jõudnud. Foto: Scanpix / Imago images / Sven Simon / Frank Hörrmann

Ajad on muutunud. Inglismaa kõrgliigas hiljuti Crystal Palace'i tüüri juurest vallandatud Patrick Vieira sai juhatuse esimehelt saatusliku "tere hommikust, aga enam pole vaja tulla" sisuga telefonikõne kell seitse hommikul, olles teel klubi treeningbaasi. Poolt tunnikest oodata enam ei mallatud, et talle seda silmast silma öelda. Aga Vieirale vähemalt helistati. Julian Nagelsmann luges enda vallandamise kohta Twitterist. Nagu ka tema mängijad.

Kõik käis kiirelt - reede õhtul pani sotsiaalmeedias uudispommi plahvatama ajakirjanik Fabrizio Romano, laupäeval kell 19 lasi Müncheni Bayern välja võrdlemisi napi pressiteate, kinnitades, et Nagelsmann ei ole enam nende peatreener ja tema koha võtab üle Thomas Tuchel.

Kui jätta kõrvale kohustuslik-elementaarsed viisakused, millega klubi tegevjuht Oliver Kahn ja spordidirektor Hasan Salihamidžic avalduses esinesid, olid just Kahni sõnad eriti kõnekad. Ta kinnitas otse, et 2021. aasta suvel Nagelsmanni palgates nägi Bayern vaimusilmas pikka koostööd. "Selline eesmärk oli meil lõpuni, sest Julian jagas meie soovi mängida nii edukat kui ka atraktiivset jalgpalli." Miks siis nüüd ikkagi nii juhtus?

Bayern loovutas küll Bundesliga liidrikoha viimase vooruga Dortmundi Borussiale, ent seis liigatabelis pole kaugeltki kohutav. Ning Meistrite liiga kaheksandikfinaalis kukutati mõlemas mängus veenvalt Paris Saint-Germain, pääsedes veerandfinaali. "Kui see on kriis, siis sellises kriisis ..." pomiseks siinkohal bratwurst'i ja kannu weissbier'i kõrvale Andrus Ansip, kui tal peaks leiduma soovi Bayerni seisu analüüsida.

Andkem korraks veel sõna Kahnile: "Oleme jõudnud järeldusele, et meie meeskonnas peituv tugevus pääseb aina harvemini maksvusele. MM-i järel oleme mänginud aina väiksema eduga ja aina vähem silmailu pakkuvalt. Suured kõikumised esitustes on heitnud kahtlusevarju mitte ainult selle hooaja eesmärkidele, vaid ka tulevastele sihtidele. Seetõttu tegimegi oma käigu just nüüd," võttis Kahn etteheited Nagelsmannile kokku.

Siinkohal tuleb aru saada, et Bayerni jaoks märgib hooaja kokkuvõtteid tehes läbikukkumist kõik peale liigatiitli ja Meistrite liiga võidu. Enamikule Euroopa tippklubidest piisab ühestki. Bayernile mitte. Bayern peab võitma kõik, olema alati number üks. Ning mis siin salata, kalk statistika kinnitab ka, et viimase 11 hooaja jooksul ei ole meeskonnal 25 liigavooru järel tabelis nii vähe punkte olnud.

Aga ikkagi - teha selline lüke olukorras, kus nädala pärast ootab ees ülitähtis kohtumine tiitlikonkurendi Dortmundiga? Ja kolm päeva pärast seda karikasarja veerandfinaal Freiburgiga? Ja veel neli päeva hiljem liigamäng sellesama Freiburgiga, kes tõsimeeli Bayerni medalikohta noolib? Ning veel kolm päeva pärast seda Meistrite liiga veerandfinaali avamäng Manchester Cityga?

Tuchelil on seega nädal aega - ja arvestagem, et suure osa sellest on enamik Bayerni põhimängijaid rahvuskoondiste juures - valmistuda 11 päeva jooksul peetavaks neljaks kohtumiseks, mille tulemustest võib sõltuda klubi kogu hooaja saatus. Kibedamaid tuleristseid on jalgpallis raske kogeda, ehkki küllap jalgpallitreenerid selliste mängudega kaasneva vastutuse nimel just elavadki. Vähemalt need, kes on oma ametis päriselt head.

Oli asjade selline käik Kahni, Salihamidžici ja Bayerni presidendi Herbert Haineri esmavalik? Vaevalt küll. Septembris Chelsea omanikega põhjalikult raksu läinud ja vallandatud Tuchel oli sestpeale olnud töötu ja Bayerni siseeluga hästi kursis olevate allikate sõnul oli temaga ettevaatlikult arutatud suvel Bayernisse tulekut, ei enamat. Mis sundis siis Bayerni ladvikut üleöö ümber mõtlema?

Jalgpalliajakirjaniku Raphael Honigsteini kinnitusel pandi klubi valiku ette - kas võtate oma mehe kohe või ei saa üldse midagi, sest huvilisi on teisigi. Tuchel elas küll juba mitu nädalat Münchenis ja hommikuti nähti teda koeraga Bogenhauseni linnajaos jalutamas, ent mõistagi ei takistanud see teda kellegi teisega lepingut sõlmimast. Ja Tucheli leerist anti Bayernile selgelt mõista, et tegutseda tuleb kiirelt.

Honigstein meenutab portaalile The Athletic kirjutatud ülevaatlikus artiklis, et korra oli Bayern Tuchelist samasugusel moel juba ilma jäänud. 2018. aastal sooviti teda toonase tegevjuhi Karl-Heinz Rummenigge eestvedamisel nimetada Jupp Heynckesi järglaseks, kuid president Uli Hoeness kõhkles. Tucheli kangekaelne ja kohati raevukuse piiril balansseeriv - Antonio Conte võib kinnitada, kui keegi ei usu - stiil ei sobinud tema arvates Bayern "pereklubi" ideaaliga.

Kuniks Hoeness mõtles, lõi Tuchel Bayernile käega ja siirdus PSG tüüri juurde. On muidugi rohkem kui mõnevõrra irooniline, et seesama kangekaelsus saigi talle lõpuks saatuslikuks nii PSG-s, kus ta jõudis spordidirektori Leonardoga põhjalikult tülli minna, kui ka Chelseas. Nagu on irooniline seegi, et septembris Londonist tseremoonitsemata minema löödud mees nüüd ise samamoodi teise kolleegi töö endale saab. Aga see on tippjalgpall.

Thomas Tucheli saatus - ühes kohas võeti temalt töö, teises võttis ise. Foto: Scanpix / Reuters / Antonio Bronic

"Häbi läheb üle, aga raha jääb alles." Nii kõlab väidetavalt üks kodumaise muusikamaailma kuldpõhjendusi, mille taha saab mugavalt peita ükskõik millised kahtlase väärtusega valikud. Bayerni kontekstis võiks selle mõttekäigu parafraseering kõlada kui "häbi läheb üle, aga edu jääb alles". Sest kahtlemata on nii Kahnil, Salihamidžicil kui ka Heineril omajagu piinlik, et Nagelsmann enda vallandamisest just sellisel moel teada sai. Plaan oli seda talle öelda reedel ja silmast silma, ent see pagana Twitter ja need pagana ajakirjanikud ...

Sammu ennast Bayerni juhtkond siiski ei kahetse. Mängijadki olid juba poolavalikult kurtnud, et Nagelsmanni eesmärgid treeningutel ja mängudes jäävad neile tihti ebaselgeks ja suhtlus peatreeneriga on napp. Honigstein märgib, et sarnaselt Pep Guardiolale nõudis ka Nagelsmann oma mängijatelt väga palju, aga ei suutnud erinvalt katalaanist panna neid oma meetodite edusse uskuma.

Nagelsmann pole muidugi esimene peatreener, kes on eelkirjeldatud kahe teraga mõõga abil iseendale surmahoobi andnud, ega jää kindlasti ka viimaseks. Tõsi, et riietusruumis toimuvat saab alati vaadata kahe vastandliku nurga alt - kas treeneri asi on muretseda selle pärast, et mängijad end hästi tunneksid, või peaksid mängijad suu pidama ja nõudmistega kohanema? Ent vana tõde ütleb, et tervet meeskonda ei saa välja vahetada, treenerit küll. Ning tasakaal läks Nagelsmanni viimastel töökuudel täiesti käest.

Jaanuaris lasi Bayern lahti klubis üle kümne aasta töötanud väravavahtide treeneri Toni Tapalovici - põhjusel, et Nagelsmanni arvates jõudis treenerite omavaheline jutt Tapalovici kaudu Manuel Neuerini ja sealt edasi kogu meeskonna kõrvu. Ka ei hinnanud Nagelsmann piisavalt kõrgelt Thomas Mülleri panust meeskonna edusse - sama reha otsa komistas tema eelkäija Niko Kovac, kes samuti seejärel enneaegselt sule sappa sai.

Mõneski asjas peab peeglisse vaatama ka Bayerni juhtkond. 35-aastane Nagelsmann ei võtnud omaks Saksamaal levinud nägemust, nagu peaks peatreener olema ennekõike isakuju. Ta sõitis ringi mootorrattaga, saabus kord trenni rulal, elas koos kõmulehe Bildi ajakirjaniku Lena Wurzenbergeriga ja käitus üleüldse nii nagu üks keskmine oma elualal edukas nooremapoolne mees käitub. Klubijuhtidele ei istunud see põrmugi, ent nad ju ometigi teadsid, kelle palkavad.

Samuti oli Nagelsmann varmas tegema klubi ja mängijate suunal avalikku kriitikat. Seegi pole Saksamaal tavaks. Ääremärkusena: eks näis, kuidas sama dilemma Tucheliga lahendatakse, sest vaevalt temagi suud kinni kavatseb hoida, kui esimesed probleemid esile kerkivad. Kuid kokkuvõtvalt nendib Honigstein, et sageli tarvitatavat väljendit, nagu oleks treener kontakti riietusruumiga kaotanud, pole praegu kohane pruukida. Nagelsmann nimelt ei suutnudki oma mängijatega algusest peale vajalikku sidet saavutada.

Kõik see ei tähenda, et Nagelsmann oleks nüüd rikutud kaup. Tuchelit olevat viimastel nädalatel kõige aktiivsemalt taga ajanud Real Madrid, kes võiks nüüd justkui sihikule võtta Nagelsmanni, kuid Bayernis juhtunu näib tõestavat, et vähemalt esialgu sobiks Nagelsmannile mõni klubi, mis püüdleb tippu, mitte suuri nimesid ja seeläbi paratamatult ka suuri egosid täis megameeskond.

Mitugi märki räägivad Jose Mourinho ja Antonio Contega viimastel aastatel näppu lõiganud Tottenhami kasuks - seda enam, et 2019. ja 2021. aastal on Spurs juba sakslase vastu huvi tundnud. Praegu, kui Conte on enda jalge alla ise kraatri mõõtu augu kaevanud, näib hetk selleks paras, et itaallasele ust näidata, anda Nagelsmannile võimalus paari kuuga klubis sisse elada ja siis uuest hooajast täie rauaga kõrgeid eesmärke püüdma asuda.

Nagelsmann ei jõudnudki meeskonnaga samale lainele. Foto: Scanpix / AP Photo / Andreas Schaad

Kui võtta aluseks eeldus, et Real Madrid ja PSG oleksid Nagelsmannile liiga suured suutäied, ei passiks ta ilmselt ülemäära hästi ka Chelsease, isegi juhul, kui ameeriklastest omanikud otsustaksid lati alt läbi jooksnud Graham Potteri tõesti lahti lasta. Tagasi Leipzigisse? Mõnda Itaalia suurklubisse? Variante jagub.

Võib-olla on Nagelsmanni õige aeg isegi Bayernis veel kunagi tulekul, pakub Honigstein. Ning küllap saab ta mõnes teises klubis taas paremini hakkama ka noormängijate esindusmeeskonda sulandamisega, mida ta Bayernisse tegema toodi ja mille osas ilmnenud puudujääke talle nüüd samuti ette heideti.

Äkki oleks ta seda aja jooksul Bayerniski veel suutnud. Aga aeg on ainus asi, mida Bayernil pole oma treeneritle ja mängijatele olnud kunagi pakkuda. Bayern tahab edu nüüd ja kohe. Sest häbi läheb üle, aga edu jääb alles.

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
PREMIUM LIIGA
OTSEPILT: Kalju tahab tõusta neljandaks, Kuressaare viiendaks  (teine poolaeg!)
VÕITLUS TROONI EEST
MIS OLNUKS KUI ...
Tanel Langi teekond 200. Premium liiga mänguni: kui usk, et kõik on korras, asendus uskumatuna näinud reaalsusega
ISESEISVATE DUELL
FLORA TEGUTSEB
Olukord Floras: Kreida juba kohal, Kuusk naaseb Ujpesti alles suviste euromängude järel
SÜMBOOLNE KOOSSEIS
Mai sümboolne koosseis: kes olid ülinõudliku kuu parimad? Punane latern lendas hooga kohale, aga soojad ilmad muutsid platsi roheliseks
KOJU VÕI MUJALE?
PINGELISED LÕPUMINUTID
Eesti kurioosumi magnet? Eelmises karikaringis virutati vastasele 48 väravat, nüüd vehkisid konkurendid omale ise neli punast kokku
LEICESTERI TÕUS JA LANGUS
Sinirebane püüdis päikese kinni, kuid unustas käppadele maanduda
HÄÄLED TASKUST
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
17
13
3
1
44:9
42
2.
Tallinna FCI Levadia
16
11
4
1
31:8
37
3.
JK Tallinna Kalev
16
7
3
6
16:18
24
4.
Pärnu JK Vaprus
17
6
4
7
14:22
22
5.
Nõmme Kalju FC
17
5
6
6
18:18
21
6.
FC Kuressaare
16
5
4
7
16:24
19
7.
JK Narva Trans
16
5
1
10
11:23
16
8.
Paide Linnameeskond
16
3
7
6
14:17
16
9.
Tartu JK Tammeka
15
3
7
5
13:19
16
10.
Harju JK Laagri
16
2
3
11
12:31
9
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
42
Tallinna FCI Levadia
37
JK Tallinna Kalev
24
Pärnu JK Vaprus
22
Nõmme Kalju FC
21
FC Kuressaare
19
JK Narva Trans
16
Paide Linnameeskond
16
Tartu JK Tammeka
16
Harju JK Laagri
9
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

VÄLISMAA ERILOOD

Soccernet.ee pakub pikemat lugemist ka välismaa jalgpalli huvilistele. Loe järele!

PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.