Kalle Paas: Toetuseks mehele, kes on väsinud ebaprofessionaalsusest (8)

Hooaeg algas Infoneti jaoks Tartus 484 pealtvaataja ees, lõppes Sportland Arenal 57 pealtvaataja ees. Mõlemas mängus oli vastaseks Tammeka. Foto: Imre Pühvel

Pühapäevast FCI - Tammeka Premium liiga mängu külastas haruldaselt vähe inimesi. Tõsi, samal ajal Kadriorus ja Hiiu staadionil toimunud mängud olid esmaspilgul oluliselt suurema sportliku või kogukondliku tähendusega. Samas pidid mitmed neist inimestest, kes olid tulnud tuulisele Sportland Arenale, juba teadma, et FCI omanik Andrei Leškin oli otsustanud liita oma klubi linnarivaali Tallinna FC Levadiaga. Miks lõppesid Infonetina tuntud vutiklubi mängud vaid aasta pärast meistriks tulemist ja käputäie inimeste ees? Kas seda oleks saanud vältida?

Kas klubi eesmärk on tekitada fakte või teha ajalugu?

Nagu paljud teised jalgpallihuvilised, vaatasin ka mina vutiliiga viimasele voorule järgnenud pressikonverentsi, kus esinesid Andrei Leškin ja FC Levadia omanik Viktor Levada. Mehed rääkisid, et FCI parimate paladega täiendatud Levadia ambitsioon on tulla Eesti meistriks või jõuda Euroopa liiga põhiturniirile. See sõnum polnud iseenesest uudne. Midagi sarnast on nad rääkinud juba aastaid.

Ma olen alati mõelnud, et sellised eesmärgid on loogilised ja vinged. Samas mõtlen ma ka, et miks need mehed ei räägi ambitsioonist olla oma linnas kõige populaarsem klubi? Või rahva poolt armastatud klubiomanik?

Minu ambitsioon jalgpallijuhtimises on näiteks teha kõik endast sõltuv oma meeskonna/naiskonna/mis iganes valdkonna võidu toetuseks. Sama palju tahan ma aga muuta Tartut ja Eestit paremateks ja ettevõtlikumateks paikadeks ning klubi kogukonda kuuluvaid inimesi tervemateks ja õnnelikumateks.

Võites tühjade tribüünide ees, tekitad sa sellega palja fakti võidust. Kui sa võidad aga klubi armastavate rahvahulkade ees, teed sa ajalugu. Ma tahan, et Eesti jalgpallis tehtaks ajalugu, mitte lihtsalt fakte.

Üksi võidad, üksi kaotad ...

Ma austan Levadat, Leškinit või samuti tippvutist lahkuvat Sillamäe Kalevi presidenti Aleksandr Stardubtsevit. Need nüüdseks keskealised mehed on pannud jalgpalli palju aega, raha, kontakte, küllap tervistki. Ma austan neid, ehkki me ei ole vist päris ühel meelel sellest, millised on ühe jalgpalliklubi edu mõõdupuud.

Selle jalgpalliaasta ehk üks emotsionaalsemaid hetki juhtuski seal Oru hotelli pressiruumis, kui hallineva peaga Andrei Leškin taandus telekaamerate, fotograafide, reporterite ja stream'i vaatajate ees jalgpallist. See mees tõi aastate jooksul Eesti vutti palju ressursse, tema klubisse tulid jalgpalli mängima sajad lapsed. Nüüd aga lõpetas ta oma jalgpalliklubi otse-eetris otsekui lambilülitit vajutades. Tuli kustu, tuba pimedaks. Kõik.

Andrei Leškin ja Viktor Levada. Foto: Kasper Elissaar

Vaadates neid kahte Oru hotelli laua taga istunud Premium liiga tippklubide, ühtlasi ka suurte noorteklubide omanikku, küsisin endalt ka, et kui nende meeste ümber oleks rohkem inimesi, kas neil oleks lihtsam? Ma saan aru, et Leškin taandub jalgpallist ja teised kaaluvad seda, kuna neil on raske. Kas neil poleks aga lihtsam, kui nad jagaksid seda koormat? Kui nende ümber oleks rohkem inimesi, kes mõtleksid, vastutaksid, otsustaksid ...

Kui organisatsiooni juhtimine sõltub rohkematest inimestest, ei saa selle tõusud ja mõõnad olla nii kiired ja sügavad. Keda ja mis tingimustel on aga Levada, Leškin, Kuno Tehva, Pelle Pohlak jt klubide omanikud valmis nägema enda kõrval juhatuse või MTÜ liikmetena ja spetsialistidena?

Kes juhivad, et tekiks professionaalsus?

"Väsisin ebaprofessionaalsusest. Väsisin asjadest, mis võtsid mu vaba aja ja mille nimel pidin kogu aeg pingutama," oli ehk üks märkimisväärsemaid avaldusi, mille 47-aastane telekommunikatsiooniettevõtja Leškin klubi kadumist kajastama saabunud meedia ees tegi.

Mullu JK Tammekale strateegiat koostades kaardistasin ma põhjalikult, millega tegeleb üks Eesti jalgpalliklubi ehk mille nimel tuleb pingutada. Klubi juhtimise jagasin ma kümnesse valdkonda ehk funktsionaalsesse alasse.* Neisse kuulub omakorda kokku ligi sada alamfunktsiooni ehk regulaarset tegevust. Arvestades, et Tammeka, mida ma strateegia jaoks kaardistasin, on tõusnud treenitavate arvult Eesti kolme kuni viie suurema klubi sekka, ei ole mul põhjust arvata, et teiste kõrgemateks liigadeks litsentseeritud klubide tegevused oleksid põhimõtteliselt teistsugused.

Foto: Kasper Elissaar

Tulles tagasi härra Leškini mõttele lokkavast ebaprofessionaalsusest: kui klubi professionaalsus tervikuna kujuneb nendes kümnes valdkonnas tehtavast tööst, siis ühtlaselt kõrge taseme saavutamiseks on järelikult vaja juhtida kvaliteetselt kõiki kümmet valdkonda.

Selleks läheb aga vaja inimesi ja pühendumust koguses, mille eest polnud FC Infonet ilmselt valmis maksma raha. Ilma suurt raha maksmata saab sellist juhtimise kvaliteeti ja kompetentsi aga ehk vaid pööraselt kaasates. Kaasamine on aga oma klubi unistuste viimine tarkade inimesteni ning oma klubi otsustusõiguste jagamine.

Nentis ju härra Leškin oma avalduseski, et tema unistus oli tulla lihtsalt tribüünile mängu vaatama ja kvaliteeti nautima. Aga ainus võimalus leidmaks vähese raha eest kvaliteetseid juhte ja spetsialiste, kes omaniku eest seda kvaliteeti loovad, ongi kaasamine.

Rahvaklubi vs. ühemeheklubi

Ma usun, et edukate ettevõtjatena on suurklubide omanikud nende küsimuste üle ka isekeskis aru pidanud. Küll aga on jalgpalliavalikkuses arutletud klubide strateegilise juhtimise üle üsna vähe, mille edendamiseks ka käesolev lugu.

Premium liiga esimese poole klubidest on ilmselt Flora ja Kalju otsinud kõige rohkem tasakaalu kitsa omanikeringi ja rahva kaasamise ning meeskonna tippsoorituse ja eri valdkondade arendamise vahel.

Ma olen seni küll pigem laia omanikeringiga rahvaklubi mudeli fänn, kuid samas täiesti nõus, et sportlikult saab võita ja samas edukalt ühiskonnale tagasi anda ka nii-öelda ühemeheklubi. Aga selleks peaks see üks mees ikkagi nägema enda kõrval, eri juhtimistasanditel sisulisi rolle ka teistele meestele, naistele ja noortele. Muidu tuleb ühel päeval jälle väsimus ja klubi kaob kui lambilülitist vajutatult.


* - Jalgpalliklubi kümme tegevusvaldkonda ehk funktsionaalset ala "Tammeka 2020" järgi: noorte jalgpall, tippmeeskonnad, naiste jalgpall, management, turundus ja kommunikatsioon, sponsor- ja koostöösuhted, tehniline juhtimine, turniirid, haldus, üldjuhtimine (s.h strateegiline ja finantsjuhtimine).

Kommentaarid

Tofoa   •  
(195.50.213.***)
Kalle, olen sinuga 100% nõus!
ändrjuu   •  
(193.40.13.***)
Tammeka on viimased 5 aastat turundanud ja kommunikeerinud , nii et tolmab. Kõik on väga hästi, ainult publikut jääb vähemaks ja sponsoreid ka nagu pole. Palju kisa, vähe villa. Tooge selle turundusspetsialistidele mineva raha eest paar mängumeest omale või ostke palle.
Lee   •  
(93.185.255.***)
Mismõttes jääb publikut vähemaks, iga hooaeg vaatab tammeka m'nge eesti mõistes väga palju inimesi. Samas sa ei saa eeldada, et kui kogu premium liiga vaadatavuse hulk väheneb, siis tammeka oma kasvab, no ei. 3-4 hooaega oli selline päris hea aasta, kui paljudel klubidel käis väga palju inimesi staadionil, viimased kaks hooaega on kõigil kiduramad. Kalju ja flora tõesti suudavad tallinna derbides tuua staadionile 1000+ inimest mis kasvatab nende kogu keskmist. Minu arust tammeka on eestis ehe näide, et kuidas üks klubi peaks käituma. Flora on samuti väga head tööd teinud turunduse ja reklaami suhtes, kasvatanud kogukonnatunnet, samuti ka kalju. Need kolm klubi ainsad, kes teavad, kuidas tuleb jalgpalliasja ajada siin väikses Eestis, kus muidu ei oleks üldselt vaatajaid.
Rahva Hääl   •  
(2.228.54.***)
Leśkin viitas ebarofessionaalsuse osas vist mitte infonetile (klubi) kui organisatsioonile vaid kui suurele süsteemile mille osa nad on. Panustada süsteemi kus sul puudub kontroll ja mämgida viiulit mis on häälest ära mitte sinu vaid süsteemi süül oli Leśkini jaoks liiast. Sealt ka lüliti vajutus.
pikk neeger-korvialune jà   •  
(84.50.67.***)
Nagu kuskil kirjutati,Infoneti mehed ootasid kangesti seda 300 000-t,teisisõnu jagati laskmata karu nahka! kui see rull oleks tulnud,kas siis poleks väsimust tulnud?
asd   •  
(146.255.181.***)
Kalle Paas on tark mees ja eeskujuks kõigile, kuid arvan ka, et ta sai valesti aru.

Leśkin viitas ebarofessionaalsuse osas vist mitte infonetile (klubi) kui organisatsioonile vaid kui suurele süsteemile mille osa nad on. Panustada süsteemi kus sul puudub kontroll ja mämgida viiulit mis on häälest ära mitte sinu vaid süsteemi süül oli Leśkini jaoks liiast. Sealt ka lüliti vajutus.
MG   •  
(88.196.187.***)
Väga hea jutt!
Nagu ka autor ridade vahel mõista annab, siis elavad / elasid meie tippklubid üle võimete. Kuigi lp Andres Vaher tituleeris Postimehes omanikke suurärimeesteks, siis Levada seda kunagi tõesti oli, enam kahjuks mitte. Leškin ei ole seda kunagi olnud, tema ettevõtte kasum on väiksem kui nn saamatajäänud raha, mistõttu väga suure tõenäosusega seadis jalgpalliga sellisel kujul jätkamine juba ohtu tema isikliku elu ja ettevõtluse.
Küllap liit teab olukorda hästi ja seepärast tuleb neil loota, et esikolmiku koosseis ei muutuks, sest eurorahast ilmajäämine oleks klubidele küllap fataalne.
Aga neljas koht on nüüd vakantne, seega järgmine hooaeg tuleb tabeli keskel seetõttu veelgi tulisem heitlus.
yo   •  
(2001:7d0:854b:f080:19c.***)
küllap ta vihjas ikka oma klubi ebaprofesionaalsusele mis väljandus kasvõi impotendi skandaalile ja fännipeksule

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
PREMIUM LIIGA UUS VOOR
OTSEPILT: kas Vaprusel õnnestub hirmkõva Levadia vastu tabelipõhjast välja rabeleda?  (pall mängus!)
Memo | Kui United üles ärkas ja mängima hakkas, oli Kalev juba kaheväravalises eduseisus  (galerii!)
SKOORIVAD EESTLASED
OTSUSED
Videokohtunik | Kogu tõde karikaderbist! Pärnus pingutati käepenaltiga üle
ELUST KESET KANALEID
Eesti väravavaht elust kanalite linnas: elu pikimad jalutuskäigud, ootamatud võimalused ja vanema venna mõjutused
Ajalugu teinud Gruusia jalgpallitähed astusid koos oma rahvaga poliitikutele vastu: käi p****, Venemaa!
LEVERKUSENI MUINASJUTT
Pikk ette (ja ise järele) | Kes otsustab asju Nõmme Unitedis?
MÕTTEAINET
INGLISMAA JUTUD
Udune Albion | Liverpool ja Arsenal jäägu massidele, gurmaanid vaatavad Wrexhamit!
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
7
7
0
0
25:2
21
2.
Paide Linnameeskond
8
5
0
3
15:9
15
3.
Nõmme Kalju FC
6
4
1
1
14:7
13
4.
Tartu JK Tammeka
7
3
2
2
10:5
11
5.
Tallinna FC Flora
7
3
2
2
13:11
11
6.
JK Tallinna Kalev
8
2
3
3
11:13
9
7.
FC Kuressaare
6
2
0
4
8:19
6
8.
JK Narva Trans
6
1
1
4
7:20
4
9.
FC Nõmme United
7
1
1
5
3:12
4
10.
Pärnu JK Vaprus
6
1
0
5
6:14
3
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
21
Paide Linnameeskond
15
Nõmme Kalju FC
13
Tartu JK Tammeka
11
Tallinna FC Flora
11
JK Tallinna Kalev
9
FC Kuressaare
6
JK Narva Trans
4
FC Nõmme United
4
Pärnu JK Vaprus
3
OTSEÃœLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

VÄLISMAA ERILOOD

Soccernet.ee pakub pikemat lugemist ka välismaa jalgpalli huvilistele. Loe järele!