Katar, Blatter, UEFA, Küpros ja Iisrael. Nad kõik on Argentina – Eesti mängu toimumises süüdi (0)

Argentina jalgpallikoondise kapten Lionel Messi. Foto: Scanpix / Reuters / Agustin Marcarian

Kui poleks Katari MM-i, äraostetud FIFA juhatust, korrumpeerunud Sepp Blatterit, UEFA nupumehi ja Michel Platinid, kes ka hiljem korruptandiks osutus, siis Argentina – Eesti mängu ei toimuks. Samuti ei saaks pühapäevane maavõistlus teoks, kui Eesti poleks Küprose käest tappa saanud ja mudaliigasse kukkunud.

Oleme ausad, pühapäeval Ernest Hemingway ja härjajooksu poolest kuulsaks tehtud Pamplona linnas toimuv Argentina – Eesti maavõistlus on vägagi ebaloogiline sündmus. Et kahekordne maailmameister Osasuna jalgpalliklubi kodustaadionil just Eestiga mängib, sai teoks ainult tänu rohkete asjaolude kokkulangemisele, millele Soccernet.ee järgnevalt valgust heidab.

Euroopa jalgpallikoondiste kalender on viimased viis aastat olnud vägagi konkreetselt paigas, sest ametlikud kohtumised täidavad pea kõik vabad augud. Just seetõttu on jätkuvalt ootel mitme 100+-mängu klubisse kuuluva Eesti koondislase (Dmitri Kruglov, Aleksandr Dmitrijev, Enar Jääger) lahkumismängud.

Seega kui üldiselt seisnevad Eesti A-koondise mänedžeri Miko Puparti tööülesanded eelkõige koondiselaagrite logistilises korraldamises (reisiplaanide koostamine ja teostamine), siis seekord oli tal võimalik ja vajalik tegeleda ka vastase otsimisega. Kuidas osutus vastaseks lõpuks kahekordne maailmameister Argentina? "Süüdi" on järgnevad asjaolud.

Katar ja Blatter! 2. detsembril 2010 teatas eelmine FIFA president kogu maailma hämmastuseks, et 2022. aasta MM-finaalturniir toimub Kataris. FIFA enda eksperdid olid mustvalgel kirja pannud, et Katari kandidatuur oli kõigi rivaalide omast selgelt kehvem ja riskantsem, aga otsustavas voorus alistati USA häältega 14:8.

22 toonasesse FIFA juhatusse kuulunud mehest enamik on jalgpallikorruptsiooniga vahele jäänud ja selle eest ka karistada saanud. Kõik saavad aru, et Katar ostis hääled ja niimoodi endale MM-i saigi, aga selle äravõtmiseks pole FIFA-l piisavalt tugevaid juriidilisi argumente ja, oleme ausad, tahet samuti mitte.

MM jäi Katarile alles, aga ei toimu tavapäraselt ajal, sest suvel on seal põrgulikult kuum. Selle asemel nihutati turniiri novembrisse-detsembrisse, mis tähendas suuri ümberkorraldusi ülejäänud jalgpallikalendris.

Tavapärase viie kahemängulise koondiseakna (märts, juuni, september, oktoober, november) asemel on neid tänavu kolm (märts, juuni, september), millest äärmised on kahe- ja keskmine neljamänguline. Ilma Katarile antud MM-ita ja sellest tekkinud kalendrimuudatusteta praegu Argentina – Eesti maavõistlust ilmselt ei toimuks.

Eelmine FIFA president Sepp Blatter avalikustamas, et 2022. aasta MM toimub Kataris. Foto: Scanpix / Reuters / Christian Hartmann

UEFA ja Platini! 2013. aasta sügisel hakkas toona veel Michel Platini juhitud Euroopa jalgpalliliidus (UEFA) küpsema plaan, mille eesmärk oli vähendada drastiliselt sõprusmängude hulka, sest osapooled ei kippunud neid tõsiselt võtma, mis tekitas üleüldist rahulolematust.

Fännid ja ülekandeõiguste eest kõva raha maksnud telejaamad olid pahased, et sõprusmängudes kasutati suvalisi koosseise. Jalgpalliliidud (eriti väiksemad ja keskmised) olid pahased, et sõprusmängude kokkuleppimine oli keeruline ja ebasüsteemne.

Klubitreenerid olid pahased, et nende mängijaid kasutati matšides, millel puudus sportlik tähendus. Koondisetreenerid olid pahased, et nende pragmaatiliste otsuste üle oldi pahased. Jalgpallurid olid pahased, sest nad tahtsid jalgpalli mängida, aga neilt uuriti kogu aeg, kas see mäng neile ikka korda ka läheb?

Välja nuputati Rahvuste liiga, mis jagas Euroopa koondised nelja divisjoni ja mille mängudega täideti ära rahvusvahelises kalendris seni maavõistlustele ettenähtud mängupäevad. Sõprusmängud asendati võistlusmängudega, mis tähendas, et Euroopa koondiste kontaktid muude maailmajagude koondistega vähenesid tuntavalt, sest vabu päevi ja hetki enam praktiliselt polnudki.

Praegu ongi nii, et Euroopas on kõigest kuus koondist (Eesti, San Marino, Malta, Island, Iisrael ja Albaania), kes ei pea juunikuu koondiseaknas nelja Rahvuste liiga või MM-valikmatši ehk kellel on mõni vaba mängupäev.

San Marino ja Malta kohtuvad omavahel 5. juunil ning Island ja Albaania 6. juunil. Nemad langevad seega välja, sest Argentina vajas mängupartnerit just eelolevaks nädalavahetuseks. Alles jäid ainult Iisrael ja Eesti.

Eelneva kokkuvõte: kui Rahvuste liigat poleks, siis Argentina – Eesti matši ilmselt ei toimuks, sest kahekordne maailmameister oleks endale Euroopast palju glamuursema vastase leidnud.

Eesti jalgpallikoondise mängijad pärast kaotust Küprosele, mis kukutas meeskonna Rahvuste liiga D-divisjoni ehk mudaliigasse. Ilma sinna kukkumiseta poleks Argentina-matšiks võimalust tekkinud. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Küpros! Kui Eesti oleks märtsikuus peetud Rahvuste liiga C-divisjoni väljalangemismängudes Küprosest jagu saanud, oleks samas olukorras, kus meie koondis praegu, hoopis toonane vastane. Aga kuna Eesti kaotas kahe mängu kokkuvõttes 0:2 (kodus 0:0, võõrsil 0:2) ja langes D-divisjoni, kus kuulutakse kolmeliikmelisse alagruppi, siis ollakse vaba.

Kui Eesti poleks märtsis Küprosele kaotanud, oleks Argentina – Eesti maavõistluse toimumine pühapäeval välistatud. Aga kaotas ja nii asus Eesti Jalgpalli Liit pärast Larnacas saadud kaotust tegelema vastaste otsimisega. "Asusime 5. ja 13. juuniks vastaste otsingul teele küllaltki keerulisest kohast ja tuli paika panna põhjalik strateegia koos erinevate variantidega, mida tuli lõpuks ligi 20. Euroopas oli meil kaks võimalikku varianti, need tekkisid pärast Venemaa kõrvaldamist Rahvuste liigast: 5. juuniks Iisrael ja 13. juuniks Albaania, ühtegi teist vaba koondist ei olnud.

Väljaspool Euroopat olid kõigi koondiste aegu arvestades võimalikud variandid näiteks Venezuela, Omaan, Guinea-Bissau, Süüria, Iraan, Libeeria jt. Samas olid nendega erinevad probleemid: mõnel juhul oli küsimus peatreeneri soovis mitte reisida Euroopasse, teisel juhul usaldusväärse asjaajamise puudumises, kolmandal juhul suuliselt kokku lepitu mitte pidama jäämises. Need kõik on jalgpallidiplomaatias pigem tavalised olukorrad. Kokku suhtlesime umbes 20 erineva koondise asjus," räägib EJL-i arendusdirektor Mihkel Uiboleht.

Iisrael! Argentina algne plaan nägi ette mängimist Iisraeliga. Mäng oleks pidanud toimuma esmaspäeval, 6. juunil Iisraeli koduväljakul. Tegu oleks olnud sarnast tüüpi matšiga nagu 2009. aastal A. Le Coq Arenal peetud Eesti – Brasiilia mäng, mille eel Kaka jalutama läks ja Linnahalli kandis ära eksis. Too mäng oli kurgid-sulle-raha-mulle-tüüpi matš, kus Eesti sai mängida kodus väga glamuurse vastasega (loe: kurgid sulle) ja Brasiilia jalgpalliliit sai kopsaka honorari (loe: raha mulle).

Märtsis maavõistluses Rumeeniaga kaks väravat löönud Iisraeli ründaja Munas Dabbur pühapäeval Argentina väravat ohustama ei hakka. Seda teevad hoopis Henri Anier, Erik Sorga ja Robert Kirss. Foto: Scanpix /  AFP / Jack GuezIisrael ei saanud aga Argentina jaoks vajalikku honorari kokku või tabas neid mingi muu viperus. Igatahes ilmnes eelmisel nädalal, et toda mängu antud kujul ilmselt ei toimu. EJL haistis võimalust ja asus tegudele. "Kõigi teiste riikide kõrval hoidsime algusest peale silma peal Argentinal. Teadsime, et valitseva Lõuna-Ameerika meistrina peavad nad 1. juunil Londonis valitseva Euroopa meistri Itaaliaga mängima. Samuti teadsime, et nad on Hispaanias laagris ja otsivad võimalust pärast seda veel üks mäng pidada, kuigi neil otseselt selleks kohustust pole.

Võtsime varakult ühendust oma pikaajaliste kontaktidega, kellega oleme varem mitu maavõistlust korraldanud ja kellel on hea kontakt argentiinlastega.  Edasi algas üks suur närvide mäng. Ühelt poolt teadsime, et Argentinal on mitu võimalust – näiteks oli õhus nende mäng Brasiilia, Katari, Iisraeli ja mitme teise koondisega – ja peame olema kannatlikud, et meil tekiks võimalus.

Teiselt poolt pidime kindlustama, et suurt kala püüdes ei jääks me üldse ilma mänguta. Nii on hetkel Albaania ja Iisraeliga, kellel pole juunis üheks ametlikuks mängupäevaks vastast. Lõpuks viis meid sihile kombinatsioon usalduslikest suhetest, järjekindlusest ja kannatlikkusest. Mõistagi oli oluline, et Brasiilia otsustas minna Aasiasse mängima, sest nende vastu oleks olnud keeruline saada. Küll aga tähendas meie valmisolek ja järjekindlus, et teised variandid jäid kõrvale," selgitab Uiboleht.

Õnnelik juhus. Säärase nimega legendaarne toidukauplus Tartus, Tiigi tänaval, pandi küll mõne aja eest kinni, aga see ei tähenda, et õnnelikud juhused Maarjamaa peal otsa oleks saanud. Loogiliselt võttes saaks Argentina – Eesti maavõistlus teoks vaid juhul, kui EJL käiks selle eest välja priske honorari (Iisraeli puhul käis jutt poolest miljonist eurost, Brasiilia-mäng maksis kunagi kaks miljonit dollarit). Aga seekord raha vaja ei läinudki.

"Mängu toimumise tingimuste kohta ei saa me arusaadavalt täpsemalt kommenteerida. Saab öelda seda, et tegemist on Argentina kodumänguga ja jalgpallimaailmaga kursis olevad inimesed saavad aru, mida see korralduslikult tavaliselt tähendab," sõnab Uiboleht.

Tõlgime jutu ära: kõik mänguga seotud tulud jäävad Argentinale ja Eestil tuleb kanda kõik oma kulud. Aga kahekordne maailmameister Argentina on muidugi seda kõike väärt. Nagu ütles peatreener Thomas Häberli: "Maavõistlus Argentinaga on suurepärane võimalus ja oleme väga rõõmsad, et saame sellise tugeva koondise vastu mängida. See saab olema meie jaoks suur katsumus, aga kindlasti ka väga hea kogemus."

* * *

Argentina – Eesti maavõistlus toimub pühapäeval, 5. juunil. Mängitakse Hispaanias, Pamplonas, Osasuna jalgpalliklubi kodustaadionil, mis mahutab 23 500 pealtvaatajat. 

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
KODUSED VUTIJUTUD
Marti Pähn: minu ambitsioon on teha Tammekaga klubi kõige parem hooaeg
PIKK ETTE (JA ISE JÄRELE)
Pikk ette (ja ise järele) | Premium liiga loomuliku verevahetuse tagavad Põhjamaised klubid, mitte rahapatakad
INGLISMAA JALKAJUTUD
Udune Albion | Ühendatud anumate põhimõte aitab Arsenali ja pitsitab Manchester Cityt
RAHA-RAHA-RAHA
Põhjalik turuülevaade! Kui palju laristasid inglased? Millised rahad käisid Eesti klubidest läbi?
Naiste koondise aasta numbrites 2022
EESTI NAISTE KOONDIS
OLUKORRAD KLAARIKS
Videokohtunik | Hooajale joon alla! Rähklemine ja sülitamine ning suluseisud ja sisselendamised panid kukalt kratsima  (+ kogu aasta statistika)
RISTNURK
Flora testis Itaalias neljajalgset mängijat
ÜLEMINEKUSPEKULATSIOONID
Flora testis Itaalias neljajalgset mängijat (0)
 
Vett? Spordijooki? Kurgipurki?
KURIOOSUM
Vett? Spordijooki? Kurgipurki? (0)
 
5. veebruar on talentide päev
JALGPALLIFAKTID
5. veebruar on talentide päev (0)
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Paide Linnameeskond
0
0
0
0
0:0
0
2.
Tartu JK Tammeka
0
0
0
0
0:0
0
3.
Tallinna FC Flora
0
0
0
0
0:0
0
4.
JK Tallinna Kalev
0
0
0
0
0:0
0
5.
FC Kuressaare
0
0
0
0
0:0
0
6.
Pärnu JK Vaprus
0
0
0
0
0:0
0
7.
JK Narva Trans
0
0
0
0
0:0
0
8.
Harju JK Laagri
0
0
0
0
0:0
0
9.
Tallinna FCI Levadia
0
0
0
0
0:0
0
10.
Nõmme Kalju FC
0
0
0
0
0:0
0
PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
97
Tallinna FCI Levadia
79
Paide Linnameeskond
65
Nõmme Kalju FC
65
FC Kuressaare
50
Tartu JK Tammeka
39
JK Narva Trans
38
JK Tallinna Kalev
35
Tallinna JK Legion
22
Pärnu JK Vaprus
11
VÄLISMAA ERILOOD

Soccernet.ee pakub pikemat lugemist ka välismaa jalgpalli huvilistele. Loe järele!