Luup peale | 17-aastane debütant lõpetas Eesti U21 koondise viis aastat kestnud ootuse (galerii!) (1)

Kauaoodatud võit! Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Eesti U21 koondis reageeris Saksamaalt saadud 1:10 keretäiele parimal võimalikul moel, alistades samal Kadrioru staadionil 1:0 Iisraeli eakaaslased. Ühtlasi oli see Eesti U21 koondise esimene võit valikmängudes ligikaudu viie aasta jooksul.

Mängu alguses haaras Iisrael initsiatiivi enda kätte ja Saied Abu Farchi sooritas juba 3. minutil terava pealöögi posti kõrvale, kuid Kaur Kivila vastas hiilgava tõrjega. 21. minutil põrkas Ori Azo löök trahvikasti nurgast lati kaudu üle värava.

Eesti avapoolaja ainus pealelöök sündis 23. minutil, mil Daniil Kuraksin saatis 25 meetri pealt terava löögi väravale, kust Tomer Zarfati selle raskustega posti tõrjus.

Kui vahepeal oli mäng mõnevõrra tasakaalustunud, siis poolaja lõpus hakaks Iisraelil ridamisi väravavõimalusi tekkima. 33. minutil pääses Mohammad Abu Rumi penaltipunkti juurest löögile, aga pall lendas kaitsja rikošeti kaudu väravast mööda.

Ozo tekitas Eesti kaitsele pidevalt paksu pahandust ja jõudis mitmel korral löögile, aga Kivilast palli mööda ei saanud. 38. minutil pääses Bar Lin kaitseliini seljataha, aga teravavõitu nurga alt lendas tema löök otse Kivila suunas.

Teisel poolajal oli mängupilt võrdsem. Eesti jõudis palliga rohkem vastase trahvikasti, külaliste võimalused kuivasid omakorda kokku. 51. minutil pidi Kivila siiski Lini pealelöögi posti kõrvalt üle otsajoone lükkama ning nurgalöögi järel pääses Rotem Keller paarilt meetrilt peaga löögile, suunates palli üle värava.

Sinisärgid külvasid ohtu eelkõige standardolukordades, mida teeniti omajagu. 57. minutil suunas Kuraksin Nikita Mihhailovi nurgalöögist tulnud palli esipostist värava peale, aga Zarfati oli jaol. 70. minutil klaariti Mihhailovi järjekordne nurgalöök kaitsjate poolt küll värava eest ära, kuid Dimitri Jepihhin saatis selle uuesti väravaesisesse meestesumma, kust Tony Varjund lõpuks palli võrku suskas - 1:0!

Kaur Kivila kangelastegu. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Eduseisu kaitsmisega sai Eesti koondis võrdlemisi hästi hakkama, vaid paaril korral pidi Kivila otsustavalt sekkuma. 90. minutil ähvardas edu ikkagi kokku variseda, sest Anis Porat Ayash möödus äärelt kasti murdes Aleksandr Nikolajevist, kes ta penaltivääriliselt kukutas. Kivila võttis aga ka Liran Hazani penaltilöögi ära, misjärel Mihhail Kolobovi ennastsalgav blokk ka Hazani jätkuürituse kahjutuks tegi. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Iisraeli treeneri jõuline raputus

Eelmisel EM-finaalturniiril Iisraeli U21 koondise poolfinaali tüürinud Guy Luzon otsustas seekordse ebaõnnestunud valiksarja lõpus koosseisu järsult noorendada. Kuu aja eest eelmises omavahelises mängus väljakul käinud 16 mängijast sõitis Tallinna ainult viis, algkoosseisu kuulus neist kaks.

EM-valiksarjas on lubatud osaleda mängijatel sünniaastaga 2002 ja hiljem, kuid Luzon rivistas üles koosseisu, kuhu kuulus koguni kuus mängijat sünniaastaga 2005 või hiljem. Suurem osa Eesti alustajatest (kuus) on sündinud 2003. aastal, aga kolm mängijat olid ka meie algkoosseisus sünniaastaga 2005 (Mihhail Kolobov, Dimitri Jepihhin ja Karel Mustmaa).

Noorematele mängijatele võimaluse pakkumise kõrval mängivad koosseisumuudatuste puhul rolli ka muud tegurid. Näiteks Saksamaa vastu Eesti silmapaistvaim mängija olnud Patrik Kristal kutsuti A-koondisse, Kristo Hussar ja Ramol Sillamaa langesid aga vahepeal rivist välja vigastuste tõttu.

Tony Varjund on just Eesti juhtima viinud. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

2. Debütandi võiduvärav

17-aastane Tony Varjund on pika puuga noorim mängija, kes seekord Eesti U21 koondisse kutsuti. FC Floras saadud mänguaeg võimaldas tal aga probleemideta sulanduda, sest Premium liigas hakkas ta meestega madistama juba 2022. aasta sügisel ning tänavu on ta Floras põhimeheks kerkinud.

Varjund sai U21 debüüdi kirja, sekkudes vaheajal Karel Mustmaa asemele. Iseasi, kui suurt rolli see vahetus otseselt mängis, aga Eesti ründemäng muutus teisel poolajal oluliselt elavamaks, pall jäi paremini ette püsima ja Varjund jõudis juba enne väravat mitu korda hästi silma paista.

3. Viis aastat ootust sai läbi

Eesti U21 koondise viimane valikmängu võit pärines 2019. aasta 11. oktoobrist, mil Igor Prinsi poolt juhendatud meeskond hoidis Karl Jakob Heina tõrjetöö abil Läti vastu 2:1 võidust kinni. Pärast seda ja enne tänast tunti võidumaitset ainult kaks korda Balti turniiri mängudel, kui 2022. aasta novembris võideti kodus 5:1 Leedut ja tänavu juunis 1:0 Soomet.

U21 valikmängude saldo on aga lähiminevikus olnud lausa kohutav. Kahe võidu vahele jäi 25 kohtumist, millest viigistati vaid 3 ja kaotati 22. Väravate vahe selle ülipika võidupõua jooksul oli muserdav 4:87.

Loomulikult ei seisnud vastutus selle seeria eest vaid tänase koondise õlul, sest must periood vältas üle kolme vanusegrupi, kuid septembris saadud piinlik saun Saksamaalt aitas ilmselt meeskonda mobiliseerida.

Sander Posti käe all on Eesti mäng näidanud paranemise märke, selgete kaotuste kõrval on olnud korduvalt põhjust meeskonna kiitmiseks ka valikmängudes. Nii lõpetati eelmisel sügisel 1:1 viigiga Bulgaaria vastu ülipikk punkti- ja väravapõud. Poolaga kodus ja Saksamaaga võõrsil suudeti samuti väärikalt esineda, olgugi et teised mängud samade vastastega jällegi ebaõnnestusid. Iisraeli vastu tehti kaks südikat mängu, millest üks kaldus vastastele, aga teine tõi nüüd kauaoodatud triumfi.

4.  Eesti parim - Kaur Kivila

Eesti väravavaht alustas mängu varase sõpertõrjega ja FlashScore'i andmetel kogunes tema arvele juba avapoolajaga seitse tõrjet. Teisel poolajal lisandus "ainult" kolm tõrjet, aga loomulikult oli penaltitõrje eriti kaalukas, ning enesekindlad ja eksimustevabad olid ka kõik muud tema sekkumised.