Luup peale | 2x90 minutit Mbappe'd taltsutanud Newcastle murdus maruõnnetu penaltiga (0)

Kylian Mbappe ja PSG pääsesid üle noatera. Foto: Scanpix / AP Photo / Thibault Camus

Meistrite liiga surmagrupiks ristitud F-alagrupp on osutunud selle nimetuse vääriliseks. Eelviimase vooru kohtumise kaheksanda lisaminutini oli PSG kuristiku serval kõõlumas, hilise penalti toel vahetasid pariislased aga Newcastle'iga kohad.

PSG alustas mängu teadmisega, et võit võib edasipääsu kindlustada, ning pani avaminutitel võimsa surve peale. 4. minutil pääsesid Kang-In Lee ja Fabian Ruiz järjest ohtlikult löögile, aga esimene ei tabanud palli ja teine väravat. 9. minutil tõmbas Kylian Mbappe kiirrünnaku lõpetuseks Achraf Hakimi söödu viielt meetrilt kannaga värava peale, aga Nick Pope oli jaol.

Newcastle sai paremini mängu sisse ja tekitas samuti olukordi. 12. minutil võitis Miguel Almiron vastaste kasti juures palli ja leidis värava eest Alexander Isaki, kuid Rootsi ründaja löök lendas üle värava. 24. minutil purjetas Valentino Livramento PSG passiivsete kaitsjate vahel trahvikastis ja jättis palli kastijoonel Almironile, kelle löögi tõrjus Gianluigi Donnarumma enda ette, nii et Isak sai selle tühja võrku lükata - 0:1!

Kodumeeskonna surves muutus uuesti sama võimsaks, nagu see oli olnud mängu alguses, alles poolaja lõpuminutitel. Kolmandal lisaminutil jõuti ka viigiväravale lähedale, kui Mbappe söötis ja Dembele lõi ühe puutega, aga lähilöögile jäi ette Fabian Schär.

Teisel poolajal keskendus Newcastle kaitsetööle ja liikus aurude peal, sest vahetuspingilt polnud koosseisuprobleemide tõttu võtta ainsatki väärilist vahetusmeest. PSG territoriaalne ülekaal oli võimas, kuid esialgu siiski suhteliselt ümmargune. 56. minutil pääses Dembele Pope'iga silmitsi, aga väravavaht oli õigeaegselt vastas ja seejärel ei suutnud Mbappe penaltipunkti juurde põrganud palli värava suunas toimetada.

PSG rünnak muutus natuke kõbusamaks pärast seda, kui Mbappe 62. minuti vahetuste järel kesktormajaks liigutati. 66. minutil tegi Mbappe eeltöö ja pani palli kandikul ette Bradley Barcolale, kuid 21-aastane ründaja tabas neljalt meetrilt Pope'i põlve. Juba järgmisel minutil pääses Barcola Mbappe läbisöödu järel vasakult läbi, aga ei leidnud terava nurga alt pilu, kust pall väravasse susata.

82. minutil ei suutnud omakorda Dembele Lucas Hernandeze teravat söötu neljalt meetrilt postide vahele suunata. Viis minutit hiljem tekitas Mbappe idividuaalne meisterlikkus talle viiekastinurga juures kaks löögivõimalust järjest, aga esimene põrkas Pope'ist tagasi ja teine vihises tagapostist mööda. Esimesel lisaminutil tulistas Barcola viielt meetrilt palli taevasse.

Murrang saabus lõpuks läbi VAR-i. Viiendal lisaminutil puhkes PSG raevukas penaltiapellatsioon ning VAR kutsus peakohtunik Szymon Marciniaki ekraani äärde, kus tuvastati Livramentole käegamäng ja määratigi PSG-le penalti. Pope ei jäänud kaugele, et Mbappe kaheksanda lisaminuti penalti tõrjuda, aga pall lendas võrku tema kinnaste kohalt - 1:1! PSG võinuks veel võidugi napsata ja Newcastle'i edasipääsulootused surmata, kuid üheksandal lisaminutil lõi Barcola viiekastist peaga üle. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Mbappe põgenes toidulaualt

4. oktoobril sai PSG Luis Enrique ajastu piinlikuima kaotuse, naastes Newcastle’ist 1:4 keretäiega. Kuigi pariislased valdasid palli rohkem kui kaks kolmandikku mänguajast, suutsid nad sooritada vaid kaks pealelööki raamide vahele kodumeeskonna kaheksa vastu. "Mis see Mbappe on ja millega teda süüakse?" küsis Soccerneti mängukokkuvõtte pealkiri.

Kodus osutus PSG ründeesitus teravamaks. Palli hoiti sama palju kui võõrsil ning nüüd suudeti sellest välja võluda koguni 31 pealelööki, millest 7 lendasid raamide vahele. Teisel poolajal suruti külalised sügavale ning klohmiti uksele, kuni see lõpuks surve all järele andis. Mbappe personaalne õhtu kujunes aga jällegi parajaks kannatamiseks.

Avapoolajal kaotas Prantsusmaa ründetäht enamiku kahevõitlustest. Tema mängutuju paranes natuke pärast väravale lähemale nihutamist, kuid ka siis ei tahtnud lõpplahendused õnnestuda. Newcastle'i kaitse jõudis ülilähedale, et kuulutada Mbappe enda tavapäraseks õhtueineks, kuid vastuoluline penalti andis talle viimase võimaluse toidulaualt põgeneda.

Mbappe ilme reetis vahetult penaltilöögi sooritamise järel kartust, et Pope võtab sellegi ära, kuid tema õnneks oli löök piisavalt kõrge ning kümmekond sentimeetrit otsustasid, et ta lõpetas õhtu mitte Pariisi patuoina, vaid kangelasena.

2. Penalti.?

PSG mängijad nõudsid raevukalt penaltit juba 72. minutil, mil pall puutus kastis Lewis Miley kätt. Poola peakohtunik Szymon Marciniak otsustas, et puude oli tahtmatu ning kostitas hoopis Gianluigi Donnarummat liigagara protestimise eest kaardiga. 90+5. minutil ootas sama saatus Goncalo Ramost, aga seekord ei lasknud poolakas mängul jätkuda, vaid suhtles videokohtunikega ning siirdus ekraani juurde.

Seal ei läinud Marciniakil kaua, et määrata penalti, olgugi et televaatajale võis korduseid vaadates jääda segaseks, mille poolest oli see käega mäng penaltiväärilisem kui esimene. Tõsi on see, et Livramento käsi oli kehast kaugemal, aga ta oli ka ise liikumises, mistõttu oli käte liikumine loomulik. Samas näitasid kordused, et pall põrkas kõigepealt talle vastu keha ja sealt vastu kätt, mis peaks olema pehmendav asjaolu. Mõlema olukorra puhul tuli pall mõne meetri kauguselt, nii et mängijatel ei jäänud aega reageerida.

3. Surmagrupis üks päästevest

Newcastle'i võit tähendanuks seda, et PSG-d ähvardanuks pärast Katari omanike saabumist kaheteist Meistrite liiga hooaja jooksul esmakordselt alagruppi toppama jäämine. Ühest väravast piisas PSG-le, et trumbid enda kätte haarata, kuid töö pole veel kaugeltki tehtud.

Surmagrupi esimeseks pääsejaks osutus üllatuslikul kombel Dortmund, kes korjas Milanos oma kolmanda järjestikuse võidu. Ülejäänud kolm tiimi konkureerivad viimase vooru eel teisele edasipääsu tähistavale kohale. PSG omab Newcastle'i ja Milani ees küll kahepunktilist edu, kuid viimases voorus vajavad nad Dortmundist võitu ja seni on nad kaotanud mõlemad oma võõrsilmängud. Sakslastele pakub motivatsiooni alagrupi esikoht, mille tagamiseks vajavad nemad pariislasi võõrustades vähemalt viiki.

Kui PSG Dortmundis võita ei suuda, siis avaneb uks Newcastle'ile, kellele piisaks sel juhul prantslastest möödumiseks kodus Milani alistamisest. Itaallaste šansid on ahtakesed, sest nemad pääsevad edasi ainult siis, kui nad ise võidavad Newcastle'it ja Dortmund PSG-d.

4. Mängu parim - Nick Pope

Penaltitõrjegi ei jäänud kaugele, kuid enne seda oli ta kogunud juba kuus tõrjet, mille hulka kuulusid Mbappe, Dembele ja Barcola lähilöökide pareerimised. Ka muudes olukordades kiirgas külaliste väravavahist küpsust ja enesekindlust, väljendugu see siis kindlates sekkumistes või mängu rahustamises.

PSG - Newcastle  1:1 (0:1)