Luup peale | Mis see Mbappe on ja millega teda süüakse? 20-aastase ootuse lõpetanud harakad riisusid Pariisi printsidelt väärikuse (0)

Pidu missugune: Newcastle pani PSG paika. Foto: Scanpix / Reuters / Lee Smith

Ja mis surmagrupist te räägite? Paarikümneaastase pausi järel Meistrite liigasse naasnud Newcastle United on F-alagrupis kahe vooru järel esikohal, parem nii kodus 4:1 selili pandud Paris Saint-Germainist kui ka Milanist ja Dortmundi Borussiast. Kirde-Inglismaa on tagasi Euroopa jalgpallikaardil!

Juba viiendal minutil näitasid PSG superstaarid esimest korda klassi. Kylian Mbappe tsenderdus leidis tagumisest postist vabaks jäänud Ousmane Dembele, kelle löök läks postist siiski sentimeetrite jagu mööda. Vaevalt oskas keegi sel hetkel uskuda, et see jääbki PSG avapoolaja parimaks šansiks. Järgnes Newcastle’i trahvilöök, mis põhjustas karistusalas mõõdukat segadust, ent ei midagi enamat.

Newcastle püsis kenasti kuulsate külaliste tempos ning kui Achraf Hakimi napilt enne veerandtunni täitumist palli otse Miguel Almironi jalale kinkis, tulistas paraguaylane kiirelt – siiski üle. Hetk hiljem teenis sama mees karistuslöögi, mille Kieran Trippier pariislaste müüri virutas.

17. minutil lõi St James Parkil avavilest saadik paduvihmast hoolimata hõõgunud sisemine tuli eredalt lõkkele. PSG kapten Marquinhos üritas peent tõstet üle Bruno Guimaraesi, aga ebaõnnestunult. Palli saanud Alexander Isaki terava löögi tõrjus Gianluigi Donnarumma, aga esimesena oli jaol Almiron ja tegi terava nurga alt 1:0.

PSG ei leidnud end kuidagi ja Newcastle jätkas samas vaimus. 25. minutil kinkisid Marquinhose ja Donnarumma suhtlusprobleemid kodumeeskonnale esimese nurgalöögi, mille Trippier ja Fabian Schär kavalalt lahti mängisid. Vabalt löögile pääsenud šveitslase madal löök lendas PSG väravapostist vaid poole meetri jagu mööda.

Isaki kulmust lahti löödud veri peatas mängu vahepeal mitmeks minutiks, aga sellele järgnes kohe meeletu möll Donnarumma värava all, mis pani eeskätt proovile videokohtuniku Marco Fritzi osavuse. Erinevalt Inglismaa ametivendadest läbis Fritz eksami hiilgavalt, ehkki muutujaid oli selles omajagu. Lõpptulemusena läks Dan Burnile kirja värav – Newcastle juba 2:0 ees!

Eelnevate pausidde tõttu lisati avapoolajale koguni seitse minutit, aga nende jooksul suutis PSG teenida vaid paar kornerit ja läkski pausile nii, et nende neljast pealelöögist ei olnud ükski raamide vahele ehk Nick Pope’ini jõudnud. Vaheajalt naastes jätkas kodumeeskond sealt, kus pooleli jäi, ent taas saadi külalistelt tõhusat abi – 50. minutil lubas Donnarumma Sean Longstaffi teraval, ent siiski igati tõrjutaval löögil käe alt võrku lipsata. 3:0!

Ilmselt oli kolmeväravalisse kaotusseisu jäämist vaja, et PSG lõpuks ärkaks. 56. minutil tõstis Warren Zaire-Emery palli osavalt Newcastle’i kaitseliini taha ning napilt suluseisu vältinud Lucas Hernandez vähendas vahet – 3:1.

Newcastle hakkas tasapisi väsima ja PSG surve kasvas. Külaliste vedajaks kerkis aegamööda Dembele – jooksu pealt kaitsjatega võideldes saatis ta esmalt pealelöögi mööda, järgmise terava ürituse tõrjus Pope ja siis ei tabanud tema head söötu väravaesisel Mbappe. Newcastle’i võimalused jäid aina harvemaks, neist parimana suunas Guimaraes pealöögi täpselt Donnarummale sülle. Mõni minut hiljem maandus sealsamas Isaki üritus.

Mbappe läbivat ebaõnne kroonis kaitsja rikošetist mööda lennanud pealelöök, mille eest PSG-le nurgalööki ei antudki. Vitinha lajatas veel üle ja seejärel pani Schär mängule efektse punkti. Lisaminutid olid just alanud, kui šveitslane vastase väljakupoolel palli võitis, söödu tagasi sai ja kukkumise pealt ristnurka lõi – 4:1 ja pidu võis alata.

"Ja-jah, aga kas ta suudaks seda kõike ka vihmasel ja tuulisel teisipäevaõhtul Stoke'is?" Nii armastati naljatamisi küsida parimate päevade Lionel Messi kohta. PSG-l enam Messit pole, aga see sai küll selgeks, et Mbappe ei suuda vihmasel ja tuulisel kolmapäevaõhtul Newcastle'is mitte midagi.

Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Newcastle on külm või kuum

Tänavuses avamängus loputati kodus Aston Villat, aga siis näis, et hoog sai otsa. Kolm järjestikust kaotust tulid küll tugevatelt klubidelt, aga juba leidus küsijaid: kas Newcastle hüppas eelmisel hooajal üle oma varju?

Meistrite liiga avaringis võõrsil Milaniga tehtud 0:0 viik oli hea tulemuse, mitte mängupildi poolest. Kuid siis klohmiti Sheffield Unitedit 8:0, alistati liigakarikas Manchester City ja nüüd pandi selili ka PSG. Seejuures oli Newcastle parem mitte ainult skoori poolest, vaid ka mänguliselt. Üks-ühele võttes oleks ilmselt enamik Pariisi klubi mängijaid Kirde-Inglismaa meestest üle, aga loeb see, kuidas toimitakse meeskonnana. Ja selles osas oli Newcastle selgelt üle.

2. PSG polegi enam tippklubi?

Koduliigas on Pariisi meeskond kogunud seitsme esimese vooruga 12 punkti. Alates Katari omanike kätte minekust on see madalaim punktisumma. Nüüd saadi sama ajastu suuruselt teine Meistrite liiga kaotus – esikohal on mõistagi 2017. aasta mälestusväärne 1:6 allajäämine Barcelonale.

Ka seda, et PSG laseb endale lüüa neli väravat, juhtub harva. Viimati sündis see ligi nelja aasta eest, aga siis suudeti vähemalt ise samuti Amiensile neli lüüa. Kolmeväravaline kaotus saadi viimati mullu märtsis Monacolt, kuid seegi oli siiani viimase nelja ja poole aasta jooksul ainus.

Mis kõige uskumatum, või siis tänavuse hooaja kontekstis isegi usutav, PSG vääris lüüasaamist igati. Luis Enrique saatis platsile neli ründavat mängijat, kellest Kylian Mbappel oli vaba roll, aga kokkuvõttes tähendas see, et prantslane oli siin, seal ja kokkuvõttes enamasti eikuskil.

Kui sellise võimekusega meeskond teeb 73-protsendilisest pallivaldamisest hoolimata kogu kohtumise peale vaid kaks raamidesse läinud lööki, on mänguplaanis midagi väga valesti. Teisel poolajal saadi vahetuste tulemusena küll kontroll keskvälja üle enda kätte, aga esiteks loovutas Newcastle kolmeväravalises eduseisus ka ise märkimisväärselt initsiatiivi ja teiseks ei suudetud sellest hoolimata piisavalt võimalusi tekitada, et väravale ohtlikuks saada.

Kylian Mbappe polnud seisuga just eriti rahul. Foto: Scanpix / Lee Smith / Action Images via Reuters

3. Tahad täpsust? Usalda sakslast!

Pika sudimise järel pidi Marco Fritz koos hollandlasest abilise Rob Dieperinkiga avapoolaja lõpus kontrollima järgemööda mitut väravale eelnenud episoodi. Et Gianluigi Donnarumma suutis Dan Burni pealöögi väravast välja koukida alles pärast seda, kui pall oli joone ületanud, oli kõige lihtsam tõdemus, millest teekonda alustada.

Kas Burnile söödu andnud Bruno Guimaraes oli suluseisus? Ei, tuvastas Meistrite liigas kasutusel olev poolautomaatne süsteem samuti üsna kergesti. Ka selleni jõudmine, et Burn pigem määrusi ei rikkunud, tundus lihtne. Aga kas pall käis enne Guimaraesile jõudmist ka vastu Jamaal Lascellesi kätt? Kõik need mõne sekundi sisse mahtunud episoodid tuli kohtunikel üle kontrollida ja kinnitada, kuid paari minutiga oli kõik klaar – värav loeb. Arvestades, kui valulikult ja mürgiselt suhtutakse kohtunike mis tahes eksimustesse nii siin- kui ka sealpool piiri, oli vahelduseks meeldiv näha, kuidas VAR teeb oma tööd võimalikult kiirelt, täpselt ja kokkuvõttes hästi.

4. "Kui lahe atmosfääar / heal tujul täna puudub kõigil ots ja äär"

Vaid kaks minutit oli mängitud, kui staadioni pöördesse ajamiseks piisas ainuüksi sellestki, et Newcastle’i ründajad mõõdukad pressingut tegid. Mis juhtus 17. minutil, kui Almiron skoori avas, oli aga kirjeldamatu. Oli ju seda hetke oodatud ikkagi üle 20 aasta, sest viimane mees, kes Newcastle’i eest Meistrite liigas St James Parkil värava lõi, oli 2003. aasta veebruaris Leverkusenit kübaratrikiga kostitanud legendaarne Alan Shearer. Vahepealsesse kahte aastakümnesse jäid valdavalt aastad, mida annab iseloomustada vaid skaalal "kas parem oleks õudne lõpp või lõputu õudus?"

Tribüünidel valitsenud peomeeleolu, mida vahepealkirjas ära toodud Anne Veski lauluread kõige paremini ilmestavad, peegeldus ka väljakule, kus mängijad tähistasid isegi küljeautide võitmist. Oli muidugi selge, et sellist ülevoolavat energiakulu hakkab PSG teisel poolajal sisse kasseerima ja täpselt nii ka läks. Kuid tõusulaine kandis Newcastle’i lõpuks turvaliselt randa, mis tähendab, et kokkuvõttes oli Eddie Howe suutnud meeskonna ideaalselt häälestada. Viimaste minutite televaatajani toomisega oli ülekande režissööril tõsiseid raskusi, sest musta-valgekirju lipumeri kippus pidevalt kaamerate ette jääma. Aga nii oligi omamoodi ilusam.

5. Mängu parim – Dan Burn

Kui jätta kõrvale St James Parki publik ja Newcastle’i meeskondlik võitlustahe ... võiks selle tiitli ikkagi väga mitme mehe vahel jagamisele saata. Kuid Burn sobib Newcastle’i kiiret tõusu kõige paremini sümboliseerima. Veel viie aasta eest mängis ta League One’is ehk Inglismaa tugevuselt kolmandas liigas Wigani eest, nüüd lõi värava PSG-le. Enamgi veel, äärekaitsjana hoidis jalgpalluri kohta hiiglasekasvu inglane kõik PSG staarid ja staarikesed edukalt vaos.

Newcastle United - PSG 4:1 (2:0)
17. Miguel Almiron, 39. Dan Burn, 50. Sean Longstaff, 90+1. Fabian Schär - 56. Lucas Hernandez