Luup peale | 331 päeva hiljem toimunud mängu otsustas õnnetu jalasirutus (3)

Eesti U21 koondise algkoosseis Iisraeli-mängu eel. Foto: Eesti Jalgpalli Liit

4500 pealtvaatajat mahutaval Gyirmoti staadioni kellal on 90+8. minut. Eesti ründab. Paremal äärel paiknev Nikita Mihhailov tsenderdab, Tanel Tammik pikendab, Aleksandr Šapovalovilt järgneb löök, misjärel jääb pall väravajoonel seisma, kuid Tristan Toomas Teeväli kõmmutab selle täiest südamest võrku. Tühi areen rõkkab võõrsilmeeskonna rõõmust, Teeväli kerkis Eesti kangelaseks, kes lõi majja magusa viigi. See kõik oleks vastanud tõele, kui poleks tõusnud küljekohtuniku lipp suluseisu märgiks. Eesti U21 koondis kaotas Iisraeli eakaaslastele EM-valikmängu 0:1.

Kohtumise algfaasis tõmbasid mõlemad meeskonnad mootorit käima. Kiiremini soojenes Iisrael, kuid Kaur Kivila väravale ei õnnestunud neil ohtu kujutada. 24. minutil tekkis Eestil avapoolaja ohtlikuim võimalus, kui Tammik suunas nurgalöögist tulnud palli puuri poole ning joonel seisnud Niv Eliasi püüdis selle kinni, kuid ei jäänud palju puudu sellest, et Iisraeli väravavaht oleks koos keraga väravasse vajunud.

Avapoolaja lõpp kujunes ärevaks, kui Iisraeli noored kruvisid erinevate rünnakutega pinget. 40. minutil kõmmutati Eesti värava suunas nii kaugelt kui lähedalt. Teeväli blokeeris Roey Elimelechi karistusala tagant teele saadetud löögi, seejärel jõudis Tammik kastis ette Idan Toclomitile, millele järgnes Stav Lemkini virutus, mis oleks Andreas Vaheri sekkumiseta lõpetanud posti kõrval võrgus.

Riietusruumide suunas liiguti väravateta viigiga. Iisrael oli selgelt ründavam pool, mistõttu võisid noored Sinisärgid tablool olevate nullidega esimese kolmveerandtunni järel rahule jääda.

Avapoolaja statistika (ISR - EST):

• Pealelöögid 6:3
  • Raamilöögid 2:1
  • Nurgalöögid 6:1

Kodumeeskond alustas teist poolaega isukalt ning kohati olid Eesti kaitsjad hädas. Sellele vaatamata pääsesid külalised 51. minutil lubavale vasturünnakule - liiguti kolmekesi kahe vastu, Ramol Sillamaa söötis Aleksandr Nikolajevile ja äärekaitsja proovis palli viia värava ette Karel Mustmaale, aga see läks täpselt Eliasile kätte. Tagantjärele on küll hea targutada, aga karistusalasse passi saanud Nikolajev oleks pidanud selle positsiooni pealt lööma, mitte söötma.

66. minutil sai Iisrael kätte selle, mida pikalt otsiti. Esmalt lükkas Kivila Amir Ganahi kauglöögi  üle lati, mistõttu määrati Iisraeli kasuks nurgalöök. Ohutuks kujunenud korner jõudis Eesti karistusalasse, kus asus palli klaarima Daniel Luts, kes tabas löögiga Noam Gil Melamudi sääremarja. Kõik toimus Põhja-Iirimaa kohtuniku Jamie Robinsoni vaateväljas ehk järgnes penalti, mille Elad Madmon Kivilale püüdmatult vasakule üles nurka lõi - 1:0.

Pärast Iisraeli avaväravat haaras Eesti initsiatiivi, mis ei kestnud kaua, sest mõne minuti järel oli pall jälle võõrustajate käes. 76. minutil pääses Noam Ben Harosh kasti tagant löögile, too katsetus vuhises posti kõrvalt napilt mööda. Kuus minutit hiljem raksatas Elimelechi kaugüritus latti.

Tavaliselt kehtib jalgpallis reegel, et kaotusseisus oleval meeskonnal tekib mängu lõpus üks oivaline šanss. 86. minutil tsenderdas Kristo Hussar tagapostis üksindust nautinud Aleksander Švedovskile, kes jätkas värava ette Taaniel Ustale, ent korralikku pealööki ei järgnenud, vaid eestlane tabas Lemkinit küünarnukiga pähe.

Eesti noored jätkasid ründamist. Kolmandal üleminutil pikendas Usta Švedovski tsenderduse tagaposti suunas jooksnud Hussarile, kes lõi esimese puutega peale, kuid Eliasi jäi ette. Sekund hiljem kerkis suluseisulipp. Iisraeli kaptenipaela kandnud väravavaht võttis pärast olukorda paariminutilise pausi, et toibuda ja eestlaste hoogu maha tõmmata.

Varem mainitud oivaline šanss saabus seitsmendal üleminutil, kui kaitseliini taha söödu saanud Šapovalov lõi Eliasiga silmitsi minnes peale, väravavahi tõrje järel põrkas pall Elimelechi jalast posti kõrvalt üle otsajoone. Minut hiljem leidis aset juhtlõigus kirjeldatud Teevälja löödud värav, millele paraku eelnes küljekohtuniku hinnangul suluseis. Lõpuvile kinnitas Eesti U21 koondise kuuendat kaotust.

Teise poolaja statistika:

• Pealelöögid 7:1
  • Raamilöögid 3:1
  • Nurgalöögid 3:4

Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

1. 331 päeva hiljem toimunud mäng

Iisraeli ja Eesti noortekoondiste vahel pidi EM-valikmäng toimuma eelmise aasta 12. oktoobril, ent viis päeva enne hakkasid terrorirühmitus Hamas ja Palestiina militaargrupid pommitama Iisraeli, lisaks tungiti erinevatesse linnadesse, tapeti ning võeti pantvangi tsiviilelanikke. Puhkes sõda, mis kestab tänaseni.

UEFA teatas, et sõjaolukorra tõttu ei saa Iisraeli pinnal jalgpalli mängida, mistõttu lükati kõik A-koondise ja noortekoondise mängud teadmata ajaks edasi. Iisraeli jalgpalliliidule tõttas appi Ungari, kes lubas koondisemänge võõrustada oma pinnal. Kohtumine Eesti U21 võistkonnaga toimus Györis.

Tõele au andes oli Iisrael platsil parem võistkond - nad olid kiiremad, jõulisemad ja rünnakul otsustavamad, kuid ei midagi ületamatut. Eesti näitas, et nende vastu on võimalik kaitsta ja rünnata, kuid paraku sai saatuslikuks üks jalasirutus.

2. Järgmisena Saksamaa

Viimasele kohale vajunud Eesti noori ootab järgmisena ees kõva pähkel - alagrupi liider ja kolmekordne U21 Euroopa tšempion Saksamaa. Novembris andsid Sander Posti hoolealused sakslastele võõrsil kõva lahingu, kui 64. minutil õnnestus Daniil Kuraksinil lüüa värav, mis vähendas toonase kodumeeskonna edu üheväravaliseks. Siiski võttis Saksamaa viimaste minutite tabamuste toel 4:1 võidu.

Kuigi vastane on kõva ja suisa hirmuäratav, on noortel Sinisärkidel võimalik 10. oktoobril Kadrioru staadionil tõestada nii endale kui teistele, et Taavet võib Koljatit üllatada. Kõrvalt on seda kõike lihtne öelda, aga tuleb hingestatult kaitsta ning kannatlikult oma momenti oodata. Sellised kohtumised ei vaja eraldi motiveerimist, vaid vastane annab põhjuse pingutamiseks.

Kes uue nädala teisipäeval staadionile ei jõua, siis otsepilti näitab suurest mängust Soccernet TV.

3. Eesti parim - Tristan Toomas Teeväli

Kui kedagi Eesti poolt välja tuua, siis on see Teeväli. Tallinna Kalevis kaptenipaela kandvat keskväljameest jagus Iisraeli vastu nii kaitsesse kui rünnakule. Sarnaselt Premium liiga mängudele on Teeväli palliplatsil alati tahtmist täis ning seeläbi üritab ta omasid ergutada. Jääb vaid kripeldama, et tema viimasel minutil löödud värav suluseisuks vilistati.