Kas tõesti 17-aastane Yamal? Lõpuks ometi Rodri? Või tuleb Messi nurgast? Kellele läheb tänavune kuldpall? (5)

Mõne mehe võidušansse EM kasvatas, teise omi kahandas. Foto: Scanpix / Tobias Schwarz / AFP

Kuidas valida parimat, kui parimaid on palju? Tänavuse Ballon d'Ori saamiseks ei ole jalgpalluritel enam võimalik midagi teha - suvised suurvõistlused jäid seljataha, uus liigahooaeg ei muuda enam midagi. Kuldpall antakse üle küll alles novembris, aga nominendid kuulutatakse välja juba septembri alguses. Kes keda?

Alates 1956. aastast jagatava Ballon d'Ori ajalugu tunneb nii ülivõimsaid üleolekuid kui ka ülinappe võite. Näiteks Alfredo di Stefano, Oleg Blohhin ja Zinedine Zidane jätsid oma parimate hooaegade lõpetuseks teistele vaid riismed. Samas edestas Bobby Charlton omal ajal Eusebiot üheainsa punktiga, nagu ka 30 aastat hiljem Mattias Sammer Ronaldot.

2007. aastal veel Kaka järel teise-kolmanda koha pälvinud Cristiano Ronaldo ja Lionel Messi algatasid aasta hiljem seeria, mis kestis väikeste kõrvalekalletega tosin pikka aastat. Seda ajastut ei iseloomustanud niivõrd küsimus "kes?", vaid pigem "kumb?", sest isegi kui ühel oli enda mõõtkavas kesine hooaeg (Ronaldol 2010, Messil 2018), püsis teine ikka teravaimas tipus.

Kümme aastat jagati auhinda vennalikult käest kätte - viis ühele, viis teisele -, kuniks Luka Modric 2018. aastal lõpuks ise esikohale trügis. Messi kuues Ballon tuli seejärel ülitasavägises konkurentsis Virgil van Dijkiga ja seitsmes samamoodi Robert Lewandowskiga võrreldes. 2022. aastal polnud seevastu vähimatki kahtlust Karim Benzema võidus ja ka mullu kallutas Argentina MM-tiitel vaekausi üsna kindlalt taas Messi kasuks.

Aga mis saab tänavu, kui selget valitsejat justkui pole? Hulk väljaandeid on EM-i ja Copa America lõppemise järel koostanud nimekirja meestest, kellel on põhjust Ballon d'Orist vähemalt unistada.

Foto: Scanpix / Bai Xuefei / Xinhua via Zuma Press

Jude Bellingham (Real Madrid, Inglismaa)

21-aastane Bellingham säras La Liga debüüthooajal moel, mida vähesed oskasid oodata. Selget staarigeeni omav poolkaitsja aitas Reali 27 värava ja 16 väravasöödu toel koduliiga meistriks ja ka Meistrite liiga võitjaks. EM-il hiilgas ta mängus Sloveenia vastu käärlöögiga, mis päästis Inglismaa turniiri, aga kas kokkuvõttes oodati temalt enamat? Kui Bellingham oleks inglased tiitlini vedanud, tõusnuks tema aktsiad kõvasti, aga finaalturniir tekitas pigem maailma parimaks mängijaks olemise osas suuri küsimusi kui andis kindlaid vastuseid.

Scanpix / Federico Gambarini / dpa

Dani Carvajal (Real Madrid, Hispaania)

32-aastane paremkaitsja ja Ballon d'Ori laureaat?! Ometi on Carvajal üks vaid tosinast mehest, kes suutnud samal hooajal võita nii Meistrite liiga kui ka EM-tiitli. Meistrite liiga finaalis Dortmundi vastu avas ta skoori ning sai jala valgeks ka finaalturniiril, mängides ilmselt senise karjääri parimat jalgpalli. Vasakkaitsjale ei ole Ballon d'Ori mitte kunagi antud, enamgi veel - Franz Beckenbaueri, Fabio Cannavaro ja Lev Jašin on ainsad tagaliini mängijad, kes iial selle autasu pälvinud. Aga miks mitte nüüd?

Foto: Scanpix / AFP / Javier Soriano

Phil Foden (Manchester City, Inglismaa)

Premier League'i parim mängija edestas selles arvestuses meeskonnakaaslasi Rodrit ja Erling Haalandit, seega oleks ta justkui koha tippude seas auga välja teeninud? Ehk olekski, kui Foden ei kuuluks nende sekka, kes EM-iga oma aktsiaid pigem kahandasid. Manchester City eest kõigi sarjade peale 52 mänguga 27 väravat löönud Foden ei pruukinud selles küll ise kuigivõrd süüdi olla, sest suure osa turniirist pidi ta mängima harjumuspäratul positsioonil, aga valijad pisaraid ei usu.

Foto: Scanpix / Lee Smith / Reuters

Harry Kane (Müncheni Bayern, Inglismaa)

Igavene teine, kellel pole jätkuvalt ühtegi karikat, oleks võinud eduka EM-i korral ühekorraga mitu varju minevikku pühkida. Aga turniiri lõpuks tuli tõdeda, et isegi kui Inglismaa oleks Euroopa meistriks kroonitud, oleks Kane'i panus olnud pettumustvalmistav. Hooaja jooksul löödud 51 väravat ja kaaslasele jagatud 14 söötu ei maksa siiski midagi, kui sa ei suuda oma klubi või koondist suurte võitudeni vedada.

Foto: Scanpix / Fabrice Coffrini / AFP

Toni Kroos (Real Madrid, Saksamaa)

Kellegi-millegi väärtustamisega kipub paraku olema nii, et olemasolevat ei osata hinnata enne, kui ta käest kaob. 34-aastane Kroos pidi teatama karjääri lõpetamisest, et temast hakataks äkitselt rääkima kui teravaimasse tippu kuulujast, ehkki ta on seda Real Madridi särgis juba aastaid tõestanud. Kui Saksamaa oleks suutnud kodusel finaalturniiril võiduka lõpuni marssida, oleksid Kroosi aktsiad ilmselt üsna kõrgel, aga praegu jäävad talle vaid nostalgiahääled.

Foto: Scanpix / Juan Medina / Reuters

Kylian Mbappe (Paris Saint-Germain, Prantsusmaa)

Seitsmes, neljas, kuues, üheksas, kuues, kolmas - alates pildile tõusmisest on Mbappe mahtunud kuus aastat järjest maailma kümne parema jalgpalluri sekka, aga mitte kunagi pole tema kandidatuuri parima tiitlile tõsimeeli kaalutud. Ei kaaluta ka tänavu, sest Prantsusmaal liiga ja mõlema karika võitmisest selleks lihtsalt ei piisa. 48 mängu ja 44 väravat - tore, aga kus on Meistrite liiga? Kus on EM-kuld? Ninaluumurrust tingitud maski kandmine varjutas Mbappe tänavusi võimalusi nii otseselt kui ka kaudselt. Ehk on järgmine aasta Real Madridis lõpuks tema aasta?

Foto: Scanpix / Agustin Marcarian / Reuters

Lionel Messi (Miami Inter, Argentina)

37 eluaastat ja MLS küll, aga samas ikkagi hooaja jooksul 28 väravat ja 17 väravasöötu? Ning Copa America tiitel? Äkki piisab, et uuesti tippu tõusta? Tasub siiski arvestada, et isiklikus plaanis ei olnud äsjane turniir Messile kuigi hea. Ta lõi küll poolfinaalis Kanadale värava, ent oli enne seda veerandfinaalis eksinud olulisel penaltil ning ka finaal jäi tema jaoks vigastuse tõttu üsna varakult pooleli. Seekordne võit oleks veel ootamatum kui 2021. aastal suursoosiku Robert Lewandowski edestamine.

Foto: Scanpix / Manu Fernandez / AP Photo

Rodri (Manchester City, Hispaania)

Keerutamata - 28-aastane poolkaitsja on tänavu peamine soosik. Rodri kaotas terve hooaja peale vaid ühe (!) mängu, kus platsil käis. Inglismaa karikafinaali kaotust kompenseerivad kõik muud tiitlid, alustades klubide MM-ist, jätkates Premier League'iga ning lõpetades äsjase EM-tiitliga. Kuigi Rodri pidi Inglismaa vastu peetud finaali avapoolaja järel vigastuse tõttu pooleli jätma, nimetati ta siiski turniiri parimaks mängijaks. Mullu kuulus talle hääletustabelis viies koht, kas nüüd on aeg tippu hüpata? Tegu oleks ühtlasi esimese korraga, kui maailma parimaks valitakse igapäevaselt Manchester City kandev mees.

Foto: Scanpix / Frank Augstein / AP Photo

Vinicius Junior (Real Madrid, Brasiilia)

Real Madrid võitis Meistrite liiga ja valitses koduliigat ning 24-aastane Vinicius pani selle käigus irvhambad küsima, milleks hispaanlastel äsja liitunud Kylian Mbapped üldse vaja läheb. 26 väravat ja 11 väravasöötu räägivad enda eest, ent teisalt põrus Brasiilia koondis Copa Americal taas. Viniciusel jäi penaltitega Uruguayle kaotatud veerandfinaal mängimata, sest alagrupis korjatud kollased kaardid tähendasid mängukeeldu. Väärib märkimist, et brasiillane võitis Ballon d'Ori viimati 2007. aastal, kui Kaka edestas Ronaldo-Messi tandemit. Pärast seda on esikolmikusse mahtunud vaid Neymar ja sedagi ainult kaks korda.

Foto: Scanpix / IPA / SIPA

Lamine Yamal (Barcelona, Hispaania)

Kas äsja 17-aastaseks saanud imelapse kiitmine läheb üle piiri? Selles kontekstis ilmselt küll. Jah, ta on juba pidanud Barcelona eest poolsada mängu, löönud seitse väravat ja andnud seitse väravasöötu. Jah, ta lõi EM-i poolfinaalis supervärava ja andis kogu turniiri jooksul neli väravasöötu, ühe seejuures finaalis. Jah, ta valiti teenitult EM-i parimaks noormängijaks. Aga Ballon d'Or? Kui seni noorim võitja on 1997. aastal 21-aastaselt selle autasu pälvinud Ronaldo?

Kommentaarid

Lukumeistrid OÜ   •  
(146.255.181.***)
kes see tainas inglased siia nimekirja pani?
jkj   •  
(88.196.42.***)
Cucurella
Karvik   •  
(81.90.125.***)
Carvajal või Rodri oma panuste ja tulemuste ja tiitlitega, CL ja EM mõlemad siis pigem Carvajal
Vin Jr peale nutu ja CL muud ei meenu
Kebab   •  
(91.129.105.***)
Messi võidab isegi siis kui ta oleks ühe jalaga. See pole enam ammu maailma parima valimine, vaid kõige populaarsema jalgpalluri valimine.
Spordiakadeemia   •  
(85.253.127.***)
Pigem Adidase esindusnäo valimine!

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
INTERVJUU
Markus Poom vähenenud mänguajast Iirimaal, edukast eurohooajast ja mängust Stamford Bridge'il
TÄNA OTSE
RAHVUSTE LIIGA AVAMÄNG
Eesti parim Slovakkia vastu - eeskujulik kapten Karol Mets
ITAALIAST ROOTSI
Romas karastunud Vetkal: De Rossi ütles, et esinduse keskväljal on liiga suured nimed ees
VASTUOLULINE MATERAZZI
Karistusalas vange ei võeta: Marco Materazzi skandaalsed võtted ja riukalikud viisid
EESTLASED VÕÕRSIL
SLOVAKKIA JALGPALLIST
Jalgpalliriik Slovakkia: külaklubigi trügib parimate sekka, kui igaüks õpib koolitama võitjaid
EESTI MEES SOOMES
HJK põhimeheks kerkinud Palumets: uuestisünni tunne!
JALKAJUTUD
Pikk ette (ja ise järele) | Mida koondiselt oodata? Tunne nagu vanal heal ajal!
 
LOE JÄRELE: Eesti sai Slovakkialt napi kaotuse
EESTI MEESTE KOONDIS
LOE JÄRELE: Eesti sai Slovakkialt napi kaotuse (1)
Peatreener | Kas Sappinen ja Lepik mahuvad platsile ära?
RISTNURK
 
Welco vaatab tulevikku
ÄPARDUSED
Welco vaatab tulevikku (0)
 
Martin Klasen tuuseldas Arteta riidekapis?
NAGU KAKS TILKA VETT
Martin Klasen tuuseldas Arteta riidekapis? (0)
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
26
20
4
2
60:12
64
2.
Nõmme Kalju FC
25
14
7
4
54:29
49
3.
Tallinna FC Flora
25
14
6
5
41:26
48
4.
Paide Linnameeskond
25
15
2
8
43:26
47
5.
Tartu JK Tammeka
26
7
7
12
29:35
28
6.
JK Narva Trans
25
7
7
11
33:47
28
7.
FC Kuressaare
26
5
10
11
29:46
25
8.
JK Tallinna Kalev
26
6
7
13
28:49
25
9.
Pärnu JK Vaprus
26
6
6
14
23:40
24
10.
FC Nõmme United
26
2
8
16
17:47
14
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
PREMIUM LIIGA SUVISED ÜLEMINEKUD

Vaata, millised muutused on toimunud Eesti meistriliiga klubides!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
64
Nõmme Kalju FC
49
Tallinna FC Flora
48
Paide Linnameeskond
47
Tartu JK Tammeka
28
JK Narva Trans
28
FC Kuressaare
25
JK Tallinna Kalev
25
Pärnu JK Vaprus
24
FC Nõmme United
14
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

https://www.zone.ee/
TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!