A. LE COQ PREMIUM LIIGA
MEESTE KOONDIS
NAISTE KOONDIS
EESTLASED VÕÕRSIL
SOCCERNET
2020. aasta Euroopa meistrivõistluste valikmängus A. Le Coq Arenal kaotas Eesti koondis 8378 pealtvaataja ees vastuolulisel moel 1:2 Põhja-Iirimaale, kes jätkab EM-valiksarja täisedu ehk üheksa punktiga kolmest mängust.
Põhja-Iirimaa esmase survega toime tulnud Eesti sai kümne minuti järel kenasti mängu sisse ja hakkas üha sujuvamat ründemängu näitama. Selle tulemusel teeniti karistuslöök, kust Konstantin Vassiljev meeskonna 25. minutil juhtima viis. 53. minutil oli Vassiljev lähedal 2:0 väravale, kui tema pommlöök latti raksatas.
Põhja-Iirimaa mäng ei tahtnud ülearu sujuda, aga külalised ei väsinud proovimast. Lõpuks otsustasid kohtumise vahetusest sekkunud Josh Magennise väravad 77. ja 80. minutil. Eestil avanes 90+3. minutil hiilgav võimalus viigistada, aga Artjom Dmitrijevi pealöök läks mööda. Soccernet.ee tähelepanekud kohtumisest:
NB! Artikkel on parandatud. Eemaldatud on ekslikuks osutunud tekst, justkui sündinuks Põhja-Iirimaa esimene värav suluseisust.
Portugali kohtuniku Fabio Verissimo joon oli oodatult lõuna-euroopalik ehk lubatud füüsilise kontakti nivoo oli pigem madal. Seega polnud üllatav, et Sergei Zenjov teenis 24. minutil Eestile karistuslöögi olukorras, kus vastane õrnalt tema jala vastu koputas. Eestile sobis see oivaliselt, sest tööle sai asuda maestro Vassiljev.
Kostja esitas mõnekümne sekundi jooksul etüüdi "Viplala", kus nimikangelase osas oli ta ise ja tinistamissubjektideks Põhja-Iirimaa koondislased eesotsas väravavaht Bailey Peacock-Farrelliga. Kui pall paigas, aga kohtunik veel müüri sättimas, seisis Kostja palli taha nii, nagu kavatseks sooritada vintlööki. Ilmselt üle müüri ja esimest ristnurka sihtides.
Kui müür paigas, siis vaatas Kostja kohtunikule otsa ja näitas üles oma rahulolematust selle kaugusega. Kui vilemees näitas, et nii jääb, vahetas Kostja demonstratiivselt oma asukohta. Ta sammus pallist palju kaugemale ja muutis hoojooksu trajektoori kaugemat nurka sihtiva pommlöögile viitavaks.
Kõik Põhja-Iirlased eeldasid seda või tsenderdust või mingit planeeritud lahtimängu. Aga mitte müüri kõrvalt esimesse alumisse nurka sihitud tehniliselt briljantset vintlööki, millega Kostja Eesti 1:0 juhtima viis. Muidugi pidanuks Põhja-Iirimaa väravavaht oma müüri hoolsamalt ja vintlöögi võimalust arvestades paika seadma. Aga ta ei teinud seda, sest langes Vassiljevi viplalalike manöövrite ohvriks. Kostja tinistas vastased meisterlikult ära!
2. Kaks järjestikust eksimust kaitses rikkusid kõik ilusa
Teise poolaja alguses oli Eestil kaks head varianti 2:0 väravaks, kui 53. minutil tabas Vassiljevi pommlöök latti ja 67. minutil suutis Peacock-Farrell tõrjuda karistusalasse murdnud Vlasi Sinjavski madala pealelöögi. Poolaja edenedes hakkas aga Eesti üha suurema surve alla jääma ja 75. minutil andis peatreener Martin Reim korralduse muuta asetust. 4-2-3-1 asemel rivistuti kaitsvama 4-1-4-1 formatsiooni järgi. Abi sellest kahjuks polnud, sest 77. ja 80. minutil lõi Põhja-Iirimaa väravad, mis andsid neile võidu.
Mängu tegid ära vahetusmehed. 77. minutil murdis Connor Washingtoni karistusalasse ja läks pealelöögile, mis võttis enne võrku jõudmist rikošeti Josh Magennisest. Eesti mängijad aplelleerisid suluseisule ja Portugali kohtunikud pidasid mikrofoni teel ka aru, aga värav jäi jõusse. Telekordused viitavad, et otsus oli õige.
Üks külm sahmakas krae vahele Eestit ei äratanud, vaid kolm minutit hiljem ei saadud oma karistusalas taas kaitsetööga hakkama, kui Jordan Jonesi madala söödu lükkas värava eest võrku kolmest Eesti kaitsjast ümbritsetud Magennis.
Jalgpalliklišee ütleb, et ühte väravat vajaval võistkonnal tekib alati vähemalt üks võimalus mängu päästmiseks. See klišee pidas täna paika, sest 90+3. minutil mängisid Vassiljev ja Sergei Zenjov paremalt äärelt tsenderdusele vahetusest sekkunud äärekaitsja Gert Kamsi, kes riputas värava ette perfektse palli.
Adressaadiks osutus ennast perfektselt Põhja-Iirimaa kaitsjate tähelepanust vabastanud Artjom Dmitrijevil, kelle jaoks oli see perfektne võimalus jäädvustada end pikaks ajaks Eesti jalgpallisõprade mälestustesse, kui perfektse viimase minuti viigivärava autor. Dmitrijevi pealöök ei pidanud selleks olema isegi mitte perfektne, vaid lihtsalt hea. Aga kahjuks läks see mööda. See oli terve kohtumise parim väravavõimalus.
Märtsis Belfastis Põhja-Iirimaa vastu peetud EM-valiksarja avamängu järel ei saanud Eesti koondis suurima kriitika osaliseks mitte 0:2 kaotuse, vaid väljakult 90 minutit vastu vaadanud gangreenilise mängupildi tõttu. Viie kaitsjaga mänginud Eesti esitus oli puine, visioonitu ja liigestest lahti. Igatpidi negatiivne. Kui pahameel ühte lausesse koondada, siis kõlas see umbes nii: "Sellist sihitut ja ambitsioonitut vutti me enam vaadata ei taha."
Publiku arvamus ei ole asi, mida jalgpallitreener peaks otsuseid langetades arvesse võtma, sest nemad ei ole spetsialistid, aga tema on. Ent ju jäi ka Eesti koondise juhtkonnale Belfastist mõru maitse suhu. Igatahes häälestati end seekord juba varakult ambitsioonikamale ja julgemale hoiakule. Seda nii taktikalise plaani kui ka mängiva koosseisu mõttes.
Reim andis juba eelmisel nädalal mõista, et mängima minnakse neljase kaitseliiniga, mis tähendas võimalust mängitada FC Flora ridades heasse vormi tõusnud Vassiljevit tema lemmikuimal, ründava poolkaitsja positsioonil. Koosseisuvalikutest üllatavaim oli Vlasi Sinjavski eelistamine Henrik Ojamaale või Sander Purile. Reim eelistas kogemusele kiirust ja pidevat mängupraktikat klubis.
Eelkõige seisnes muutus aga retoorikas, mis oli varasemast oluliselt julgem ja heas mõttes sõjakam. Mängijatele oli see täielikult kohale jõudnud, sest Eesti mängis julgelt, ambitsioonikalt ja ahnelt. Ehk olemas olid kõik need asjad, millest Belfastis puudu jäi.
Soovitud tulemust see kõik ei toonud, aga Eesti meeskonna esitus oli esimese 70 minuti jooksul kahtlemata haarav ja publiku jaoks nauditav. Seejärel väsiti ja Põhja-Iirimaa suutsid oma jalgpallurite kõrgema sportliku taseme ära kasutada.
Inglismaa esiliigaklubi Bolton Wanderersi ründaja vahetati platsile 69. minutil viimase lootusena, sest kaks vahetust oli Põhja-Iirimaa peatreener Michael O'Neill tolleks hetkeks juba teinud, aga tablool oli ikka 0:1 kaotusseis. Vahetus oli briljantseks, sest Magennis lõi kaks väravat ja viis meeskonna võidule. Esimene oli küll suluseisust, aga luges. Ründajat muu ei huvita.
Magennise väravad hoiavad elus Põhja-Iirimaa lootust 2020. aasta EM-finaalturniirile jõudmiseks, sest kolme mängu järel on neil C-alagrupis täisedu. Järgmise ülesandena tuleb teisipäeval saada Borissovis jagu Valgevenest. Kui see õnnestub, tuleb proovida sügisel hammustada Hollandit või Saksamaad või mõlemat.
Protokoll:
8. juunil kell 19.00 A. Le Coq Arenal
Eesti - Põhja-Iirimaa 1:2 (1:0)
25. Konstantin Vassiljev - 77. Conor Washington, 80. Josh Magennis
Hoiatused: 64. Sergei Lepmets - 60. George Saville
Mänguolud: +26 kraadi, vahelduva pilvisusega ilm, muruväljak heas seisukorras
Pealtvaatajaid: 8378
Peakohtunik: Fabio Verissimo
Abikohtunikud: Paulo Soares, Rui Teixeira
Neljas kohtunik: Joao Capela (kõik Portugal)
Eesti: Sergei Lepmets, Taijo Teniste (85. Gert Kams), Madis Vihmann, Karol Mets, Artur Pikk, Mattias Käit (85. Joonas Tamm), Artjom Dmitrijev, Sergei Zenjov, Konstantin Vassiljev, Vlasi Sinjavski, Rauno Sappinen (61. Erik Sorga).
Varus: Mihkel Aksalu, Marko Meerits, Gert Kams, Ken Kallaste, Joonas Tamm, Märten Kuusk, Sander Puri, Henrik Ojamaa, Martin Miller, Mark Oliver Roosnupp, Erik Sorga, Vladislav Kreida.
Põhja-Iirimaa: Bailey Peacock-Farrell, Michael Smith (64. Jordan Jones), Craig Cathcart, Jonny Evans, Jamal Lewis, Paddy McNair, Steven Davis, George Saville (69. Josh Magennis), Gavin Whyte, Liam Boyce (45. Conor Washington), Stuart Dallas.
Varus: Michael McGovern, Conor Hazard, Conor McLaughlin, Gareth McAuley, Kyle Lafferty, Shane Ferguson, Corey Evans, Jordan Jones, Conor Washington, Tom Flanagan, Josh Magennis, Jordan Thompson.
Tabeliseis:
Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.
Loe Soccernet.ee värskemaid eksklusiivlugusid:
Soccernet.ee pikemad intervjuud, reportaažid, persoonilood, arvamused ...
Belgia tippklubi kupatas Sillamaa justkui üleöö tänavale: miks - see on hea küsimus!
Soccernet.ee taskuhääling "Pikk ette (ja ise järele)" nii helis kui ka pildis!
Soccernet.ee selle nädala otseülekanded: