MÄNGUD
UUDISED
EILE
TÄNA
HOMME

Logi sisse

Sotsiaalmeedia kontoga portaali sisenemiseks pead sisestama õige salasõna ja kasutajanime ning nõustuma oma andmete jagamisega Soccernetiga.

Soccerneti kontoga portaali sisenemiseks logi eelnevalt foorumisse sisse ning seejärel kliki portaalis Soccerneti sisselogimisikoonil.

Olles foorumi mobiilivaates, saab portaali tagasi, kerides lehe lõppu ning klikkides "Portaal".

EESTI MEESTE KOONDIS
21 Link kopeeritud

Luup peale | Häbi ei läinud üle. Mannetu Eesti lahkus platsilt kilbil, jättes mõrud küsimärgid õhku

21 Link kopeeritud
Kristjan Jaak Kangur, A. Le Coq Arena
Kristjan Jaak Kangur, A. Le Coq Arena  pilt
Kristjan Jaak Kangur, A. Le Coq Arena

Konstantin Vassiljevi platsilt lahkumise järel kaptenipaela enda käe ümber saanud Karl Jakob Hein juhtis lõpuvile järel mängijad fännide ette - vabandama ja aru andma. Foto:  Jana Pipar

Eesti koondisel oli võimalus pesta maha kuu aja eest kahe 0:5 lüüasaamisega iseendale kaela valatud häbi. Sellga hakkama ei saadud, sest Aserbaidžaanile kaotati kodus mannetu etteastega 0:2 ja see tähendab, et kui imet ei juhtu, lõpetatakse alagrupis viimasel kohal.

Alustati ju tegelikult hästi. Viiendal minutil teenis Mattias Käit karistuslöögi ja lajatas pärast Markus Poomi head tsenderdust ise kaugelt mööda. Survet justkui hoiti, aga kõik oli petlik. Piisas aseritel 9. minutil esimest korda korralikult rünnakule tulla, kui võrk Karl Jakob Heina selja taga kohe sahises.

Martin Miller ja Rasmus Peetson ei suutnud vasakul äärel mehi korralikult ära jagada, Elvin Jafargulijev pääses vabalt tsenderdama, ka Artur Pikk jäi Tural Bajramovist kaugele ning külaliste ääreründaja koksas peaga segamatult palli väravasse – 0:1.

Eesti ülesanne sellest mõistagi ei muutunud ja lähenemine samuti mitte. Prooviti edasi. 15. minutil teenis Georgi Tunjov karistuslöögi, mille Konstantin Vassiljev keerutas taha posti Peetsoni pea peale, kuid väravavaht püüdis nõrgaks jäänud ürituse suurema vaevata. Aserid võtsid pallivaldamisi tasapisi enda kätte, 20. minutil lendas Mahir Emreli kauglöök üsna napilt Heina väravast mööda.

Järgmist teravamat olukorda tuli oodata 35. minutini. Aserid söötsid palli ise karistusala taga oodanud Markus Poomi jalale ja terava löögi tõrjumiseks tuli Šahrudin Magomedalijevil kõik oskused mängu panna. 43. minutil ei tabanud Käidi madalat tsenderdust värava ees kahe kaitsjaga võidelnud Henri Anier.

Ent poolaja lõpp läks Eesti jaoks täiesti metsa. Käisid juba üleminutid, kui madal sööt värava ette tabas koperdanud Artur Pika kätt. Peakohtunik Robert Schröder seda algul ei märganud, aga VAR suunas ta ekraani juurde ning seal langes sakslase otsus võrdlemisi kiiresti – penalti Aserbaidžaanile. Ramil Šeidajev saatis palli ühe posti kõrvale, Hein hüppas teisele poole. 0:2 ja Eesti fännitribüün lasi pausile siirdunud koondisele korralikult vilet.

VAR pole Eestile Lillekülas varem midagi head toonud. Ei toonud ka nüüd. Foto: Jana Pipar

Teise poolaja alustuseks nõudis penaltit ka Eesti, kuid telekordused näitasid, et Anieri löök tabas küll end palli teele libistanud kaitsja kätt, ent see oli vastu maad ehk loomulikus asendis. Kunika VAR veel asja kontrollis, lubati teises väljaku otsas jälle vabalt löögile Emreli – õnneks mööda. 59. minutil andis terava nurga alt tuld Šeidajev, Hein oli ülesannete kõrgusel. 62. minutil tegi oma teise kauglöögikatse Poom ja jälle pidi Magomedalijev kõvasti vaeva nägema, et pall üle lati lükata.

Thomas Häberli tegi pool tundi enne lõppu kolmikvahetuse – Vassiljev, Poom ja Martin Miller lahkusid, neid asendasid Vlasi Sinjavski, Sergei Zenjov ja A-koondise debütant Martin Vetkal. Mõni minut hiljem tegid kaks viimast aseritele head pressi, mille tulemusena sai palli Anier. Tema madala ja terava löögi, mis oli teel alumisse nurka, suutis Magomedalijev aga posti kõrvalt mööda suunata.

Häberli jätkas pingilt ründavate käikude mängutoomist, 74. minutil tuli Tunjovi asemele Bogdan Vaštšuk. Viis minutit hiljem teenis Peetson karistuslöögi, mille andmine usaldati Vetkalile – napilt ristnurgast üle! Paaril korral sai proovida Sinjavski, korra ka Vaštšuk, ent esimese terav löök, mis üleminutitel postist napilt mööda lendas, oli kõik, mida Eesti viimase veerandtunniga veel suutis. 0:2 oli ja jäi – Aserbaidžaan sai kirja oma kõigi aegade esimese võõrsilvõidu EM-valikmängudes, Eesti on nüüd aga viimasest 22 EM- või MM-valikmängust võitnud üheainsa.

Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Eesti räsitud koosseis ei vedanud välja

Nagu Karol Metsa eemalejäämisest veel vähe olnuks, tuli mängupäeval uudis, et trennis saadud roidevigastus jätab pealtvaatajaks ka Joonas Tamme. Emb-kumb neist kahest kaitse tugitalast on alati valikmängudes rivis olnud, mõlema puudumine jättis Eesti tagaliini aga selge liidrita. Maksim Paskotši ei ole veel valmis seda koormat kandma, alles mõne aasta eest tulevaseks kapteniks peetud Märten Kuuse tänavune aasta on kulgenud kesiselt ja Rasmus Peetsoni koondisekogemus ei ole samuti piisav, et vastutus täielikult enda õlule võtta.

Keskkaitsest puudus Eestil kaks liidrit. Foto: Jana Pipar

Haigusega langes pealekauba rivist ka Rocco Robert Shein. Ning Tamm Tammeks ja Mets Metsaks, kuid kaks meest alustas sootuks endale võõral positsioonil. Martin Miller on mänginud karjääri jooksul omajagu paremäärt, kuid mitte paremapoolset äärekaitsjat. Georgi Tunjovi rünnakule nihutamine oli samamoodi ootamatu ja ehkki nende käikude taga olnud loogikat võis mõista, ei andnud need kokkuvõttes tulemust. Rünnak muutus teravamaks alles siis, kui vahetusest sekkusid Vlasi Sinjavski – kelle algne pingilejäämine oli kõige üllatavam – ning Sergei Zenjov. Aga seda oli liiga vähe ja liiga hilja, kontroll mängu üle oli selleks ajaks juba kindlalt aserite käes.

2. Kas süüdi on treener?

Ei saa öelda, et Thomas Häberli poleks proovinud mängupilti muuta. Kolmikvahetus viitas sellele juba iseenesest, lisaks muudeti veidi taktikat, kui keskväljale jäeti kaks meest ja tegutseti sisuliselt kolme ründajaga. Kuid soovitud muutust ei toonud seegi, sest väravavõimalusi ju kuigivõrd ei tekkinud, väravatest rääkimata. Eestil oli viimase pooltunni jooksul kaks tõsiseltvõetavat šanssi – Martin Vetkali karistuslöök ja Sinjavski napilt mööda lennanud pommlöök üleminutitel.

Thomas Häberli ei suutnud meeskonda võidule viia. Foto: Jana Pipar

Eestil on tegelikult aia taha läinud vaid kolm viimast kohtumist, sest veel suvel suudeti kodus Belgiaga igati viisakalt võidelda. Sellele järgnesid aga kaks 0:5 "pakki" ja nüüd ilmetu esitus aseritega. Kuid selline ongi koondisejalgpall – üks aken, kaks mängu ja siis kuu või kehvemal juhul ka mitu pausi, et seejärel uuesti proovida.

Kas Häberlil oleks aeg lahkuda? Ebaõnnestumist valimit ehk eelmainitud kolme mängu arvestades veel pigem mitte. Aga kui teisipäeval Tai vastu või novembrikuises aknas on koondist sama nukker vaadata, on ka peatreeneril aeg vastutada.

3. Kas süüdi on mängijad?

Isutu, hambutu. Täpselt sama, mis vaatas väljakult vastu Belgias, vaatas ka nüüd. Tõsi, et kui ühel juhul lastakse endale esimene värav lüüa neljandal ja seejärel üheksandal minutil, tõmbabki see “masti maha”. Aga kas Eesti koondis pole varem varakult kaotusseisu jäänud? Kas sellest hoolimata pole suudetud head mängu näidata?

Midagi on praeguse koondise juures ikkagi valesti, kui väljakul on mehed, aga mitte meeskond. Kas igaüks ei oska endast üles otsida või leida sisemist põlemist, millest rääkis mängueelsel pressikonverentsil Karl Jakob Hein? Kuhu kadus see Eesti koondis, mis mängis kevadel Austriaga nagu võrdne võrdsega? Või on kulisside taga tekkinud mingi hõõrumine, mugavus? Raske uskuda, et oma riigi esindamine praegusi koondislasi ei sütita. Aga miks see kõik siis väljakul nii masendava sunnitöö moodi välja näeb?

Kui aserite masendav seeria sai otsa, siis Eesti oma jätkub. Foto: Jana Pipar

4. Kas me valiksarjas enam üldse kunagi kedagi võidame?

Noh, küllap kunagi kedagi ikka, kui iroonia jätta. Aga faktid on valusad. EM-valikmängus võidutses Eesti viimati 2015. aasta septembris, kui kodus Leedust 1:0 jagu saime. Järgmisest 17 mängust on kaotatud 15, positiivseteks tulemusteks saab lugeda vaid 2019. aasta 0:0 viigi võõrsil Valgevenega ja juunikuise 1:1 viigi aseritega Bakuus.

MM-valiksarjas on üheksast viimasest kohtumisest kirjas seitse kaotust, tunamullune väravateta viik Walesiga ja sellele järgnenud kodune 2:0 võit Valgevene üle. Kokku on seega Eesti alates 2017. aasta oktoobrist ehk viimase kuue aasta jooksul võtnud 26 valikmängust täpselt ühe, viigistanud lisaks kolm ja kaotanud 22. Masendav rida, muud polegi tõdeda.

Martin Vetkal tegi A-koondise debüüdil mehise esituse. Foto: Jana Pipar

5. Ainus positiivne asi – Martin Vetkal

Koondisedebüüdi teinud 19-aastane Vetkal oli üks väheseid, kes silmnähtavalt tahtis ja suutis selle tahtmise ka tegudesse panna. Fännitribüünilt kohe oma nime skandeerimise pälvinud AS Roma mees õigustas kiitust täielikult, ideaalsest debüüdist jäi puudu vaid see, et tema karistuslöök oleks maandunud ristnurgas, mitte sellest mõnekümne sentimeetri jagu üle lennanud. Häberli on olnud pigem kogemuste eelistaja, aga äkki on nüüd tõepoolest aeg noorematele rohkem võimalust anda – mis seal enam hullemaks saab minna, kui me niikuinii tõenäoliselt valikgrupi põhjas lõpetame?

6. Fännid võtsid selge seisukoha

"Pohlak, aeg on minna ..." ja "Piinlik, EJL!" Sellised plakatid rippusid fännisektori kohal juba enne avavilet. Mängu jooksul tuli pahameeleilminguid nii mängijate, alaliidu kui ka presidendi suunal aina juurde – alustades Vassiljevi ja Zenjovi buutamisest, jätkates vilekooriga ja lõpetades mitmete skandeerimistega, mis nõudsid Aivar Pohlaku lahkumist.

Fännide arvamus sai selgeks. Foto: Oliver Tsupsman

Ka 88. minutil kõlanud laul "Eesti maailmameister" pakatas irooniast. Lõpuvile kõlades kostis buutamist isegi küljetribüünilt, rääkimata fännisektorist. Ning kõigele pani krooni fännide "Pohlak pane amet maha, hei-hei" skandeerimine, kui koondis platsilt lahkus. Eesti jalgpall on järjekordses kriisis, muudmoodi ei saa rahvusvahelisel tasandil mitmel rindel põrumist kuidagi nimetada.

Protokoll:

13. oktoobril kell 19.00 Tallinnas A. Le Coq Arenal

Eesti - Aserbaidžaan 0:2 (0:2)
9. Toral Bajramov, 45+4. pen. Ramil Šejdajev

Hoiatused: 18. Artur Pikk, 68. Mattias Käit, 90+1. Martin Vetkal - 22. Emin Mahmudov, 40. Rahil Mammadov
Mänguolud: +9, vahelduv pilvisus, muruväljak heas seisukorras
Pealtvaatajaid: 5652
Peakohtunik: Robert Schröder
Abikohtunikud: Christian Gittelmann, Robert Wessel (kõik Saksamaa)
Neljas kohtunik: Sandi Putros (Taani)
VAR: Benjamin Brand
AVAR: Pascal Müller (mõlemad Saksamaa)

Eesti: Karl Jakob Hein, Artur Pikk, Märten Kuusk, Maksim Paskotši, Rasmus Peetson, Martin Miller (63. Vlasi Sinjavski), Konstantin Vassiljev (63. Sergei Zenjov), Mattias Käit, Markus Poom (63. Martin Vetkal), Georgi Tunjov (74. Bogdan Vaštšuk), Henri Anier (85. Ken Kallaste).
Varus: Matvei Igonen, Karl Andre Vallner, Erik Sorga, Sergei Zenjov, Henrik Ojamaa, Martin Vetkal, Marco Lukka, Michael Lilander, Ken Kallaste, Bogdan Vaštšuk, Vlasi Sinjavski.

Aserbaidžaan: Shahrudin Magomedalijev, Rahil Mammadov (64. Bahtijar Hasanalizade), Hojjat Haggverdi, Anton Krivotsjuk, Elvin Jafargulijev, Emin Mahmudov (74. Filip Ozobic), Cosgun Dinijev, Aleksei Isajev (70. Elvin Jamalov), Toral Bajramov (74. Gismat Alijev), Ramil Šejdajev, Mahir Emreli (70. Renat Dadašov).
Varus: Salahat Aghajev, Rashad Azizov, Jusif Nabijev, Renat Dadašov, Emil Safarov, Jalal Hüseinov, Bahtijar Hasanalizade, Elvin Jamalov, Ozan Can Kökcü, Filip Ozobic, Gismat Alijev, Musa Gurbanli.

Tabeliseis:

Standings provided by Sofascore

SEOTUD LOOD

SEOTUD LOOD

LOE JÄRELE: Aserbaidžaan andis Eestile kindla sahmaka. Kriis jätkub
EESTI MEESTE KOONDIS 16

LOE JÄRELE: Aserbaidžaan andis Eestile kindla sahmaka. Kriis jätkub

Käit: ise ehitame ja teeme lollakaid vigu, see pole normaalne
EESTI MEESTE KOONDIS 1

Käit: ise ehitame ja teeme lollakaid vigu, see pole normaalne

Paskotši: võib-olla peame klubides rohkem töötama, äkki siis ei lööda meile nii lihtsalt ära
EESTI MEESTE KOONDIS

Paskotši: võib-olla peame klubides rohkem töötama, äkki siis ei lööda meile nii lihtsalt ära

A-koondise debütant Vetkal: meil napib julgust mängida palliga
EESTI MEESTE KOONDIS 2

A-koondise debütant Vetkal: meil napib julgust mängida palliga

Fotod | Fännid näevad süüdlast Pohlakus: aeg on minna, pane amet maha!
EESTI MEESTE KOONDIS 10

Fotod | Fännid näevad süüdlast Pohlakus: aeg on minna, pane amet maha!

SEOTUD PILDIGALERIID

Fotograaf: Jana Pipar

Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar Fotograaf: Jana Pipar

Fotograaf: Oliver Tsupsman

Fotograaf: Oliver Tsupsman Fotograaf: Oliver Tsupsman Fotograaf: Oliver Tsupsman Fotograaf: Oliver Tsupsman Fotograaf: Oliver Tsupsman Fotograaf: Oliver Tsupsman Fotograaf: Oliver Tsupsman Fotograaf: Oliver Tsupsman Fotograaf: Oliver Tsupsman Fotograaf: Oliver Tsupsman Fotograaf: Oliver Tsupsman Fotograaf: Oliver Tsupsman Fotograaf: Oliver Tsupsman Fotograaf: Oliver Tsupsman Fotograaf: Oliver Tsupsman Fotograaf: Oliver Tsupsman Fotograaf: Oliver Tsupsman Fotograaf: Oliver Tsupsman Fotograaf: Oliver Tsupsman Fotograaf: Oliver Tsupsman Fotograaf: Oliver Tsupsman Fotograaf: Oliver Tsupsman Fotograaf: Oliver Tsupsman Fotograaf: Oliver Tsupsman Fotograaf: Oliver Tsupsman Fotograaf: Oliver Tsupsman Fotograaf: Oliver Tsupsman Fotograaf: Oliver Tsupsman Fotograaf: Oliver Tsupsman Fotograaf: Oliver Tsupsman Fotograaf: Oliver Tsupsman Fotograaf: Oliver Tsupsman Fotograaf: Oliver Tsupsman Fotograaf: Oliver Tsupsman Fotograaf: Oliver Tsupsman Fotograaf: Oliver Tsupsman Fotograaf: Oliver Tsupsman Fotograaf: Oliver Tsupsman Fotograaf: Oliver Tsupsman Fotograaf: Oliver Tsupsman Fotograaf: Oliver Tsupsman Fotograaf: Oliver Tsupsman Fotograaf: Oliver Tsupsman Fotograaf: Oliver Tsupsman Fotograaf: Oliver Tsupsman Fotograaf: Oliver Tsupsman Fotograaf: Oliver Tsupsman Fotograaf: Oliver Tsupsman Fotograaf: Oliver Tsupsman
Meistrite liiga
Pikemat lugemist
Asjad klaariks
Suurklubide liigutused
Lahkunud viiking
Premium liiga
koondise järelmid
Tuttav nägu, tuttavad teod
Premium liiga
Suured lahkumised
A. LE COQ PREMIUM LIIGA 2024
  • 1 Tallinna FCI Levadia 87
  • 2 Nõmme Kalju FC 72
  • 3 Paide Linnameeskond 72
  • 4 Tallinna FC Flora 70
Vaata veel
VAATA KOGU TABELIT
POPULAARSEMAD UUDISED
LOETUMAD
KOMMENTEERITUMAD
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

VIIMASED UUDISED
KÕIK
EESTI
VÄLISMAA