Luup peale | Idapiirile paigutatud USA ründerelv kärgatas kolm korda ja mulgustas Tuleviku (3)

Narva Transi ründaja Eric McWoods lõi Viljandi Tulevikule kolm väravat ja vedas meeskonna 3:2 võiduni. Foto: Liisi Troska

Premium liiga 20. vooru kohtumises lõpetas Narva Trans kaks kuud kestnud võidupõua. Meistrivõistlustel viimati 22. mail võidurõõmu maitsnud Trans alistas tänu Eric McWoodsi kaabutrikile 3:2 Viljandi Tuleviku.

Külalised asusid küll kohtumist Kaimar Saagi 37. sekundi väravast kiiresti juhtima ja omasid seejärel paari päris head võimalust eduseisu duubeldamiseks, aga vaheajale mindi ikkagi Transi 3:1 eduseisus. Narva sangariks oli hooaja eel USA-st leitud 23-aastane ründaja McWoods.

30. minutil jätkas ta värava suunas Joseph Saliste toimetatud karistuslöögi ning Tuleviku väravavaht Karl-Romet Nõmm eksis palli püüdmisel ja seis oli viigis. 41. minutil kombineerisid kenasti Denis Poljakov, Saliste ja McWoods ning viimane lõi Transi kaunilt 2:1 juhtima. 45+2. minutil realiseeris ameeriklane kindlalt enda teenitud penalti.

Teisel poolajal jätkus lahtine mäng, mille käigus nähti üht väravat, kui 72. minutil realiseeris Saagi eeltöö väravaks Tanel Lang. Mõned minutid hiljem nõudis Tulevik penaltit, kui Transi kaitsja Irie blokeeris karistusalas käega Langi madala tsenderduse, aga vile vaikis. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

1. Transi seeria lõppes, Tuleviku oma kogu hoogu

16 vooru enne Premium liiga lõppu on Narva Trans oma eesmärgist – koht esinelikus, mis looks head eeldused järgmisel hooajal eurosarja pääseda – 17 punkti kaugusel, sest neil on tabelis 23, ent Paide Linnameeskonnal ja Nõmme Kaljul 40 punkti. Väga keeruline on näha põhjust, miks peaks Trans suutma emma-kumma pronksinõudleja kinni püüda.

Ent kui tahta otsida mingitki positiivset märki, siis tänane tulemus seda kahtlemata on, sest Transi jaoks oli see esimene võit pärast Nõmme Kalju alistamist Eesti karikafinaalis. 22. mail Maardu üle saavutatud 5:1 võidu järel oli neil Premium liigast kirjas väga nukker saldo – null võitu, neli viiki, kolm kaotust. Võidupõud lõpetati, aga suurem võitlus seisab veel ees.

Tuleviku muremõtted aga süvenevad, sest neljas järjestikune üheväravaline kaotus jätab meeskonna väljalangemistsoonile ohtlikult lähedale. Tallinna Kalevit edestatakse ainult kahe ja Maardut kolme punktiga. Ning kes on Tuleviku neli järgmist vastast? Levadia, Flora, Paide ja Kalju…

2. Keda McWoods ahvatlema hakkab?

Narva Trans sõlmis jaanuaris Eric McWoodsiga ühe-aastase lepingu, mis oli 23-aastase ameeriklase elu esimene profikontraht. Enne seda USA ülikoolisüsteemis mänginud McWoods on osutunud Transi jaoks igati õnnestunud hankeks, sest tema suurepärased kiiruslikud omadused on meeskonna ründefaasi kõige ohtlikum element.

Tõsi, McWoodsi näol on endiselt tegu lihvimata teemantiga ning võib vaid kahetseda, et ta jalgpalli juurde nooremana ei jõudnud, sest kõiki tehnilisi ja taktikalisi vajakajäämisi on niivõrd hilises vanuses juba keeruline korrigeerida. Ent samas on McWoods käimasoleva hooaja käigus näidanud üles selget arengut, mida piltlikustasid ka tema tänased väravad.

Need oli kõige ehtsamad ründaja väravad. Jalgpallur kas mängis end löögile ja andis endale seeläbi võimaluse skoori teha, nagu 1:1 värava puhul. Või oli lihtsalt õigel ajal õiges kohas ning kasutas talle avanenud šansi tehniliselt perfektse sooritusega kenasti ära, nagu 2:1 värava puhul. Või siis realiseeris enda teenitud penalti, nagu 3:1 värava puhul.

Kui McWoods on suutnud selget arengut näidata Transis, siis mida suudaks ta mõnes Eesti tippklubis? Kas seal oleks areng seoses paremate treeningtingimuste ja teadlikemate treeneritega veelgi parem? Eks näis, kas Levadia, Paide või Kalju mõte hakkab sinnapoole jooksma. Aga ei oleks üllatav, kui järgmisel hooajal lööb ta väravaid juba Transi võrku, kes kahetseb, et McWoodsiga ainult aastase lepingu sõlmis.

3. Kohtuniku suurtena tundunud eksimused, mis polnud tegelikult nii suured

Juuli alguses Levadia – Flora mängus küsitava penalti määramisega tähelepanu keskmesse tõusnud kohtunik Roomer Tarajev oli fookuses ka täna. Eelkõige kahe otsusega, mis esmapilgul mõlemad tohutult ebaõiglased, aga kerge süvenemise järel hoopis vähem.

Esimene intsident puudutab 45+1. minutil Transile määratud penaltit. Kordused näitasid, et Janar Õunap tegi McWoodsile vea enne karistusala ja seega polnud 11 meetri karistuslöök õige otsus. Samas pääses Õunap tänu penaltile punasest kaardist ja sai ainult kollase. Seega 1:2 kaotusseisu, ohtliku karistuslöögi ja arvulise vähemuse asemel pidi Tulevik jätkama 1:3 kaotusseisust.

See tagumine variant pole tingimata hullem. Pole tingimata ka mitte parem, aga suures plaanis polnud Tulevikule osaks saanud ebaõigluse üldsumma eriti suurem sellest, mida nad tolles episoodis juhtunu eest väärinuks. Kuigi otsus oli muidugi vale ja brigaadilt suur ämber.

Teine episood puudutab 74. minutit, kui Tuleviku 2:3 kaotusseisus blokeeris Tanel Langi madalat söötu libistades takistama sööstnud Irie palli maad toetanud käega. Mitte mingit kahtlust, et käepuue oli.

Aga vaatamata Tuleviku häälekatele nõudmistele ei pruugi see olukord reeglite järgi üldse penalti olla, sest 1) Irie käsi oli loomulikus asendis (mööda muru libistades toetubki tagumine käsi maha), 2) distants pallini on väike ehk Iriel polnud võimalik kätte eest ära võtta, 3) pall mängis kätt, mitte käsi palli. Tõsi, sarnastest olukordadest on penalteid vilistatud. Aga on ka vilistamata jäetud.