Luup peale | Ilu polnud kopika eestki, aga miks see Tulevikku huvitama peaks? (galerii!) (0)

Viljandi Tulevik võitis teise mängu järjest. Foto: Marit Stepanova

Premium liiga 14. voorus saavutas Viljandi Tulevik teise 1:0 võidu järjest, kui mängis tuterdavaks kujunenud kohtumises tänu Ganiu Atanda Ogungbe 50. minuti väravale üle Tallinna Legioni, kelle jaoks oli tulemus kahtlemata suur pettumus.

Meeskonna parim mängija Sander Puri oli vigastuse tõttu endiselt puudu. Ning ilmselt olnuks õiglane, et Tulevik mänginuks kohtumise lõpusirge arvulises vähemuses. Aga kõigele sellele vaatamata pidanuks Legion võõrsil Tulevikust jagu saama.

Kui Legioni ambitsioon on kahe eelmise hooaja esinelik laiali peksta – ja see on nende ambitsioon! – siis tuleb ära õppida võitmine mängudes, mis on koledad vaadata ja kus ise mängitakse pigem halvasti. Kui mäng ei suju, tuleb appi võtta tase ja vastane jõuga ära suruda. Seda Legion ei suutnud, vaid Tulevik hoidis kaitse kõva ja sooritas oma trumbiga võitva torke.

Kohtumise esimene moment tekkis 6. minutil, kui Pavel Dõmovi pikk sööt leidis esimest korda pärast 7. aprilli Legioni põhikoosseisu kuulunud Ukraina ääreründaja Igor Košmani, kes liikus trahvikasti, lõikas keskele ja lõi peale. Aga Tuleviku väravavaht Marten Ritson oli ülesannete kõrgusel ja tõrjus posti kõrvalt.

Minut hiljem pääses Košman taas löögile. Tulevik klaaris küll nurgalöögi, aga Legion tõi palli kiiresti trahvikasti tagasi, kui Leonid Arhipovi tsenderdus leidis täiesti vabaks jäetud Košmani. Madal löök oli tugev, aga Atanda suutis jala täpselt õigesti ette sirutada ja blokeerida.

Kaks järjestikust ohtlikku momenti mõjusid Tulevikule turgutavalt ja edaspidi oldi kaitses hoolsamad. Kohtumise epitsenter kandus keskväljale. Mäng oli võitluslik, aga võimalustevaene. 32. minutil pääses Košman taas karistusalast löögile, aga Atanda blokeeris jälle. Ning mõnikümmend sekundit hiljem sai Tuleviku kapten Gerdo Juhkam jala vahele Nikita Andrejevi madalale tsenderdusele.

Ükski neist võimalustest polnud sajaprotsendiline väravašanss, aga kui neid kõiki kokkuvõttes vaadata, peab Legion tundma pettumust, et mitte ühestki väravat ei sündinud. Tuleviku esimese poolaja ainuke mainimist vääriv moment tekkis 45. minutil, kui Kristjan Kase eeltöö järel pääses karistusalas toimetama Herol Riiberg, kelle pealelöögi aga Artjom Artjunin blokeeris.

Teise poolaja alguses saabus aga Tulevikule preemia avapoolaja kangelasliku kaitsetöö ees ning selle preemia kasseeris sisse ikka ja jälle sündmuste keskpunktis olnud Atanda, kes lõi peaga sisse Riibergi toimetatud nurgalöögi. Atanda valvamisega tegelenud Dmitri Kovtunovitš jäi lootusetult hätta ning nigeerlane lõi oma selle hooaja kolmanda värava Premium liigas.

Kaotusseisu jäämine Legionit üles ei äratanud, vaid 62. minutil teenis Tulevik penalti, kui Sigitas Olberkisele fikseeriti määrusterikkumine Kase vastu. Lööma asus Riiberg, kes kõmmutas aga palli üle värava. Legioni lootus jäi ellu. Ja Tuleviku penaltieksimuse järel hakati seda lootust lõpuks ometi ka aktiivse(ma)lt püüdma.

Legion proovis nii ja proovis naa, aga kindlaid väravavõimalusi enam tekitada ei suudetud. Sirgjoonelisemaks aetud ründemängu pidurdamine ei valmistanud Tuleviku võimsale kaitseliinile tõsiseid raskusi. Lakkamatu surve alla ei suutnudki Legion vastast panna ja Ritson meeldejäävaid tõrjeid tegema ei pidanud. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Legion vajab tulemuste saavutamiseks oma parimat minekut

Kui Legionil on hea päev, on neid väga kena vaadata. Ning iga Eesti tippmeeskond peab neid sel juhul kartma. Paide Linnameeskond on tänavu juba Legionilt nõelata saanud, FC Flora, FCI Levadia ja Nõmme Kalju kõik korra napilt pääsenud. Aga selleks, et Legionil oleks hea päev, vajavad nad oma juhtmängijaid, kel peab olema hea vorm.

Tallinna Legioni ründaja Nikita Andrejev. Foto: Liisi Troska / jalgpall.eeSander Puri sai üle-eelmises mängus Pärnu Vaprusega vigastada. Viimati Narva Transi vastu polnud Eesti koondise poolkaitsjat vaja, vaid Legion suutis 3:0 võidu kätte saada ka temata, aga täna see nii ei olnud. Kannatliku ja tiheda Tuleviku murdmiseks kulunuks Puri kindlus ja kogemused ning temast kaasmängijatesse kiirguv rahulikkus vägagi ära.

Samuti polnud hea päev Nikita Andrejevil. Hooaega hea rütmiga ja resultatiivselt alustanud kogenud ründaja sai aprillis kaks võistluskeeldu, mille järel on ta minek olnud konarlik. Otsustavust napib, nahaalsus avaldub valedel hetkedel, frustratsioon tekib liiga kergesti ja nii edasi. Transile löödud kaks väravat viitasid, et äkki on Andrejev taas mineku leidnud, aga täna Viljandis tema mäng ei sujunud.

Väikeseid nüansse, mis Legionil soovitud moel ei toiminud, leiab teisigi. Ning kui pakett ei toimi, ongi uks kaotustele avatud. Avapoolajal tekitatud poolvõimalustest võinuks Legion ka kindla 2:0 edu haarata, ent täna polnud nende päev. Tulevik ootas oma šansi kannatlikult ära, realiseeris ja kaitses siis eduseisu.

2. Kas Tanel Lang jääbki keskväljale?

Eelmistel hooaegadel Viljandi Tuleviku keskväljal vastase rünnakute peatamise ja enda meeskonna omade ehitamisega tegelenud Tanel Lang liigutati sel talvel äärekaitsesse. Põhjused otseselt mitte temast, vaid pigem kaaslastest tulenevad. Äärekaitses olid Tulevikul hõredad lood ning alumise poolkaitsjana tundis end kõige mugavamalt klubisse toodud Arc-En-Ciel Mintongo Mpal.

Eelmisel nädalal mängus Paidega teenitud hooaja neljas kollane kaart jättis Mintongo aga tänasest kohtumisest eemale ja sundis peatreeneri Jaanus Reiteli ümberkorraldustele. Vasakkaitses alustas Gustav-Hendrik Seeder ning Lang liikus endale tuttavale kohale keskväljal, kus ta tegi tarmuka ja targa partii, olles meeskonna tervikuks liitnud liim.

Reitelil on nüüd kindlasti mõttekoht, kas kasutada Langi edaspidi samas rollis? Ning kui kasutada, siis kuhu panna Mintongo? Ning kas usaldada edaspidigi vasakkaitses Seedrit, kes flirtis täna tugevalt punase kaardiga (83. minutil peatas juba avapoolajal kollase teeninud viljandlane selja tagant Nikita Ivanovile tehtud veaga Legioni lubava rünnaku, aga pääses viimase suulise hoiatusega)?

3. Legion nõudis kahel korral penaltit

Legionil pole meelest läinud penalti, mida polnud, aga millest nad kaotasid Florale 1:2. Ning nad ootavad pikisilmi, millal jalgpall neile hinge jäänud ebaõigluse ära tasandab. Täna see päev ei olnud. Legion nõudis penaltit nii 7. kui ka 78. minutil, küsides käega mängu vastavalt Langile ja Martin Allikule, aga Martti Pukk ei nõustunud kummalgi puhul.

4. Mängu parim – Ganiu Atanda Ogungbe

Nigeeria keskkaitsja kehtestab end mõlemas karistusalas. Just tema blokid aitasid eemal hoida kaks Igor Košmani teravat pealelööki. Siis viis ta Tuleviku juhtima. Ning kohtumise lõpusirgel klaaris enda karistusalast ühe palli teise järel.

Atanda väravad on sel hooajal Tulevikku väga palju aidanud. Just tema lõi võiduvärava Evald Tipneri karikasarja veerandfinaalis Nõmme Kalju vastu. Kui võõrsil Tartu Tammekaga 1:1 viik tehti, viis ta meeskonna juhtima. Kui kodus FC Floralt punkt näpati, oli just Atanda 3:3 värava autoriks. Ning nüüd siis võiduvärav Legioni vastu. Väärt mees!