Luup peale | Kalju peatas Flora võimsad seeriad ehk kes rohkem tahtis, see ka võitis (0)

Nõmme Kalju meeskond tähistab Vladimir Avilovi väravat, millest piisas lõpuks FC Flora alistamiseks. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

"Praeguses seisus tasub küll kõik rahad Flora peale panna," tõdesid Nõmme Kalju fännid veerand tundi enne hooaja viimase Raudteederbi algust Sportland Arena taga kohvisabas. Kui nende õhtu oli sama edukas kui Kalju meeskonna oma, jäi vastav panus tegemata.

Kaheksast eelmisest Premium liiga kohtumisest vaid ühe võitnud ning nädala alguses peatreeneri Eddie Cardoso ametist vabastanud Kaljust sai tänu Vladimir Avilovi 23. minuti tahtejõust pakatanud väravale esimene meeskond, kes tänavu meistriliigas Florast jagu saanud.

Lisaks lõpetati veel kaks Rohevalgete võimast seeriat. Flora polnud Premium liigas kaotusekibedust tundnud klubi rekordit tähistanud 46 järjestikuses kohtumises. Kalju polnud suutnud Florast jagu saada 11 kohtumist järjest (sealjuures 10 neist kaotanud). Need seeriad on nüüd läbi. Nagu ka Flora lootus lõpetada hooaeg kolmekohalise punktisummaga, sest üle 99 nüüd enam võimalik pole.

Tõsi, kui meistritiitli eelmisel nädalavahetusel ära taganud Flora tegutseb Paide Linnameeskonna ja FCI Levadia vastu, kellega neil veel teiste seas mängida, sama sihitult nagu tänase kohtumise esimesel 60 minutil, jäävad nad ka 99 punktist kaugele. Kalju tahtis rohkem ja seetõttu täiesti teenitult ka võidu kätte sai.

Esimene poolaeg kulges sündmustevaeselt. Kui pärast 31. augustil A. Le Coq Arenal Kalju üle saavutatud 2:0 võitu õhkas Flora peatreener Jürgen Henn kiitvalt, et nii head mängu näitab ta võistkond harva, siis täna ei olnud toonasest lakkamatust ladususest alles mitte midagi. Flora ei suutnud terve poolajaga tekitada ainsatki arvestatavat väravavõimalust.

Samuti polnud asjad korras kaitses. Eriti just standardolukordade ajal valitses Flora karistusalas õhkkond, mida võib nimetada kergeks paanikaks. Florast ei õhkunud kontrolli ning selle Kalju 23. minutil oma esimese nurgalöögi ajal ka ära kasutas. Esmalt võitsid kaljukad kaks õhuvõitlust ning seejärel surus Avilov palli läbi Kristo Hussari ja Henrik Pürgi väravasse.

Vaheajalt naastes Flora mängupilti muuta ei suutnud. 54. minutil oldi taas nurgalöögi klaarimisega hädas, aga seekord polnud Kalju lahtise palli juures jaol. 57. minutil tulistas kaugelt peale Igor Subbotin, ent Karl-Romet Nõmm oli valmis ja püüdis lati alla teel olnud tugeva löögi.

Minut hiljem tekitas Flora esimese šansi, kui Sergei Zenjovi läbisööt leidis Aleksandr Šapovalovi, kes pääses silmitsi Kalju väravavahi Henri Pergiga. KTM-reegli täitmiseks Marko Meeritsa asemel Kalju väravasuul seisnud Perk tõrjus Šapovalov madala löögi käega. See oli noore ründaja viimane panus, sest 60. minutil tegi Flora kolmikvahetuse.

Henn kutsus pingile Šapovalov, Vladislav Kreida ja Martin Milleri ning saatis platsile raskekahurväe ehk Konstantin Vassiljevi, Rauno Alliku ja Danil Kuraksini. Eesti koondise kapten Vassiljev muutis paari minutiga mängu ilmet täielikult – tema pikad ja täpsed söödud aitasid Floral rünnakud laiemaks tõmmata ja surusid Kalju kaitsesse, kus nad püsisid kohtumise lõpuni.

Aga püsisid püüdlikult ja kindlalt. Flora pommitas Kalju trahvikasti lugematute tsenderdustega, proovis leida edurivis mänginud Zenjovi ja Allikut madalate söötudega ja ka seinasöötudega Kalju kaitsest läbi tulla. Aga moel või teisel õnnestus Kaljul vastane alati peatada. Silmapaistvalt tegutses sel hooajal alles viiendat korda platsil viibinud Avilov.

88. minutil nõudis Flora häälekalt penaltit, kui Henri Järvelaid ei saanud karistusalas pihta pallile, aga Allikule võib-olla küll. Kohtuniku vile vaikis. 90+5. minutil avanes Floral viimane šanss, kui neil oli kasutada karistuslöök vasakult äärelt otsajoone kõrvalt. Vassiljev mängis madala söödu karistusala joonele, kust Kuraksin lõi, aga veidi üle. Võit kuulus Kaljule. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Kaido Koppel alustas uues ametis võiduga

Päeva esimeses pooles ilmnes, et eelmisel nädalavahetusel Tartus sealse Tammeka käest saadud 0:3 kaotus jäi Eddie Cardoso viimaseks kohtumiseks Kalju peatreenerina. Hooaja alguses häid tulemusi saavutanud ja tema käsutuses olevast materjalist üpris maksimumilähedase punktisaagi välja pigistanud portugallane sattus augusti lõpus mõõna, kust välja ei roninudki.

Kaheksast mängust saadi ainult üks võit ning see tähendas hundipassi. Päevavalgele tuli see alles täna, aga Kalju treeninguid juhendas senine abitreener Kaido Koppel juba alates esmaspäevast. Nagu näha, reageeris võistkond muudatusele positiivselt, sest püüdlikkust ja täpsust, mida Cardoso käe all viimasel ajal nappis, jagus täna kõvasti. Iga Kalju mängija võitles ja proovis nii, kuidas vähegi jaksas.

Peatreeneri töö pole Koppeli jaoks muidugi midagi uut. 2017. aastast mullu septembrini juhendas ta Tartu Tammekat, kellega saavutas 2019. ja 2020. aastal Premium liigas 5. koha, milleni Tammeka iseseisvana kunagi varem küündinud ei olnud (2007 tuldi viiendaks Maag Tammeka nime all).

Võiduga Flora üle tõusis Kalju tabelis kolmandaks, kusjuures esinelikumeeskondadest on neil mängimata ainult Paidega, kel sama palju punkte. Järvamaa esindusmeeskonnal on aga enne matši Kaljuga vaja kohtuda nii Levadia kui ka Floraga. See trumbid pronksiheitluses on nüüd selgelt Kalju valduses.

2. Kes Flora meestest võimaluse kasutamata jättis?

Pärast meistritiitli kindlustamist on tavapärane, et peatreenerid annavad igas kohtumises võimaluse mõnele tavapärasele vahetusmehele. Kui kõige suurem pinge on maas, saab ju võistluskohtumisi, mis on hooaja-eelsete treeningmängudega võrreldes ikkagi hoopis kõvem valuuta, kasutada infokorjena, et kes veab välja ja kes mitte?

Flora eest said täna ideaalsesse põhikoosseisu mitte kuuluvatest mängijatest võimaluse Aleksandr Šapovalov, Vladislav Kreida ja Kristo Hussar. Kaks esimest neist vahetas peatreener Jürgen Henn tunni möödudes välja. "Mõlemat, jah," kostis Henn vastuseks küsimusele, kas kolmikvahetuse eesmärk oli lisaks mängupildi muutmisele ka mõnele mehele signaal saata.

3. Mängu parim – Vladimir Avilov

Kalju teenekas keskkaitsja kuulus põhikoosseisu tänavu alles viiendat korda. Eelmised neli mängu tulid kõik aprillis ja mais, millele järgnes aga pikk vigastuspaus, mil tal tuli matše tribüünilt jälgida. Eelmises kahes mängus vahetuspingil istunud Avilov tõsteti peatreeneri kohusetäitja Koppeli poolt täna põhikoosseisu ja ta õigustas usaldust täielikult.

Protokolli läks kirja ja ajalooannaalidesse läheb Florale löödud võiduvärav, aga mängu parim polnud ta mitte skoori tekitamise, vaid selle ärahoidmise tõttu. Just Avilov oli kohtumise viimasel pooltunnil, kui Flora võimsalt surus, ikka ja jälle see mees, kes sai vahele pea või jala või lahendas Kalju jaoks keerulise olukorra mõnel muul moel enda kasuks ära.