Luup peale | Kiirrong vahetas veerandtunniga värvi. Levadia uskumatu tagasitulek tõi neile karika ja jättis Paidele õudusunenäod (galeriid!) (0)

Tallinna FCI Levadia – 2024. aasta Tipneri karikavõistluste võitja. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Evald Tipneri karikavõistluste finaal oli nagu kameeleon: esimesel poolajal läbinisti helesinine, teisel ülevärvimatult roheline. FCI Levadia pööras Paide Linnameeskonna vastu 0:2 kaotatud avapoolaja 4:2 võiduks.

Avasekunditest peale ei andnud kumbki meeskond teisele kübekestki hingamisruumi. Palliga mängijal olid kaitsjad kohe kukil. Mängupilt oli finaali kohta samas isegi tavapäratult lahtine, sest jõuline seljas elamine tekitas liinide vahele ohtralt vabu tsoone. Aga nüüd kõigest järgemööda.

Esimesed minutid kulgesid Levadia tugeva kontrolli all. Paide sai söötu lükata vaid oma karistusala ümbruses, ent ettepoole liikudes pandi nende teed väga kiirelt kinni. Mitmel puhul kombineerisid Paide kastis Richie Musaba ja Felipe Felicio, aga kesk-eestlaste kompaktsus oli kaitsefaasis piisav.

Paari Levadia katse järel sähvatas aga hoopis Paide! Bourama Fomba asemel algkoosseisu lülitatud keskkaitsja Heitor kaotas viimase mängijana keskjoone lähistel palli Patrik Kristalile ning 16-aastane poolkaitsja vedas Paide rünnakule. Tekkinud 2 vs. 1 olukord lahendati eeskujulikult – Kristal söötis palli vasakule Robi Saarmale ning väravakütile jäi vormistamise vaev – Paide 1:0 juhtima!

Ennatlikult paistis, et siia Levadia lootus läkski – Paide sai oma mängumootori üha paremini käima. 16. minutil pakkus avaväravale söödu andnud Kristal pealtvaatajaile tõelist silmailu, kui pusis paremalt äärelt kasti ning lükkas palli efektse kannatrikiga Levadia kapteni Rasmus Peetsoni jalge vahelt läbi. Kristal pääses terava nurga alt Oliver Aniga silmitsi ja söötis palli värava ette, aga nüüd kõmmutas Saarma suurepäraselt positsioonilt üle.

Paide turmtuli ei kustunud. 25. minutil andis Abdul Razak Yusif kastijoonelt tuld, kuid kaitseblokk oli ees. Hetk hiljem kombineerisid Thomas Agyepong ja Yusif nii, et viimane pääses kaitseliini taha ja proovis palli värava ette sööta. Sööt tabas Mihkel Ainsalut ja Paide mängijad apelleerisid käega mängule, aga esialgu jättis peakohtunik Kristo Külljastinen vilistamata.

Ometi käskis Külljastinen järgmise seisaku ajal Levadial palli mängupanekuga oodata. Signaali selleks sai ta videoruumist – penalti oligi õhus! Külljastinen käis ekraani juures ning otsus oli kindel: penalti Paidele!

Saarma asus palli taha ... aga mööda! Pall võttis vasakust postist väikese riiveka, kuid õigesse nurka hüpanud Ani tõrjet sedapuhku vaja ei läinudki.

Penalti ei löönud Paidet rivist välja – Ivan Stojkovici hoolealused tulid üha uuesti ja uuesti. Levadia oli väga selgelt hädas. Mängujuhiks oli seejuures Kristal, kes lõi ühe võimaluse teise järel. 34. minutil röövis ta Til Mavreticilt Levadia kasti juures palli ja sloveenil ei jäänud muud üle, kui märksa noorem mees jalust tõmmata.

18 meetri pealt teele pandud karistuslööki asus teele saatma Saarma. Ehkki katse lendas müüri, põrkas pall kohe tagasi Saarmale ning sealt omakorda kasti paremasse äärde Agyepongile. Ghanalane mõõtis välja ülitäpse trajektoori ja naelutas palli madala löögiga ideaalselt vasaku posti kõrvale – Paide 2:0 juhtima!

Avapoolajal sai rõõmustada Paide. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Vaheajal tegi Curro Torres mängu muutmiseks kaks vahetust. Liitusid Ioan Yakovlev ja Frank Liivak, ruumi tegid Mark Oliver Roosnupp ja Richie Musaba. Koheselt saabuski elevus: 47. minutil jäi Levadia ebaõnnestunud nurgalöök värava ette lahtiseks ja Mihkel Ainsalu äsas palli võrku – 1:2!

See, mida Paide oli teinud terve esimese poolaja, oli Levadia täpne plaan teiseks – Paide väravale pandi peale jõuline surve. Ja see töötaski! Läbi terve teise poolaja.

55. minutil andis Joao Pedro värava ette poolkõrge nurgalöögi, pall põrkas napilt enne värava ette jõudmist maha ja seejärel Yusifi puutest väravasse – kümne minutiga oli 2:2 viik majja löödud! Siin Levadia aga ei pidurdunud – kiirrong oli värvunud roheliseks ja vuhises värava poole üha uuesti ja uuesti.

Võimalused vähenesid aja jooksul. Aga just siis, kui Paide oli saanud teisel poolajal esimest korda paar minutit palli lükata, oli pall hoopis nende enda võrgus! Edgar Tur purjetas 73. minutil mööda paremat äärt üles ja leidis sööduga Joao Pedro, kes andis 20 meetrilt tuld – pall Jarjule püüdmatult alanurka ja Levadia 3:2 juhtima!

Järelejäänud minutitel proovis Ivan Stojkovic asja siluda vahetustega, kuid mängupilt kuulus pöördumatult Levadiale. 82. minutil võttis asja enda peale vasakkaitsja Michael Schjönning-Larsen, kes lõikas arjenrobbenlikult – küll vasakult äärelt – keskele ja keerutas palli postipõrkest nurka – neli-kaks!

Paide oli murtud. Curro müstilised vaheajajutud – mis Joao Pedro sõnul olid üllataval kombel pigem rahulikumat laadi – tegid seda jälle. Tallinna FCI Levadia on Eesti karikavõitja 2024.

Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Kiirrong värviti kiirelt üle

Ei meenu karikafinaali, mis oleks pakkunud kaht sedavõrd eriilmelist poolaega. Esimesel oli üha uuesti ja uuesti värava suunas tuhisenud kiirrong nii helesinine kui üldse olla sai – Paide lõi võimalusi, nii mis kole. Väravateks löödi, tõsi küll, vaid kaks, ent esiti tundus neistki piisavat. Levadia oli hädas, Paide nautis.

Tagantjärele pole Paide jaoks ilmselt valusamat, kui löömata jäänud võimaluste meenutamine. Saarma penaltipunktilt sooritatud, aga praktiliselt tühjast väravast üle vuhisenud löök, lisaks realiseerimata penalti. Parema realiseerimise korral võinuks seis vaheajaks olla vabalt 4:0 või 5:0.

Aga nii kui pall teiseks poolajaks mängu pandi, vahetas kiirrong värvi. Taevasinine pöördus mururoheliseks ning Levadia tegi kogu 45 minuti vältel seda, mida ise tahtis. See oli tänavune Levadia oma parimas mahlas. Enesekindel, näljane ja võimas. Täpselt samasugune, nagu Paide esimesel poolajal.

Levadia pööras teisel poolajal asjad enda kasuks. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

A. Le Coq Arenal rullus 90 minuti vältel lahti kaks kardinaalselt erinevat mängu. Curro Torres silus toimunut vahetustega ja tegi seda õnnestunult, Ivan Stojkovic proovis lõpuminutitel sama. Temal enam ei õnnestunud.

2. Kuidas Levadia sealt tagasi tuli?

0:2 kaotusseis ei ole midagi erakordset. Sellest on varemgi tagasi tuldud ja tullakse edaspidigi. Aga seis, milles Levadia meeskond oli enne vaheajale minekut, tundus pehmelt öeldes lootusetu. Peavangutused nii pealtvaatajate kui ka mängijate seas reetsid, et see rong on vist läinud.

Levadia oli närviline, ärritunud. Igast sammust õhkus frustratsiooni. Küll ilmutasid seda mängijad platsil, küll Curro Torres pingi ees. Vaheajal käis ilmselt nii mõnelgi teisel mängujälginul peale siinkirjutaja peast läbi küsimus, et mitu minutit Curro teisel poolajal vastu peab? Kollane kaart oli tal juba all, teine näis olevat aja küsimus.

Aga see Levadia, kes tuli vastu teisele poolajale – see oli täiesti teine meeskond. Frustratsioon oli kadunud ja asendunud näljasusega. See oli Levadia. See Levadia, kellega oleme harjunud.

Paide jäi hätta stabiilsusega. Nagu oleme tänavu varemgi näinud: üks poolaeg võib olla ideaalne, teine allapoole igasugust arvestust. Või vastupidi. Karikavõistluste poolfinaalis Nõmme Kalju vastu oldi avapoolajal hädas, aga teisel tehti sotid ülikindlalt selgeks. Nüüd läks teisiti.

3. Kristali elumäng jääb tulevikku

Esimene poolaeg kuulus Patrik Kristalile. Ehkki passis seisab tal sünniajana november 2007 ja kiire matemaatika järgi on tal seega hingel vaid 16 eluaastat, tegutses noormees oma endise koduklubi vastu platsil nagu vana kala. Kristal oli mängujuht selle sõna kõige otsesemas tähenduses!

Patrik Kristal tegi konksu jalge vahelt Rasmus Peetsonile. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Konks jalge vahelt Rasmus Peetsonile ning lisaks näljasus, mis oli eeskujuks igale teisele platsilviibinule – Kristal nautis mängu täiega. Ta vedas omasid ohtlikult rünnakule rohkematel kordadel kui ühel käel sõrmi, röövis avavärava eel Heitorilt palli ja teenis Thomas Agyepongi väravale eelnenud karistuslöögi.

Paraku piirduski Kristali tähetund sedapuhku esimese poolajaga. Teisel ei kerkinud ta enam esile – asi polnud mitte individuaalse tahte puudumises, vaid Paide meeskondlikult kehvas esituses. Peatreener Ivan Stojkovic tunnistas mängu järel, et saatuslikuks said teise poolaja esimesed kümme minutit, mil Paide lubas selja taha kaks palli. Sellesse vahemikku sumbus ka Kristali elumäng.

4. Paide lihtsalt ei saa Levadiale vastu

Hooaja eel peeti Levadiat ja Paidet peamisteks Premium liiga tiitlinõudlejateks. Tänaseks on pealinlased liigatabelis eest läinud, kuid karikamäng algab alati puhtalt lehelt. Sellele lootis ka Paide, kuid ainuüksi lootmisest jäi väheks.

Karikafinaal oli meeskondade jaoks kolmas omavaheline kohtumine käimasoleval hooajal. Kaks liigamängu on lõppenud Levadia 2:0 ja 1:0 võitudega, täna hangiti sekka kolmas võit. Levadiast on saanud Paide krüptoniit. Kolmapäeval ootab ees juba neljas omavaheline kohtumine – Paide jaoks on see võimalus vigade paranduseks, Levadia jaoks ülemvõimu kinnitamiseks.

5. Mängu parim – Mihkel Ainsalu

Ainsalu tuli teisele poolajale täiesti uue hingamisega ning tema hoiak peegeldus üle tervele meeskonnale. Levadia vajas teise poolaja alguses hädasti kiiret väravat – Ainsalu võttis asja enda peale. Ta algatas suurepärase tagasituleku ja dirigeeris omade rünnakuid terve teise poolaja jooksul.

Mihkel Ainsalu tegi suurepärase esituse. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Mihkel Ainsalu on Levadia meeskonna A&O. Sellest ei õnnestu tänavu naljalt mööda vaadata. Ei õnnestunud ka täna.