Luup peale | Kuressaare ähvardas kõvasti, aga Kalju jaksas kannatada ja võitles end tähtsa võiduni (galerii!) (0)

Nõmme Kalju kapten Ioannis Tsivelekidis ja ääreründaja Maksim Gussev pärast rasket 3:1 võitu FC Kuressaare üle. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

FC Kuressaare oli veel veerand tundi enne Premium liiga 19. vooru kohtumise lõppu Nõmme Kalju vastu juhtimas ja võidus kinni, ent Alex Matthias Tamme ja Igor Subbotini väravad pöörasid kohtumise 180 kraadi ringi ning andsid nõmmekatele tähtsa ja emotsionaalse võidu.

"Ilus ilm, hea mäng! Mis sa veel tahad?" võis kuulda Kalju 3:1 võiduga – 90+5. minutil vormistas lõppskoori Aleksandr Volkov – lõppenud kohtumise järel Sportland Arenalt lahkunud pealtvaatajaid muljeid vahetamas. Vastu vaielda polnud võimalik, sest 333 pealtvaataja ees mängitud Premium liiga tabeli kolmanda ja viienda meeskonna duell oli haarav ning vaatamata kuumale ilmale ka hoogne.

Kohtumise esimese pealelöögi sooritas 3. minutil 20 meetrilt Kaspar Paur, aga Kristen Lapa püüdis kindlalt. Kuressaare teenis vasakult äärelt kaks karistuslööki, millest midagi ohtlikku ei sündinud. Kalju jõudis paari rünnakuga Kure trahvikasti, ent kohtas seal niivõrd tihedat kaitset, et pealelöögini ei jõutud.

Esimene tõeliselt hea väravavõimalus avanes 10. minutil Joonas Soomrele, kes möödus Yohan Mannonest ja oli silmitsi Marko Meeritsaga. Terava nurga alt sooritatud pealelöögi suutis Kalju väravavaht püüda. Viis minutit hiljem avanes Sander Lahel pärast Sten Reinkorti eeltööd hiilgav šanss Kure juhtima viia, aga ta ei saanud tagumises postis vaba olles väravale pihta. Eelmistes mängudes FCI Levadia ja Paide Linnameeskonnaga lõi Laht analoogsetest olukordadest väravad ära…

Nimetatud kaks Kuressaare võimalust ei tekkinud juhuslikult, vaid loogiliselt, sest külalismeeskond oligi platsil ärksam ja täpsem. Keskkaitsja Markus Allast tegutses Kalju esiründaja Alex Matthias Tamme vastu tulemuslikult ja see võttis nõmmekate rünnakutest auru välja. Kalju teenis küll kolm nurgalööki järjest, ent ükski neist ei lõppenud (ohtliku) pealelöögiga, vaid Kuressaare kaitse pidas.

30. minutil oli saarlastel kasutada karistuslöök 27 meetrilt. Märten Pajunurm pommitas müüri, kust pall põrkas Lahele, kes lõi madalalt peale. Löök polnud suurem asi, aga osutus hiilgavaks sööduks, sest jõudis kaitsjate vahelt meisterlikult suluseisu vältinud Mattias Männilaanele, kes võitts palli omaks ja saatis madalalt Meeritsa selja taha.

Kaotusseisu jäämise järel sai Kalju küll palli rohkem enda valdusse, aga rünnakuid pealelöökidega lõpetada ei suudetud ning vaheajale mindi Kuressaare 1:0 eduseisus. Sealt naastes oli mäng silmnähtavalt agressiivsem. Mõlemalt poolt. Kollased kaardid teenisid Silver Alex Kelder, Igor Subbotin ja Sten Reinkort. Kokkupõrkes Oliver Rassiga sai tugevalt haiget Trevor Elhi.

Teise poolaja algus oli väga võitluslik, kus tehti ja saadi haiget. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Käis võitlus initsiatiivi ja moraalse ülemvõimu nimel ning mõlemad meeskonnad tunnetasid selle olulisust kohtumise lõpptulemuse mõttes. Seetõttu end tagasi ei hoitudki, vaid lennati olukordadesse bravuuriga, anti vastasele keha nii palju kui kohtunikud lubasid ja igaks juhuks rohkemgi veel.

Kui esmalt paistis, et kondipurustusralli sobib rohkem Kuressaarele, sest Kalju oli rohkem närvis, siis nõmmekad kogusid end kiiresti ja tekitasid mitu ohtlikku võimalust. 59. minutil andis Subbotin värava ette väga terava palli, mille Kuresaare kaitsjad õnne kaasabil üle otsajoone klaarisid. Järgnenud nurgalöögiga – Kalju kuues – leidis Kaspar Paur üles Ioannis Tsivelekidise pea, kes lõi aga napilt üle.

Kalju surve jätkus ja juba järgmisel minutil avanes neil kohtumise parim šanss, kui Paur algatas keskväljal vaheltlõikega rünnaku, sai Elhilt seinasöödu ning oli karistusalas silmitsi Lapaga. Kuressaare väravavaht suutis madala löögi jalgadega tõrjuda. Vähem kui minut hiljem pääses peaga löögile Tamm, aga lõi üle. Neli korralikku šanssid paari minutiga oli rohkem, kui Kalju oli suutnud terve senise mängu jooksul!

Kuressaare võttis äratuskella tõsiselt ja sai rivid korrastatud ning Kalju surve pidama. Reinkort proovis ise 20 meetrilt, Meerits püüdis. Kalju proovis rünnakule lisakäiku anda Nikita Komissarov keskväljale vahetamisega. Viigiväravani jõuti 77. minutil, kui Henri Järvelaiult hea söödu saanud Tamm teenis penalti, sest Allast pani talle jala taha.

Teisipäeval oli Tamm löönud penaltit mängus Kaleviga ja saatnud palli parempoolsesse posti. Kalju ründaja valis sama nurga, aga pani seekord palli kenasti posti kõrvale, Lapa hüppas teises suunas. Ning neli minutit hiljem oli Kalju juba 2:1 ees, kui Kuressaare ei suutnud järjekordse nurgalöögi järel palli klaarida ning Aleksandr Volkovi eeltöö järel sai löögile Subbotin, kes raius palli esimesse ristnurka.

Kõik on läbi. Aleksandr Volkov on löönud Kalju 3:1 juhtvärava. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Kalju oli vähem kui viie minutiga kaotusseisu eduseisuks pööranud. Kuressaare proovis mängu päästa vahetustega, aga Meeritsale enam tööd anda ei suudetud. Sahises hoopis teises otsas, kui viiendal üleminutil pääses Aleksandr Volkov silmitsi Lapaga ja realiseeris üks-üks olukorra kindlalt. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Kalju nihkus Paidest taas sammukese võrra kaugemale

Hooaja-eelsed prognoosid ütlesid valdavalt, et FC Flora ja FCI Levadia jagavad kulla-hõbeda ning pronksile asuvad lahingut lööma Paide Linnameeskond ja Nõmme Kalju. Nii on ka läinud. Paide – Kalju esimese olulise duelli võitis Järvamaa meeskond, kes tuli Eesti karikavõitjaks ja jättis Kalju seeläbi teist aastat järjest eurosarjast kõrvale.

Aga jalgpallis kehtib reeglile, et iga pettumust on võimalik tulevikus korvata, sest alati tuleb järgmine mäng. Ning Kalju – Paide järgmine duell käib praegu tõesti Premium liiga pronksi nimel, mis erinevalt kahest eelmisest hooajas tagab otsepääsme eurosarja, sest Eestil on seal alates järgmisest suvest taas neli kohta.

Pärast 19. vooru, kus Kalju alistas täna 3:1 Kuressaare, aga järvakad piirdusid Narvas 1:1 viigiga, on Kalju edu Paide ees juba kuus punkti. Lisaks on Kaljul varuks edasilükatud mäng Transiga. Kui nõmmekad ka selle võidavad, on nende edu Paide ees üheksa punkti ja kaotus teisel kohal paiknevale FCI Levadiale... ainult kuus punkti!

2. Kui kaugel on Kuressaare eurosarjast?

Kuna kolm esimest tagavad otsepääsme eurosarja, säilib see võimalus ka tänavusel neljanda koha omanikul, kes pääseb Konverentsiliigasse juhul, kui järgmisel kevadel võidavad Eesti karika nemad ise või mõni tänavune esikolmikuliige.

Liigatabelis viiendal kohal paikneval Kuressaarel on seega eurosarja pääsemiseks kolm võimalust: 1) lõpetada hooaeg esikolmikus, 2) tulla neljandaks ja loota soodsale tulemusele karikasarjas, 3) tulla ise karikavõitjaks.

Esimene neist on ebatõenäoline, teine üpris ebatõenäoline (kaotus Paidele on ikkagi kaheksa punkti) ja kolmas samuti mitte tõenäoline, aga kindlasti võimalik, sest viimase kuu jooksul saavutatud viigid Paide, Kalju ja Levadiaga näitavad, et Kuressaare pole esinelikust mänguliselt sugugi kaugel. Aga et sinna esinelikusse murda, peavad viigid vähemalt kohati asenduma võitudega.

Täna jäi Kuressaarel sellest puudu veerand tundi ehk üpris vähe. Detaile, mis neid ei soosinud, leiab. Näiteks oli Kaljul kasutada üks puhkepäev rohkem ja kui Kuressaare rassis nädala keskel Levadiaga, siis nende vastane Tallinna Kaleviga, mis polnud ilmselt sedavõrd kurnav. Samuti toimus tänane mäng kunstmurul, kus Kalju igapäevaselt treenib, aga mis Kuressaare jaoks harjumatum. Oli näha, et umbes 70. minuti järel muutusid külalismeeskonna mängijate jalad raskeks.

Ent tippmeeskondi iseloomustabki tõik, et nad suudavad kõigist kirjeldatud asjaoludest ja ka paljudest muudest häirivatest teguritest üle olla ning ikkagi leida moel või teisel viisi, kuidas võit endale jätta. Ehk teha seda, mida täna näitas platsil Kalju, kes kannatas rasked ajad ära ega lasknud end esmastest tagasilöökidest (59. ja 60. minut kasutamata jäänud šansid) heidutada.

Nõmme Kalju poolkaitsja Igor Subbotin pojaga. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

3. Mängu parim – Igor Subbotin

Kalju poolkaitsja 2:1 värav oli väga meisterlik sooritus. Mängijad, kes suudavad võtmehetkedel pakkuda julgeid ja edukaid lahendusi, otsustavad mänge.