Luup peale | PSG pole enam Euroopa tipp, Arsenal trügib nende asemele (0)

Arsenal jõuliselt ees, PSG püüdlikult üle õla piilumas. Kas see ongi uus jõudude vahekord? Foto: Daniel Hambury / EPA / Scanpix

Kes on kõrgklassist ja kes lihtsurelik? Arsenal tõestas Meistrite liiga teises voorus koduväljakul Paris Saint-Germaini vastu võetud 2:0 võiduga, et neid saab praeguse seisuga rahumeeli liigitada esimesena mainitute sekka. Noorenduskuuri läbi elav PSG maksab seevastu lõivu kogenematusele ja peab lootma helgemale tulevikule.

Esimese veerandtunni jooksul keerutas Bukayo Saka palli ristnurgast veidi üle ja Achraf Hakimi teenitud nurgalöögi järel pääses lööma Nuno Mendes, kuid tema sihik oli täiesti paigast. 20. minutil pääses Arsenal juhtima – Leandro Trossardi kavalat tsenderdust ründas kaitsjatest vabanenud Kai Havertz, Gianluigi Donnarumma jäi väravast välja tulekuga hiljaks ja pall oli võrgus. 1:0.

PSG-le mõjus see äratuskellana ja 28. minutil riivas Mendese terav pealelöök posti. 35. minutil valati külaliste krae vahele siiski teine pangetäis külma vett. Saka kruttis paremalt äärelt karistuslöögi nii osavalt väravaesisele, et kolme palli peale sööstnud Arsenali mängija segamisest piisas ja Donnarumma ei suutnudki tõrjuda – 2:0! Kohe ei olnud kolmaski kaugel, et Saka söödu järel ei suutnud Trossard väravaesisel korralikult palli tabada.

Vaheajapausilt naasmise järel jõudis Arsenal peaaegu fantastilise väravani. Trio Saka-Trossard-Havertz mängis efektsete söötudega Gabriel Martinelli löögile, kuid pall maandus Donnarumma süles. Üle tunni oli mängitud, kui Luis Enrique vahetas platsile nii Fabian Ruizi kui ka Randal Kolo Muani, mille tulemusena hakkas PSG tasapisi pallivaldamist ohtlikeks rünnakuteks vormima. Joao Neves tabas nurgalöögi järel latti, Kang-In Lee proovis salakavala vindiga eemalt ja Kolo Muanil jäi värava ees pallini jõudmisest vähe puudu.

75. minutil sähvatas korraks ka Arsenal, ent Donnarumma sai Martinelli löögile käe ette. PSG veel proovis, nõudis – ja üpris arvestatavate põhjendustega – 78. minutil Riccardo Calafiori käemängu eest penaltitki, kuid ei saanud seda ning pidi leppima 0:2 kaotusega.

Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Arsenal lükkas tuttava reha elegantselt nurka

Mängu alustati enesekindlalt, domineeriti ja kasutati PSG kaitsjate ning väravavahi eksimused edukalt ära. Kodutöö oli Arsenalil samuti tehtud – külaliste üks ohtlikumaid mehi oli oodatult Achraf Hakimi, kuid tema sööste valvati pea alati kahe mehega ja edukalt.

Teise poolaja jooksul muutus kodumeeskonna tegutsemine aga aina passiivsemaks ja tasapisi hakkas end meelde tuletama nädalavahetuse liigamäng Leicesteriga, kus külalised 2:0 edus viigini lubati. Teist korda sama reha otsa siiski ei astutud, sest ehkki viimase paarikümne minuti sisse mahtus mõni moment, mis võinuks külalistele tagasitulekuks võimaluse anda, suutis Arsenal vääratusi vältida. Pärast avavoorus Atalantaga tehtud väravateta viiki ei olnud võit neile ehk veel suisa hädavajalik, aga oluline siiski.

2. Kas PSG kuulub veel üldse suurte sekka?

"Mikel Arteta on suurepärane treener. Ta on teinud üsnagi võiduvõimetust klubist Euroopa ühe parema meeskonna. Ütleksin isegi nii, et ilma pallita mängimises pole Arsenalile Euroopas vastast."

Nii tunnustas Luis Enrique mängu eel ametivenda, kuid nagu kohtumine ise näitas, oli Arsenal üle keskmise hea ka palli omades. Statistiliselt olid meeskonnad avapoolajal võrdsed, aga polnud küsimustki, kumb jättis teravama ja ohtlikuma mulje – seda kinnitasid mõistagi ka kaks väravat.

Opta kõiketeadvate masinate andmetel kohtusid Euroopa ränkingutabeli neljas ja kuues meeskond, ent PSG esitus ei meenutanud küll midagi sellist, mis peaks olema omane Euroopa tippmeeskonnale. Rünnakul liigutati palli aeglaselt, kaitses oldi seevastu hädas ja taas lasti endale lüüa avavärav õhuvõitlusest, mis on viimase aasta jooksul olnud pariislaste Achilleuse kand.

Ainus, milles Emiratesi staadionil tipptaset näidati, oli fännide lakkamatu kaasaelamine. Ent kas PSG-d peakski üleüldse enam pidama tippklassi meeskonnaks? Jah, neil on Hakimi, Donnarumma ja Marquinhos, samuti on endale juba omajagu nime teinud Bradley Barcola või Portugali kolmik Vitinha, Joao Neves ja Nuno Mendes. Ent tervikut pole ja kas kunagi tulebki? Ka individuaalselt kõvemate nimede juures jäid PSG laeks 13 aasta jooksul ju vaid üks Meistrite liiga finaal ja kaks poolfinaali, ei enamat.

Kui teisel poolajal sekkusid pingilt Fabian Ruiz ja Randal Kolo Muani, kasvas nii nimekate mängijate arv kui ka intensiivsus, aga tunnet, et PSG võiks Arsenalile tõeliselt ohtlikuks saada, ei tekkinud kordagi. On see lõiv, mida tuleb ajutiselt noorenduskuuri arvelt tasuda? Või uus reaalsus?

3. Staarid ei maksa enam midagi?

Kõigepealt lahkusid Pariisist Lionel Messi ja Neymar, sel suvel ka Kylian Mbappe. Kes on nüüd PSG järgmine superstaar? On teda üldse? Kõige lähemal võiks sellele tiitlile olla Ousmane Dembele, kes on ka sel hooajal löönud kuue liigamänguga juba neli väravat ja andnud lisaks kolm väravasöötu.

Kuid reedeses liigamängus Rennes’iga pidi Dembele 82. minutil tegema platsil ruumi 16-aastasele Ibrahim Mbayele. PSG juhtis selleks hetkeks 3:1, nii et pealtnäha üsna rutiinne vahetus. Paraku võttis prantslane peatreeneri otsust isiklikult ja reageeris nii, et Luis Enrique jättis ta Londoni lennukilt sootuks maha.

"Räägin ausalt, aga ma ei kavatse sellest mingit seebiooperit teha. Meie vahel ei ole mingit tüli, aga küsimus on mängija poolses vastutuses," selgitas Enrique mängueelsel pressikonverentsil. "Kui mõni mees käitub viisil, mis ei vasta meeskonna ootustele, ei ole ta järelikult valmis mängima. Pidin tegema keerulise otsuse, aga olen endas kindel. Usun, et nii on meeskonna jaoks parim. Tiitleid ma garanteerida ei saa, küll aga saan teha kõik, et meeskonnal oleks tugev identiteet. Klubi president ja spordidirektor toetavad mind. Aga olgu veel kord öeldud, et edaspidi võib selles meeskonnas olla taas koht ka Ousmane Dembele jaoks."

Noor on see meeskond tõesti, aga kas ja kui kaua jagub omanikel kannatust leppida vaid Prantsusmaa meistriks tulekuga, et Luis Enriquele ehitamiseks aega anda? Avavoorus õnnega pooleks saadud võit Girona üle ja lõppkokkuvõttes kindel mänguline allajäämine Arsenalile ei ole tekitanud küll tunnet, et PSG võiks niipea euroopaüleses suures mängus taas “küsija” rollis olla.

4. Mängu parim – Bukayo Saka

Arsenali number seitse kasutas täiel määral ära PSG kaitsjate passiivsuse ja dikteeris otsustavatel hetkedel mängu.

Arsenal - PSG 2:0 (2:0)