Luup peale | Suursoosik audis! Neymari soolo ei suutnud Horvaatia kindakomeedi hiilgeõhtut rikkuda (1)

MM-i suursoosikuks hinnatud Brasiilia langes konkurentsist välja veerandfinaali penaltiseerias. Neymari soolo viis brasiillased küll väga lähedale, et lisaajal asi ära otsustada, kuid Horvaatia viigistas oma ainsa löögiga postide vahele ning tõestas end taaskord penaltiseeriate kuningana.

Kohtumine algas kompavalt, kui avapoolaeg pakkus mänguilu ja väravaohtu minimaalselt. Brasiilia hoidis küll kerget territoriaalset ülekaalu, kuid üldjoontes tegi horvaatide keskväljatähtede kolmik vastaste rünnakute halvamisel head tööd.

Üks ärevamaid olukordi tekkis tosina minuti möödudes, kui Mario Pašalic saatis terava tsenderduse värava ette, aga Ivan Perišic ei tabanud seitsme meetri peal korralikult palli. Brasiillaste parimad hetked avanesid 20. minutil, kui Vinicius Junior ja Neymar pääsesid lühikese aja sees kastist löögile, kuid löögid erilist ohtu ei kujutanud.

Teiseks poolajaks lülitas Brasiilia uue käigu sisse ning puhanguti suruti Horvaatia sügavale kaitsesse. Rambivalgusse kerkis horvaatide väravavaht Dominik Livakovic, kes võttis järjest ohtlikke lööke ära ja jõudis õigeaegselt ründajatele vastu. Poolaja alustuseks päästis ta reaktsioonitõrjega Josko Gvardioli omavärava, kaks korda jättis ta pika ninaga nii Neymari kui ka Lucas Paqueta ning tõrjeid kogunes veelgi.

Horvaadid ise teisel poolajal vastaste väravale tõsist ohtu ei tekitanud. Pallivaldamist kasutati üha enam selleks, et mängutempot maha tõmmata ja kaitsjatele hingetõmbeaega pakkuda. Lisaaeg algas samalaadse dünaamikaga, kuni murrang saabus esimese poole lisaminutitel. Neymar kerkis säravalt esile, mängides end kahe seinasööduga väljaku tsentrist läbi trahvikasti, tõmbas lõpuks palli ka Livakovicist mööda ning tulistas selle siis väravalakke - 0:1!

Turniiri jooksul brasiillastest oluliselt rohkem kilomeetreid läbinud horvaadid leidsid end lisaaja teisel poolajal ühtäkki seisust, kus neil oli vaja ise ründama hakata. Mänguline initsiatiiv saadigi üsna kiiresti enda kätte, kuid väravavõimalusi ei järgnenud kuidagi. Jällegi jäi murrang väga hiliseks, kui Bruno Petkovic pääses 117. minutil poolkiirel kontrarünnakul 15 meetrilt löögile, pall võttis Marquinhose jalast rikošeti ja leidis õnnelikult tee väravavõrku - 1:1!

Brasiilia jõudis veel lisaminutitel võiduväravale lähedale, kuid Livakovic vastas nurgalöögijärgsele Casemiro löögile veel ühe hea tõrjega. Samuti tõrjus ta penaltiseerias brasiillaste esimese löögi ning horvaadid jäid järjekordselt penaltipunktil ületamatuks.

Penaltiseeria:

• Vlašic jõuga keskele üles, Alisson hüppas eest ära - 1:0!
  • Rodrygo paremale, Livakovic võttis kindlalt ära! 1:0!
  • Majer jälle keskele, Alisson hüppas napilt eest ära - 2:0!
  • Casemiro jõuga vasakule, Livakovicil jäi napilt puudu - 2:1!
  • Modric rahulikult vasakule, Alisson hüppas teisele poole - 3:1!
  • Pedro hüppega rahulikult vasakule, kui Livakovic oli ära vajunud - 3:2
  • Oršic ülitäpselt vasaku posti kõrvale, Alisson ei ulatunud - 4:2!
  • Marquinhos posti! 4:2, Horvaatia on poolfinaalis ja Brasiilia pisarates!

Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Kuldne keskväljatrio ja kindakomeet tassivad

Eelmise MM-i finalisti esitused sel finaalturniiril ei ole küll olnud teab mis säravad, kuid ikka ja jälle tõestavad nad väljaku peal, et ükski vastane ei saa neid alahinnata. Pärast poolteist aastat tagasi EM-finaalturniiril lisaajal Hispaaniale allajäämist on Horvaatia kaotanud 21 mängust ainult üheainsa, kui UEFA Rahvuste liigas sattus sisse kaotus Austriale.

Horvaatia ei lase end autsaideri seisusest vähimalgi määral häirida, tegutsedes palliga enesekindlalt ja kartmatult. Seda võimaldab nende suurte mängude kogemus ühes tehniliselt võimeka meeskonnaga, mille südamikus toimetavad Euroopa tippklubide keskväljamehed Luka Modric, Marcelo Brozovic ja Mateo Kovacic. Rünnakutele lülitumine käis täna küll pigem läbi äärte, aga Brasiilia surve tõrjumine ja keskvälja kontrollimine seisis kuldse trio õlul ja sellega saadi eeskujulikult hakkama.

Kõige suuremaks Horvaatia täheks sel turniiril on aga kerkinud tõeline üllatusmees, 27-aastane Zagrebi Dinamo väravavaht Dominik Livakovic, kes on ühtlasi veel ainus kodumaa liigas palliv põhimees oma koondises. 1/8-finaalis Jaapani vastu tõrjutud penaltid ja tänane hiilgemäng lubavad ennustada, et kauaks ta Dinamos enam ei mängi.

2. Brasiilia teenimatu langemine?

Brasiillased jäid dramaatilise lõpplahenduse järel šokeeritult väljakule lamama, sest enamuse mänguajast (ja lõviosa kogu senisest turniirist) tundus kõik ju nende kontrolli all olevat. Täna alustati küll konservatiivselt, kuid see oli nende puhul juba tavaks saanud, ning teisest poolajast alates keerati kruvi muudkui peale, kuni see ka tulemust tõi.

Ometi juhtus nii, et Brasiilia üksteist(!) lööki raamide vahele tootsid vaid ühe värava, samas kui Horvaatia ainus löök väravale viis tänu rikošetile mängu penaltiseeria peale ja seal näitasid horvaadid juba ekstraklassi. Teenimatu kaotus? Jalgpall on juba kord selline ning vabanduste otsimine ei aita kedagi - kui nad ise ei suutnud Livakovici üle mängida, siis järelikult ei vääritudki enamat.

Šoki tõsiduse illustreerimiseks võib veel välja tuua ka kihlveokontorite hinnangud. Brasiiliat peeti veerandfinaalide eel suursoosikuks (nende maailmameistritiitli tõenäosust hinnati pisut suuremaks kui 33%) ning Horvaatia võimalusi hinnati samal ajal kaheksast tiimist kõige madalamaks (ainult umbes 2,5% suurusteks). Eelmise MM-i finalisti võiduvõimalust hinnati isegi juuksekarva võrra madalamaks kui Marokol.

Ometi marsib Horvaatia muudkui edasi, tundes end lisaaegadel ja penaltiseeriates ütlemata koduselt. Neli aastat tagasi alistati teel finaali penaltiseerias Taani ja Venemaa ning lisaajal saadi jagu Inglismaast. Nüüd ootab järgmisena ees kas Argentina või Holland.

3.  Mängu parim - Dominik Livakovic

Kahekohaline hulk tõrjeid, millest vähemalt pooled nõudsid kõrgest klassist etteastet, räägivad iseenda eest.

Horvaatia - Brasiilia  1:1 (0:0; 0:0; 0:1), penaltiseeria järel 4:2
117. Bruno Petkovic - 105+1. Neymar

Hoiatused: 31. Marcelo Brozovic, 117. Bruno Petkovic - 25. Danilo, 68. Casemiro, 77. Marquinhos