Luup peale | Tragöödia viies vaatuses. Ajalooliselt kehv Eesti põrus Rootsi vastu nii kuis vähegi andis (galerii!) (3)

Rootsi tegi, mida ise tahtis. Pildil tähistavad külalised järjekordset väravat. Foto: Jana Pipar

A. Le Coq Arenal rullus laupäeva õhtul lahti tragöödia viies vaatuses. Sedavõrd näotut Eesti koondist oli rusuv vaadata. Aga mis seal muud – meenutame, mis ja kuidas täpselt valesti läks.

Esimese veerandtunni vältel väljendas kodupublik mitmel puhul rahulolematust kohtunikutöö suhtes. Esmalt sai Karol Mets kollase kaardi (ilmselt) emotsioonipurske eest, sest üheski mängulises olukorras St. Pauli keskkaitsja määrusi ei rikkunud. Järgmisel hetkel fikseeriti veidi kummaline viga Ojamaale, kes videokorduse põhjal tegutses Rootsi mängija vastu reeglitepäraselt.

Siis oli kõik veel lubav. Eesti oli loonud paar võimalust – tõsi, mitte kuigi ohtlikku – ja suutis rootslasi kontrolli all hoida. 18. minutil saabus aga kardetu. Samuel Gustafson leidis hiilgava läbisööduga kaitseliini tagant paremkaitsja Linus Wahlqvisti, kelle madala söödu koksas Viktor Gyökeres tagumise posti juurest tühja võrku. Rootsi 1:0 juhtima.

Pahandus Eesti karistusala ümber jätkus. Kord sai Jens Cajuste demonstreerida efektset kannasöötu, mille Eesti kaitsjad totaalselt maha magasid, järgmisel hetkel lõid rootslased teise värava. Pikk tiirutamine Eesti karistusala ümber tipnes Forsbergi lühikese sööduga Dejan Kulusevskile, kes keeras end ülipassiivseks jäänud Eesti kaitsjate vahelt välja ning ülejäänu oli vormistamise vaev – Rootsi 2:0 ette.

Turmtuli jätkus. Juba järgmisel rünnakul pidi Rasmus Peetson tegema ennastsalgava sirutuse, järgmisel rünnakul peatas Maksim Paskotši viimasel hetkel Alexander Isaki katse.

Eesti läks kaitsefaasis krampi. Külaliste keskkaitsja Victor Lindelöf purjetas uhkes üksinduses Eesti karistusalasse ja leidis sööduga Isaki, aga tuleb tänada vaid õnne, et Newcastle'i ründaja jättis võimaluse kasutamata. Esimese katse blokeeris Sinjavski, kuid seejärel viis Peetsoni õnnetu puude palli taas Isakile jalale. Meie õnneks veeres madal löök väravast mööda.

Üks võimalus järgnes teisele ja tuli see, mis … noh, oli tulemas. Eesti vajus Rootsi rünnaku ajal justkui umbkaitsesse, ent unustas teha seda, mis kaitsefaasis kõige olulisem – markeerida mehi! Ken Sema tsenderdas vasakult äärelt, Isakut katnud Joonas Tamm unustas ründaja hetkeks täiesti vabaks ja ründaja tõestas Premier League'i kvaliteeti. Kolm-null.

Seejärel võttis Rootsi jala veidi gaasilt maha. Poolaja lõpus tsenderdas Peetson palli värava ette ja Anieril oli võimalus seda kaheksalt meetrilt suunata, aga Hongkongi kõrgliigas mängiv kogenud ründaja suunas mänguvahendi väravast mööda.

Siis tuli taas Rootsi. Kulusevski lajatas eemalt ja Hein tõrjus, tagasipõrkunud pallil oli esimesena jaol avavärava autor Gyökeres. Õnneks suutis Arsenali puurilukk end õnnega pooleks Ungari päritolu rootslase löögile ette sättida ja hoidis ära väga tõenäolise neljanda värava.

Teist poolaega alustas Eesti veidi aktiivsemalt ja sai hoolimata suurest skoorist publiku endale selja taha. Vahetusest sekkunud Sergei Zenjov sai lajatada pöördelt, kuid Rootsi kaitsjad jäid ette. Elevust külvas ka standardolukorra järel rünnakule jäänud Maksim Paskotši, ent paraku tulutult.

Rootsi ärkas aga samuti, Hein hoidis Sinisärke ainuisikuliselt vee peal. Emil Forsberg sai minuti jooksul kaks korda suurepäraselt positsioonilt väravale tuld anda, kuid Arsenali kiiper tegi mõlemas olukorras supertõrje.

Rootsi fännidel on Tallinnas võrdlemisi meeldiv nädalavahetus. Foto: Jana Pipar

Eesti koondise peatreener Thomas Häberli rääkis mängu eel, et eestlased teavad väga hästi, et neil ei avane Rootsi vastu kümmet võimalust. Need, mis avanevad, tuleb ära realiseerida. See aga ei õnnestunud.

Tunnise mänguaja järel oli Martin Milleril suurepärane võimalus lüüa eestlaste auvärav, kuid FC Flora poolkaitsja ei tabanud Käidi poolt penaltipunkti lähistele saadetud palli oodatud moel. Järjekordne võimalus, mis jäi kasutamata. Mõni minut hiljem sai Peetson nurgalöögi olukorras peaga löögile, kuid pall lendas selgelt üle värava.

Eesti mäng elavnes küll teisel poolajal, ent osaliselt andsid rootslased ise initsiatiivi käest. Tehti täpselt nii palju kui vaja, et Eesti sihile ei jõuaks, samas ei oldud ka ise võimaluste tekitamisel kuigi tulemuslikud.

Kuniks saabus minut numbriga 75. Paskotši ning mõnevõrra ootamatult äärekaitsesse vahetatud Märten Kuusk ei suutnud otsustada, kelle ülesanne on katta tagumisse posti avanenud Robin Quaisonit ning Kulusevski tsenderdus sai Al-Ettifaqi mehe poolt peaga võrku suunatud – seisuks 4:0.

Ehkki Eesti sai kohati päris pikalt palli liigutada, oli teravuse lõhna tunda vaid vahetusest sekkunud Sergei Zenjovi toimetuste järel. Ja isegi siis väga vähe. Rootslaste poolelt tekitas enim teravust Quaison.

Ja üleminutitel löödi meie kirst kinni säherduse raudnaelaga, et isegi Kalevipoeg ei suudaks sel enam kaant pealt rebida. Rootsi vahetusmehed kombineerisid: Jesper Karlsson tsenderdas ja Viktor Claesson lõi. Claesson ootas värava ees söötu seejuures nii, et tema ümber polnud kolme meetri raadiuses mitte ühtegi Eesti jalgpallurit. Lähimad mehed ehk Tamm ja Mets keskendusid ilmselgelt millelegi muule kui Claessoni katmisele. Infovahetus oli väga-väga puudulik.

Eesti poolelt põrusid mitmed mehed, kellelt seda ei ootaks. Nii ootamatuna kui see ka ei kõla: kohta ei mänginud välja ei Mattias Käit, Joonas Tamm ega ka kapten Konstantin Vassiljev. Rootslastel oli lihtne tööpäev. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Krampliku Eesti nutune avapoolaeg

Eesti alustas mängu julgelt ja tekitas esimese paari minutiga Rootsi kaitsjatele veidi töödki. Paraku sellega ka asi piirdus. Pärast külaliste avaväravat läksid Sinisärgid kaitsefaasis täiesti krampi – sündis mitu meeskondlikku eksimust, millest üks realiseeriti teiseks väravaks. Juba pärast avaväravale järgnenud mitut üliohtlikku olukorda käis siinkirjutajal peast läbi ettevaatlik küsimus, ega ometi pole meid ootamas miskit sorti pakk.

Mida külvad, seda lõikad – tundus, et Eesti kaitsjad kartsid meeletult eksida. Ja eksisidki. Lihtsad vead üksteisemõistmisel, eelkõige mõistagi Rootsi teise värava olukorras. Dejan Kulusevski keeras end Joonas Tamme, Mattias Käidi ja Maksim Paskotši vahelt välja moel, nagu polnuks tema vastas mitte profijalgpallurid, vaid treeningutel püsti pandavad täispuhutavad kehad. Vastupanu polnud.

Kramplikkus oli tõenäoliselt tingitud liidri puudumisest. Eestil puudus mees, kes otsustavatel hetkedel omasid innustaks ja igal juhul mehe eest väljas oleks. Peaaegu kõik mängisid võrdselt kehvasti. See peegeldus ka rünnakult, kus puudus otsustavatel hetkedel lahendaja.

Nii oli. Kõik oli liimist lahti. Kõik. Foto: Jana Pipar

2. Eesti kaitseliini A ja O täitis Rootsi peatreeneri palve

Rootsi koondise peatreener Janne Andersson asus 2011. aastal peatreenerina tööle Norrköpingus, kus teda ootas ees noor Eesti ründaja Joonas Tamm. Andersson tegi füüsiliselt võimsast Tammest aga keskkaitsja ning sellele positsioonile on valitsev Eesti parim jalgpallur püsima jäänudki.

Mängueelsel pressikonverentsil päris Soccernet.ee Anderssonilt, mida arvab ta endise hoolealuse hilisematest vägitegudest. Rootslane mugandas enda jaoks küsimust ja vastas naljaga: “Ma loodan, et ta on homme (mängupäeval – M. K.) väga halb!”

Paraku sai 60-aastase juhendaja lootus teoks. Tamm oli liimist täiesti lahti.

Esimese värava olukorras avanes Viktor Gyökeres just tema selja tagant. Teise värava puhul jäi ta viimase kaitsjana Dejan Kulusevski vastu väga passiivseks ning kolmanda tabamuse puhul unustas täiesti ära Alexander Isaku, kes kohe Tamme selja taga palli noolis ning selle võrku suunas. Viienda värava puhul oli Viktor Claesson kastis ihuüksi: Tamm seisis temast vähemalt 2-3 meetrit eemal.

Sportlase elu: on häid ja halbu päevi. Tamm ei mänginud aga Rootsi vastu oma tavapärast kvaliteeti ligilähedaseltki välja. Paraku kandus tema kehv päev edasi ka teistele meestele platsil. Liidri puudumine ajas krampi ka teised mehed, otsustavatel hetkedel ei kerkinud esile ka Karol Mets. Võib öelda, et Eesti kaitseliin hingas küll ühes rütmis, aga paraku ebakorrapäraselt.

Janne Anderssoni soov sai täidetud. Foto: Brit Maria Tael

3. Rootslaste üleolevus oli põhjendatud

Mängu eel festivalialal kohatud Rootsi fännid olid Soccernet.ee jaoks ainsad vestluspartnerid, kes jäid lõppskoori ennustades pigem tagasihoidlikeks. Nii kohaliku meedia kui ka meeskonnaliikmete (peatreener Janne Anderssoni ja kapten Victor Lindelöfi) meelestatusest kumas väga selgelt läbi üleolevus: peame endast maksimumi andma, aga mis vastane see Eesti ikka on.

Mängu eel võis loota, et uhkus ajab upakile. Pärast rootslaste avaväravat 18. minutil oli aga selge, et Rootsi lihtsalt ongi parem meeskond. Ja Eestil on erakordselt halb päev.

Niisiis ei osutunud Rootsi peatreeneri, kapteni ja kohalike ajakirjanike mängueelne suhtumine mitte loodetud Eesti alahindamiseks, vaid karmiks reaalsuseks. Rootslased teadsid justkui täpselt, mis ootab ees.

4. Noored ei saanud võimalust

Pärast 0:3 lõppenud avapoolaega oli selgemast selgem, et enam pole tagasiteed. Rootsi ei jätnud Sinisärkidele lootusepojakestki.

Jalgpallis peab alati mõtlema, et kõik on võimalik ja küll meil tekivad võimalused, aga kas 0:3 kaotusseis ei oleks võinud olla koht, kus anda minuteid näiteks Rocco Sheinile või Georgi Tunjovile? Iirimaal elu parimat hooaega tegev Markus Poomgi pääses platsile alles 84. minutil, mil 39-aastase Konstantin Vassiljevi mäng otsa sai.

Lisaks muutsid teisel poolajal tehtud vahetused mänguplaani silmnähtavalt kaitsvaks. Hoolimata Häberli mänguplaani tavapärasest dünaamikast oli Eestil lõpuks mõlemal äärel selge tagaliinimees: vasakul Artur Pikk ja paremal paberitega keskkaitsja Märten Kuusk. Tekib küsimus: milleks? Mida meil enam kaotada oli?

Rauno Sappinen vaatas tribüünilt, kuidas omadele uut ja vana tehti. Foto: Brit Maria Tael

5. Kolakas tõi kaasa negatiivsed verstapostid

0:5 kaotus tähistab Eesti koondise ajaloo suurimat kaotust A. Le Coq Arenal. Seni oli kahel korral saadud külm neljaväravaline sahmakas (2011 Iirimaalt ja 2019 Hollandilt), ent seekordne häving kirjutas meie negatiivsesse jalgpalliajalukku uue peatüki.

Lisaks polnud Eesti koondis varem Lillekülas peetud valikmängus kunagi avapoolaega koguni kolme väravaga kaotanud. Ajalugu seegi. Kahjuks ohkamapanev.

6. Mängu parim – Dejan Kulusevski

Rootslased lendasid täna kõrgemalt. 90 minuti vältel rullus A. Le Coq Arenal lahti tragöödia viies vaatuses, mille kunstilisemate etüüdide lavastaja, stsenarist ja peaosatäitja ühes isikus oli just Kulusevski.

Protokoll:

9. septembril kell 19.00 A. Le Coq Arenal

Eesti - Rootsi  0:5 (0:3)
18. Viktor Gyökeres, 24. Dejan Kulusevski, 39. Alexander Isak, 75. Robin Quaison, 90+2. Viktor Claesson

Hoiatused: 15. Karol Mets - 24. Isak Hien
Mänguolud: +18, päikesepaisteline ilm, muruväljak väga heas seisukorras
Pealtvaatajaid: 11411
Peakohtunik: Horatiu Fesnic
Abikohtunikud: Valentin Avram, Alexandru Cerei
Neljas kohtunik: Sebastian Coltescu
VAR: Ovidiu Hategan
AVAR: Andrei Chivulete (Rumeenia)

Eesti: Karl Jakob Hein, Rasmus Peetson (69. Märten Kuusk), Maksim Paskotši, Joonas Tamm, Karol Mets, Vlasi Sinjavski (46. Artur Pikk), Mattias Käit, Konstantin Vassiljev (84. Markus Poom), Martin Miller, Henri Anier (46. Erik Sorga), Henrik Ojamaa (46. Sergei Zenjov).
Varus: Matvei Igonen, Karl Andre Vallner, Märten Kuusk, Artur Pikk, Ken Kallaste, Nikita Baranov, Rocco Robert Shein, Georgi Tunjov, Markus Poom, Erik Sorga, Sergei Zenjov, Alex Matthias Tamm.

Rootsi: Robin Olsen, Linus Wahlqvist (79. Emil Holm), Isak Hien, Victor Lindelöf, Ken Sema, Dejan Kulusevski, Jens-Lys Cajuste, Samuel Gustafson, Emil Forsberg (79. Jesper Karlsson), Viktor Gyökeres (64. Robin Quaison), Alexander Isak (64. Viktor Claesson).
Varus: Viktor Johansson, Kristoffer Nordfeldt, Martin Olsson, Emil Holm, Viktor Claesson, Albin Ekdal, Anthony Elanga, Jesper Karlsson, Carl Starfelt, Jesper Karlström, Marcus Rohden, Robin Quaison.

SEOTUD PILDIGALERIID
Fotograaf: BRIT MARIA TAEL
Fotograaf: JANA PIPAR
SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

Mattias A.   •  
(90.191.127.***)
Platsil ei olnud tõesti liidrit. Kuusk kes kõige rohkem teisi atktiivselt juhendab ja kaitse tervikuks seob jäeti pingile. Häberli ja co ära unustanud millistest mängijatüüpidest edu algab ise l6ikavad endale jalga suure saeaga. Kostja "mängiv treener" pole kunagi kaptenitüüpi olnud mets ja tamm ka mängu jhendajat neist pole. sheini oleks tahtnud näha ja kuuske nagu ikka hingestatult taga korraldamas
HR1   •  
(85.253.68.***)
Pole ju vahet kas paneme lootustandvad noored väljakule kogemust saama ja kaotame või paneme oma samad kutid kes koguaeg ja kaotame. Cartoon network
Muda Liiga   •  
(91.129.100.***)
Hetkel peaks kõik vastuse võtma, vest ja kogu ülejäänud juhatus, Häverli, Hurt jne. Te kahjuks pole hakkama saanud. Siis tuleb hakata puhtalt lehel. Aga seda kindlasti ei juhtu kuna Eestis pole mune neil kellel peaks need olema ja vabastama tsiruksetrupi. Kostja täname sind aga jah kahjuks jääd nõrgaks juba.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
VÄRSKED VUTIJUTUD
Pikk ette (ja ise järele) | Flora ju võitis. Mis ja miks seal käärib ja kripeldab?
SINISÄRKIDE SEIKLUSED
FLORA VANGERDAB
Verevahetus jätkub: Flora teatas veel kahe mängija lahkumisest
Ametlik: Henrik Ojamaa vahetas Flora särgi Paide vastu
BRITI SAARTELT
Udune Albion | 38 väravat 10 mänguga. Miks pole kõva kaitse enam moes?
EESTIST VÄLISMAALE
TAMMEKA VORMISTAS JÄTKAMISE
TIPPLIIGAD
KARJÄÄR LÄBI
EM-ALAGRUPID
LOE JÄRELE: Eesti kohtub edu korral EM-finaalturniiril Prantsusmaa, Hollandi ja Austriaga
Kellest said parimad ja halvimad? Fännide valitud hooaja sümboolsesse koosseisu mahub vaid kaks meistrit  (kes arenes enim, kes on aasta treener?)
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
36
23
10
3
74:24
79
2.
Tallinna FCI Levadia
36
22
11
3
67:24
77
3.
JK Tallinna Kalev
36
14
11
11
49:41
53
4.
Paide Linnameeskond
36
13
14
9
50:34
53
5.
Nõmme Kalju FC
36
12
13
11
50:42
49
6.
Pärnu JK Vaprus
36
12
12
12
40:43
48
7.
FC Kuressaare
36
12
7
17
36:60
43
8.
JK Narva Trans
36
12
2
22
32:64
38
9.
Tartu JK Tammeka
36
5
12
19
33:65
27
10.
Harju JK Laagri
36
5
8
23
27:61
23
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
https://www.zone.ee/
SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
79
Tallinna FCI Levadia
77
JK Tallinna Kalev
53
Paide Linnameeskond
53
Nõmme Kalju FC
49
Pärnu JK Vaprus
48
FC Kuressaare
43
JK Narva Trans
38
Tartu JK Tammeka
27
Harju JK Laagri
23
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!