Luup peale | Treenerišokk raputas Unitedi julgeks ja tõi ajaloolise võidu (3)

Nõmme United võis ajaloolise võidu järel juubeldada. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Piisas viienda vooru avamängust, et Premium liigas oleks sel hooajal alles vaid üks võiduta meeskond. Tartu Tammeka saatis küll Nõmme Unitedi vaheajapausile riietusruumiväravaga, ent teisel poolajal keeras United kaotusseisu vähem kui viie minuti sees 2:1 võiduks.

Kogu esimene poolaeg oli lahtine ja hoogne, skoori avamiseks tekkis omajagu võimalusi mõlemal. Marko Meerits tõrjus ristnurgast Giacomo Uggeri pöördelt tehtud löögi, järjepidevalt ähvardas kodumeeskonna väravat Ahmed Adebayo Basher. Tosina minuti järel avanes esimene hea šanss ka Unitedil, kapten Kevin Mätas lõi karistusala joonelt esimese puutega siiski napilt mööda.

Unitedi paremal äärel tekitas teravust Murad Velijev, korra sättis Reio Laabus end hästi ette Jakub Luka löögile. Veidi enne pooltunni täitumist pääses kaitsjate eest jooksu Patrick Genro Veelma, kuid Aleksandr Alteberg suutis teda lõpuks siiski nii palju segada, et Meerits suutis Tammeka ründaja löögi tõrjuda.

Avapoolaja lõpu eel kandis viimaks peaaegu vilja üks Tammeka paljudest nurgalöökidest. Tanel Tammik suunas palli peaga edasi värava ette, kus Laabusel jäi vormistamisest ülivähe puudu. Kohe ähvardas väravaga ka United, sest Mätas oli Alandiga silmitsi pääsemas, ent Tammik jõudis viimasel hetkel jaole. Käisid juba üleminutid, kui Tammeka teenis veel ühe nurgalöögi ja Rasmus Kallase kaarpalli suunas Basher risti värava eest läbi. Tammik palli ei tabanud, küll aga jõudis selleni vabaks jäetud Veelma ja lajatas 1:0, nii et Meerits ei jõudnud õieti liigutadagi.

Patrick Genro Veelma avas esimese poolaja lõpus skoori. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Teisel poolajal oli füüsilist võitlust platsil rohkem ja otseseid väravavõimalusi vähem, ent oht püsis mõlemal pool kogu aeg õhus. Veerand tundi jäi minna, kui platsil hakkasid toimuma otsustavad sündmused. Esmalt tahtsid Tammeka mehed nurgalöögi järel käemängu eest penaltit ja VAR kontrollis olukorda, kuid rikkumist ei tuvastanud.

Siis nõelas United. Meeritsa ja vahetusest sekkunud Karl Läänelaiu kaudu jõudis pall kiirelt äärele Oleksandr Musolitinile, kes saatis madala söödu väravaesisele täpselt Alandi ja kaitsjate vahelisse tsooni. Sinna sööstnud Velijevil õnnestus pall võrku suunata – 1:1! Vaid mõni minut hiljem tuli United paremalt äärelt üsna samal moel uuesti, seekord leidis Läänelaid ise hea sööduga liini tagant Musolitini ja ukrainlane viis Unitedi terava nurga alt 2:1 juhtima.

Allesjäänud mänguaega oli veel omajagu, kuid Tammekal õnnestus selle jooksul tekitada üksainus päriselt ohtlik poolvõimalus. Ka siis püüdis värava ees seigelnud palli lõpuks Meerits ja United võis lõpuvile järel võidutantsu valla päästa. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Treenerivahetus kandis vilja

Nõmme United sai eelmisel pühapäeval Narvast naastes teada, et Jani Sarajärvi peatreenerina ei jätka. Miks täpselt selline otsus vastu võeti, ei tea avalikkus kindlalt siiani, sest United on piirdunud kahe mittemidagiütleva pressiteatega ning täiendavatest kommentaaridest on klubi kontoripool seni keeldunud.

Väravatele eeltöö teinud Läänelaid kinnitas samas mängujärgselt Soccernet TV-le antud intervjuus, et meeskonnale suudeti ootamatu käigu vajalikkus ära põhjendada. Kui nii, siis nii – igatahes oli Unitedi häälestatus avavilest saadik eeskujulik. Muidugi ei hakanud abitreeneritest juhendajateks ülendatud Randin Rande ja Juan Martinez mõne päevaga midagi kardinaalselt muutma, suures plaanis mängis United ikka nii nagu senistes voorudes.

Unitedi ajutised juhendajad Randin Rande (vasakul) ja Juan Martinez viisid meeskonna võidule. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Küll aga tegutseti kogu mängu jooksul julgemalt ja enesekindlamalt, eriti rünnakule tõustes. Kohati jättis see küll kaitsesse auke ja eriti avapoolajal võinuks Ahmed Adebayo Basher oma võimalustest mõnegi ära kasutada, ent teisel poolajal saadi ka tagala paremini pidama. Näiteks eelmises voorus, kus Trans jäi veerand tundi enne lõppu kümnekesi, oli Unitedi rünnak hambutu ja võimalusi tagasitulekuks sisuliselt ei tekkinud.

Mõistagi oli kohtumine Tammekaga vaid üks mäng ja treenerivahetuse põhjustatud positiivne šokk ei kesta enamasti kaua. Seda, kas Sarajärvi teenetest loobumine oli tõepoolest õige otsus, saab hinnata alles lähitulevikus ning võib-olla ka selle põhjal, kes saab soomlase uueks ja püsivaks asendajaks.

2. Velijev on Unitedi varjus hoitud relv

Teise poolaja lõpus, kui sai selgeks, et riskimata United sellest mängust midagi kätte ei saa, tehti vahetuste abil otsustavaks osutunud muutused. Sarajärvi käe all peetud mängudes pani kõiki pisut kulmu kergitama otsus mängitada Murad Velijevit äärekaitsjana – mitte seetõttu, et ta oleks seal kuidagi märkimisväärselt hätta jäänud, vaid põhjusel, et senise karjääri jooksul pea eranditult ründavatel positsioonidel mänginud Velijevi teravus ei pääsenud seetõttu maksvusele.

Nüüd olid Velijevil juba avapoolajal kaitsjana tegutsedes märksa vabamad käed ja ta jõudis mitmel korral Tammeka karistusalasse kaitsjatele peavalu valmistama. Kui viimaseks veerandtunniks toodi kaitsesse Karl Läänelaid ja nihutati Velijev kõrgemale, päädis see otsekohe kahe väravaga. Unitedi meeskondlikku Premium liiga kogemust arvesse võttes on Levadias laenul oleval Velijevil seda juba omajagu ja seejuures on ta viimastel aastatel mehistunud Eesti tippklubi tihedas sisekonkurentsis. Tema mängitamisest ääreründajana, mitte äärekaitsjana oleks Unitedil kõigi märkide järgi ainult võita.

3. Tammekat vedas alt realiseerimine

Tartlastel ei ole sellest mängust tegelikult taga nutta suurt midagi peale tulemuse, sest mänguliselt oldi avapoolajal ehk paremgi meeskond. Ainuüksi Basheril oli korduvalt võimalusi midagi ohtlikku korda saata, mitmel puhul õnnestus tartlastel suruda United mitmeks minutiks kaitsesse, teenida nurgalööke ja hoida pinget pidevalt õhus. Tanel Tammiku eestvedamisel püsisid ka kaitses asjad korras ning Veelma juhtvärav oli pigem asjade loogiline käik.

Sedavõrd lahtises mängus on Tammeka meestel piisavalt osavust ja kiirust, et võimalusi tekitada. Seekord jäeti avapoolajal mitu head šanssi kasutamata ning kui pausile minnes oleks edu olnud paariväravaline, võinuks see ka Unitedi vaimu murda.

4. Kaks küsimärki jäid õhku

United ei olnud sugugi rahul sellega, mis eelnes mängu avavärava sünnile. Tammeka karistuslööki tõttas püüdma Meerits, ent põrkas selle käigus kokku Basheriga. Unitedi väravavaht oli kindel, et tema vastu rikuti määrusi, aga tulemuseks oli nurgalöök ja sealt lõi Tammeka 1:0.

Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Tartlased ei jäänud omakorda rahul 75. minutil karistusalas toimunuga. Nurgalöögi järel oli taas sündmuste keskmes Basher, kes üritas palli peaga tagasi väravaesisele suunata. See tabas äsja vahetusest sekkunud Karl Läänelaiu kätt, ent kas ka penaltivääriliselt? Videokohtunik uuris asja, ent lõpuks jäi jõusse otsus penaltit mitte määrata. Telekordused näitavad, et Läänelaid ei jõua kontakti hetkeks viia küll kätt keha kõrvale, ent siiski vöökoha kõrgusele. Käte liikumine on pigem loomulik ja kindlasti ei ole käekontakt tahtlik, seega tundub kohtunike otsus igati õiglane.

5. Mängu parim – Oleksandr Musolitin

Värav ja väravasööt räägivad niikuinii iseenda eest, aga ukrainlane oli kogu mängu jooksul aktiivselt pildis ning suutis väsimusest hoolimata teha liigutused, mis otsustasid kohtumise saatuse. 

Protokoll:

5. aprillil kell 19.00 Sportland Arenal

FC Nõmme United - Tartu JK Tammeka 2:1 (0:1)
77. Murad Velijev, 81. Oleksandr Musolitin - 45+2. Patrick Genro Veelma

Väravasöödud: 77. Oleksandr Musolitin, 81. Karl Läänelaid - 45+2. Ahmed Adebayo Basher
Hoiatused: 32. Mõhhailo Plohhotnjuk, 39. Oleksandr Musolitin, 49. Jakub Luka, 90+2. Kevin Mätas, 90+3. Mihkel Järviste - 19. Ahmed Adebayo Basher, 51. Patrick Genro Veelma, 68. David Epton
Mänguolud: 0, pilves vihmane ilm, kunstmuru heas seisukorras
Pealtvaatajaid: 233
Peakohtunik: Martti Pukk
Abikohtunikud: Kristjan Lukk, Sandra Nigulis
Neljas kohtunik: Tanel Üprus
VAR: Kristjan-Eric Lääne
AVAR: Jaan Roos

United: Marko Meerits, Murad Velijev, Aleksandr Alteberg (46. Alexander Kapitan Bergman), Jakub Luka, Samuel Merilai, Tristan Vendelin, Kevin Mätas, Oleksandr Musolitin (87. Kaspar Rõõmussaar), Jevgeni Demidov (87. Mihkel Järviste), Henri Leoke (66. Trevor Hint), Mõhhailo Plohhotnjuk (74. Karl Läänelaid).
Varus: Georg Mattias Lagus, Kaarel Leppsalu, Alexander Kapitan Bergman, Mihkel Järviste, Bruno Vain, Trevor Hint, Karl Läänelaid, Steven Salmistu, Kaspar Rõõmussaar.

Tammeka: Richard Aland, Mairo Miil, Reio Laabus, Tanel Tammik, Rasmus Kallas, David Epton (84. Priit Peedo), Giacomo Uggeri, Ezekiel Tanimowo, Herman Pedmanson, Patrick Genro Veelma (70. Devid Lehter), Ahmed Adebayo Basher.
Varus: Carl Kaiser Kiidjärv, Laurits Õunpuu, Marius Vister, Dominic Laaneots, Akaki Gvineria, Devid Lehter, Priit Peedo, Mihkel Sepp.

Tabeliseis:

Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
4
4
0
0
16:0
12
2.
4
3
1
0
11:1
10
3.
4
3
0
1
8:4
9
4.
5
2
2
1
8:3
8
5.
4
1
2
1
5:4
5
6.
5
1
1
3
3:8
4
7.
4
1
0
3
4:8
3
8.
4
1
0
3
5:15
3
9.
4
1
0
3
2:14
3
10.
4
0
2
2
3:8
2

SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: KATARIINA PEETSON
SEOTUD LOOD
SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

Mõtiskleja   •  
(90.190.113.***)
Pealtvaatajaid: 233

Okei siis tunnistan, et olen pime, SN ülekandes ma küll nii palju inimesi ei suutnud tuvastada.
puujalg   •  
(80.235.123.***)
Ründav Tammeka tundub nõrgem kui tasakaalukas Tammeka!? Flora vastu esimesel poolajal oli Pedmanson taktikale vastavalt Basheri all, tõmbas enda peale mehi ning Veelma, Basher, Tanimowo said rohkem ruumi, samal ajal suutis Pedmanson pressi alt kvaliteetset palli jagada, millega oli võimalik ehitada või olukordi luua...Vaatasin silmad punnis Flora saamatust sellega hakkama saada, teisel poolajal üritati loogilisel kombel ärakasutada Flora vähemust 2 tipuründajaga aga jäi mulje, et pole vahet mitu meest on ees, kui sinna kvaliteetset palli ei tule, ehk 10 mehega Flora suutis omakorda olla Tammekast tase kõrgem. Tänane taktika meenutas Flora vastu mängitud teist poolaega koos tugevama pressiga, kõigil meestel olid juba peale 45min pressist silmad ruutus. Ehk läks Tammeka hooaja alguse tugevuse pealt liiga meeleheitlikult suruma, pigem oleks saanud ka rahulikult ehitades nn eeldatava tugevuse pealt 3p mängu ära teha. Tammikult taas silmapaistev mäng, Veelma nõelab veelgi teravamalt kui eelmine hooaeg, Uggeri tegutsemine tundub palju kontrollitum ning üleüldse tunduvad kõik mehed paremas, väga heas vormis. Eptoni pallikontroll jääb samuti silma aga võitlustes pakub ta häirivalt palju närvikõdi potentsiaaliga erinevat värvi kaarte hankida, eelmise hooaja keskpaigas täitis seda rolli Bracelli, kes selle enda mänguplaanist lõpuks välja ravis ja tundus hooaja lõpuks Andersonile vääriline asendaja.
A. Polõnski   •  
(85.253.118.***)
Tammeka ilmselgelt alahindas vastast, mis muidugi ei vähenda Unitedi võidu väärtust. Millegi pärast arvas Tammeka, et tuli kohustusliku võidu järel, tuiskas ründama ja jäi kaitses aeglaseks ning hõredaks. Nõmmekad nõelasid kiiretel vasturünnakutel. Teise poolaja õige taktika tõi kolm punkti hoopis Nõmmele.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
EM-FINAALTURNIIR
Memo | Mida Portugali suured tähed ei suutnud, selle tegid noored mehed ära paari minutiga
PREMIUM LIIGA
Saladuslik Stojkovic: oodata on suuri otsuseid! Ja väga kiiresti  (Villlota: meie tahtsime rohkem)
EESTI KLUBIDE EUROLOOS
PREMIUM LIIGA
EM-FINAALTURNIIR
TASKUHÄÄLING
Pikk ette (ja ise järele) | Milleks meile VAR, kui ei oska seda kasutada?
KUHU EDASI?
Üleminekukeerisesse sattunud David: ma ei taha sellest midagi teada, tahan lihtsalt jalgpalli mängida
UURIME TÕDE
ALUSTAS UUS VIDEOSAADE
VIDEO | Uus lõbus viktoriinisaade! Kas Sappinen teeb Jürgensoni söötudest kübaratriki?
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
17
13
3
1
39:7
42
2.
Nõmme Kalju FC
16
9
5
2
31:16
32
3.
Tallinna FC Flora
17
9
5
3
30:19
32
4.
Paide Linnameeskond
18
9
1
8
26:20
28
5.
JK Narva Trans
15
5
3
7
22:33
18
6.
Tartu JK Tammeka
15
4
4
7
19:19
16
7.
JK Tallinna Kalev
18
4
4
10
20:36
16
8.
Pärnu JK Vaprus
16
4
4
8
16:27
16
9.
FC Kuressaare
15
3
5
7
19:31
14
10.
FC Nõmme United
15
2
4
9
10:24
10
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
42
Nõmme Kalju FC
32
Tallinna FC Flora
32
Paide Linnameeskond
28
JK Narva Trans
18
Tartu JK Tammeka
16
JK Tallinna Kalev
16
Pärnu JK Vaprus
16
FC Kuressaare
14
FC Nõmme United
10
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!