"Mario Kart", hamburgerid ja lahtised putsapaelad ehk Kuidas sai ambitsioonitust talendist järsku pensionär (0)
2015. ja 2018. aastal Ballon d'Ori võitja valimisel kaheksandaks jäänud Eden Hazard otsustas 32-aastaselt pensionile minna. Belglase selja taha jäi värvikas karjäär, kuhu jagus tiitleid, traumasid kui ka halbu valikuid.
4. juunil 2012 teatas värske Meistrite liiga tšempion Londoni Chelsea, et nendega liitub 21-aastane Belgia ääreründaja Hazard. Belglase endine koduklubi Lille teenis ülemineku pealt 35 miljonit eurot.
Prantsusmaalt kübaratrikiga lahkunud Hazard kuulus Lille'is põhitegijate hulka, kellega hooajal 2010-11 võideti karikavõistlused ja liigatiitel.
175 sentimeetrit pikk ääreründaja oli tugeva löögiga kiire mängija, kellel jagus nii julgust kui tehnikat, et palliga mitmest vastasest mööda liuelda. Märkimist väärib ka Hazardi tagumik, millega ta hoidis vastaseid pallist eemal. Samuti võis teda võrrelda "Looney Tunesi" multikategelase Tazmanian Deviliga, kes suutis keeristormina kõigest läbi murda.
"Kui Chelsea võitis Meistrite liiga, mõtlesin ma endamisi, miks mitte nendega liituda. Ma olin Chelsea ja Manchester Unitediga kahe vahel, kuid minu jaoks tundus Londoni klubi projekt ahvatlevam," rääkis Hazard Chelseaga liitudes.
Belglane mõistis, et ta astus mitme astme võrra ülespoole, kui ta Premier League'i saabus. Tema lõbus mängustiil aga maailma ühes parimas liigas ei muutunud.
Teemant, mis lihvis iseennast
Aastal 2012 juhendas Chelseat itaallane Roberto di Matteo, kes võttis 4. märtsil Andre Villas-Boasi koha üle. Di Matteo pidu ei kestnud kaua, sest vaatamata kevadisele Meistrite liiga triumfile jäi ta novembris ametist ilma - pärast 0:3 kaotust Juventusele kukkus tiitlikaitsja Chelsea Meistrite liiga alagrupiturniirilt välja.
Oma lühikese ametiaja jooksul rajas itaallane Hazardile tee põhikoosseisu. Juba esimeses liigamängus alustas belglane algüheteistkümnes Wigan Athleticu vastu. Pärast mängu kiitis Inglismaa jalgpalli suurkuju Frank Lampard noort kolleegi.
"Sellises noores eas pole kunagi kerge Premier League'i jõuda, pole vahet, kui hea mängijaga tegu on. Eden on mängija, keda Chelsea fännid ootasid meie meeskonda," sõnas Lampard toona The Guardianile.
💙🧬 Eden Hazard and Chelsea…
👤 352 appearances
⚽️ 110 goals
🅰️ 92 assists
🏆 Premier League x2
🏆 FA Cup
🏆 League Cup
🏆 UEFA Europa League x2
⭐️ Chelsea Player of the Year 2014, 2015, 2017, 2019.
⭐️ Chelsea Players’ Player of the Year 2015, 2019.
🍿 Chelsea Goal of… pic.twitter.com/ZjZM2DV8oa — Fabrizio Romano (@FabrizioRomano) October 10, 2023
Kolmandal Premier League'i hooajal jõudis Hazard koos Chelseaga tõotatud maale - meistritiitel rändas Stamford Bridge'ile. Hazard panustas võitu 14 värava ja 10 resultatiivse sööduga, teenides hooaja parima mängija tiitli. Chelsea lähim jälitaja Manchester City jäi maha kaheksa punktiga.
Järgmine hooaeg läks tiitlikaitsjal ja Hazardil täiesti aia taha, ent ühe asjaga suutis belglane särada – ta elimineeris Tottenhami esikohavõitlusest, kindlustades Leicester Cityle ajaloolise esimese meistritiitli.
2017. aastal said Chelsea mängijad ja nende poolehoidjad taas juubeldada, sest novembri lõpus esikohale kerkinud sinisärgid tõid meistritiitli jälle koju. Ka sel korral oli vedurijuhiks Hazard, kes virutas 16 tabamust ning jagas 5 väravasöötu. Kahel järgmisel hooajal ei õnnestunud Chelseal enam meistriks tulla.
Hazard valmistas vastastele peavalu sellega, et tema käest oli pea võimatu palli ära varastada. Niisiis hakati belglase vastu üha rohkem vigu tegema.
Hooajal 2014-15 tehti Hazardi vastu Premier League'is enim vigu - 113. Teisel kohal oli Raheem Sterling, kellele tehti 94 viga. Tolle aasta kevadel tõdes peatreener Jose Mourinho, et tema hoolealusel lihtsalt vedas, et keegi ei murdnud ta jalgu ära.
"Eden oleks võinud olla vigastusega eemal mitu-mitu korda. Olen näinud, kuidas luud lähevad katki ka leebemate vigade tulemusel. Ma ei hakka nimesid nimetama, kes tegid neid vastikuid vigu tema vastu. Tahan ainult, et teda kaitstaks rohkem," ütles Mourinho, kes lootis, et vilemehed hakkaksid Hazardit rohkem kaitsma.
Mourinho loodetud ja palutud kaitsmist ei tulnud. Ülejärgmisel hooajal tehti Hazardi vastu 101 viga ning hooajal 2018-19 102 viga.
Ambitsiooniga maailma parim?
Kolm aastat tagasi meenutas endine Chelsea äärekaitsja Filipe Luis YouTube'i kanalile 2AngryMen TV antud intervjuus, kuidas belglast lahutas maailma paremikust tema ambitsioonitus.
"Eden koos Neymariga on kaks parimat jalgpallurit, kellega ma olen koos ühes võistkonnas mänginud," arvas Luis.
"Mulle ei mahu see ikka veel pähe – Eden mängis viis minutit enne kohtumise algust "Mario Karti" videomängu, ta tegi soojendust nii, et tal olid putsapaelad lahti ... ja ikka suutis ta üksinda kogu mängu ära otsustada.
Hazardil jagub talenti kuhjaga, aga ambitsioonist jääb tal vajaka. Ma ei kuulnud tema suust kordagi, et ta tahab maailma parim jalgpallur olla," ütles Luis.
🗣 Filipe Luis on Eden Hazard:
“He didn’t train well. Five minutes before the game he would be playing Mario Kart in the dressing room. He would warm up without tying his bootlaces up.
"Then no-one could take the ball off him! He would win games on his own." [Daily Mail] pic.twitter.com/v2yt9Vl5Ln — GOAL (@goal) February 23, 2021
Jalgpall on olekseid täis. On keeruline öelda, kas Chelsea-ajastul oleks Hazard olnud maailma parim, kui poleks eksisteerinud sellised mehed nagu Lionel Messi ja Cristiano Ronaldo, kes jagasid omavahel kuldseid palle.
Hazardi rolli Chelsea edukuses ei saa mitte kuidagi pisendada, ent koondisetandril ei suutnud ta kuldse põlvkonna Belgiat ühegi suurturniiri finaali juhtida. Parimaks saagiks jäi belglastele 2018. aasta MM-pronks.
Katastroofiline algus Realis
2019. aasta 29. mail krooniti Chelsea Euroopa liiga võitjaks, kui finaalis alistati igipõline linnarivaal Arsenal 4:1. Sinisärkide neljast tabamusest kaks virutanud Hazard kuulutati finaalmatši parimaks mängijaks.
Pärast lõpuvilet kinnitas Hazard BT Sportsile antud intervjuus, et see oli tema viimane mäng Chelsea särgis. Seitse aastat Inglismaa kõrgliigas palli taga ajanud ääreründaja siirdus uutele jahimaadele.
Belglase uueks sihtkohaks oli Hispaania gigant Real Madrid, kes aasta varem jäi ilma suurimast staarist Cristiano Ronaldost, kes lahkus Juventusesse. See tähendas, et Realis oli koht uueks staarmängijaks vaba, mistap oli võrdlemisi loogiline, et valik langes Hazardi kasuks. Real käis lauale 115 miljonit eurot, mille Chelsea vastu võttis.
Tolleks hetkeks oli sel sajandil Ballon d'Ori võitnud neli Real Madridi mängijat: Ronaldo, Fabio Cannavaro, Cristiano Ronaldo ja Luka Modric. Uks maailma parimaks saamisel oli Hazardi jaoks valla, ent ...
Hazard liitus Realiga 28-aastasena. See on iga, kus jalgpallur peaks olema parimas füüsilises konditsioonis. Meenutades Hazardi ambitsioonitust - ta saabus puhkuselt Reali juurde ülekaalus. Vutisõbrad üle maailma hakkasid mõtlema, kas need Reali 115 miljonit läksid ikka õigesse kohta.
Eks varemgi on tippjalgpallurid - parim näide on Gonzalo Higuain - end pausi ajal lõdvaks lasknud ning hooaja ettevalmistusele saabunud ülekaalus, kuid Hazardi mure seisnes selles, et tema kilod ei läinud maha kergelt.
Eden Hazard reportedly turned up to Real Madrid 7kg overweight.
Great first impressions at a new club! 😳 pic.twitter.com/YRS3M0X6XM — 90min (@90min_Football) July 30, 2019
"Ta armastab hamburgereid ja pitsasid. Ma nägin Edenit pidevalt pitsarestoranides," rääkis endine Chelsea väravavaht Marcin Bulka 2020. aasta veebruaris Foot Trucki YouTube’i kanalile. "Eden ei huvitu mitte millestki muust kui jalgpallist ja elu nautimisest. Chelseas polnud see probleem, kuid Realis see pigem on. Ilmselt läks ta kaaluga üle piiri."
Hazardi burgerilembust kinnitas ka Daily Telegraphi korrespondent Matt Law taskuhäälingusaates "London Blue". "Hazardi esimesel Chelsea hooajal tegutses kodustaadioni Stamford Bridge'i kõrval üks burgeriauto. Klubi selge sõnum autoomanikele oli, et nemad ei müüks belglasele mitte ühtegi hamburgerit," meenutas Law.
Siiski suutis Hazard end Hispaanias lõpuks mänguvormi saada ning juba oktoobris pani ta väravavõrgu La Ligas sahisema.
Karjäärile pani põntsu koondisekaaslane?
Juba paistis, et tagasi on vana hea Hazard, kes domineerib Hispaania ja Meistrite liigat, kuid saatusel oli belglasele varuks veel mitu keerdkäiku.
2019 novembris võõrustas Real prantslaste hiidu PSG-d. Kohtumise 63. minutil tegi Hazardi vastu hoolimatu vea tema koondisekaaslane Thomas Meunier.
Meunier's killer tackle that ended Hazard's career #HazardRetires #Hazard pic.twitter.com/pN4mbWC7dc — Vaal🇸🇳 (@gtahbe) October 10, 2023
Vea tulemuseks oli hüppeliigese vigastus, mistõttu pidi Hazard kolm kuud palliplatsilt eemal olema. Pärast laatsaretist naasmist võttis terve maailma üle koroonaviirus, mispärast ei pääsenud belglane veel paar kuud väljakule, sest Euroopa jalgpall oli pausil.
Mängupausilt tagasi tulles võitis Real Madrid juulis klubi ajaloo 34. meistritiitli. Hazardil oli tolles triumfis oma roll, ent see oli selgelt marginaalne.
Jalgpallis käivad asjad tavaliselt nii, et vigastatud mängija peab närviliselt küüsi närima, kuna tema koha võivad üle võtta teised inimesed. Nii läks ka Hazardiga. Ääreründaja vigastuspausi ja hilisema kõikuva vormi kasutasid ära noored brasiillased Vinicius Junior ja Rodrygo, kes on tänasel päeval Reali põhitegijad. Nendega konkureerimine käis belglasele üle jõu.
Nelja aasta jooksul oli Hazard erinevate traumade tõttu eemal 400 päeva, mis võrdub ühe terve kalendriaasta ja ühe kuuga. Pole ime, et ta peatreeneri Carlo Ancelotti valikutest lõpuks välja jäi.
Reali särgis jäi Hazardi suurimaks saavutuseks mullune Meistrite liiga tiitel, millesse ta panustas vaid 83 minutit. "Ma olen mänginud siin kolm aastat. Mul on olnud palju vigastusi ja muid probleeme, kuid järgmisel aastal annan ma endast teie jaoks kõik," ütles ründaja tiitlipeol.
Järgmisel hooajal sai ta kirja ainult 392 minutit. Profikarjääri viimaseks mänguks jäi Hazardil 13. mai liigamatš Getafe vastu, kus ta ei teinud mitte ühtegi pealelööki. Juunis teatas Real, et 2024. aasta suvel lõppema pidanud leping Hazardiga on poolte kokkuleppel läbi saanud. Kalli raha eest soetatud mängija pääses Reali särgis platsile vaid 76 korda ning lõi 7 väravat.
10. oktoobril andis vabaagent Hazard teada, et tema teekond jalgpallurina on lõppenud.
"Tuleb kuulata ennast ning lõpetada õigel ajal. Pärast 16 aastat ja rohkem kui 700 kohtumist olen otsustanud lõpetada oma karjääri profijalgpallurina. Ma suutsin täita enda unistuse. Olen mänginud ja lõbutsenud paljudel väljakutel üle maailma. Tahan tänada kõiki, kes olid mulle igas mängupaigas toeks. Nüüd pühendan enda aja lähedastele ning naudin uusi kogemusi," kirjutas Hazard enda Instagrami postituses.













































