Meister on rapitud ribadeks. Kes on Levadias toimuva taga? Anname hallile kardinalile nime ja näo (27)

Tallinna FCI Levadia president Viktor Levada (vasakul) ja Mihhail Gulordava. Foto: Katariina Peetson

Detsember 2021. Tallinna Levadia on pärast kuut nurjunud hooaega taas Eesti meister. Kokku juba kümnendat korda. Oktoober 2022. Meistritiitli toonud treenerid on lahkunud. Ka nende järglane. Ja tema asendaja. Serbia ajastu Levadias on lõppenud. Nüüd tõmbab niite uus mees. Kes?

Kui Marko Savic ning Vladimir Vassiljev Meistrite liiga krahhi järel juulis ise peatreeneri-ametist taanduvad, jätkab nende alustatud tööd senine duubli juhendaja Ivan Stojkovic, kes on Eestisse saabunud aasta alguses just serblasest kaasmaalase Savici kutsel. Et Stojkovici käe all kukub Levadia konkurentsist ka Konverentsiliigas, jääb ta ilma klubi presidendi Viktor Levada usaldusest. Karikasarjast väljalangemine valab veel vaid õli tulle.

Augustis palkab Levada omale parema käe. Kuna saadud on järjest mitu valusat emotsionaalset tagasilööki, soovib klubijuht leida lahendusi. Pärast ebaõnnestunud murdemängude seeriat, kus Levadia kaotab võimaluse tiitlit jahtida, vallandab Levadia septembris Stojkovici, kellega koos lahkuvad ka ülejäänud serblastest abitreenerid. Klubi spordidirektor Tarmo Kink, kelle tööks peaks olema suuresti esindusvõistkonna sportliku poole juhtimine, kuuleb uudisest pärast seda, kui otsus on juba tehtud.

Levadia uueks peatreeneriks saab ukrainlane Maksõm Kalõnõtšenko. Ta sõlmib lepingu 2023. aasta lõpuni. Oma esimesel pressikonverentsil räägib, kuidas tal on klubiga järgmiseks hooajaks suured plaanid. Endine Ukraina koondise poolkaitsja kaotab oma elu esimese mängu peatreenerina 2:3 seisuga Kuressaarele. Klubis tekivad uued pinged.

REKLAAM

10 päeva pärast Kalõnõtšenko palkamist ta vallandatakse. Selle aastanumbri neljandaks Levadia peatreeneriks saab ründelegend Nikita Andrejev, kes on treeneritööd teinud aastakese ning kuulus eelnevalt ka serblaste tiimi. Võistkonnas taastatakse antud lükkega esmane töörahu.

Andrejev toob oma esimeseks mänguks satsi tagasi sealt Stojkovici poolt külmutatud brasiillasest ründaja Liliu, kes lööb Nõmme Kalju võrku vahetusest sekkumise järel kolmandal üleminutil 1:0 võiduvärava. Asjad hakkavad justkui paremuse poole minema.

Levadia nüüdseks endine spordidirektor Tarmo Kink. Foto: Brit Maria Tael

Oktoobri alguses oma 37. sünnipäeval astub aga spordidirektor Tarmo Kink ametist tagasi. "Tundsin, et minu ja juhtkonna vaated ei ühtinud ja nii on raske ühiselt edasi minna," ütleb ta klubi pressiteates. "Erinevad vaated olid selle osas, kuidas meeskond ja klubi võiks edasi minna," lisab Kink Soccernet.ee-le antud kommentaaris.

Mis juhtus? Levada sõitis Kingist üle. Kink oli küll ametis, aga otsuseid ei võtnud vastu tema. Klubi sportlikku poolt juhib alates augustist Levada usalduse pälvinud salapärane direktor. Jalgpalliringkonnas nimetatakse teda halliks kardinaliks. Kes ta on? Levadia ise ei ole soovinud seda välja öelda. Klubi on vastanud erinevate meediaväljaannete päringutele, et teemat ei taheta veel puudutada. Kuid kui Eesti meistrit rapitakse sedasi, et kuldsest tiimist on järel vaid teine tärnike särgil oleva embleemi kohal – see teeniti välja kümnenda tiitliga –, on asjakohane anda hallile kardinalile nimi ja nägu.

Vastuoluline asepresident

Soccernet.ee on viimastel nädalatel suhelnud Levadiat ja salapärast härrat puudutavatel teemadel väga paljude eri inimestega. Nii nendega, kes on toimuva sees kui ka nendega, kes teavad niiditõmbajat varasemast. Välja joonistub järgmine pilt.

Levadia hall kardinal on vanuse poolest 50. eluaastate keskel olev Gruusia juurtega ning Abhaasias sündinud Ukraina kodakondne Mihhail Gulordava. Lühikest kasvu ja range näoga meest nimetatakse klubis asepresidendiks. Oma osavate maneeride ning väga hea jutuga teenib ta Levadia ukrainlasest presidendi Viktor Levada täieliku toetuse. Gulordava võib teha sisuliselt, mida ise tahab. Rahas ei ole küsimust.

Gulordavale lisab usaldusväärsust fakt, et ta oli palluri nooruspäevil tänase Ukraina koondise ründaja ja praeguse kapteni Andri Jarmolenko agent. Ta on olnud ka Ukraina kõrgliigaklubi Lvivi Karpatõ spordidirektor. Tõsi, vaid veidi enam kui pool aastat. 2012. aasta sügisest kuni 2013. aasta kevadeni. Toona pallis klubis ka Eesti koondise ründaja Sergei Zenjov.

Ukraina koondise kapteni Andri Jarmolenko agent oli kunagi Mihhail Gulordava. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Ukrainas kirjeldatakse Gulordavat kui hämarate töövõtetega meest. Ta tuleb, keerutab kõvasti tolmu üles ja lahkub seejärel mõne kuu möödudes. Vahepeal toob klubisse oma sõpru ja tuttavaid.

Levadia näeb seda Kalõnõtšenko kaudu. Miks ta lahkub Eestist vaid kümne päeva möödudes? Sest ta ei jaga absoluutselt, mida tähendab peatreeneritöö. Kalõnõtšenko ei oska treeninguid läbi viia. Saatusliku Kuressaare kohtumise eel ei näita ta mängijatele ühtki klippi videoanalüüsi. Vaheajal 0:2 kaotusseisus ei anna ta konkreetseid juhtnööre, kuidas edasi toimida. Serblaste käe all – seda protsessi alustas omal ajal juba Aleksandar Rogic – saavutatud erakordne professionaalsus ja põhjalikkus on Levadiast hoobilt kadunud. Eesti meister ja tippvõistkond on sattunud justkui tagasi kiviaega. Sellise treeneri tõi Levadiasse hall kardinal.

Kalanõtšenko avantüür lõppeb tänu sellele, et klubis vallandub torm. Ei mängijad, teised treenerid ega muud töötajad suuda lihtsalt sedasi jätkata. Ka Kink, kelle Levada on Gulordava toomisega otsustusprotsessidest välja lõiganud, käib presidendi jutul.

Kalanõtšenko lahkub ning Nikita Andrejev taastab töörütmi ja -rutiini, mis valitses võistkonnas Serbia ajastul. Gulordava koos oma kaaskonnaga – ta võttis Eestisse tulles kaasa omale paar abimeest –, möllab aga edasi.

Endine Ukraina koondislane Maksõm Kalõnõtšenko pidas Levadia peatreenerina vastu vaid ühe mängu. Foto: Katariina Peetson

Mihhail Gulordava on väljapeetud härrasmees. Käib korralikult riides, õhtustab vaid Tallinna eliitrestoranides. Fassaad on tema jaoks väga oluline. Kui mitmed Levadia välismaalased on resideerunud näiteks Lasnamäe alguses Pae pargi piirkonnas, siis Gulordava soovib oma seltskonnale elamispindasid Kalaranna uutesse mereäärsetesse majadesse.

Väikestviisi skandaal tuleb sellest, et Levadia autopartner on Honda. Kuidas nii? Gulordava arvates peaksid meistrid sõitma Mercedes-Benzi või Audi marki masinatega. Klubi töötajate püüdlused talle selgitada, et väikeses Eestis ei käi asjad päris sedasi, ei sobi värskele asepresidendile kuidagi. Ent vähemalt ei ole klubi kontor enam Maarjamäe jalgpallikeskuses soojakutes, vaid nüüd on Levadial Pirital uhke, avar ja uus kontoripind.

Mitmed inimesed nimetavad halli kardinali otsesõnu suliks.

Tema põhimõtteid kirjeldab aga ehk üks aastatetagune intervjuu, kus lahkab toona peatreenerikriisis olevat Kiievi Dinamot: "Treeneril on lihtne ametisse astuda, kui eksisteerib süsteem ja organisatsioon. Näiteks kui keegi saab Barcelona või Real Madridi peatreeneriks, on see lihtne töö, sest klubidel on töötav süsteem. Kiievis süsteem ei toimi väga hästi, sest seal on mitmeid endiseid häid selle klubi jalgpallureid, kuid mitte profesionaalseid sporditreenereid.

Ütlen sedasi: legendid peaksid istuma loožis, mängijaid oma kohalolekuga austama ja jalgpalli nautima. Tööd peavad tegema treenerid."

Kuidas edasi?

Kui Levadia ja Infonet 2017. aasta lõpus jõud ühendasid, sõnastas Viktor Levada, et tema unistus on jõuda Euroopas alagruppi. Infoneti juht ja toona esimesena FCI Levadia asepresidendiks saanud Andrei Leškin lisas: "Olen väsinud ebaprofessionaalsusest jalgpallis."

Pärast Levadia mullust tiitlit sai siinkirjutaja ülaltoodud videoloos meistri teekonda selgitada nii: "Tuleb tunnustada ka klubijuhte, kes on võistkonda lubanud tuua stabiilsuse ja luua täiesti uue professionaalsuse." Kümme kuud hiljem pole stabiilsusest enam haisugi.

Kolm treenerivahetust ja neli treeneribrigaadi. Ametist lahkunud spordidirektor. Klubi oma suva järgi tüüriv hall kardinal, kes ei tunne siinset jalgpalli ning sõidab teistest lihtsalt üle. Sedasi jätkates ei pruugi Kink jääda viimaseks lahkujaks ...

Kui eelmise aasta lõpus oli Levadia klubiliselt väga heas seisus, siis tänaseks on meister ribadeks rapitud. Kuidas see kõik kokku õmmelda? Äkki oleks vaja Levadal oma inimesi usaldama hakata? Justnimelt oma inimesi. Levadia inimesi. Mitte osava jutuga müügimeest, kes lubab kokku maad ja ilmad.

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

vigastus   •  
(194.150.65.***)
põnev lugemine. kust pärineb nii palju infot oleks huvitav teada 😀
Calva   •  
(80.235.57.***)
Elu24 väää
Denis Krestinin   •  
(82.131.45.***)
:D Eile Kink sai ametist vabaks, siis soccernet helistas küsis kuidas nii ja õhtul peale õnnesoovid juba sellised üksikasjad
sanderk   •  
(217.159.168.***)
See on päris korralik pommuudis siin.
Kohati raske uskuda, aga veel raskem uskuda, et sellise välja mõtleks.
IUdutuli   •  
(90.190.244.***)
Lugesin seda miskipärast Mihkel Kärmase häälega.
Mõtiskleja   •  
(84.50.90.***)
+1 @Udutuli :D :D

Aga muidu hea töö Kasper!
Jānis Rubulis   •  
(85.29.194.***)
Valus on lugeda! Kui see tõele vastab, siis näeme järgmisl hooajal hiljemalt peale Jaanipäeva järgmise uue peatreeneri lahkumist ja ühtlasi "asepresidendi" lahkumist. Vana saab pool+ aastat priisata ja laamendada, ennast tähtsalt tunda. Seda kõike solvunud ja petetuna tundva esinduse, noorte ja noortetreenerite arvelt, kes igapäevaselt trenni nühivad ja ilmselt 99% oma asjadest õigesti teevad. Viktor, võta kokku ennast!
Wingback   •  
(213.180.19.***)
LJEE VAA DII AAA :D

Hea artikkel! Korralik fopaa.
Alexej Lvov   •  
(82.131.29.***)
Täitsa reaalsed isikud. Joodik pealik ja hirmus segu ukraina-grusinlane....
OÜ ,,Наше дело правое и пошли все в жопу,, )))
Sellest ei vitsi gi kirjutada...kõik niiguni seda Teavad.
Tuleb aeg ,kui Levadia ei mahu eurosarja.Pealik jääb rahata ja loomulik järeldus -
Bankrott!.....Ps Ja see jama on ka Eesti Jalgpall(((((((
GERMAN Lari   •  
(86.110.43.***)
Super hea lugemine!!!
dkotsjuba   •  
(46.131.56.***)
Hea artikkel
TheBroEx   •  
(83.176.15.***)
Olen nõus, et hea lugemine, aga võin ka kindel olla, et paljud kommenteerijad ei ütleks hea artikkel ja vingujaid oleks lisaks, kui Kasperi nime asemel oleks Järvela nimi. Sest oi seda pahandust, kuidas Ott sellist sarnast artiklit Levadia kohta kirjutaks. Ühe inimese vihkamine viimasel ajal massidesse läinud eri valdkondades.
IUdutuli   •  
(90.190.244.***)
TheBroEx – Järvela ei kirjutaks sellist artiklit. Kasperi loost aimdub Levadia suhtes muret/kaastunnet, Järvela parastab igal võimalusel.
Kebab   •  
(91.129.107.***)
Ootan siiani Kaspari uurimust kuidas Kure 200 kiloga meistriliigas stabiilsust naudib. Aga mida pole seda pole. Mõned asjad vist jäävad igaveseks müsteeriumiks.
Boii   •  
(90.191.27.***)
TheBroEx - austus on vaja välja teenida. Ju siis OJ on tegelenud liiga palju "teatud asjadega", mis ei ärata austust ühiskonnas.
Julian Julian   •  
(88.94.5.***)
Kebab. Kui raske on aru saada et kõik Kure mängijad kes on seotud FC Floraga saavad palka Florast. See on ju peaaegu pooled. Teine osa käivad tööl ja mängivad enda lõbuks ja saavad klubilt väikese taskuraha. Ilmselt staadioni kasutamine Tallinas läheb ka Flora kuludesse ja Kuressaare staadioni kasutus on ilmselt omavalitsuse poolt sponsoreeritud. Ja nii saabki edukalt selle rahaga majandatud. Selleks pole ju vaja mingit uurimustööd teha.
maamesilane   •  
(88.196.253.***)
Kuulsid kebaab,et ilmselt nii on!
Kebab   •  
(91.129.107.***)
Julian. See millest sina kirjutad on veepealne osa. 1. Tuleks täpselt euro täpsusega välja uurida kuidas käib Kure rahastamine Flora poolt. Tuua see kõik avalikult välja. Kuidas täpselt, mis kulureal iga euro läheb. Seda oleks kõigil huvitav lugeda. Üleüldine teadmine ei anna avalikkusele aimu milline ja kui suur see abi tegelikult on 2. Tuleb uurida kui seaduslik selline tegevus on? Kas tütarklubi pidamine samad liigas on üldse lubatud. Tahaks teada kuidas selline Jokk skeem on võimalik? Annaks avalikkusele teada, et Flora poolne sahkerdamine jätkub. 3. Uurida klubidelt kuidas nad sellesse suhtuvad kui üks klubi saab teiselt klubilt suurema osa oma eelarvest? 4. Uurida kuidas suhtub sellesse EJL. Avalikkuse huvi on selleks olemas. Kas Kasparil või mõnel teisel Soccerneti töötajal jätkuks selleks julgust? Vat sellist uurimustööd tuleks minu arvates teha. See Kure on lihtsalt kõikide teiste klubide suhtes nii ebaaus. Miks üks klubi saab ilma rahata hoida meistriliigas kohta klubide ees, kes oma jõududega pusivad?
tpx   •  
(90.190.***)
Aga see, mida kirjutas Julian Julian, ütleb ühemõtteliselt, et Kure on FCFi tütarklubi. See omakorda on aga erakordselt ebaõiglane teiste klubide suhtes, kes meistriliigas oma koha eest päikese all vaeva näevad nii et veri ninast väljas ja veeretavad sente, et ots-otsaga kokku tulla. Samas, mõni ikka oskab elada ;)
ilikemuru   •  
(120.18.147.***)
Nõustun Kebabiga 101% !!!
Kogu jalgpallikogukond tahab ja nõuab sellist uurivat ajakirjandust!! Lisaks mainitud teemale on siin veel mõned huvitavad teemad mida kõik tahaks lugeda kuid SN hoiab neist eemale.

Häbi SN
Jaak   •  
(46.131.44.***)
Kuidas see kõik seostub Levadiaga?
Kebab   •  
(91.129.107.***)
Jaak. Seostub nii, et ma soovisin Kasparilt samasugust julget ja uurivat ajakirjandutööd ka Kure kohta.
Jaak   •  
(62.65.207.***)
Erinevalt Levada kardinalist pole seal ju midagi uurida,kõigile teada ju kuidas Kure täna toimib
Suvaline Jope   •  
(81.90.124.***)
+1 @Kebab

On kolm klubi kes saavad SN käest igal võimalus nagu tolmab - Levadia, Kalju ja Trans.
Flora, Kure ja EJL seikluste ja sekelduste koha peal on vaikus või väike nupuke.

Transilt võtab Narva linn 50 k€ toetust ära ja klubi on hädas. Sooviks ka et keegi kirjutaks minusugusele rumalale lahti kuidas saab 200 k€ Premium liigas lammutada.
tpx   •  
(90.190.***)
+1 @Kebab
vigastus   •  
(146.255.180.***)
äkki siis peaks juba uurima ka legioni ja flora seost
Huvitav   •  
(46.131.33.***)
Lgp. artikli autor, osutate, justkui oleks arvamuses "...Kiievis süsteem ei toimi väga hästi, sest seal on mitmeid endiseid häid selle klubi jalgpallureid, kuid mitte profesionaalseid sporditreenereid.
Ütlen sedasi: legendid peaksid istuma loožis, mängijaid oma kohalolekuga austama ja jalgpalli nautima. Tööd peavad tegema treenerid." midagi halvasti, ent jalgpalliteaduse ja -hariduse seisukohast on tal ju täiesti õigus! Mis veelgi hullem - soovitate soosida "omasid" nn müügimeeste kuulamise asemel. Vabandage, aga tundub, et omade soosimises ongi eesti jalgpalli üks häda. Proffessionaalselt haritud treenereid ja spordidirektoreid on vaja, seda haridust aga eestis ei pakuta.

Sisene
ARGENTINA PÄÄSES EDASI
Memo | Argentina veeres teisel käigul veerandfinaali. Mitu käiku neil varuks on?
HOLLAND ALISTAS USA
PÕNEVAT!
REAMEES SAARMA
Debüüthooajal kõrgliiga parimaks valitud reamees Saarma: Anderlechtiga mängides taipasin, et ega see Premium liiga ju ka nii hull ei ole
HÄÄL JA PILT SINU SEADMEST
Pikk ette (ja MM-ile) | Tarmo Tiisler sõitvast katusest, Õnne tänava Almast, Kinoteatrist ja kommenteerimisest: see võib jääda mu viimaseks jalkaturniiriks
MM-I MÕTTED
Pikk ette (ja MM-ile) | Rindeoperaator Ivar Heinmaa: jalkafänniks olemine on mind päästnud surmast
JOON ALLA
Fännide lemmik 2022 – Robi Saarma  (milline sai sümboolne koosseis?)
Soccernet.ee külastajate suurel hääletusel valiti Premium liiga tänavuse hooaja fännide lemmikuks Paide Linnameeskonna väravakütt Robi Saarma. Hooaja sümboolses koosseisus on võrreldes mullusega kaheksa uut meest!
KOKKUVÕTTED 2022
PIKK ETTE
RISTNURK
SOCCERNET TV
REKLAAM
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
36
31
4
1
94:21
97
2.
Tallinna FCI Levadia
36
24
7
5
74:25
79
3.
Paide Linnameeskond
36
19
8
9
84:37
65
4.
Nõmme Kalju FC
36
19
8
9
59:30
65
5.
FC Kuressaare
36
13
11
12
49:51
50
6.
Tartu JK Tammeka
36
10
9
17
38:57
39
7.
JK Narva Trans
36
10
8
18
43:58
38
8.
JK Tallinna Kalev
36
10
5
21
42:92
35
9.
Tallinna JK Legion
36
6
8
22
34:82
22
10.
Pärnu JK Vaprus
36
3
2
31
32:96
11
https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
97
Tallinna FCI Levadia
79
Paide Linnameeskond
65
Nõmme Kalju FC
65
FC Kuressaare
50
Tartu JK Tammeka
39
JK Narva Trans
38
JK Tallinna Kalev
35
Tallinna JK Legion
22
Pärnu JK Vaprus
11