A. LE COQ PREMIUM LIIGA
MEESTE KOONDIS
NAISTE KOONDIS
EESTLASED VÕÕRSIL
SOCCERNET
Värvikast 2014. aastast on tulevikku kaasa võtta nii head kui halba. Juhtunud on nii mõndagi, vahest suurim lahtine ots on veel lõpliku lahenduseta.
Põnevuse puudumise üle tänavu kurta ei saanud: juba märtsikuises avavoorus jäi valitsev meister Levadia alla Paidele, Nõmme Kalju aga sepistas 90. minuti vahetusega tehnilise kaotuse. Riburadapidi järgnesid aprillis Ida-Virumaal peatreenerivahetused, mais tuli avalikuks kihlveoskandaal...
...enne jaanipäeva võttis Tallinna Kalev oma viimased punktid, juuli oli eurorindel Eesti klubidele üle aastate edukaim, augustis sai Jõhvi Lokomotiv 1:10 kaotuse, aga ka esimese võidu ja kerkis septembriga punase laterna positsioonilt välja, oktoobris alistas Levadia teel tiitli suunas nii Kalju kui Flora...
...ja november ei ole oma viimast sõna veel öelnud!
Soccernet.ee korraldataval meistriliiga parimate ja halvimate valimisel on traditsiooniliselt nii suurima üllatuse kui pettumuse kategooriad. Hääletus käivitub õige pea pärast viimase vooru pidamist.
Hooaja suurimad üllatused:
Tiitliheitlus lõpuni välja
Optimistid rääkisid põnevusest juba hooaja eel, kuid nii tihedat ja läbi hooaja kestvat tiitliheitlust ei osanud ilmselt oodata keegi. Esimese ringi järel hoidis liidrikohta Nõmme Kalju, pärast teist ja kolmandat Tallinna Flora, kuid viimase vooru eel on otsustaja rollis Tallinna Levadia.
Seekord ei piisa aga tiitliheitlusest rääkides vaid kolmel pealinna gigandil peatumisest. Hooaega teravalt alustanud Sillamäe Kalev langes küll vahepeal madalseisu, kuid on tugeva lõpuga end viimase vooru eel spurtinud seisu, kust on reaalne võimalus korrata 2009. aasta hõbemedaleid.
Tugevalt on kandadele astunud alles oma teist kõrgliigahooaega lõpetav FC Infonet: esinelikult võeti kokku 16 punkti, nullile ei jäädud kellegi vastu.
Järgmiseks hooajaks vaid üks palve: korrata!
Flora ennenägematud publikunumbrid
Kui mullu saime rõõmustada Tartu Tammeka tubli töö üle rahva staadionile toomisel, siis sel aastal on turundusvallas kõva sammu edasi teinud Tallinna Flora. Keskmiselt on staadionile meelitatud koguni 766 (!) pealtvaatajat - üle kahe korra rohkem kui mullu.
Mängukavad, oma raadiosaade ja videointervjuud, sponsorluslepingud Tele2 ja Selveriga on Florast aastaga teinud klubi, kes julgeb järgmisest hooajast rääkides sihtida neljakohalist publikuhulka. Leitud on oma nägu ja koht Tallinna nelja tippklubi hulgas.
Kuigi sümpaatsed on ka Nõmme Kalju ja Tartu Tammeka publikunumbrid, ei saanud 2014. aastal keegi Florale vastu. Võtke eeskuju!
Tammeka südikas hooaeg
Talvel suurtes raskustes olnud ja loobumismõtteid mõlgutanud Tammeka alustas praktiliselt nullist, ilma ettevalmistuseta ja mängijatega, kes mullu suuresti duubli rivistusse kuulusid. Mehed tulid eikuskilt ja on enne viimast vooru kinni seitsmendas kohas, mis on Tammeka jaoks üle aastate parim tulemus.
Enne hooaega paberil nõrgimaks peetud meeskond on näidanud ilusat ja ründavat jalgpalli, üritades enamasti ka tugevate vastu palli vallata ja olukordi luua. Samas on üksikute eranditega õnnestunud vältida suuri pakke.
Kiidusõnu tuleb jagada nii mängijatele, peatreener Indrek Koserile kui juhtkonnale, kes korjas üles Afsharide Tammeka riismed (sellest lähemalt veidi allpool) ja on aastaga ära teinud kõva töö. Uuele hooajale minnakse vastu juba palju kindlama jalgealusega.
Veel rohkem otseülekandeid
Otseülekanded kuulusid siia rubriiki ja triumfeerisid ka mullu, kuid tänavu on tehtud veel üks hiiglaslik samm edasi: mullusest 67 otsepildis näidatud mängust sai tänavu 102! Premium liiga kolis ETV ekraanile ehk jõudis veel rohkematesse kodudesse, mänge kandsid üle ka ERR-i spordiportaal, Postimees ja jalgpall.ee.
Nii mõnigi voor jõudis otsepilti kõigi viie mänguga, praktiliselt kõigist mängudest jõudsid videona huvilisteni vähemalt väravad. Toimunud on silmaga nähtav areng igas mõttes ja vahest tähtsamgi on see, et publikunumbrid ei ole seetõttu kannatanud.
Kui üle poolte liigamängudest oli pildis juba tänavu, siis mis aastaks täitub unistus täismängust ehk 180 otseülekandest?
Koduliigamehed koondises
Palju on räägitud Karol Metsast, Ilja Antonovist ja Ken Kallastest, kes Magnus Pehrssoni käe all koondises suured rollid on saanud; samas on kõigis kolmes valikmängudes alustanud Martin Vunk, Leedu vastu tegi seda Alo Bärengrub, Inglismaa vastu Artur Pikk.
Sellega sel aastal Premium liigast kutse saanute nimekiri sugugi ei piirdu: üle kaheksa aasta sai äsja kutse Ingemar Teever, novembrikuisteks mängudeks kutsuti välja ka Taavi Rähn, Artjom Artjunin, Aleksandr Dmitrijev, Dmitri Kruglov, Sergei Mošnikov ja Albert Prosa.
Üldpilt näitab, et kuigi kohanemine võtab veidi aega, saavad koduliiga tegijad hakkama ka koondise tasemel. Kui mõni aasta tagasi tuli praktiliselt kogu koondis välismaalt kokku, siis enam ei vaadata koduliigast tulijatele halvasti, mis näitab, et Eesti kõrgliigat hinnatakse varasemast enam.
Hooaja suurimad pettumused:
Kihlveoskandaal
Mai alguses tabas Eesti jalgpalli järjekordne kihlveoskandaal. Esialgu võeti maha kaks meest - Sillamäe Kalevi Maksim Paponov ja Tallinna Levadia Aleksei Jahhimovitš - kuid jalgpalliliit teatas juba siis, et luubi all on rohkem kui kümme isikut.
Algse kava kohaselt lubati järgmised süüdlased avalikustada jaanipäeva paiku, kuid tähtaeg on edasi lükkunud ja tänaseni veel selgust ei ole. Ainsana läks juulis Levadiast kihlveokahtlusega Aleksandr Kulinitš, kuigi ametlikult ei ole teda süüdi tunnistatud.
Kahjuks ootab suurem pauk ilmselt veel kahe hooaja vahel ees ja ei üllataks, kui nii mõnigi klubi peab seetõttu verevahetuse läbi tegema. Jääme ootama.
Masendav Tallinna Kalev
Enne hooaja algust ei osanud keegi oodata, et Kalevist saab viimaste aastate parim Lasnamäe Ajaxi jäljendus. Endisi noortekoondislasi täis nimekirjalt ootaks igal juhul enamat kui juuli-august-september-oktoober punktideta läbida ja väravate vahet -121 (ja hooaeg pole isegi läbi!). Keskmiselt on mängus löödud 0,6 ja lastud 4,1 väravat. Sünged numbrid.
Kus peitub õnnetu hooaja põhjus? Treeningprotsess on kaootiline, kohati tehakse trenni viie-kuuekesi ja seda umbkeelse Sergei Zamogilnõi käe all. Kuuldavasti on nii mõnigi treeningmäng lõppenud duubli võiduga.
Materjali meestes on, paberi peal peaks tegu olema väga võimeka pundiga, kuid kokkuklopsitud meeskonnal tundub puuduvat õige meeskonnavaim. Juhtub ka helgemaid päevi, kuid reeglina langetakse pärast paari värava laskmist täiesti ära. Tänavuse Kalevi võttis Soccernet.ee blogis hästi kokku peatoimetaja Kasper Elissaar.
Esimese ja tagumise poole selge eraldumine
Koguni 11 kohtumist on lõppenud ühe meeskonna vähemalt seitsmeväravalise paremusega, rääkimata kuue- ja viieväravalistest võitudest. Eelmistest aastatest veelgi selgemalt joonistus välja, et tabeli tagumise poole meeskonnad ei olnud kompetentsed tipuga heitlemiseks - eelkõige vaatame otsa teile, Kalev ja Jõhvi Lokomotiv.
Aga süütud pole siin teisedki. Paide tegi läbi vähikäigu ja kui avavooru hammustus Levadialt välja arvata, tehti viimaste aastate nõrgim hooaeg. Trans suutis heal päeval teenida 0:0 või 1:1 viigi, aga needki olid erandid; Tammeka röövis Floralt viigi ja näitas südikust ka teiste vastu, aga neilt ei saanudki rohkemat oodata.
Tõsi, amatööridelt on raske enamat tahta, kuid mullu teenisid nii Paide, Trans, Tammeka kui Kalev rohkem punkte kui tänavu. Põnev tabelitipp on küll tore, kuid üllatustulemused käivad jalgpalli juurde ja neid oli tänavu kahetsusväärselt vähe.
Veelgi õnnetum Trans
Kui mullu löödi Transis kihlveopetturitest plats puhtaks ja vastu tuli võtta kuues koht, tundus, et probleemid on ajutised ja tänavu naastakse vähemalt esiviisikusse. Enam hullemaks ju ikka minna ei saa? Meeskond komplekteeritigi ambitsioonikalt: Sergei Lepmets, Siim Tenno... ja Aleksandr Jelisejenok.
Maksim Gruznovi ja Dmitri Lipartovi saapad on suuremad, kui arvata võiks ja 2011. aastal Eesti jalgpallimaastiku tormiga vallutanud Aleksandrs Cekulajevsi järel ei ole Transil korralikku ründajat võtta olnud. Selle hooaja esinumbriks olema pidanud Jelisejenok sümboliseeris kõike, mis läks valesti: 11 mängu, 0 väravat ja hundipass.
Lisaks jäi impotentne Trans suvel ilma nii Lepmetsast kui Tennost, vigastusega langes rivist Irie. Nikita Tokaitšuki õnnetu vigastuse järel selgus, et Transil pole isegi varuväravavahti ja paaris mängus pidi puuri kaitsma vasakkaitsja Vitali Andrejev. Vau. Jah, püstitati ka uued negatiivsed rekordid nii liigakoha kui punktide suhtes.
Tammeka talvine pankrot
Kahe hooaja vahel Tartus toimunut on raske kirjeldada. Afsharide juhitud jalgpalliklubi Tammeka ei suutnud võlgasid katta ja pankrotistus, kuid oli juba tülli läinud jalgpallikool Tammekaga, mis tegeles klubi noortetööga.
Eesti Jalgpalli Liit sekkus ja pakkus saneerimist, kuid Afsharid ja Tammeka keeldusid vaikides. Nõuded lubati täita ja rohkem või vähem fiktiivselt paberimajandus ka esitati, kuid litsenseerimiskomisjon lükkas jalgpalliklubi Tammeka tagasi. Erandkorras tehti litsenseerimisettepanek jalgpallikool Tammekale.
14. veebruaril ehk kaks nädalat enne hooaja algust tuli viimaks teade, et tartlased jätkavad kõrgliigas. Meeskond klopsiti kokku esinduse omakasvandikest ja duublimeestest ning praktiliselt olematu ettevalmistusega. Nad ujusid välja, aga pool talve oli õhus reaalne oht Tartuta kõrgliigast.
Eelmiste aastate suurimad üllatused:
2013: 1. Otseülekannete tohutu kasv, 2. A-koondislaste naasmine meistriliigasse, 3. Ettearvamatud tulemused
2012: 1. Levadia noorenduskuuri tulemus, 2. ToetanTammekat.eu, 3. Veelgi ühtlasem tase
2011: 1. Paide võimas edasiminek, 2. Väravarekordi langemine Cekulajevsile, 3. Aina ühtlasem tase
2010: 1. Flora nooruslik tärkamine, 2. Tammeka võimas areng, 3. Uus treenerite põlvkond
2009: 1. Sillamäe võimas esiletõus, 2. Levadia euroedu, 3. Tammeka uued jõud
2008: 1. Kalju uued tuuled/publikunumbrite tõus/fänluse areng, 2. Teleülekanded, 3. Sillamäe võimas tagasitulek
2007: 1. Tallinna Kalevi esiletõus, 2. Levadia euroedu, 3. Esiliiga tugevus
2006: 1. Levadia jõudmine UEFA põhimängudele, 2. Vapruse ja Ajaxi südikas esinemine, 3. Tammeka võimas areng
Eelmiste aastate suurimad pettumused:
2013: 1. Tallinna Kalevi kihlveoskandaal, 2. Jätkuvalt leige publikuhuvi, 3. Tallinna Kalevi finantskrahh
2012: 1. Flora korduvad palgajamad, 2. Publikunumbrite paigalseis, 3. Noorte kesine pealetulek
2011: 1. Ajaxi peksukotistumine, 2. Tammeka paigalseis, 3. Levadia mandumine
2010: 1. Kihlveoskandaalid, 2. Publikunumbrite langus, 3. Flora palgaskandaal
2009: 1. Põnevuseta tiitliheitlus, 2. Flora kõrge kukkumine, 3. Kalju täitumata ootused
2008: 1. TVMK kadumine, 2. Kihlveoskandaalid, 3. Klubide raske majanduslik olukord
2007: 1. Publikunumbrite vähenemine, 2. Balti liiga häving, 3. Levadia lepingujamad
2006: 1. Neemelo kadunud sära, 2. Publikunumbrite langemine, 3. FC TVMK allakäigutrepp
Eelmiste aastate enim arenenud meeskonnad:
2012: 1. Tallinna Levadia, 2. Nõmme Kalju, 3. Paide Linnameeskond
2011: 1. Paide Linnameeskond, 2. Nõmme Kalju, 3. Tallinna Flora
2010: 1. Tallinna Flora, 2. Tartu Tammeka, 3. Paide Linnameeskond
2009: 1. Viljandi Tulevik, 2. Sillamäe Kalev, 3. Tartu Tammeka
2008: 1. Nõmme Kalju, 2. Sillamäe Kalev, 3. Tallinna Flora
2007: 1. Tallinna Kalev, 2. Tallinna Flora, 3. Tallinna Levadia
2006: 1. Tartu Tammeka, 2. Pärnu Vaprus, 3. Tallinna Levadia
Loe Soccernet.ee kokkuvõtteid Premium liiga hooajast 2024!
Soccernet.ee taskuhääling "Pikk ette (ja ise järele)" nii helis kui ka pildis!
Soccernet.ee pikemad intervjuud, reportaažid, persoonilood, arvamused ...
Nelja-aastase pausi järel naaseb naiste saali Meistriliiga, kõikidel soovijatel ei lubata osaleda
Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:
Loe Soccernet.ee värskemaid eksklusiivlugusid:
Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?