Pöörane õhtu Hispaanias: Camp Noul ära põlatud Suarez tõstis Atletico tuhast tiitli lävele, Barcelona mattis end samal ajal ise (1)

Barcelonale ei kõlvanud, aga Atleticole toob tiitli? Luis Suarez on endiselt hoos. Foto: Scanpix / AFP / Gabriel Bouys

Hispaania kõrgliigas peeti kõik eelviimase vooru kohtumised ühel ajal ja see lõi soodsa pinnase draamaks, kust väljus lõpuks kõige edukamalt tabelijuht Atletico Madrid. Kodus jäädi veerand tundi enne lõppu Osasuna vastu kaotusseisu, aga tuldi sellest välja ning võideti 2:1. Tiitel rändab tänavu pealinna, sest Atletico võitu saab veel kõigutada vaid Real Madrid, samas kui Barcelona mängis oma võimalused ise maha.

Õhtu jooksul võisid end hästi tunda kõik kolm tiitlipretendenti. Barcelonale jagus seda tunnet kõige vähem, sest nad läksid 28. minutil Lionel Messi hooaja 30. liigaväravast juhtima ning vähendasid tabelis Atleticoga vahet, kuid rõõm kestis vaid kümme minutit. Siis jätsid kaitsjad valveta Santi Mina, kes kauglöögist viigistas.

Reali ja Atletico mängudes hakkas juhtuma alles siis, kui mängitud oli juba kõvasti üle tunni. Esmalt viis Nacho võõrsil Reali Athletic Bilbao vastu ette ning tõstis nad sellega virtuaalses tabelis liidriks: punkte Atleticoga võrdselt, aga omavahelised mängud rääkimas Reali kasuks. Mõni minut hiljem läks Atletico seis veel kehvemaks, sest Osasuna asus Ante Budimiri tabamusest juhtima - Jan Oblak tõrjus küll horvaadi pealöögi, kuid VAR kinnitas, et alles pärast väravajoone ületamist - ning nüüd edestas Real Atleticot juba tabelis ühe punktiga.

Samal ajal jäi aina suuremasse plindrisse Barcelona, sest Jordi Alba kehva söötu päästma läinud Clement Lenglet sõitis vastasele sisse ja sai teise kollase kaardi, mis tähendas, et katalaanidel tuli võiduvärava püüdmist jätkata kümnekesi. Elu oli jälle sisse tulnud ka Atleticole, kes käest libisema kippuvast tiitlist uuesti kinni haaras: Renan Lodi suutis pärast Joao Felixi suurepärast söötu viigistada.

Kuid ka viigist jäi Atleticole väheks, sest see andnuks viimase vooru eel ohjad Reali kätte. Ning 88. minutil jõutigi sihile, väravalööjaks pärast Yannick Carrasco eeltööd sümboolselt Luis Suarez ehk mees, kelle teenetest Barcelona tema liigkõrgele vanusele viidates hooaja eel loobus. Nüüd lõi Suarez oma selle hooaja 20. värava ja vallandas Metropolitanol rõõmupeo.

Samal ajal lagunes Camp Noul lõplikult Barcelona tiitlilootus. Messi ja Alba koostöös värava ette vabaks mängitud Matin Braithwaite oskas suurepäraselt positsioonilt mööda lüüa, Celta Vigo tuli vasturünnakule ning paremalt äärelt teele saadetud tsenderdus lendas kõrge kaarega üle Marc-Andre ter Stegeni tagumisse posti. Sealt tagasi värava ette põrganud pallini jõudis esimesena jälle Mina ning vormistas 2:1 tabamusega Barcelona langemise.

Lõpuvile tähistas seega Atletico 2:1 ja Reali 1:0 võitu ning Barcelona 1:2 kaotust. Lõppmängu eel annab see Atleticole kahepunktilise edu Reali ees, kuid kõik pole kaugeltki veel otsustatud. Atletico sõidab külla tabeli 19. meeskonnale Valladolidile, kes võitleb ellujäämise eest, Real võõrustab aga Villarreali, kes jahib viiendat tabelikohta. Kui Real võidab ja Atletico viigistab ehk lõpetatakse võrdsetel punktidel, on eelis Realil, kellele kuulub tänu detsembrikuisele võidule paremus omavahelistes mängudes.

Euroopa liiga finaaliks valmistuv Villarreal pani Unai Emery praeguse ja endise tööandja duellis kindlalt 4:0 paika Sevilla, takistades külalistel Barcelonast mööda kolmandaks tõusta. Viimases voorus peetakse Real Sociedadi ja Real Betisiga maha haarav heitlus selle nimel, kes on kolmikust need kaks, kes tagavad uueks hooajaks pääsu Euroopa liiga alagrupiturniirile ning kes peab leppima tugevuselt kolmanda eurosarjaga. Samas on Villarrealil mõistagi veel võimalik Euroopa liiga võitmisega endale ka Meistrite liiga pääse tagada.

Kui tabeli tipus mängivad tiitlile kaks klubi, siis alumises otsas heitlevad püsimajäämise nimel koguni kolm klubi, kohti on aga vaid üks. Eelviimasest voorust suutis pikima kõrre tõmmata Elche, kes sai 3:1 jagu Real Betisist, ent vajab ikkagi viimasest voorust Athletic Bilbao vastu vparemat tulemust kui Valenciaga mängiv Huesca - omavaheliste kohtumiste tulemused annavad eelise Huescale.

Real Sociedadilt võõrsil suure kaotuse saanud Real Valladolidi saatus on aga peaaegu otsustatud, sest pääsemiseks on neil ainult üks variant: nad peavad ise kindlasti alistama tiitli pärast võitleva Atletico Madridi ning lootma, et Elche ei saa viimasest voorust üle ühe punkti ja Huesca kaotab. Arvestades, et Valladolid on alates 2. jaanuarist võitnud vaid ühe liigamängu, kuulub selles valemis eeskätt just Atletico alistamine pigem utoopia valdkonda, kuid hooaja viimased voorud on varemgi üllatusi pakkunud.

Lõplikult kadusid tänasega aga Eibari šansid. Isegi kui viimases voorus peaks võidetama Barcelonat ning Valladolid, Huesca ja Elche kaotaksid, oleks Eibaril viimasega võrreldes kehvem omavaheliste mängude suhe ning 18. kohast kõrgemale poleks neil võimalik kerkida. Nii saab baskide seitsme aasta pikkune teekond kõrgliigas selleks korraks otsa.

Atletico Madrid - Osasuna 2:1 (0:0)