A. LE COQ PREMIUM LIIGA
MEESTE KOONDIS
NAISTE KOONDIS
EESTLASED VÕÕRSIL
SOCCERNET
Üle kümne aasta FIFA kategooria abikohtuniku tööd teinud Sten Klaasen andis eelmisel nädalavahetusel esmakordselt peetud kohtunike konverentsil ülevaate sellest, kuidas on suhteliselt lühikese ajaga saanud hoo sisse jalgpallikohtunike videoanalüüsi tööriist RefPal. Praeguseks on see peale Eesti kasutusel veel seitsmes kõrgliigas ning uue aasta eesmärk on lisada sellesse nimekirja veel neli-viis riiki.
Klaasen meenutas, et 2015. aastal asus ta koguma Vimeo kanalisse Eesti kohtunike mänguolukordi, mida seejärel analüüsiti. Aasta hiljem asus ta juba Eesti Jalgpalli liidus tööle videoanalüütikuna, kuid praeguse RefPali sarnane platvorm ei tundunud ka toona realistlik. Ideeni millegi niisuguse loomisest jõuti 2017. aastal.
"2018. aasta alguses presenteerisime kohtunikele uuendusi – Exceli tabel hakkas olema Google Drive’is. Kohtunikud hakkasid panema oma hindeid, kujunes keskmine," kirjeldas Klaasen. "Kuid juba tolle aasta jaanipäevast läks kasutusse veebikeskkond RefPal."
Kust see nimi tuleb? Klaasen märkis, et siinkohal tuleb öelda tänusõnad PayPalile, kellelt malli võeti. "Nime taust on see, et sa oled hinnanguid jagades sõber, aga oled samas ka aus, aitad ja annad kohtunikule võimaluse arenguks, kui ta seda soovib."
2021. aasta kevadel jõuti teatava läbimurdeni, kui RefPal-iga liitus esimene välisriik. Too aasta tõi projekti juurde Soome ja Kuveidi, aasta hiljem liitusid ka Läti, San Marino ja Fääri saared. Eelmisel aastal võtsid RefPal-i kasutusse ka Iirimaa ja Aserbaidžaan. "Alanud aasta lõpuks võiks alaliite olla praeguse kaheksa asemel 12-13," seadis Klaasen eesmärgiks.
Uus aasta toob suured uuendused
Arenguhüpe loodetakse teha selle arvelt, et uuest aastast on RefPal-is täiskohaga palgal IT-inimene. "Seni ostsime teenust projekti korras sisse ja see muutus väga komplitseerituks. Loome uue keskkonna, RefPal 2.0 – see peab olema moodsam, funktsionaalsem ja toetama tulevasi arendusi," lausus Klaasen.
Tulevikku vaatab ta avatud pilguga. "Usun, et hiljemalt kümne aasta pärast on tehisintellekt meil kasutusel," arvas ta. Mõistagi ei hakka AI ise väljakul ega VAR-ruumis õigust mõistma, kuid Klaasen näeb, et tehnika abiga on võimalik kiirendada otsustusprotsessi. "Tekkiv andmebaas on ju meeletu. Selle pealt saab AI öelda sulle näiteks, et sellises olukorras on 89% juhtudest antud punane kaart," tõi ta näite tehisintellekti võimalikust abikäest.
Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.
Loe Soccernet.ee värskemaid eksklusiivlugusid:
Soccernet.ee pikemad intervjuud, reportaažid, persoonilood, arvamused ...
Belgia tippklubi kupatas Sillamaa justkui üleöö tänavale: miks - see on hea küsimus!
Soccernet.ee taskuhääling "Pikk ette (ja ise järele)" nii helis kui ka pildis!
Soccernet.ee selle nädala otseülekanded: