Reportaaž Männikult: tulise, põneva ja noorusliku Nõmme derbi võitis Kalju U21 (1)

Nõmme Kalju U21 võiduvärava lõi 82. minutil Sander Taan. Foto: Brit Maria Tael

Esiliiga B kalender serveeris jalgpallisõpradele meistrivõistluste esimese ringi lõpetuseks tõelise maiuspala, sest 9. voorus läksid vastamisi tabeliliidrid Nõmme United ja Nõmme Kalju U21. Põnevas ja tulises kohtumises kuulus 3:1 võit Kaljule, kes lõpetab nüüd esimese ringi Esiliiga B liidrina.

Männiku kunstmurustaadionile kogunes vaatamata kõledale kevadilmale – 90 minuti jooksul sai kogeda (täpselt sellises järjekorras) vihma, päikest, tuult, vihma, päikest, tuult, päikest, rahet, päikest ja vihma – kohtumist jälgima 110 pealtvaatajat, kel oli põhjust eeldada tasavägist võitlust, sest Esiliiga B hooaeg on alanud tihedalt.

Erinevalt Esiliigast, kus täiseduga Tallinna JK Legion kindlalt Premium liiga suunas kihutab, pole astme võrra madalamal kindlat valitsejat esile kerkinud. Kaheksa vooruga oli vähemalt viis võitu suutnud koguda ainult kaks Nõmme meeskonda. Tiime, kel kirjas viis või enam kaotust, oli samuti kõigest kaks – JK Tabasalu ja Põhja-Tallinna JK Volta.

Kolmandal kohal asetsev Viimsi JK edestas enne üheksanda vooru algust üheksandal tabelireal paiknevat Keila JK-d kõigest kuue punktiga. Tihedat konkurentsi kinnitab ka näiteks tõik, et Nõmme Unitedi üks kahest kaotusest tuli just Keilalt. Selle kõige tulemuseks olukord, kus tabeli tipus paiknesid vastavalt 18 ja 16 punktiga United ja Kalju U21.

Intriiginivoo ulatus seega Männiku männilatvadest kõrgemale ning seda kinnitas ka kohtumise tormiline algus. Juba viie minuti jooksul avanes Kalju ründajal Ruslan Kolesnikovil kaks väga head võimalust, aga kumbagi värava lähistelt lööki ta võrku ei saanud. Mõlemad šansid tekkisid pärast 3-5-2 asetusega mänginud Unitedi pallikaotusi enda väljakupoolel.

Oliver Jürgensilt värav kaheksandat (!) mängu järjest

Väravat siiski kaua ootama ei pidanud, sest 16. minutil jätsid Kalju mehed karistusala lähistel vabaks poolkaitsja Nikita Vassiljevi, kelle madala ja tugeva löögi Henri Perk küll altnurgast hästi tõrjus, aga pall põrkas Oliver Jürgensile, kes selle võrku suskas. Tegemist oli 15-aastase ründaja selle hooaja juba 14. väravaga, kusjuures skoori tegi ta kaheksandat (!) mängu järjest.

Nõmme United asus mängu juhtima 14. minutil, kui oma selle hooaja 14. värava lõi Oliver Jürgens (paremal), keda õnnitleb Paul-Kevin Chan. Foto: Brit Maria Tael

Nõmme Unitedi meeskond tähistab 1:0 juhtväravat. Foto: Brit Maria Tael

Unitedi eduseis püsis siiski lühikest aega, sest kolmandat võimalust Kolesnikov kasutamata ei jätnud. 28. minutil andis Sander Taan vasakult äärelt madala söödu värava ette ning Kolesnikov saatis palli väravasse. Tegemist oli Kalju U21 edukaima väravaküti tänavuse viienda kolliga. Kalju oli viis minutit hiljem lähedal juhtväravale, kui Taani pealöök tabas posti.

Esimesel poolajal valdaski United küll rohkem palli, aga rohkem teravusi tekitas Kalju, kel aga vedas, et nad vaheajale täie koosseisuga pääsesid. Nimelt muutus enne viigitabamust hoogne ja lahtine kohtumine seejärel ka oluliselt võitluslikumaks.

31. minutil sai kollase kaardi Kalju kapten Marcus Suurväli, kuigi vea tegi Kolesnikov, kes seda ka avalikult tunnistas, hüüdes kohtunik Paul Kasele "Vale mees, mina tegin vea!". Tosin minutit hiljem pidi Kolesnikov aga kohtunikule kahel moel tänulik olema: 1) et ta 31. minutil kaardi adressaadiga eksis, 2) et ta Kolesnikovi platsilt ei eemaldanud.

Nimelt tabas Kalju ründaja jalalöök keskväljal pähe Unitedi kaitsjat Marten Metsniitu. Tegemist polnud õrna kõksu, vaid päevselge tõsise vea ja punast kaarti väärinud olukorraga. Unitedi mängijad olid kaaslasele osaks saanud karmist kohtlemisest väga pahandatud ning keskringis vallandus kähmluselaadne toode, mille käigus nägi nii tõuklemist kui ka särgist rebimisi.

41. minutil puhkes väljaku keskel pärast Kalju ründaja Ruslan Kolesnikovi poolt Unitedi mängijale Marten Metsniidule tehtud viga suuremat sorti arveteklaarimine. Kolesnikovil vedas kõvasti, et punasest kaardist pääses. Foto: Brit Maria Tael

Kohtunik Kask pidas küll assistendiga aru, ent näitas Kolesnikovile kõigest kollast kaarti, mis oli talle mängu esimene, kuigi pidanuks olema teine. Samuti sai hoiatuse Unitedi kapten ja väravavaht Oliver Ani, enda valdustest lahkumise ja olukorda sekkumise eest. Seega Kaljul vedas, et nad esimese poolaja täies koosseisus lõpetasid.

Ning kohe teise poolaja alguses oli külalistel õnne, et Jürgens 48. minutil oma teist väravat ei löönud. Unitedi ründaja Mark Kolosov murdis paremalt äärelt karistusalasse ning andis söödu värava ette. Pall põrkas rikošettide tulemusel Jürgensile, kelle mõnelt meetrilt sooritatud pealöögi blokeeris väravajoonelt Kalju kaitsja Aleksandr Ivanjušin.

Seejärel tulevärk vaibus ja mäng oli võrreldes esimese poolajaga kinnisem ja staatilisem. Oluliseks mõjutajaks oli Unitedi otsus tulla teisele poolajalt 4-4-2 asetusega (keskväli asetses rombina), mille abil suudeti Kaljut paremini talitseda. Ent viimasel veerandtunnil hakkas Unitedi kaitse taas rebenema.

Kalju ähvardas mitu korda ja tabaski, United luhtas viigišansi

Esmalt pääses Kolesnikov 77. minutil peaga löögile, aga udjas veidi üle. 81. minutil avanes samal mehel veel parem võimalus, aga tsenderduseni küündimisest jäi natuke puudu. Aga minut hiljem oli Kalju juhtvärav ikkagi tõsiasi, kui Suurväli võitis paremal äärel palli ja andis kasti madala tsenderduse, mille realiseeris 2:1 tabamuseks Taan.

Nõmme Kalju võiduvärava lõi 82. minutil Sander Taan. Foto. Brit Maria Tael

Nõmme Kalju võiduvärava lõi 82. minutil Sander Taan (vasakul), kellele andis söödu kapten Marcus Suurväli. Foto. Brit Maria Tael

Nõmme Kalju U21 tähistab 82. minutil sündinud Sander Taani 2:1 tabamust. Foto. Brit Maria Tael

Unitedil avanes 84. minutil oivaline võimalus viigistamiseks, kui lahtimängitud nurgalöögi järel toimetas Robi Saarma tagumisse posti väga hea trajektooriga tsenderduse, ent Metsniit ei suutnud pealöögiga raamistikku tabada.

Karistus saabus kiiresti, sest 88. minutil jäeti 25 meetri kaugusel väravast vabaks Kalju põhimeeskonnast duublisse mängupraktikale läkitatud Hector Nunez, kelle vasaku jala pommlöök lendas Ani jaoks püüdmatult ristnurka.

Nunez oli ka esimesel poolajal mitu korda korralikku kauglööki demonstreerinud ja 3:1 tabamus oli hiilgav, aga üldises plaanis ei suutnud ta silma paista ning on mõistetav, miks paraguailane pärast 2. aprilli Premium liigas platsile pole saanud.

Kalju põhimeeskonnas viimati 2 aprillil mänguaega saanud paraguailane Hector Nunez lõi küll väga ilusa 3:1 värava, aga jäi mänguliselt kahvatuks. Foto: Brit Maria Tael

Nõmme derbi intriig sai tubli paagitäie kütet juurde

Nõmme derbi saatus oli sellega otsustatud. Kui ühest riietusruumist kostus pärast mängu pettunud vandumist, siis teisest võiduhüüded ja -hõisked. Ning ka Inga "Milline päev", millele võidumehed innukalt kaasa laulsid.

Kuigi kohtumise tulisus tulenes pigem ikkagi tabeliseisust, mitte kahe klubi Nõmmel paiknemisest, andis kohtumise põnev käik tulevasi Nõmme derbisid silmas pidades kindlasti ainest korralikuks intriigiks.

Rõhutamata ei saa jätta kohtumise nooruslikkust. Unitedi ridades platsil käinud 15-st mängijast koguni kümnel oli vanust 15 (3), 16 (3) või 17 aastat (4). 21-aastaseid või vanemaid mängijad käis Unitedi ridades platsil vaid kolm. Täpselt sama näitaja oli antud arvestuses ette näidata ka Kalju U21-l. Jalgpalliliidu protokollide järgi oli Unitedi meeskonna keskmine vanus 18 aastat ja 7 kuud ning Kaljul 19 aastat ja 7 kuud.

Järgmised Nõmme derbid mängitakse 2. juunil Hiiul, 25. augustil Männikul ja 10. novembril Hiiul. Kui Esiliiga B jätkub sama tasavägiselt, ei saa välistada, et tolle viimase näol on tegu esikohamatšiga!

Nagu näha, läks Kalju U21-lt saadud kaotus Nõmme Unitedi mängijatele hinge, mis loob eeldused, et tuliseks ja põnevaks kujunevad ka hooaja järgmised Nõmme derbid. Foto: Brit Maria Tael