Roma dirigent Vetkal teab, et tulemuse toob ainult kõva töö: kas Serie A, B või C – see on minu teha (2)

Martin Vetkal tõestas end oktoobris A-koondises südikate etteastetega. Foto: Jana Pipar

Kolm aastat tagasi Tallinna Kalevist Itaaliasse AS Roma akadeemiasse siirdunud 19-aastane poolkaitsja Martin Vetkal on oma karjääris heas kohas. Noormees aga teab: edasine sõltub kõik temast endast.

Oktoobris tegi Vetkal Thomas Häberli käe all Eesti A-koondise debüüdi, kui sekkus EM-valikmängus vahetusest Aserbaidžaani vastu. Mõni päev hiljem kuulus ta maavõistluses Taiga juba rahvusesinduse põhikoosseisu. Asjad on hästi ka koduklubis. Alates oktoobrist on ta Roma U19 võistkonna eest Itaalia noorte kõrgliigas Primaveras mänginud kõikides kohtumistes täisminutid.

Seekordsele A-koondise kogunemisele jõudis Vetkal kohale pärast esimest trenni, sest veel pühapäeval mängis ta Sardiinias, kus alistati 2:0 Cagliari noored ning lennud, mis pidid ta esmaspäeva hommikuks Tallinnasse läkitama, hilinesid. Teisipäeva õhtul koondise hotellis Soccernet.ee-ga kohtudes on ta aga endale omaselt heatujuline ja konkreetne. Vestleme nii klubist, koondisest kui ka tulevikust.

Kuidas läheb?
Ma ütleks, et praegu läheb suhteliselt hästi. Klubis mängin regulaarselt. Viimased kaks koondisemängu, kui ennast pärast analüüsisin, tegin päris hästi. Nüüd mõtlengi järgmise mängu peale.

Klubis oled sa tõesti viimasel ajal 90 minuti kaupa mänginud ja teil on Romaga üsna korralikult läinud. Kuidas sa ise end praegu klubi juures tunned?
Tunnen end seal väga hästi. Mul on seal veidi suurem roll ka, kuna ma olen nüüd meeskonnas üks vanematest – mul on rohkem vastutust. Juhendan ja aitan trennis nooremaid ja treener soovib ka mult, et võtaksin natuke enam vastutust.

Viimase mängu järel mainis treener intervjuus ka sind nimeliselt ära ja toonitas su panust. Tundub, et ka tema hindab sind?
Kindlasti. Ma olen treeneriga, eriti viimasel ajal, ka vestelnud. Ta on tulnud rääkima, mida ta mult ootab ja soovib. Olen alati kuulanud, mis on tema mõtted ja avaldanud talle enda omi ning oleme alati suht ilusa kesktee leidnud.

Milline on hetkel sinu mänguline roll seal Romas? Kuidas sa seda ise kirjeldaksid?
Ütleks, et ma olen meeskonna dirigent. Ma panen asjad liikuma. Enamasti number kuus ongi see meeskonna süda, kes peab palli käima panema ja väljakul rütmi tajuma. Arvan, et see ongi minu peamine roll.

Kuidas sa eelmine kord koondisest klubi juurde tagasi läksid? Kuidas sind seal vastu võeti? Sa olid saanud ikkagi kaks mängu omale hinge alla.
Mind võeti vastu väga soojalt, aplausiga. Pärast nädal aega hiljem veel treener kutsus mind trennis väikse naljaga kogu aeg MVP-ks (kõige väärtuslikumaks mängijaks – K. E.). Nii et natuke nalja sai ka!

Kuidas meeskonnakaaslased, kelle seas on ju noori Itaalia poisse, sellele vaatavad, et on üks tüüp Eestist, kes mängib koondisega rahvusvahelisel tasemel valikmänge?
Nad teevad alati nalja meie riigi kohta. Ütlevad, et sa oled Eestist, seal võib igaüks mängida. Ma vastan, et no tulge mängige siis! Kusjuures kui me mängisime U19 koondisega ja võitsime neid itaallasi (2:0 eelmisel sügisel – K. E.), siis ma tegin nalja nende üle, et te räägite ja räägite, aga minge vaadake, mis skoor jäi! Siis ma ei pidanud nendega rohkem suhtlema.

Eelmine kord tulid sa koondisesse potentsiaalse debütandina. Sa said võimaluse. Kuidas ise sellele tagasi vaatad, kuidas sul läks? Väljast vaadati, et sul läks päris hästi.
Muidugi sellest oli kahju, mis Iisraelis juhtus ja me ei saanud [U21 koondisega] mängule minna. Aga et mind kaasati kohe A-koondisesse, tegi head meelt. Panin ise endale kohe eesmärgiks debüüt saada. Ma ei läinud suurte ootustega, vaid trenn-trennilt. Kui tuleb võimalus, siis teadsin, et kuna tundsin end trennides hästi, siis olen mänguks vormis. Arvan, et kasutasin suhteliselt hästi oma võimaluse ära.

Kas sa rääkisid nende mängude järel Thomas Häberliga ka, kuidas sul läks?
Jaa. Kusjuures mitte kohe pärast, aga siin koondiseakna jooksul olen rääkinud. Treener on praegusega rahul.

Millise tundega sa nüüd koondise juurde tulid? Eelmine kord tulid debütandina, seekord olukorras, kus sul on mängud all.
Ma tulen koondisesse alati sama mõtteviisiga. Koondis on alati au ja uhkuse asi. Tulen siia, et võimalikult hästi aidata Eesti koondist. Kuna on näha, et meil on tulemustega natuke kehvasti, siis arvan, et noored poisid, kes tulevad, peaksid andma ka kõva panust, et leida hea segu ja lõpuks ka tulemust teha. Sest tulemus on ikkagi põhiasi, mis pärast kirja läheb.

Martin Vetkal Eesti koondise kolmapäevasel treeningul. Foto: Brit Maria Tael

Tunned sa ise ka, et sinu staatus on kuu ajaga päris palju muutunud? Sedapuhku on ju neid keskpoolkaitsjaid, kes eemale jäävad.
Seda ma ise ei jälgi. Lõpliku otsuse teeb ikkagi treener. Kõik keskpoolkaitsjad, keda seekord ei valitud, teevad samamoodi kõvasti trenni klubides ja lõpuks koondisesse tulevad kokku parimad mängijad, kes treeneri nägemuses on just selleks momendiks väga vajalikud. See on kõik treeneri otsustada.

Samas eelmine kord sa lootsid, et saad oma debüüdi, nüüd Austria mängus Vassiljev on vigastusega puudu, Käit mängukeelu all. Juba kaks meest on keskväljalt ära. Kas su sisemine ootus on nüüd juba selline, et tahaks ka selles mängus mängida?
Kindlasti. Muidugi ma tahaksin igast mängust osa võtta. Eks ole näha nüüd, mis trennides saab, mida treener minus näeb. Mina sean end iga kord valmis selleks ja kui on vaja mind kasutada, olen alati valmis väljakule astuma.

Kaks väga tugevat vastast on ees ootamas. Austria ja Rootsi. Milliste mõtetega sina nendele mängudele otsa vaatad?
Vaatan neid kui järgmist võimalust, väljakutset. Väga-väga tugevad vastased. Saab end väga kõrgel tasemel proovile panna ja lõpuks sa näed reaalselt ära, kus tasemel oled sina ja kus on vastased. Mulle endale väga meeldivad sellised hästi rasked mängud, sest tunnen, et annan endast midagi rohkem. Ma ootan väga neid!

Sa pole nende vastaste vastu mänginud. Märtsis oli Eestil Austriaga võõrsil korralik mäng, aga 1:2 kaotus. Septembris tuli Rootsilt kodus suur kaotus. Kui kursis sa nende toimunud mängudega oled? Vaatasid sa neid? Olete te juba praegu teinud mingeid järeldusi, mis toona toimus?
Kindlasti oleme paari klippi Austria mängust vaadanud. Kusjuures Austria mängu vaatasin ise ka kodus otseülekandest. Seal oli suhteliselt kõva andmine meie poiste poolt. Rootsi vastu oli selline natuke pudenemine. Seal olin U21 koondisega ise staadionil vaatamas. See pani mul endal ka peas mõtlema, et seekord peame midagi nüüd väga teisiti tegema, et rohkem sellist asja ei juhtuks.

Mis see vajalik lüli peaks olema, et sedapuhku vältida teatavat lagunemist? Kas see on mingi vaimne teema?
Ma arvan, et tuleb keskenduda ja minna igale mängule nii, nagu tegelikult alati minnaksegi: täieliku keskendumisega. Arvan, et põhiasi ongi vaimne pool. Kui sa vaimselt oled valmis, siis kõik need füüsilised, tehnilised sooritused tulevad sul nagunii. Põhiasi on lihtsalt olla 90 minutit keskendunud, 99 minutit – kui pikk see mäng on – kogu aeg olla keskendunud ja arvan, et siis tulevad ka kõik teised õnnestumised.

Martin Vetkal oma teises A-koondise mängus. Foto: Jana Pipar

Kuidas sa enda jalgpalliaastale tagasi vaatad? Me oleme novembrikuus juba omadega. Aasta algas sul Romas võib-olla natuke teistsuguse staatusega. Minuteid on juurde tulnud. Nüüd aasta lõpus oled juba koondises ja eeldatakse, et neljapäeval ka algkoosseisus.
Ma ütleks, et hooaja ettevalmistusel tegime suhteliselt kõva tööd kogu klubiga. Romas oli meil väga raske hooaja ettevalmistus. Seal saime paar hästi kõrgel tasemel mängu Serie B meeskonnaga, Serie A klubi Cagliariga, kelle vastu ise tegin skoori ka. Ütleks, et kuidas ise olen tagasi vaadanud, siis liigun praegu sellises tõusvas graafikus. Tunnen, et olen väljakult väljas inimesena arenenud ja väljakul mängijana samamoodi. Praegu on mu ainus eesmärk mõelda koondisele ja oma tööd jätkata, et igapäevaselt areneda ja muutuda järjest paremaks jalgpalluriks.

Kuidas siit edasi?
Edasi kõva töö ja siis tulevad ka tulemused!

Praegu mõned Roma poisid on saanud juba Jose Mourinholt ka kutseid esindusse. Kui lähedal sina sellele oled?
Ma ütleks, et need kutsed tulevad ka just niimoodi. Nagu meil Itaalias treener ütleb: lõpuks on ikkagi väljak see, mis räägib sinu kohta. Kui sa väljakul asju hästi teed, jääd ju lõpuks nii või naa varem või hiljem ka peatreener Mourinhole silma. Siis tekibki võimalus. Arvan, et kui sellises tempos jätkan, siis on kõik võimalik ja uksed lahti.

Tunned sa ka, et see hooaeg peabki mingis mõttes läbimurde hooaeg olema, sest järgmisel aastal tuleb ka vanus peale ja Primavera jääb väikseks?
Jaa. Ma ütleks, et see on viimane hooaeg noorte jalgpallis. Siin ma loongi selle, kui suure astme ma saan endale teha: kas Serie A, Serie B, Serie C. See on kõik minu teha. Kõik, mis teen väljakul, näitab lõpuks, kui palju uksi mulle avaneb.

Kindlasti see, et sa praegu siin Eesti teiste parimate jalgpalluritega koos koondises oled, aitab ka sellele kaasa.
Kindlasti! Kuna mängud toimuvad hästi kõrgel tasemel – Austrial mängivad ju enamus mängijad maailma top 5 liigades, siis see jääb kindlasti ka skautidele silma, et kui sa siin hästi teed, siis see on suur pluss.

Martin Vetkal teab, et tulevik sõltub temast endast. Foto: Brit Maria Tael

***
Eesti koondis võõrustab täna õhtul kell 19 Tallinnas A. Le Coq Arenal Austriat. Pühapäeval lõpetatakse EM-valiksari võõrsil Rootsi vastu.

***

Martin Vetkal
Sündinud: 21. veebruaril 2004
Positsioon: keskpoolkaitsja
Koduklubi: AS Roma (Itaalia)
Eelnev klubikarjäär: Tallinna Kalev, Kohila Püsivus
Koondisekarjäär: A 2/0, U21 5/0, U19 13/1, U17 11/1, U16 1/0
Saavutused: Itaalia U19 karikavõitja, Itaalia U17 meister, Premium liiga aegade noorim väravalööja 15-aastasena

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

mortan   •  
(87.119.178.***)
Hästi tundub rääkivat Vetkal, ambitsioonikalt, kuid ka tasakaalukalt. Edu!
Eranio   •  
(81.90.125.***)
Kõva töömees ja 100% proff ka trennides.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
PIKK TEEKOND SAI LÕPU
Florast lahkuv Henn: koondise juhendamiseks mul pakkumist pole, ootan pikisilmi puhkust
INTERVJUU
Salakaval vigastus jättis koondise esiründaja tagaajajaks. Kubassova: meie konkurents on tervislik, aga ...
MEISTRITE LIIGA
Luup peale | Olgu jalas või punased püksid! Punaste Kuradite katse ree peale saada luhtus taas
ÜLEMINEKUMÄNG
Luup peale | Tammeka kõmmutas julge hundina mängule tulnud Viimsi rinna haavleid täis  (galerii!)
LAHKUJAD
Kellest said parimad ja halvimad? Fännide valitud hooaja sümboolsesse koosseisu mahub vaid kaks meistrit  (kes arenes enim, kes on aasta treener?)
EESTIST
KUUMAD KÜSIMUSED
NAISTE KOONDIS
Tammeka kapten ajaloolisest medalivõidust, uurija ametist ja usaldusest Eesti koondises
VUTIJUTTU
Pikk ette (ja ise järele) | Millise treeneridoomino vallandab Vassiljevi välismaale siirdumine?
INGLISMAAL TOIMUB
Udune Albion | Trent sidus Etihadil hargnema hakanud lõngakera otsad sealsamas kokku
KUUMA JOOGI KÕRVALE
KOKKUVÕTTED 2023
Premium liiga hooaeg numbrites 2023
KOKKUVÕTTED 2023
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
36
23
10
3
74:24
79
2.
Tallinna FCI Levadia
36
22
11
3
67:24
77
3.
JK Tallinna Kalev
36
14
11
11
49:41
53
4.
Paide Linnameeskond
36
13
14
9
50:34
53
5.
Nõmme Kalju FC
36
12
13
11
50:42
49
6.
Pärnu JK Vaprus
36
12
12
12
40:43
48
7.
FC Kuressaare
36
12
7
17
36:60
43
8.
JK Narva Trans
36
12
2
22
32:64
38
9.
Tartu JK Tammeka
36
5
12
19
33:65
27
10.
Harju JK Laagri
36
5
8
23
27:61
23
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
https://www.zone.ee/
SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
79
Tallinna FCI Levadia
77
JK Tallinna Kalev
53
Paide Linnameeskond
53
Nõmme Kalju FC
49
Pärnu JK Vaprus
48
FC Kuressaare
43
JK Narva Trans
38
Tartu JK Tammeka
27
Harju JK Laagri
23
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!