SN Brüsselis | Mida näitab ajalugu? Eesti on Belgias üldiselt ikka värava löönud (4)

Konstantin Vassiljev tähistamas 2009. aastal A. Le Coq Arenal Eesti 2:0 võiduväravat Belgia üle. Belgias on Eesti küll tihtipeale skoorinud, ent seni veel mitte võitnud. Foto: Märt Vassiljev (arhiiv)

Eesti meeste koondis kohtub teisipäeval, 12. septembril Eesti aja järgi kell 21.45 Brüsselis EM-valikmängus Belgiaga. Kuidas on omavahelised duellid varem läinud?

Eesti on Belgiaga ajaloos kohtunud üheksa korda. Korra, aastal 2009, on Eesti belglased Tallinnas 2:0 skooriga alistanud, kui MM-valikmängus lõid väravad Raio Piiroja ja Konstantin Vassiljev. Ülejäänud kaheksa duelli on lõppenud kaotustega. Väravate vahe on 8:27.

Belgias on Eesti käinud seni neljal korral. Kuigi igal korral on tulnud vastase paremust tunnistada, on kolmes matšis suudetud ka ise skoorida.

Ainsana jäi Eesti Belgia vastu võõrsil kuivale ajaloo esimeses omavahelises duellis, kui Belgia alistas 2003. aasta oktoobris Liege'is toimunud maavõistluses eestlased 20 000 pealtvaataja ees Ott Reinumäe omaväravast ja Thomas Buffeli tabamusest 2:0. Eesti peatreeneriks oli Arno Pijpers ning väravasuul seisis praegune koondise väravavahtide treener Mart Poom.

Eesti otsis tabamust toona peamiselt kauglöökidest, kui kasti tagant proovisid nii Meelis Rooba kui Martin Reim. Väravat aga kätte ei saadud.

Viis aastat hiljem, 2008. aasta 6. septembril said aga sinisärgid Tarmo Rüütli juhendamisel võrgud sahisema. Taas Liege'is peetud MM-valikmängus haarasid võõrustajad Wesley Soncki tabamusest avapoolaja lõpus küll juhtohjad, ent Sergei Zenjov viigistas 57. minutil seisu.

Seejärel skoorisid aga nii Steven Defour kui ka Sonck, misjärel vormistas Andres Oper 90. minutil Eesti 2:3 kaotusnumbrid.

Suur sahmakas

Järgmisel korral viis loos sinisärgid punaste kuraditega vastamisi alles 2018. aasta MM-valiksarjas. 2016. aasta novembris võõrustas Belgia Eestit nüüd juba pealinnas Brüsselis kuningas Baudouini nimelisel staadionil.

Martin Reimi hoolealused jäid juba kaheksandal minutil Thomas Meunieri väravast taha ning peagi lisasid Dries Mertens ja Eden Hazard ka teise ja kolmanda. 29. minutil virutas aga Henri Anier efektselt pöördelt 1:3.

Teisel poolajal läks Belgia 37 128 pealtvaataja ees aga oma teed. Yannick Carrasco, Ragnar Klavan omale, Mertens ja Romelu Lukaku korda kaks. 8:1 võõrustajatele. Optimistlikult alustanud Reim pööras sealt suuna avatud jalgpallilt oluliselt konservatiivsemale.

Eesti on Belgiat proovinud takistada igatmoodi. Foto: Brit Maria Tael

Tänastest koondislastest käisid lisaks Anierile väljakul Nikita Baranov, Ken Kallaste, Karol Mets, Konstantin Vassiljev ja Henrik Ojamaa. Pingilt nägi toimuvat Artur Pikk.

Päeva pealt viis aastat hiljem ehk tunamullu viis järjekordne MM-valiksari eestlased uuesti koletu kuriteo sündmuspaika.

Christian Benteke virutas võõrustajad juba 11. minutil 29 865 silmapaari ees Thomas Häberli juhendatavate vastu ette, ent teine tabamus sündis alles 53. minutil, kui täpne oli Carrasco. 70. minutil lõi vahetusmees Erik Sorga 1:2, ent lõppsõna jäi Thorgan Hazardile, kes vormistas belglaste 3:1 võidu. Toonasest algkoosseisust ei ole täna Brüsselis vaid vigastatud Taijo Tenistet ja Vladislav Kreidat.

Eesti Belgias-käigud on seega nelja kaotusega toonud väravate vahe 4:16. Kodus on mainitud 2:0 võidu kõrval vastu võetud 0:1, 0:2, 2:5 ja 0:3 kaotused. Viimane tulemus pärinebki juunist, kui Romelu Lukaku lõi kaks ja Johan Bakayoko ühe.

Seega ajalooliselt on maailma edetabeli viies riik samas tabelis 111. kohta hoidva Eesti vastu selge soosik. On ju nemad ka EM-valikgrupis neljast mängust kogutud kümne punkti ja väravate vahega 8:1 võrdsetel punktidel Austriaga liidrid. Eestil on seni üks punkt 1:1 viigimängust Aserbaidžaaniga. Ent kui midagi minevikust välja lugeda, siis seda, et teisipäeval näeb ka Eestit skoorimas. Paljuks sellest piisab, selgub homme õhtul.