SN Varssavis | Eesti alg11 kolm suurt küsimärki – Paskotši ja Jürgensi rollid + keskväli (4)

Ründaja Oliver Jürgens tegi koondisedebüüdi novembris Austria vastu, kui sekkus vahetusest. Mängus Rootsiga kuulus ta põhikoosseisu. Kindlasti mängib Jürgens ka neljapäeval Poola vastu, aga millises rollis täpselt? Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Eesti meeskonnal on 13-aastase pausi järel avanenud võimalus jõuda sõelmängude kaudu EM-finaalturniirile. Poolfinaalivastane Poola mängib kodus ja on igatpidi selge favoriit. Tagatipuks on Eestil mitu põhimeest vigastuste tõttu eemal või küsimärgi all. Peatreener Thomas Häberli seisab silmitsi mitme keerulise otsusega.

Kui kõik mehed oleksid terved, langeksid pusletükid hõlpsamini paika. Praegu peab peatreener improviseerima ja kaalutlema. Samas ongi olukord, kus kõik mehed rivis ei ole, (koondise)jalgpallis täiesti tavapärane. Ideaalse alg11-ga õnnestub mängida haruharva.

Eesti tavapärastest põhimeestest või põhikoosseisukandidaatidest ei saa vigastuse tõttu Poola vastu mängida Rauno Sappinen, Sergei Zenjov, Martin Miller ja Taijo Teniste. Lisaks asetseb suur küsimärk kapteni Konstantin Vassiljevi mänguvalmiduse kohal. Järgneb ülevaade kolmest kõige põhimõttelisemast valikust, millega Häberli silmitsi seisab.

Küsimärk nr 1 – kus mängib Maksim Paskotši?

2023 märtsis kohtus Eesti võõrsil Ungari (0:1) ja Austriaga (1:2). Neis kahes mängus kuulusid põhikoosseisu Karl Jakob Hein, Artur Pikk, Märten Kuusk, Maksim Paskotši, Nikita Baranov, Vlasi Sinjavski, Mattias Käit, Rocco Robert Shein, Konstantin Vassiljev, Henrik Ojamaa, Rauno Sappinen, Sergei Zenjov, Joonas Tamm, Martin Miller, Karol Mets.

Neist mängijatest on just Paskotši see, kes on vahepealse aja jooksul teinud klubikarjääris kõige jõudsama sammu edasi – liikunud eelmisest tugevamasse keskkonda ja end seal ka põhimehena kinnistanud. Tõsi, Karol Metsa staatus 2. Bundesligas on vahepealse aastaga kõvasti tõusnud ja Martin Miller siirdus välismaale, ent nimetatud 15 mehest on just Paskotši edasiminek selgeim.

Maksim Paskotši hüpe noorte jalgpallist meeste sekka on õnnestunud. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Tottenham Hotspuri duublist Šveitsi kõrgliigaklubisse Zürichi Grasshopper siirdunud 21-aastane Paskotši mängib nüüd täismeeste jalgpalli. Käimasoleval hooajal on ta Šveitsi kõrgliigas kuulunud põhikoosseisu 14 mängus ja sekkunud viiel korral vahetusest. Meenub kevad 2021, kui koroonakriisi tõttu A-koondisesse edutatud Paskotši esitused olid nii südikad, et tagasiteed U21 rivistusse enam polnud.

Paskotši on osav ja julge. Aga mis väga tähtis – ka mitmekülgne. Ta suudab tegutseda nii viieses kui ka neljases kaitseliinis kõigil paremajalgsele pallurile paslikel positsioonidel. Pole mingit kahtlust, et Thomas Häberli nimetab ta põhikoosseisu, aga milline on täpne roll? Kas kolmese keskkaitseliini keskmine või parempoolne mees? Või hoopis paremäär?

Nagu Soccernet.ee eelmisel nädalal kirjutas, on parem äär olnud Eesti meeskonna jaoks positsioon, kus kindlat esimest valikut pole välja kujunenud. Eriti pärast Taijo Teniste vigastada saamist.

Kui Häberli kasutab Paskotšit paremal äärel, et pidurdada Piotr Zielinski ja Przemyslaw Frankowski hoogu, tulevad kolm keskkaitsjat kvartetist Karol Mets, Joonas Tamm, Ragnar Klavan ja Märten Kuusk. Kui Paskotši mängib keskkaitses, jäävad nimetatud nelikust pingile kaks meest. Just Paskotši on pusletükk, mis mõjutab teisi.

Küsimärk nr 2 – milline on keskväljakolmik?

Konstantin Vassiljev on kuulunud Häberli põhikoosseisu alati, kui võimalik. Alates šveitslase ametiaja algusest on Vassiljev jäänud alg11-st välja vaid viies mängus (2022 vs Argentina ja Albaania, 2023 kaks korda vs Belgia ja korra vs Rootsi) ja alati on põhjuseks olnud tervisemure. Ilmselgelt austab Häberli Vassiljevi talenti väga ja tahab tema loovust mängu algusest peale väljakule.

Eesti koondise kapten Konstantin Vassiljev jookseb oma tervise osas ajaga võidu. Foto: Oliver Tsupsman

Väga keeruline on näha, et säärane käik oleks neljapäevases mängus Poolaga võimalik, sest Vassiljev pole sel hooajal sääremarjavigastuse tõttu veel üheski võistlusmängus osalenud. Ei ole teada, kas ta on üldse võimeline Poola vastu mängima. "Natuke alahindasin seda vigastust. Arvasin, et lähebki natuke kiiremas tempos paremaks," nentis Vassiljev enne äralendu Austriasse, kus Eesti meeskond mänguks valmistub.

Juba varem oli teada, et puudub veebruaris operatsioonil käinud Mattias Käit. Viimasel hetkel langes keskpoolkaitsjatest rivist välja Iirimaal põlvele viga teinud Martin Miller. Aga just Vassiljev, Käit ja Miller moodustasid Eesti trio, mis oli 2023. aastal peatreeneri eelistatuim variant keskväljal. Seega on Häberli sunnitud seal sektoris improviseerima.

Kindlasti läheb lahingusse kolmik, kes varem koondises koos mänginud ei ole. Kuna 20-aastase Martin Vetkali A-koondisesse lansseerimine mullu sügisel möödus edukalt ja Markus Poomi koondisekogemused on rivistusse kuuluvatest keskpoolikutest Vassiljevi järel kõige rikkalikumad, tundub igati loogiline nende kahe põhirivistusse kuulumine.

Kes on aga kolmas mees? Kui Häberli peas ei mõlgu just mingi seikluslik erilahendus (näiteks Karol Metsa keskkaitsest kaitsva pooliku kohale liigutamine vms), siis on variante kolm – Kevor Palumets, Mihkel Ainsalu ja Markus Soomets.

Kas alles jaanuaris koondisedebüüdi teinud Kevor Palumetsal on võimalus juba nüüd tähtsas mängus algkoosseisu pääseda? Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Häberli põhimõtetega on neist kolmest kõige rohkem kokkupuuteid Soometsal, kes on aga äsja naasnud pea aastaselt vigastuspausilt. Mobiilne Palumets tegi tubli partii jaanuaris Küprose-laagri lõpetuseks peetud treeningmängus Rootsiga. Ainsalu on neist kolmest füüsiliselt kõige võimsam mängija. Igaüks neist kolmest annaks Eesti keskväljale erineva iseloomu.

Küsimärk nr 3 – kes alustab Henri Anieri kõrval?

Thomas Häberli ametiajal on Eesti koondis löönud 28 väravat, millest üheksa autoriks on olnud Henri Anier. Olukorras, kus Rauno Sappinen vigastusega eemal, ei tohiks 32-aastase ründaja põhikoosseisu kuulumises kahtlust olla. Küll aga on ei ole nii kindel, kes alustab edurivis tema partnerina.

2023. aastal kasutas Häberli edurivis ka ääreründajaid Henrik Ojamaad ja Sergei Zenjovi, keda seekord valikus pole. Kaspar Laur on ilmselgelt kaasatud põhjusel, et teda vahetusest mängu lõppu mõjutama tuua. Seega jäävad lauale kolm varianti – Oliver Jürgens, Mark Anders Lepik ja Alex Matthias Tamm.

Ühelt poolt tunduks mõistlik eelistada novembris koondisedebüüdi teinud kiiret ja teravat Jürgensit. Teisalt – äkki tasuks tema kiirust ja teravust hoida vahetuses, et need omadused siis teisel poolajal väsinumate kaitsjate vastu paisata? Novembrit meenutades, siis Jürgensi mõju Austria vastu vahetusest sekkudes oli oluliselt suurem, kui Rootsis alustades.

Põhisse või pingilt sekkuma? Oliver Jürgensi roll nõuab peatreenerilt nuputamist. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Samas tasub meeles pidada, et 20-aastase Jürgensi mängupraktika Slovakkias on kõrgetasemelisem kui Lepiku ja Tamme oma Premium liigas. Lepik ja Tamm on mõlemad võimsad ründajad, kes teevad kaitsjate elu ebamugavaks. Võib juhtuda, et Häberli eelistab varianti, kus emb-kumb neist esmalt poolakaid töötleb, et Jürgensi faktor paremini esile pääseks.

* * *

Ei saa lõpuni välistada, et Austrias veedetud päevade jooksul on valmis küpsetatud mingi hoopis uus plaan, aga see tundub ikkagi ebatõenäoline. Eesti on 5-3-2 asetust kasutanud läbi Thomas Häberli ametiaja. Paar väikest erandit on olnud, aga kogumahus tühise osakaaluga. Kaalukaima kohtumise eel kolm aastat juurutatud mängumudeli muutmine ei oleks loogiline.

Soccernet.ee prognoos Eesti alg11 kohta: Hein; Pikk, Mets, Klavan, Tamm, Paskotši; Poom, Vetkal, Soomets; Anier, Jürgens.

Eesti koosseisuvalikute üle arutles ka taskuhäälingu "Pikk ette (ja ise järele)" erisaade:

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Välk Pauk   •  
(88.196.188.***)
Saun tulemas cist
Raiks Leht   •  
(91.129.107.***)
Välk Pauk

Loodan et saad lause kohta endale ütleta seda
Paco Axel Wolf   •  
(79.167.108.***)
G(S)K: K.J.HEIN
LWB: V.SINJAVSKI
LB: K.METS
CB: R.KLAVAN
RB: M.KUUSK
RWB: M.PASKOTSI
LM: M.VETKAL
CAM: M.POOM
RM: M.AINSALU
ST: H.ANIER + M.A.LEPIK or A.M.TAMM
-------------------------------------------
STSUB: O.JÜRGENS + A.M.TAMM or M.A.LEPIK
CMSUB: K.PALUMETS + M.SOOMETS
+1 SPECIALSUB in 90min if needed.
+1 OvertimeSUB if needed.
---------------------
Lets go. Manifest. All for one, one for all.
----------------------
See on päriselt võimalik.. Ainult Poola. Ainult Poola. 1 mäng ja me oleme EM-il. See on fakt ma luban. Soome/Walesi mäng ei mõjuta. Kui me võidame täna Poolat, siis me oleme EURO2024 turniiril - fakt.
ton666   •  
(213.35.139.***)
Jälle on hunnik romantikuid meil ajakirjanike seas. Klavan on tore lisandumine olukorraks kus 60+ minutitel on vaja kaitset tugevadada ja seisu hoida, mitte ei ole ta mängija kes alustab. Siililegi selge et ta ei ole 90 veel vähem 120 minuti mängija. Lausrumalus oleks see et tema alustaks ja mängu otsustavas faasis on vaja tema välja võtta ja palju kogenematum mängija sisse tuua. Eriti olukorras kus meil on olemas 4 korralikult mänguaega saavat keskkaitsjat olemas.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
SUUR KARIKAPÄEV
Kes kellega seekord lutsu viskab? Kaljul on Paidega valus karikavõlg klaarida
TÄHTSAD POOLFINAALID
Papa Carlo perfektne taustabänd, supersolist Jude ning Panter ja Kindral ehk Kuidas Real Madrid jälle häälde saadi
WEMBLEY ON JÄLLE KOLLANE
Luup peale | Milleks hunnik raha, kui finaali aitavad parimad sõbrad latt ja post?
RIIDED SELGA
Tähelepanu, Levadiat rünnatakse! Kirjadega (sh Inglismaalt), et kust seda ägedat särki saab!?
TASKUHÄÄLING
Pikk ette (ja ise järele) | Flora metamorfoos - varem oleks neile kuus tükki löödud juba pausiks!
UDUNE ALBION
Udune Albion | Jumal tänatud traktoristide eest, ootame lisaks banaanikoori!
REEGLID SELGEKS!
Videokohtunik | Kuidas käed käia tohivad? Miks Kuressaare sai penalti ja Kalju mitte?
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
11
9
1
1
30:4
28
2.
Nõmme Kalju FC
9
6
2
1
22:11
20
3.
Paide Linnameeskond
11
6
1
4
18:11
19
4.
Tallinna FC Flora
11
5
4
2
21:15
19
5.
FC Kuressaare
9
3
2
4
16:22
11
6.
Tartu JK Tammeka
9
3
2
4
12:12
11
7.
JK Tallinna Kalev
11
2
3
6
11:20
9
8.
Pärnu JK Vaprus
9
2
2
5
9:16
8
9.
JK Narva Trans
9
1
3
5
8:26
6
10.
FC Nõmme United
9
1
2
6
5:15
5
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
28
Nõmme Kalju FC
20
Paide Linnameeskond
19
Tallinna FC Flora
19
FC Kuressaare
11
Tartu JK Tammeka
11
JK Tallinna Kalev
9
Pärnu JK Vaprus
8
JK Narva Trans
6
FC Nõmme United
5
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

  • K 18.00 Paide - Kalju (karika poolfinaal)
  • K 20.30 Levadia - Viimsi (karika poolfinaal)
  • L 14.30 Flora - Vaprus (Premium liiga)
  • L 17.00 Kuressaare - Tammeka (Premium liiga)
  • L 19.00 Welco - Harju (Esiliiga)
  • P 12.30 Lootos - Kalev (naiste Meistriliiga)
  • P 14.00 Saku - Riia SFK (naiste Balti liiga)
  • P 17.00 Kalev - Trans (Premium liiga)
  • P 19.00 United - Paide (Premium liiga)
  • KÕIK näidatud mängud ja kava on siin!

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!