Videokohtunik | Penalti mõlemas väljaku otsas? Ei, sukeldumine ja loomulik käsi (2)

"Videokohtuniku" värskes osas on fookuses jällegi karistusalas toimuv. Premium liiga 10. voorus vaieldi karistusalas kukkumise ja käega mängu üle, korra tekitas küsimärke ka kollase või punase kaardi näitamine.

Seekordne voor oli igas mõttes tagasihoidlik - nappis nii väravaid kui ka pikemat arutamist põhjustanud olukordi. Väljakul ei määratud mitte ühtegi punast kaarti, videokohtunik sekkus viie mängu peale kokku põhjalikumalt vaid kaheksal korral ning ükski neist kontrollidest ei andnud põhjust väljakul tehtud olukorra muutmiseks.

Episoodi keskmesse tõusis Nõmme Unitedi ja Paide Linnameeskonna kohtumine, kus mõlemad tahtsid avapoolajal penaltit, aga seda ei saanud kumbki. Lisaks tekitas küsimusi FCI Levadia ja Nõmme Kalju duell, kus väljakul näidatud kollase kaardi asemel nägi mõni pilk ka võimalikku punast.

Väljavalitud olukorrad:

1. Punane või kollane?

Mis mäng? Premium liiga 10. vooru kohtumine FCI Levadia - Nõmme Kalju (0:0) 12. mail.
Mis juhtus?
 56. minutil tormas vastase karistusala suunas Levadia ründaja Felipe Felicio. Kalju kaitsja Danõl Maštšenko niitis tal jalad alt.
Milline oli otsus? Peakohtunik Joonas Jaanovits määras Levadia kasuks karistuslöögi, pidas veidi aru abikohtunikega ning otsis siis taskust kollase kaardi. Ka videokohtunik Kristjan-Eric Lääne ei näinud otsuse muutmiseks alust.
Miks intsident tähtis oli? Levadia tahtnuks näha punast kaarti, viidates ilmselge väravavõimaluse ärahoidmisele. Sellisel juhul saanuks nad enam kui pool tundi mängida arvulises ülekaalus.

2. Viga või sukeldumine?

Mis mäng? Premium liiga 10. vooru kohtumine Nõmme United - Paide Linnameeskond (0:1) 12. mail.
Mis juhtus?
 4. minutil kukkus vastase karistusalas pärast Unitedi kaitsja Karl Läänelaiu jalasirutust Paide ründaja Siim Luts.
Milline oli otsus? Peakohtunik Rasmus Maalinn lasi mängul jätkuda. Videokohtunik Kristo Tohver kinnitas ülevaatuse järel, et penaltiväärilist viga ei olnud.
Miks intsident tähtis oli? Paide saanuks penalti määramise korral varakult võimaluse kohtumist juhtima asuda.

3. Mis on loomulik käsi?

Mis juhtus?
 Sama mängu 17. minutil sooritas vastase karistusalas pealelöögi Unitedi keskkaitsja Jakub Luka. Pall tabas Paide kaitsjat Nikita Baranovit, ent kas Baranov blokeeris löögi käega?
Milline oli otsus? Peakohtunik Maalinn penaltiväärilist rikkumist ei näinud ja lasi mängul taas jätkuda. Videokohtunik Tohver uuris olukorda mitu minutit ja jõudis lõpuks samuti järeldusele, et penalti määramiseks polnud alust.
Miks intsident tähtis oli? Penalti andnuks Unitedile võimaluse kohtumist juhtima asuda.

***

"Videokohtunik" võtab kolmandat Premium liiga hooaega järjest pulkadeks igas voorus kõige rohkem kõneainet tekitanud olukorrad. Miks langes otsus nii ja mitte teisiti? Kas kohtunikud panid täppi või vääratasid? Kõigele sellele annab "Videokohtunik" vastuse.

Rõhutame, et olukordade järelanalüüs nõuab oma aja, mistõttu vaatab "Videokohtunik" igal nädalal tagasi neile mänguepisoodidele, mis sündisid väljakutel eelnenud nädalal. Videokohtunike otsuste tagamaid selgitavad EJL-i kohtunikud eesotsas kohtunike osakonna juhi Hannes Kaasiku ning ka euroväljakutel korda hoidva Kristo Tohveriga.