Schalke nopib raske töö vilju (2)

Schalke 04 on 111aastase ajalooga jalgpalliklubi, mis on pikalt olnud Saksamaa üks kuulsamaid, edukamaid ja rahakamaid, kuid mis pole unustanud noortetööd.

Eelmise aasta seisuga on Gelsenkircheni suurklubi majandusajakirja Forbesi andmel rikkuselt maailma 12. See aga ei tähenda nagu oleks Schalke unarusse jätnud just seda sama noortetööd, mis paljudele tippklubidele küllaltki vaevalikuks osutuda võib.

61 973 pealtvaatajat mahutaval Veltins-Arenal mängiv meeskond on noortetöö traditsiooni alati au sees hoidnud. Nimed nagu Manuel Neuer ja Mesut Özil ütlevad igale jalgpallifännile midagi, kuid mis neid ühendab? Peale selle, et nii Neuer kui Özil tulid suvel maailmameistriks, said nad oma jalgpallihariduse just Schalkes.

Viimastel aastatel on Gelsenkircheni klubis pead tõstnud uus põlvkond noori ja andekaid mängumehi, kellest kuumim nimi on vast Julian Draxler. Kahjuks või õnneks on 21aastane vasakäär olnud vigastatud juba pea pool aastat, kuid üks on kindel - kui Draxler naaseb, saab temast koheselt Schalke jaoks ülimalt tähtis mängumees.

Omakasvandikke on murdu

Lisaks Draxlerile võiksid vutifännid teada selliseid nimesid nagu Maximilian Meyer ja Joel Matip. Kindlasti teavad neid simulatsioonimängu Football Manager andunud fännid, sest viimaste aastate versioonides on Meyer ja Matip olnud pea alati vägagi andekad pallurid.

Schalke inglise keelse kodulehe andmel kuulub klubi esindusmeeskonda 29 pallurit. Tervelt 12 neist võib lugeda klubi akadeemia produktideks, sest nad on lühemat või pikemat aega Schalke noortemeeskondades mänginud. Muide, rohkem omakasvandikke pole mitte üheski teises Bundesliga 18 klubis.

Selle omakasvandike grupi eesotsas on järgmine suvine maailmameister ja mitmekülgne kaitsja Benedikt Höwedes. 27aastane sakslane liitus Schalkega 13aastaselt ning on tänaseks päevaks tõusnud vaat et meeskonna hingeks ja südametunnistuseks, kellel on kahtlemata au Schalke kaptenipaela kanda.

Omad poisid päästsid kohtumise

Möödunud nädalavahetusel mängis Gelsenkircheni meeskond Berliini Herthaga. Laupäevases matšis viigistati võõrsil peetud kohtumises 2:2, kusjuures viigipunkt päästeti mängu viimasel minutil. Schalke kaotas Berliinis tähtsaid punkte, sest Meistrite liiga jalgpallile valitseb äärmiselt tihe konkurents ning nende lähimad konkurendid Leverkuseni Bayer ja Mönchengladbachi Borussia olid 25. voorus võidukad. Üheksa vooru on küll lõpuni, kuid aeg ei pruugi jalgpallis armulik olla. Hetkel on Schalkel viiendana kirjas 39 punkti, Bayeril 42 ja 'Gladbachil 44.

Hertha vastu jooksid 1936. aasta olümpiamänge võõrustanud staadionil Schalke algkoosseisus platsile viis omakasvandikku. Seitsmest pingil olnud mehest kolm olid oma jalgpallihariduse omandanud Gelsenkircheni suurklubi akadeemias.

Berliini parima klubi vastu jäi Schalke 21. minutil kaotusseisu, kui Anis Ben-Hatira pealinlased ette viis. Schalke väravavaht Timon Wellenreuther (samuti omakasvandik) tõrjus küll Hertha mängija kauglöögi, kuid seda nii õnnetult, et see Ben-Hatirale kuldse võimaluse kinkis, mille too ka ära kasutas.

Viis minutit enne poolaja lõppu lõi 19aastane omakasvandik Leroy Sane Schalke viigivärava. Meistrite liiga debüüdis Madridi Reali vastu kohe iluvärava keerutanud Sane murdis Hertha vastu kenasti kasti, kus näitas rauast närve ja palli otsustaval hetkel väravasse tõstis. Jääb mulje nagu ei oska endise iluvõimlejanna poeg muud teha, kui ilusaid väravaid lüüa.

Kümmekond minutit enne lõppu läks Hertha taas juhtima, kuid Schalkele päästis viigipunkti üllatus-üllatus - omakasvandik! 23aastane Joel Matip oli viimastel minutitel ründesse saadetud ning Christian Fuchsi täpne tsenderdus leidis kastis Matipi, kes palli peaga võrku saatis. Seega võib öelda, et hea noortetöö päästis Schalke halvimast. Vähemalt mängus Hertha vastu.

Rõõm on tõdeda, et maailma üks rikkamaid jalgpalliklubisid pole unustanud tööd noortega, mis nende esindusmeeskonda ohtralt mängumehi toodab. Bundesliga 2014/15 hooaja lõpuni on jäänud üheksa mängu, mil Schalke koos oma rohkete omakasvandikega üritab jõuda Meistrite liigasse, mida on vaja nii klubil finantsiliselt kui noortel rahvusvahelise tippjalgpalli kogemuse saamiseks.