70% koosseisust välja vahetanud Harju raputab soosikukoorma õlult. Võtmesõnaks endiselt noorus (5)

Victor Silva (keskel hallis) tüürib Harjut taas Esiliigas. Foto: Jana Pipar

Mullu Premium liigas tugeva lahingu andnud Harju JK Laagri leiab end aastase seikluse järel taas Esiliigast, kus proovitakse sillutada uuele põlvkonnale teed tippjalgpalli. Veel enne seda raputatakse aga õlult soosikukoorem.

Aastail 2019-2023 kerkis Harju kui rakett: iga aastaga liiguti ühe liigatasandi võrra kõrgemale. Kui veel 2019. aastal rügati kolmanda liiga põhjatsoonis, siis juba neli aastat hiljem jagati Premium liigas puid ja maid Eesti parimate meeskondadega.

Hoolimata tormilisest tõusust ei ilmnenud Harjul kasvuraskusi, mis noorte meeskondade kiire kerkimisega aeg-ajalt kaasas kipuvad käima. Paari välismaise jõuga tugevdatud meeskond teenis Premium liigas hooajaga 23 punkti – Eesti Jalgpalli Liidu kodulehe põhjal pole ükski punane latern alates 1997. aastast nii palju punkte teeninud.

Seejuures leidis Harju end veel Premium liiga viimase vooru eel olukorrast, kus püsimajäämine oli täiesti võimalik – vahe üheksandal tabelireal paiknenud Tartu JK Tammekaga oli vaid üks punkt. Paraku tuli viimases voorus lahkuda Tamme staadionilt 1:2 kaotusega, mis tõi kaasa tagasipileti Esiliigasse.

Kui Premium liiga meeskondadel on solidaarsusmehhanismide najal võimalik maksta suuremale osale mängijatest palka ja pidada sisuliselt üleval profimeeskonda, siis Esiliigas see nii ei ole. Niisiis on ka Harju läbinud kahe hooaja vahel silmnähtava uuenduskuuri, mille järel on meeskonnas põhiliselt kahte sorti mängijaid: 1) kogenumad mehed, kel hinge all ka teatav tippjalgpalli kogemus ning 2) otse U17 Eliitliigast esinduse juurde toodud mängijad.

Peatreener Victor Silva hinnangul on kahe kategooria meeste omavaheline jaotus umbes 50-50. "Erinevus [võrreldes eelmise hooajaga] peitub selles, et koosseis on lihtsalt väga palju noorem. Aga samas on poisid kindlasti tahtmist täis! Nad tulevad U17 meeskonnast ja vajavad aega intensiivsusega harjumiseks, aga nende tahtejõud on tugev," kiidab portugallasest treener oma meeskonda Soccernet.ee-ga vesteldes.

"Ettevalmistus läks üldpildis hästi ja ootuspäraselt. Meeskonnal läheb iga trenniga üha paremini," rõõmustab Silva. "Negatiivsed küljed olid seotud meeskonna loomuliku kasvamisega: nad peavad suutma tulla toime erinevate asetuste, positsioonide ja muu taolisega. Vahel õnnestuvad asjad väga hästi, vahel mitte niivõrd. Saime palju katsetada ja proovida erinevaid variante, kuidas mängijaid väljakule asetada."

Kontrollmängudest ja ootustest

Kohtumistest Läti esiliigaklubidega sai Harju kaasa ühe võidu, kaks viiki ja ühe kaotuse.  "Mänguline pool ei läinud nii hästi, kui oleksime lootnud. Saime proovida palju erinevaid lahendusi. Mõnes mängus tulime oma asjadega väga hästi toime, mõnes mitte – aga see on hooaja ettevalmistus. Oluline on saada tagasisidet, mida on vaja parandada ja mida mitte."

Hiljuti Premium liigas mänginud meeskonna õlul lasub Esiliigas pea alati ka soosikukoorem. Harju on koosseisu aga suures osas välja vahetanud ning proovib hooajale läheneda pigem tasa ja targu. Küll kõik tuleb omal ajal.

Silva tunnistab, et tema hinnangul ei ole Harju õlule asetatav koorem kuigi põhjendatud. Üheks ja ainsaks eesmärgiks Esiliiga võidu seadmine ei ole realistlik. Kõigepealt peab pool koosseisu suutma tempoga harjuda.

"Ma olen kuulnud, et üldsus peab meid üheks Esiliiga favoriidiks, sest meie täpne seis ei ole paljudele teada: 70 protsenti koosseisust on vahetunud," avaldab ta. "Meil on olnud väga palju muudatusi ja tänavu peavad kanda kinnitama mitu meest, kes on sündinud alles 2006. või 2007. aastal."

Klubi tegevjuht Kalmar Liiv tunnistab, et töö käib kahes suunas korraga: esiteks tahetakse mõistagi keskenduda noortele hea võimaluse andmisele, ent teisalt ei unustata ära ka lootust mängida 2025. aastal uuesti Premium liigas.

"Me soovime esindusmeeskonda noorendada, et võimalikult paljudel noortel oleks võimalik minuteid teenida - nemad on meie tulevik," räägib Liiv. "Sportlikus võtmes on meie ambitsioon olla tabelis võimalikult kõrgel, kuid anname endale aru, et meil on väga noor meeskond, kes vajab aega kokkukasvamiseks. Me ei survesta neid tegema kohe tulemust."

"Premium liigasse on meil tahe kindlasti minna, kuid samas see tähendab ka mitmetahulise otsuse vastuvõtmist: kas toetajaid on piisavalt, kus me mängiksime, kas on kõigil energiat ja tahet ka hooaja lõpus. Otsustavatel hetkedel lähtume nendest küsimustest. Aga kui tõusmine peaks õnnestuma, siis teeme seda kindlasti võimalikult noore meeskonnaga," lubab Liiv.

Samas on mitmed noored juba varem esindusmeeskonnaga treenimas käinud. "Liiga suuri muudatusi pole vaja teha, sest mõned noormängijad olid juba eelmisel aastal esinduse juures, aga ei saanud nii palju mängida," ütleb Silva. "On normaalne, et meie mäng pole veel voolav, aga me liigume selle suunas. Sellegipoolest on meie olukord väga erinev sellest, mida inimesed arvavad selleks olevat."

Harjule on vankumatult kaasa elamas ka Laagri ultrad. Foto: Brit Maria Tael

Vältimatud muutused

"Detsembris istusime klubiga maha ja arutasime tuleviku üle. Meie plaan oli panna kokku tiim, mis suudaks 2025. aastal taas Premium liigas mängida," avaldab Silva. "Plaanisime juba sel talvel tuua meeskonda mängijaid, kes on Premium liiga tasemel, aga kahjuks pole me veel selleni jõudnud. Olukord on väga teistsugune, 7-8 mängijat on sündinud alles 2007. aastal."

"Detsembris mõtlesime, et proovime jätkata Premium liiga tasemel meeskonnaga, aga pidime ikkagi tegema suuremat sorti reorganiseerimise. Meil on täiesti uus meeskond. Ma ei tea, kui kaua meil Esiliigaga harjumine aega võtab, aga me anname oma parima," avaldab peatreener siiski lootust.

Hooaja ettevalmistuse treeningperiood oli edukas, ent peatreener kinnitab, et täpse pildi saab ette alles siis, kui mängud päriselt pihta hakkavad. Avavoorudes on ainsaks eemalejääjaks ründaja Karel Eerme (19), kes läks kontrollmängust saadud käevigastusega uuringutele ning kelle hooaja algus on kahtluse all.

"Alustasime 7. jaanuaril ja treenisime 4-5 päeva nädalas. Palju sõltus ka vabadest trenniaegadest, sest EJL-i jalgpallihall saab kõvasti koormust ja vahel oli aegade sobitamine keeruline," tunnistab Silva. "Nädalavahetuseti olid mängud. Tegelikult oli ettevalmistus väga okei. Ainus küsimärk seisneb selles, kui kiiresti noored mängijad Esiliigaga kohaneda suudavad.”

Ehkki profimängijaid Harjus tänavu pole, ei tunne Silva selle arvelt mängijate suhtumises muutust. "Selliseid mängijaid, kes saaksid keskenduda täiskohaga ainult jalgpallile, pole ühtegi. Osad saavad stipendiumit. Eelmisel aastal olid meil välismängijad ja mõned kohalikud poisid ka, kes said ainult jalgpalli mängida, aga Esiliigas pole see võimalik," mõistab ta.

"Erilist erinevust ma selle arvelt ei tunne. Meeskonna eluolu nii trennides kui ka väljaspool on suhteliselt sarnane eelmisele aastale. Suutsime kogu staff’i alles jätta, jätkame täpselt sama treeneritetiimiga," ütleb ta.

Abitreenerina jätkab seega Lauri Nuuma, kelle roll siiski kahaneb veidi võrreldes eelmise aastaga. Igapäevases treeningprotsessis Nuuma küll ei osale, ent on vajadusel nõu ja jõuga abiks. Väravavahtide arengu eest hoolitseb ikka Sten-Marten Vahi, füüsilist ettevalmistust koordineerib Erik Listmann ning tervisemurede korral leiab lahenduse Anna-Maria Drobuževa.

Harju on talvel leidnud täiendusi ka mängijate sekka: liitunud on väravavaht Maico Rimmel (Tallinna Kalevist) ning poolkaitsjad Marten Henrik Kelement (Paide Linnameeskonnast) ja Ander Sikk (Nõmme Unitedist). Klubisse naasis ka viimati Ameerika Ühendriikides pallinud Kirill Antonov.

Ehkki uues meeskonnas on nimetatud noormehed mõnevõrra ootamatult kogenumate mängijate seas, ei aseta Silva neile liigsuuri ootusi. Nemadki vajavad harjumisaega. "Kui mõtleme näiteks Kelemendi peale, siis ta ei saanud Paides väga palju mängida. Sikk oli Nõmme Unitedis, aga Premium liigasse teda ei kaasatud," mõtiskleb peatreener. "Maico oli aastaid Kalevis, aga algkoosseisu eriti ei saanud. Antonov oli Premium liigas Nõmme Kaljuga, siis läks Ameerikasse, siis Esiliiga, siis uuesti Ameerika – nüüd ta pole kuus kuud mänginud. Peame vaatama, kuidas nad hooaja lõikes toime tulevad."

"Loodan, et klubi leiab võimaluse veel paari lisamängija toomiseks. Meil on neid vaja," avaldab Silva lootust. "Meie koosseis on väga õhuke – trennid 18 mängijaga on tavapärane nähtus. Loodan väga, et leiame kellegi veel juurde. Tean, et klubi näeb selle nimel kõvasti vaeva, aga Eesti turg ei ole nii suur ja me ei taha kedagi uisapäisa tuua. Otsime esmajoones keskpoolkaitsjat ja seejärel ka keskkaitsjat."

Kuivõrd suur osa koosseisust vajab uue keskkonnaga harjumiseks aega, peavad meeskonna sees esile kerkima ka liidrid. Silva on nende nimetamisel kindel: suurima raskuse võtavad enda kanda kolm kaptenit.

"Andres Järve suudab oma energiat kogu meeskonnale edasi kanda – eelmisel aastal nägid seda kõik," meenutab ta. "Ootan sama ka Jako Karistelt. Noorematest on pildile kerkinud ka Kristjan Kriis – ma usun, et ta teeb tänavu väga hea hooaja."

Andres Järve oli üks Harju kaptenitest ka mullu. Hoolimata Esiliigasse langemisest otsustas ta klubis jätkata. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

"Peame vaatama mäng mängu haaval, kuidas me uue tempoga harjume. Lugesin artikleid ja siin-seal peetakse meid soosikuks, aga see ei ole kuigi reaalne," nendib peatreener. "Palju sõltub sellest, kas leiame kellegi juurde. Mängijad, kes mängisid mullu U17 vanuseklassis ja peavad nüüd Esiliigas kanna maha lööma – see on keeruline olukord. Iga mängija peab andma endast rohkem kui eales varem."

Aga kellelt siis liigavõitu oodata? "Viimsi on suursoosik – neil on Premium liigasse pääsemiseks ambitsioon olemas ja nende koosseis on püsinud pikalt samasugusena. Neil on palju kogemustega mängijaid," kiidab Silva konkurenti, kes 2022. aasta Esiliiga-hooajal 13 punkti kaugusele seljataha jäeti. "Arvan, et meie realistlik eesmärk on olla igas mängus vastase jaoks ebamugav ja suuta mängida võidu peale. Kas ka hooaja lõikes esikoha peale – eks näis."

Harju JK Laagri
Peatreener: Victor Silva
Abitreener/spordidirektor: Lauri Nuuma
Väravavahtide treener: Sten-Marten Vahi
Füüsilise ettevalmistuse treener: Erik Listmann
Füsioterapeut
: Anna-Maria Drobuževa
Kaptenid: Andres Järve, Jako Kariste, Kristjan Kriis
Stipendiaadid: Karel Eerme, Kristjan Kriis, Sander Must, Kirill Antonov, Marten Kelement, Andreas Kaevats, Maico Rimmel, Ander Sikk, Ander-Joosep Kose.
Eelarve: 900 000 eurot (kogu klubi)
Duubelvõistkond: Harju JK Laagri U21 (II liiga lõuna/lääs)
Koduväljak: Laagri kunstmurustaadion
Meeskonna värvid: punane ja valge
Koduleht: harjujk.ee
Esimene mäng (ühtlasi Soccernet.ee telemäng): 2. märtsil kell 17.00 vs. Viimsi JK (Laagri kunstmurustaadionil)

Koosseis:

Väravavahid: Maico Rimmel, Jan Martti Vainula.
Kaitsjad: Andres Järve, Jako Kariste, Andreas Kaevats, Kirill Aleksandr Antonov, Sander Must, Karl Vali, Markus Kesa, Sten Marten Viira.
Poolkaitsjad ja ründajad: Kristjan Kriis, Reinhard Reimaa, Karel Eerme, Ander Sikk, Marten Henrik Kelement, Ander-Joosep Kose, Marten Müürisepp, Joonas Beilmann, Steven Kangur, Rendo Roots.

Eeldatav algkoosseis:

Talvised üleminekud:

Sisse:

Kirill Aleksandr Antonov (kaitsja) liitus klubiga.
Marten Henrik Kelement (poolkaitsja, Paide Linnameeskonnast) liitus klubiga.
Maico Rimmel 
(väravavaht, Tallinna Kalevist) liitus klubiga.
Ander Sikk (poolkaitsja, Nõmme Unitedist) liitus klubiga.

Välja:

Ivans Baturins (Läti väravavaht) lahkus klubist.
Mark Edur (kaitsja) lahkus klubist.
Usalifa Jose Indi (Guinea poolkaitsja) lahkus klubist.
Aleksandr Ivanjušin (kaitsja) lahkus klubist ja liitus Narva Transiga.
Andre Järva (ründaja) lõpetas karjääri.
Danõl Maštšenko (Ukraina kaitsja) lahkus klubist ja liitus Nõmme Kaljuga.
Marten Niilop (poolkaitsja) lahkus klubist.
Daniil Rudenko (Ukraina ääremängija) lahkus klubist.
Kaspar Rõõmussaar (poolkaitsja) läks Nõmme Unitedisse laenule.
Roman Sobtšenko (poolkaitsja) lahkus klubist.
Stefan Tšendei (poolkaitsja) lahkus klubist.
Kaarel Usta (poolkaitsja) lahkus klubist.
Taaniel Usta (ründaja) lahkus klubist ja liitus Narva Transiga.

Hooajaeelsed mängud:

01.02. FC Riga-2 (LV) - Harju JK Laagri 0:3 (T. Usta 3)
10.02. Harju JK Laagri - JDFS Alberts (LV) 2:2 (Kriis, Kose)
17.02. Skanstes SK (LV) - Harju JK Laagri 2:2 (Eerme 2)
23.02. Harju JK Laagri - SK Super Nova (LV) 1:2 (vastase omavärav)

LV - Läti esiliiga; võitviikkaotus.  

Kommentaarid

Football Planet   •  
(176.46.59.***)
Eesti Jalgpalli Liidu kodulehe põhjal pole ükski punane latern alates 1997. aastast nii palju punkte teeninud.

Ei vasta tõele see info!
2013 aastal Infonet esimest korda tõusis kõrgliigasse ja saavutas 6 koha ja teenis 38 punkti! See on fakt! Ka jalgpalli liidu leheküljel see info on ka olemas täitsa!
tarmo treimann   •  
(87.119.177.***)
Punane latern tähendab liigatabeli viimast meeskonda mitte esiliigast üles tulnud meeskonda. Infonet ei jäänud ju viimaseks oma ML debüüthooajal
ElectroBlast   •  
(90.190.35.***)
Punane latern tähendab viimast kohta, mitte uustulnukat. Viimaste kohtade arvestuses 23 punkti on rekord.
-soccerfann-   •  
(91.129.106.***)
Uustulnuka rekord peaks kuuluma Kaljule - 2008, 4. koht, 55 punkti. Seda vist ei tehta enam kunagi üle.
Football Planet   •  
(88.196.254.***)
aa siis sain valesti aru , no problem guys !!las ta olla , Vamos Harju!!!

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
VINGE!
Saksamaa sai uue meistri! Esimest tiitlit tähistanud Leverkuseni fännid sundisid kohtunikku mängu varem lõpetama
PREMIUM LIIGA
KOMISTAJAD INGLISMAAL
PREMIUM LIIGA
MADINAD ESILIIGAS
VIDEOKOHTUNIK
Videokohtunik | Käed ümber ja käed õhus: mis on ikkagi penalti ja mis pole?
KOGEMUST IGAL TASANDIL
Püramiid pulkadeks lahti: teise liiga satsis on rohkem kogemust kui Floras ja Kaljus, üks mängija läheneb 30. hooajale
TREENER VÄLISMAAL
Suur intervjuu | Vladimir Vassiljev: kell kaheksa, pime ja miinus viis, aga Slovakkias on noored juba väljakul. Pead aega ohverdama, kui tahad kuskile jõuda!
KODUMAA
VÄLJAMAA
Udune Albion | Kui Liverpool tühja paugutab, jääb Kloppi pärand alla joonimata
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
6
6
0
0
23:1
18
2.
Nõmme Kalju FC
6
4
1
1
14:7
13
3.
Paide Linnameeskond
6
4
0
2
12:7
12
4.
Tallinna FC Flora
6
3
2
1
12:8
11
5.
Tartu JK Tammeka
6
2
2
2
9:5
8
6.
FC Kuressaare
6
2
0
4
8:19
6
7.
JK Tallinna Kalev
6
1
3
2
8:11
6
8.
JK Narva Trans
6
1
1
4
7:20
4
9.
FC Nõmme United
6
1
1
4
3:10
4
10.
Pärnu JK Vaprus
6
1
0
5
6:14
3
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
18
Nõmme Kalju FC
13
Paide Linnameeskond
12
Tallinna FC Flora
11
Tartu JK Tammeka
8
FC Kuressaare
6
JK Tallinna Kalev
6
JK Narva Trans
4
FC Nõmme United
4
Pärnu JK Vaprus
3
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

  • T 19.00 Kalev - Levadia (Premium liiga)
  • R 18.00 Viimsi - Tammeka (naiste Meistriliiga)
  • L 12.30 United - Kalev (Premium liiga)
  • L 14.30 Paide - Tammeka (Premium liiga)
  • L 17.00 Levadia - Vaprus (Premium liiga)
  • P 12.30 Elva - Tabasalu (Esiliiga)
  • P 17.00 Flora - Kalju (Premium liiga)
  • P 19.00 Kalev - Saku (naiste Meistriliiga)
  • KÕIK näidatud mängud ja kava on siin!

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!