Alisson d'Or - aeg on väravavahte tunnustada (16)

Aasta parimale jalgpallurile antav Ballon d'Or võib mõne jaoks olla küll tähtsusetu kujuke, kuid igasuguse kahtluseta kirjutatakse võidukad jalgpallurid suurte tähtedega ajalukku. 

Riigipiiride üleseid individuaalseid auhindu jagatakse jalgpallis piisavalt vähe, veel vähem on neid, mis on ülemaailmsed. Ja neist vähestest õige väike osa tunnustab jalgpalluri üldist taset ja mõju väljakul (näiteks parimale värava autorile antav Puskase auhind seda ei tee). 1956. aastast katkematult välja antud Ballon d'Or on kahtlemata mainitud väärtuste parim esindaja.

Muidugi on Balloni erinevatel aegadel välja jagatud erinevatel alustel ja seetõttu ei leia ühtegi kujukest näiteks Pele või Diego Maradona auhinnakapist, kuid hiljem on legende tänuväärselt tunnustatud. Alternatiivsed auhinnad, mis pandi kirja auhinna 60. juubeli puhul, näinuksid Pelele ette seitset (Lionel Messil ja Cristiano Ronaldol on viis) ning Maradonale kahte Ballon d'Ori.

Olgu siinkohal märgitud, et Ballon d'Or ei tohiks olla auhind parimale jalgpallurile selle mõiste otseses tähenduses, vaid konkreetse aasta/hooaja parimale. Seega väide, et auhinna peaks igal aastal võitma Messi või Ronaldo (jätame selle debati tulevikuks) ei päde.

Aga naaseme korraks alternatiivsete auhindade juurde - Ballone ei jagatud küll ümber, kuid Pele seitsme võidu hulka loeti ka 1963. aasta Ballon d'Or. Mis on erakordne, ainulaadne ja märkimisväärne eelkõige põhjusel, et see on ainus kord, kui trofee omistati väravavahile, Nõukogude Liidu legendaarsele kindamehele Lev Jašinile. Järeldus: kui Pele olnuks tol ajal kõlblik, oleksid väravavahid tänaseni nullil.

Tunnustust, mille pälvis Jašin 56 aastat tagasi, ei ole suutnud välja teenida ei Gordon Banks, Dino Zoff (teine koht 1973), Sepp Maier; ei Peter Schmeichel, Oliver Kahn (kolmas koht 2001 ja 2002), Edwin van der Sar; ei Gianluigi Buffon (teine koht 2006), Iker Casillas, Manuel Neuer (kolmas koht 2014).

Väidan, et tänavu oleks aeg puurilukkude ootus lõpetada, kui hääletavatel ajakirjanikel on vähegi oidu ja selget silmavaadet. Ballon d'Ori peaks võitma Liverpooli ja Brasiilia koondise väravavaht Alisson Becker, keda kihlveokontorites hinnatakse sõltuvalt pakkujast kohtadele kolmandast kuuendani. Miks just tema? Vaatame lähemalt.

Kandidaate on ...

Nagu öeldud: Ballon d'Or peaks kuuluma konkreetse jalgpalliaasta parimale. Ja parimad võidavad teatavasti tiitleid. Vaatleme esmalt olukorda klubipõhiselt, et välja selgitada, kes - ja millistel alustel - võiksid üldse aasta parimaks kandideerida. Üks on selge: viimased kolm Balloni võitnud Real Madrid jäi tühjade kätega ja on seetõttu mängust väljas ehk Luka Modric võitu ei kaitse.

Alati kaalukas argument on Meistrite liiga võit, mis sel kevadel kuulus Liverpoolile. Finaali parimaks mängijaks valiti keskkaitsja Virgil van Dijk; hooaja parimate sekka mahtusid ka väravavaht Alisson, äärekaitsjad Trent-Alexander Arnold ja Andrew Robertson, poolkaitsja Georginio Wijnaldum ja ründaja Sadio Mane. Aga mitte Mohamed Salah või Roberto Firmino. Muud Liverpool ei võitnud, kuid Meistrite liiga on klubijalgpalli trofeedest igal juhul ülim.

Väikese venna ehk Euroopa liiga võitis Chelsea, kuid muudel rinnetel jäid nende esitused lahjaks. Eden Hazard pani seejuures kokku särava individuaalse hooaja, kuid Euroopa liiga prestiiž ei ole (veel) kaugeltki piisav, et küsijate hulka mahtuda. Siit lähemegi edasi tippliigade juurde, kusjuures vaidlusi teemal Meistrite liiga võit versus koduliiga võit pädeb tänasel päeval üldse alustada ainult viie suure ehk Inglismaa (Premier League), Hispaania (La Liga), Itaalia (Serie A), Saksamaa (Bundesliga) ja Prantsusmaa (Ligue 1) puhul, neistki viimasel (kahel, võibolla kolmel) mööndusega.

Vahemärkus: superkarikad ja muu tilulilu arvesse ei lähe.

Prantsusmaal võitis PSG ja Kylian Mbappe oli silmapaistev, kuid ei suutnud meeskonda teiste tiitliteni aidata. Ei piisa. Saksa meistri ja karikavõitja Müncheni Bayerni seis oleks veidi soodsam, kuid hooaeg kulges üle kivide ja kändude ning esiletõusvat mängijat ei leidunud: kuigi Robert Lewandowski kõmmutas 40 kolli, on see tema viimase nelja hooaja halvim näitaja.

Itaalias võitis Juventus kaheksandat (!) aastat järjest, mis ei ole sedalaadi populaarsusvõistlusel just abistav faktor, lisaks jäädi ilma karikavõidust ja ei olnud esiletõusvat mängijat; Cristiano Ronaldo löödud 28 väravat on omakorda tema viimase kümne aasta kõige viletsam saldo. Lionel Messi jätkas samal ajal sahistamist Hispaanias (liigas 36, kõigi sarjade peale 51 väravat) ja Barcelona võitis liiga, aga oskas karikafinaali kaotada.

Inglismaal suutis Manchester City napilt Liverpooli (ehk Meistrite liiga võitjat) edestada ja lisada auhinnakappi ka karika ja liigakarika, tehes nii oma saare ajalugu, kuid Manchesteri taevasiniste kahjuks räägib meeskondlikkus. Nad on peensusteni lihvitud masinavärk, alustades Edersonist väravas ja lõpetades Sergio Agüeroga tipus; kui kedagi esile tõsta, siis ohtralt kiidusõnu pälvinud Bernardo Silvat ja samavõrd säranud Raheem Sterlingut.

2019. aastasse mahuvad ka neli suvist koondiste turniiri, millest kõige kaalukam Copa America. Võitis Brasiilia (Alisson, Roberto Firmino).  Märkimist väärib Firmino kaasus: Meistrite liiga ja Copa America võidetud, kuid klubist jääb vägitegudega meelde Divock Origi ja koondisest Gabriel Jesus. Firmino on olnud kaasreisija.

Gold Cupi võitis Mehhiko, kelle ridadesse ühtegi Ballon d'Ori kandidaati ei kuulu. Rahvuste liiga esimesel finaalturniiril kergitas karika Portugal (Cristiano Ronaldo, Bernardo Silva), kusjuures esimene säras poolfinaalis kübaratrikiga, millest piisas parima väravaküti tiitliks, teine aga nimetati turniiri parimaks mängijaks.

Mõnevõrra võib kaarte segada Aafrika Rahvaste Karikas, kus hetkel konkurentsis veel kuus meeskonda. Võib üsna julgelt väita, et kui turniiri võidab Nigeeria, Elevandiluurannik, Alžeeria, Madagaskar või Tuneesia, ei oma turniir sarnaselt Gold Cupile mingit kaalu. Kui peaks aga Senegal (Sadio Mane) võitma - esimest korda! -, tõstab see märgatavalt Liverpooli ründaja aktsiaid. Temagi pretendeerib hetkel parima väravaküti/mängija nimetusele.

Kas meil on musti hobuseid? Kui, siis üks. Amsterdami Ajaxi unustamatu hooaeg lõppes Hollandi meistritiitli ja karikavõiduga, kuid sai kahetsusväärselt otsa Meistrite liiga poolfinaalis. Finaalipääs, veel enam tiitel oleks kergitanud vestlusesse 30-aastase serblase Dušan Tadici, kuid hetkel peab möödunud suvel Southamptonis (!) üleliigseks peetud (!) ja 12 miljoni euro (!) eest klubi vahetanud mees rahulduma ainuüksi selles vestluses mainituks saamisega. Ajaxi noored kangelased Matthijs de Ligt ja Frenkie de Jong väärivad samuti tähelepanu, kuid peaksid jääma Tadici selja taha.

... kuus

Nimekiri esitatud tähestikulises järjekorras, sulgudes sel hooajal võidetud tiitlid.

Alisson Becker (Meistrite liiga, Copa America)

Miks ta võidab: Argumendid. Premier League'i parim väravavaht, Meistrite liiga parim väravavaht, Copa America parim väravavaht. Selle aasta suurim võimalik tiitel nii klubi- kui koondisetasandil, mõlemad absoluutse võtmetegelasena; 62 mängu, 36 nullimängu (58% kõigist mängudest), 36 lastud väravat.

Miks ta ei võida: Väravavaht. Ajalugu on näidanud, et individuaalselt parimaks pärjatakse reeglina ründavad mängijad, sest nemad on jalgpalli kaanestaarid; väravavaht, see ainus käega mängiv mees, on keegi, kes ajab kuskil kaugel oma asja.

Virgil van Dijk (Meistrite liiga)

Miks ta võidab: Mees nagu mägi. Kaitsjaid ei ole pärjatud aastast 2006 (Fabio Cannavaro) ja van Dijk on omas elemendis tõenäoliselt maailma parim. Van Dijki teeneid kiputakse Liverpooli Meistrite liiga võidus rohkem tähtsustama kui Alissoni omi. Ta valiti parimaks Premier League'is nii asjatundjate kui kaasmängijate poolt ja klubis nii kaasmängijate kui fännide poolt

Miks ta ei võida: Holland. Van Dijk oleks võinud asja lukku lüüa, kuid kaotas kodumaaga Rahvuste liiga finaalis Portugalile. Nii jääb tema tänavuseks ainsaks triumfiks Meistrite liiga, mis küll võimas argument, kuid kaks hõbemedalit (Premier League ja Rahvuste liiga) ei räägi võitjate keelt.

Sadio Mane (Meistrite liiga, Aafrika Rahvaste Karikas?)

Miks ta võidab: Liverpooli võtmemängija. Mane lõi hooaja peale 26 väravat, mida küll Mo Salahist ühe võrra vähem, kuid sellest siiski piisas Premier League'i parima väravaküti trooni jagamiseks. On iga hooajaga Liverpoolis läinud paremaks ja võtnud rohkem vastutust. Meistrite liigas suurim panus kaheksandikfinaalis, kui lõi Münchenis 3:1 võidus Bayernile Liverpooli esimese ja viimase värava, aga ei tasu unustada, et teenis finaalis ka penalti.

Miks ta ei võida: Tagasihoidlikud numbrid. Et üldse vestlusesse pääseda, tuleb esmalt Aafrika Rahvaste Karikas võita, kuid hindajad ei pruugi seda võrdsustada Copa America tiitliga. Individuaalselt oli Mane hooaeg tubli, kuid mitte Messi-Ronaldo võtmes vaimustavate numbritega. 

Lionel Messi (La Liga)

Miks ta võidab: Messi. Suurem osa jalgpallimaailmast on jõudnud üksmeelele, et praegusel hetkel on Lionel Messi maailma parim jalgpallur; 11 aastat järjest jõudis ta Ballon d'Ori hääletusel kolme parema sekka, kuni mullu lõpuks välja jäi. Kui hindamiskriteerumina võtta jalgpalluri üleüldist geniaalsust, võidab Messi. Aastal, kus selgelt esiletõusvat tähte ei ole, on see kõva valuuta.

Miks ta ei võida: Ämbrid. Copa America läks (oodatult) aia taha, Argentina kaotas poolfinaalis Brasiiliale ja rahvusvahelist tiitlit ei ole Messil endiselt ette näidata. Ja Meistrite liigas juhtus see, mida ei pidanud enam kunagi juhtuma, Barcelona põles teist aastat järjest erakordselt ereda leegiga.

Cristiano Ronaldo (Serie A, Rahvuste liiga)

Miks ta võidab: Ronaldo. Väiksem osa jalgpallimaailmast peab Ronaldot praegusel hetkel maailma parimaks, kuid ta suutis a) taas kodumaad rõõmustada; b) tõestada, et suudab ka 33-aastasena võõras liigas läbi lüüa. Ronaldo on iga valija jaoks sama turvaline valik kui Messi.

Miks ta ei võida: Latt. Juventus ostis Ronaldo, et võita Meistrite liiga. Ei võitnud. Nii lihtne ongi. Amsterdami Ajaxile kaotamine ei olnud sel hooajal häbiasi, kuid kui Reali said hollandlased üllatada, siis Juventus oleks pidanud paremini teadma.

Bernardo Silva (Premier League, FA Cup, League Cup, Rahvuste liiga)

Miks ta võidab: Tiitlid. Alisson sai kaks, Cristiano Ronaldo kaks, teised ühe tiitli. Bernardo neli. Puhtalt karikaid lugedes on ta 2019. aastal parim jalgpallur (jah, näiteks Gabriel Jesus võitis lisaks kolmele City-tiitlile Copa America, kuid ei ole klubis pooltki nii oluline).  Manchester City valis poolkaitsja oma aasta mängijaks, Rahvuste liigas valiti ta finaalturniiri parimaks.

Miks ta ei võida: Mutrike suuremas pildis. Bernardol on vedanud - ta mängib ilmselt praegusel hetkel maailma kõige täiuslikumas jalgpallimeeskonnas (mis, nagu elu on näidanud, et garanteeri midagi), aga varjutab ühtlasi individuaalset geniaalsust. Ehk just seetõttu ei ole Silva numbrid ka statistiliselt midagi erakordset (kõigi sarjade peale 51 mängu, 13 väravat, 13 resultatiivset söötu). Kui juba Xavi ja Andres Iniesta, erakordselt suured mutrid Barcelonas, jäid Ballon d'Orita, siis mis on Bernardo šanss? 

--- 

Hea Soccernet.ee lugeja, kes ja miks peaks Sinu arvates Ballon d'Ori võitma? Jäta oma arvamus kommentaaridesse!

Kommentaarid

RrR   •  
(146.255.180.***)
Alisson
👸🏼   •  
(88.196.69.***)
Van dijk või Hazard
Allisson   •  
(213.168.2.***)
Kindlasti Allisson...tegu oli juba As roma aegadel maailma parima väravavahiga, siis polnud lihtsalt tugevat meeskonda ymber. Siin ei tohiks olla mitte yhtegi kysimust.
Johannes Luht   •  
(82.131.88.***)
Kui 2014. aastal MM-i võitnud Neuerile, kes oli tõesti silmapaistev väravavaht, tiitlit ei antud, siis lihtsalt väga heale Alissonile tundub kohatu see tiitel anda.

Samal ajal on van Dijk üle pika aja tõstnud pilti keskkaitsjad ja miks mitte talle anda?

Messi maha kriipsutamine on aga väga huvitav - puhtalt oma geniaalsuse põhjal, mis kajastab ka statistikas, ei saa mitte keegi talle vastu. 50 mängu, mille jooksul 51 väravat ja 22 väravasöötu.

Tore oleks ehk, kui van Dijk saaks tiitli, aga ma ei leia mitte ühtegi veenvat argumenti, miks Messi seda tiitlit ei võiks saada.
Noh   •  
(213.180.19.***)
Ses suhtes van Dijk-il see positiivne argument, et CLis tema meeskond võitis MEssi tiimi. Selles võtmes oleks vast andestatav kui van Dijk saab tiitli Messi ees.
Rainis   •  
(91.129.103.***)
Alisson või van dijk
Lammas kuubis   •  
(91.129.97.***)
Tõstis keskkaitsjad pilti? Mine ime muna lammas!
Huvitav mida ramos on teinud viimased aastad? Oma väravate ja parim kaitsja olemisega?
Sinu jalgpalli teadmised piirduvad selle aastaga?
asd   •  
(90.190.236.***)
Aeg on tunnustada kaitsjaid!
Mis   •  
(85.253.86.***)
Messi kui arvestada fakti et see on individuaalne auhind ja selles arvestuses meeskondlike võite ei tohiks lugeda vaid vaadata individuaalset sooritust
Goat   •  
(37.157.105.***)
Kui Messi seda auhinda ei saa siis on tegemist selge röövimisega. Statistika näitab, et mees on endiselt mäekõrguselt kōigist üle.
Goat taaskord   •  
(37.157.105.***)
Kuidas saab messi copat nimetada ämbriks? Mees oli tasemel, argentiina oli tasemel. Poolfinaal varastati kohtunike poolt. Kes mänge nägi ei ajaks nii rumalat juttu.
hmm   •  
(45.33.131.***)
No Neuer oli oma parimal ajal kõvasti üle Beckerist ja ega siiski saanud Balloni. Väravavahtidele jäägu eraldi auhind.
Van Dijk on olnud silmapaistev, kuid seda ainult promo ja pooli häälekate fännide läbi, statistika poole pealt on ka paremaid keskkaitsjaid. Muidugi CLi võit on suur, ei saa vaielda.
Hazard tassis Chelsea meeskonda taas, aga jäi kesiseks. Küll hakkab saama auhindu Realis.
Ronaldo jääb pildist välja, sooritus Portugali eest Rahvuste Liiga lõpufaasis oli küll klassika, kuid taas viletsad näitajad liigas, kus niigi lihtsad vastased. Samuti punane, mis kustutas CLi lootuse.
Messi on olnud super nagu ikka, CLis allakäimise eest muidugi kriitikat saab. Ka rahvuskoondises on olnud esitused pigem nördimust tekitavad, pluss kogu meediadraama. Sõelal jääb vaid tema La Liga esitus.

Bernardo Silva ja teised "tähed" Citys lasevad liugu klubi edu peal, mis kudagimoodi piirdub alati ainult inglismaaga. Ei vääri.

Mbappe? Miks üldse mainida, allakäiv lapstäht, peaks jalga proovima korralikus liigas.

Minu arvates on ainuke õige kandidaat ikka Oliver Jürgens, kaks Tabasalu vastu on ikka vapsee asi.
Jaak   •  
(85.76.161.***)
Aeg on tunnustada VVd ? Sama mis eelmine aasta, et aeg on lõpetada kahe mehe etendus ? Kas me nüüd siis ikka valime maailma parimat mängijat või atraktiivset pealkirja oma lehe äris ? Kui valime maailma parimat jalgpallurit, siis iömselgelt on see sel aastal Messi ! Kui pealkirja ja kõmu, siis Van dick ja kui lõpetame põua ja teeme midagi ägedat, siis Allison. Nii lihtne see ongi.


Väidan, et tänavu oleks aeg puurilukkude ootus lõpetada, kui hääletavatel ajakirjanikel on vähegi oidu ja selget silmavaadet......no see lause ise ajab juba naerma 😁
Aa   •  
(146.255.181.***)
Heung Min Son peaks siin olema!
To goat taaskord and mor3   •  
(146.255.181.***)
Nii kuidas Argentiina oli väga hea kui saadi üle esimeses mängus 2-0 Kolumbia'lt teises mängus mängis Paraguai nad totaalselt üle, Paraguai realiseerimata penaltiga jäi seis 1-1 ning viimases voorus suudeti väga kesiselt mängivat Katari 2-0 võita, okei veerandfinaalis mängiti päris hästi Venezuela vastu. Ja kui Argentiina sai kaotuse Brasiilialt siis minu meelest on eriti tobe lükkata seda kohtunikude ja korruptsiooni peale ajama oleks Argentina meeskond nii hea olnud oleksid ka ilma penaltiteta võidetud Brasiiliat. Vahepeal süüdistas üldse staadionid,ole mees ja ütle, et mul ei tule Argentiinaga nii hästi välja mitte ära hakka eite mängima.
Stok   •  
(185.78.44.***)
He's a centre-half, he's a number four.
Watch him defend, and we watch him score,
He'll pass the ball, calm as you like,
He's Virgil van Dijk, he's Virgil van Dijk.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
VÄRSKED VUTIJUTUD
Pikk ette (ja ise järele) | Pika põua lõpp: kas Paide ongi tiitlikursil või on Flora lihtsalt halb?
KOONDISEMÄNGU EEL
KÜLAS SIIM JUKS!
Udune Albion | Man City eri: kui keegi oleks 20 aastat tagasi öelnud, et tuleb Meistrite liiga võit, oleksin tema kainust kontrollinud
KOONDISE KESKVÄLJAMEHED
VARSSAVI EEL
Eesti koondist tabas suure mängu eel tagasilöök: üks mees jääb esialgu lennukilt maha
VARSSAVI EEL
Sõelmäng | Väravakuningas Henri Anier: pole olemas võimsamat emotsiooni, kui Eesti eest löödud värav
Eesti koosseis Poola vastu: Klavan, Mets ja Vassiljev olemas, kutse sai ka Laur
OTSUSED
Videokohtunik | Kes kelle kukutas ja kelle jalale ikkagi astuti?
PIKEMAT LUGEMIST
VARSSAVI OOTAB
Eesti, pane valmis! Poola koondise koosseis kubiseb suurtest nimedest
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
3
3
0
0
14:0
9
2.
Paide Linnameeskond
3
3
0
0
8:2
9
3.
Nõmme Kalju FC
3
2
1
0
9:0
7
4.
Tartu JK Tammeka
3
2
1
0
7:1
7
5.
Tallinna FC Flora
3
1
1
1
5:4
4
6.
Pärnu JK Vaprus
3
1
0
2
3:6
3
7.
JK Tallinna Kalev
3
0
2
1
3:5
2
8.
FC Nõmme United
3
0
1
2
1:5
1
9.
FC Kuressaare
3
0
0
3
2:15
0
10.
JK Narva Trans
3
0
0
3
0:14
0
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Kas HPV-ga nakatumine võib tekitada vähki ka meestel?
VIDEOKOHTUNIK

Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?

Vaata kõiki episoode siit!

PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
9
Paide Linnameeskond
9
Nõmme Kalju FC
7
Tartu JK Tammeka
7
Tallinna FC Flora
4
Pärnu JK Vaprus
3
JK Tallinna Kalev
2
FC Nõmme United
1
FC Kuressaare
0
JK Narva Trans
0