Copa America algab: Messilt oodatakse Ronaldo püüdmist, Brasiilialt kodupubliku lunastamist (8)

Kas Messi veab lõpuks Argentina ihaldatud tiitlini? Foto: Conmebol

Maailma vanim koondistevaheline suurvõistlus Copa America alustab laupäeva varajastel hommikutundidel. Suvise oodatuima jalgpalliturniiri eel, ajal ja järel on meediavahu sisse uppumas korraldajamaa ning suurfavoriit Brasiilia.

Läbi ajaloo väga hüplike intervallidega toimunud Lõuna-Ameerika meistrivõistlused kalduvad seegi kord mustrist eemale. Viimane "normaalne" turniir peeti 2015. aastal, aasta hiljem tähistati Copa America sajandat juubelit ning võeti ühiseks turniiriks kampa ka kesk- ja põhjaameeriklased. Nüüd mängitakse mandri parima rahvuskoondise tiitlile taas kahel järjestikusel aastal, kuivõrd alates 2020. aastal Argentinas ja Kolumbias peetavast turniirist hakkab Copa America toimuma paarisarvulistel aastatel.

Organisatoorse poole pealt tekkis pisike segadus ka korraldajamaa osas. Esialgu pidi Brasiilias toimuma 2015. aasta turniir ning tänavune Tšiilis, kuid brasiillased pidid niigi võõrustama 2013. aasta Maailmajagude karikaturniiri, 2014. aasta MM-i ning 2016. aasta olümpiamänge ja seetõttu esitati Tšiilile palve turniirid ära vahetada.

Tšiili kasutas sülle kukkunud võõrustamisõiguse neli aastat tagasi tulemuslikult ära ja tuli ajaloos esmakordselt Lõuna-Ameerika meistriks. Finaalis alistati penaltiseerias Argentina ning sisuliselt identne stsenaarium tõi neile aasta hiljem New Yorkis teise järjestikuse tiitli. Argentina ja Tšiili läksid finaalis taas vastamisi, normaalajal väravaid ei löödud ja penaltiseeriat alustas Lionel Messi löögiga, mis värava asemel ligines pigem Atlandi ookeanile. Argentina ja Messi kaotasid taas, tolleks hetkeks kolmanda järjestikuse suure finaali, ning Messi tõmbas loetud minutid pärast penaltiseeria lõppu koondisekarjäärile joone alla.

REKLAAM

Paar nädalat hiljem lõid kired lõkkele ka Messi ning Ronaldo fännide igipõlises duellis, kui Portugal ja Ronaldo tulid kummalise turniiri lõpetuseks Euroopa meistriks. Pühapäeval lisandus Portugali ning Ronaldo auhinnakappi ka veidi madalama väärtusega Rahvuste liiga trofee. Messi läheb Brasiiliasse jätkuvalt esimese suure koondisetiitli lootuses, kuid Argentina võimalusi seekord üleliia suureks ei peeta.

Suurfavoriit on Brasiilia ja kihlveokontorites ei langenud nad troonilt ka pärast Neymari tragöödia uut vaatust. PSG superstaari turniirile tõmbas eos joone alla hüppeliigesevigastus sõprusmängus Katari üle. 

Copa America alagrupid:

A: Brasiilia, Boliivia, Venezuela, Peruu.
B: Argentina, Kolumbia, Paraguay, Katar.
C: Uruguay, Ecuador, Jaapan, Tšiili.

Vaata osalevate koondiste koosseise!

Neymar langes sõprusmängus Katari vastu. Foto: Brasiilia koondise Twitter

Neymarita Brasiiliat rahuldab vaid üks tulemus 

Viiekordsel maailmameistril Brasiilial on kodupubliku ees mängimisega minevikust vastakad mälestused. Copa Americat on nad võõrustanud neljal korral (viimati alles 1989. aastal) ning alati on tiitel ka koju jäetud. Vutifolkloori läinud 1950. ja 2014. aasta koduste MM-finaalturniiride krahhid vajavad aga endiselt lunastamist. Fännide ees maksti pisike osa võlast tagasi 2016. aastal Rio olümpial võidutsedes.

Isegi ilma Neymarita on Brasiilial sisuliselt igale positsioonile panna mitu maailmaklassi mängijat. Fakt, et Chelsea viimaste aastate säravamaid mehi Willian pääses 23-liikmelisse koosseisu alles Neymari vigastuse järel, iseloomustab seda hiilgavalt. Koosseisust jäid näiteks välja Liverpooli üks tugisammastest Fabinho ning juba pikemat aega Tite vaatevälja mitte kuulunud Lucas Moura.

Loosi üle sambamaalased kurta vast ei saa. Teisest tugevuspotist õnnestus neil vältida Kolumbiat ja Tšiilit ning saadi Peruu. 2011. ja 2015. aasta turniiridel pronksile tulnud Peruu käis möödunud suvel 36-aastase vaheaja järel MM-finaalturniiril. MM-i järel on olnud küll selgeid märke põlvkondade vahetusest, kuid endiselt on Peruu koosseisus võtmekujude seas 1984. aastal sündinud Jefferson Farfan ja Paolo Guerrero. 

Kuigi Peruu hiljutised tulemused (kümnest sõprusmängust on kaotatud kuus) erilist optimismi ei sisenda, siis A-alagrupis on nende võimalused veerandfinaali edeneda küllaltki head. Ainsa Lõuna-Ameerika meeskonnana mitte kunagi MM-finaalturniirile pääsenud Venezuelat võib pidada mustaks hobuseks, kel on sellest kalendriaastast all vägevad skalbid Argentina ning USA vastu. Ka tulevikule mõeldes on teatud põhjuseid optimismiks märgata - Venezuela koosseisu kuulub viis mängijat, kes pääsesid kaks aastat tagasi U20 MM-il finaali.

Ajalooliselt Lõuna-Ameerikas peksupoisi staatuses olnud Boliivia tuleb turniirile kolme järjestikuse kaotuse pealt (Lõuna-Korea, Jaapani ja Prantsusmaa vastu) ning koosseisuga, kus vaid kolm mängijat ei teeni igapäevaleiba koduliigas. Endine Donetski Šahtari ning Bremeni Werderi ründaja Marcelo Martins Moreno mängib hetkel Hiina esiliigas, ülejäänud "leegionärid" Mehhikos.

Meinhard Pulk: "Brasiilia on õigustatult kogu turniiri suurfavoriit, kuid teise koha nimel tuleb eeldatavasti põnev heitlus Venezuela ja Peruu vahel. Ennustan teist edasipääsukohta Venezuelale, kelle teekond lõpeb veerandfinaalis. Peruu lootuseks jääb, et nemad on üks kahest õnnelikust kolmanda koha omanikust, kes veerandfinaali pääsevad."

Ajakava:

L, 15. juunil kell 03.30 Brasiilia - Boliivia 
L, 15. juunil kell 22.00 Venezuela - Peruu 
K, 19. juunil kell 00.30 Boliivia - Peruu 
K, 19. juunil kell 03.30 Brasiilia - Venezuela 
L, 22. juunil kell 22.00 Peruu - Brasiilia
L, 22. juunil kell 22.00 Boliivia - Venezuela 

26 aastat ootust vajab lõpetamist

Planeedi ühe silmapaistvama talendivabriku Argentina viimane suur tiitel jääb 1993. aastasse ning viimasest viiest Copa America finaalist on kaotatud neli. Ka olevik ei ole helge. Venemaa MM-ist oli argentiinlaste säravaimaks tegelaseks (ja seda valedel põhjustel) tribüünidel rahvast lõbustanud Diego Maradona ning MM-ile järgnenud sõprusmängudes on tulemused kõikunud seinast seina. 

"Me ei ole pretendendid nagu varasematel aastatel," tunnistas Messi argentiinlaste tiitlivõimalustest rääkides. "Lähme turniirile samasuguse elevuse ja unistusega nagu alati, kuid reaalsus on see, et Argentinal on käsil muutuste periood." Sarnaselt Argentina mängijate valikule on noorust ja rohelisust ka treeneripingil, sest alates eelmisest suvest koondise tüüri juures olnud Lionel Scaloni polnud varem peatreenerina töötanud.

Kuivõrd õhk Argentina ümber on küsimustest ja kahtlustest paks, siis üks suurfavoriite Brasiilia peo rikkumisele on Kolumbia. Portugali kaitseguru Carlos Queiroz võttis tänavu veebruaris pärast Iraani eesotsast lahkumist Kolumbia ohjad üle ning tema mõju on olnud märgatav. Neljast sõprusmängust on Jaapani, Panama ja Peruu vastu võetud võidud ning hoitud enda värav puhtana. Vaid Lõuna-Korea suutis 2:1 võiduga märtsis tuska valmistada. Kusjuures see Soulis peetud mäng ongi Kolumbia ainus kaotus pärast suvist MM-i ja viimasest kaheksast mängust on all koguni kuus võitu.

Katar on ühe kontinentaalse karika tänavu juba võitnud. Foto: fifa.com

Lõuna-Ameerikas asuvate riikide vähesuse tõttu osaleb turniiril tavapäraselt ka paar külaliskoondist. Katar tuli aasta alguses esmakordselt Aasia meistriks ja Copa America näol on neil olemas järjekordne lakmuspaber kolme ja poole aasta pärast kodus toimuva MM-i perspektiivis. 2006. aastal Katari kuulsa Aspire'i akadeemiaga liitunud Felix Sanchez Bas on juba mitmendat aastat riigi rahvuskoondise peatreener ning Brasiiliasse reisivad jalgpallurid mängivad eranditult klubijalgpalli kodumaal. 

Katar on turniiri eel pidanud vaid ühe sõprusmängu (0:2 Brasiilia vastu) ja seega on nende vormist täpset pilti raske ette saada. Siiski on Aasia Karika triumf ning omavahel väga hästi klappiv koosseis piisav valuuta, et ennustada kohta vähemalt veerandfinaalis. 

Endise Sevilla ja Athletic Bilbao peatreeneri Eduardo Berizzo juhendatav Paraguay peaks eelduste kohaselt olema alagrupi punane latern. Alates 2018. aastast on peetud vaid seitse mängu, millest on kaotatud neli. Juunikuine viik Hondurasega ja võit Guatemalaga on küll toredad, aga mitte piisav, et liigset edu ennustada.

Meinhard Pulk: "Kuigi kihlveokontorites on Argentina Brasiilia järel suurim favoriit tiitlile, siis hetkel paistab tähtede seis olevat soodsam Kolumbia jaoks, kellele on tõenäoliselt igasugune tulemus alla poolfinaali läbikukkumine. Poolfinaal on reaalne ka Argentina jaoks, kuid seal võib ees oodata näiteks Uruguay, kelle vastu läheks juba raskeks. Kolmanda koha võitluses saadab siin grupis edu Katari."

Ajakava:

P, 16. juunil kell 01.00 Argentina - Kolumbia 
P, 16. juunil kell 22.00 Paraguay - Katar 
N, 20. juunil kell 00.30 Kolumbia - Katar 
N, 20. juunil kell 03.30 Argentina - Paraguay
P, 23. juunil kell 22.00 Katar - Argentina 
P, 23. juunil kell 22.00 Kolumbia - Paraguay 

Uruguay - endiselt Tabareziga. Õnneks ka Suareziga

15 Copa America tiitliga rekordit hoidev Uruguay läheb heas positsioonis vastu ka tänavusele turniirile. Jätkuvalt on peatreener 72-aastane Oscar Tabarez, kes sai 23-liikmelisse koosseisu valida riigi parimad pojad. Kohal on ka Luis Suarez, kes võitles klubihooaja lõpus vigastusega. Pisike ohumärk oli eelmise aasta lõpp, mil järjest kaotati Lõuna-Koreale, Jaapanile, Brasiiliale ja Prantsusmaale. Enesekindluse taastamiseks nüpeldati Copa America eel teisejärgulisi vutiriike Usbekistani, Taid ja Panamad.

Oscar Tabarez on terviseprobleemide kiuste endiselt Uruguay pukis. Foto: fifa.com

Kümnendi keskpaigas oma esimesed kaks Lõuna-Ameerika meistritiitlit võitnud Tšiili trotsis seejärel vananenud koosseisuga kaasnenud taaka ja jäi sootuks eemale suviselt MM-ilt. Vähemalt 30-aastaste mängijate osakaal on Tšiili koosseisust endiselt peaaegu pool ning ainus alla 24-aastane mängija on meeskonna kolmas väravavaht Yerko Urra. Ladina-Ameerikas erinevate koondistega nime teinud Reinaldo Rueda käe all on tulemused sõprusmängudes olnud pigem keskpärased.

Katari kõrval on teiseks väliskülaliseks Jaapan, kes osaleb Copa Americal esmakordselt pärast 1999. aastat. Eelmisel aastal MM-il nii mõnegi südame võitnud ja seejärel kohe ka murdnud Jaapan reisib 18 000 kilomeetri kaugusele verinoore koosseisuga, millega sihitakse edu järgmisel aastal Tokyo olümpial. Leicesterist lahkunud vanameistri Shinji Okazaki, Getafe poolkaitsja Gaku Shibasaki ning 36-aastase puuriluku Eiji Kawashima kõrval on koosseisus koguni 16 potentsiaalset debütanti. Üle kümne koondisemängu ongi kirjas vaid neljal mängijal.

Ecuadori jalgpall on sel aastal saanud mitu magusat optimismisüsti, kui nende U20 koondis tuli veebruaris Lõuna-Ameerika meistriks ning Poolas peetaval MM-il mängib sama meeskond homme kolmanda koha mängu Itaaliaga. Meeste tasemel olukord veel nii roosiline ei ole, kuigi Jaapani nooruslik koosseis ning Tšiili keerulised ajad jätavad neilegi arvestatavad võimalused.

Meinhard Pulk: "Jaapani noor koosseis saab siit vajalikud tuleristsed, kuid edasipääsu eest konkureerida neil ei õnnestu. Uruguay on grupi suurfavoriit ja siinkirjutaja hinnangul Kolumbia kõrval ka tugevaim pretendent Brasiilia peo rikkumisele. Teise koha võitluses võtab Tšiili klassi ja kogemustega oma, kuid veerandfinaal jääb tiitlikaitsjatele laeks."

Ajakava:

E, 17. juunil kell 01.00 Uruguay - Ecuador 
T, 18. juunil kell 02.00 Jaapan - Tšiili 
R, 21. juunil kell 02.00 Uruguay - Jaapan 
L, 22. juunil kell 02.00 Ecuador - Tšiili 
T, 25. juunil kell 02.00 Tšiili - Uruguay 
T, 25. juunil kell 02.00 Ecuador - Jaapan

Ajakava pärast alagrupifaasi:

R, 28. juunil kell 03.30 A1 - B3/C3
R, 28. juunil kell 22.00 A2 - B2
L, 29. juunil kell 02.00 B1 - C2
L, 29. juunil kell 22.00 C1 - A3/B3

K, 3. juulil kell 03.30 A1/B3/C3 - B1/C2
K, 4. juulil kell 03.30 A2/B2 - C1/A3/B3

L, 6. juulil kell 22.00 3. koha mäng 

P, 7. juulil kell 23.00 finaal

Kommentaarid

Ferris Reintal   •  
(85.253.214.***)
Kust mange vaadata saab?
soovitan   •  
(213.219.106.***)
kohapealt mänge jälgida
kui pappi pole,et kohale lennata,siis telekast
striim   •  
(213.180.19.***)
... mis võiks olla sobilik allikas nende mängude jälgimiseks?
Lol   •  
(146.255.183.***)
Mis Ronaldo püüdmist, Messi on koondise eest palju säravam olnud, lihtsalt ta ei saa finaalides sellist abi nagu Ronaldo.
123   •  
(82.131.126.***)
Alates 2016 aastast siis mõned CR7 väravad : 2 vs Estonia, 3 vs Armenia, 2 vs Latvia, 4 vs Andorra, 3 vs Faroe Island, 2 vs Latvia. Messi selliste klounide peale aega ei raiskaks, ever
Irvhambad   •  
(91.129.96.***)
Messi on sitahäda. Väike kräunuv kutsikas. Jonn lahti platsil koguaeg. Barca esimees pallikaotustes 😁 mehelt võetakse poolajaga 16 korda pall ära jalapealt😁 maailma parimalt w?😁😁😁😁😁😁 messi nutab kodus kui crissu trenni teeb.
Siim Kask   •  
(2001:7d0:8d24:ff80:c5e.***)
Koora7.com
to striim   •  
(2001:7d0:8d24:ff80:c81.***)
Koora7.com

Sisene
LIVE: Meistrite liiga avaõhtu  (Salzburgis sajab väravaid - 5:1!)
PREMIUM LIIGA TÄNA
TALLINNA DERBI OOTEL
Linnaruumist Hamburgi näitel
MUSTA MÕTISKLUSED
TASKUHÄÄLINGU UUS OSA
Pikk ette (ja ise järele) | KTM-käki puhul kohtunike tanki lükkamine pole õiglane
TOIMETAJA VALIK
RISTNURK
REKLAAM
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
27
21
3
3
74:17
66
2.
Tallinna FCI Levadia
28
20
4
4
86:23
64
3.
Paide Linnameeskond
28
18
5
5
62:21
59
4.
Nõmme Kalju FC
27
15
10
2
53:26
55
5.
Tartu JK Tammeka
28
10
6
12
40:44
36
6.
JK Narva Trans
28
8
9
11
44:42
33
7.
Viljandi JK Tulevik
28
5
7
16
29:54
22
8.
JK Tallinna Kalev
28
5
5
18
20:71
20
9.
FC Kuressaare
29
4
5
20
18:69
17
10.
Maardu Linnameeskond
27
4
4
19
21:80
16
REKLAAM
SILM PEALE!

Vaata siit saate "Silm peale!" viimast osa!

https://www.zone.ee/
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

  • N, 19.00 Tammeka U21 - JK Järve (Esiliiga)
  • R, 19.00 Portugal U17 - Eesti U17 (sõprusturniir)
  • L, 13.00 Paide - Tulevik (Premium liiga)
  • P, 13.00 Kuressaare - Maardu (Premium liiga)
  • P, 17.00 Eesti U17 - Sloveenia U17 (sõprusturniir)
  • KÕIK näidatud mängud on siin!
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
66
Tallinna FCI Levadia
64
Paide Linnameeskond
59
Nõmme Kalju FC
55
Tartu JK Tammeka
36
JK Narva Trans
33
Viljandi JK Tulevik
22
JK Tallinna Kalev
20
FC Kuressaare
17
Maardu Linnameeskond
16
PREMIUM LIIGA SUVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK