Duellis Küprosega puuduvad hallid varjundid. Läheb kas täitsa hästi või väga halvasti. Vahepealset varianti pole (0)

Balti turniiri võit oli tore ja tähtis, aga täna ja teisipäeval ootavad Eesti meeskonda Thomas Häberli senise ametiaja kaks kõige kaalukamat kohtumist. Rahvuste liiga C-divisjoni väljalangemismängudes on vastaseks Küpros. Võitjat ootab väärikas seltskond, kaotajat aga mudaliiga.

Sõna "mudaliiga" peale on Eesti spordi lähiminevikus nii mõnelgi korral solvunud. Asjata. Muidugi võib sealt tahtmise korral välja lugeda solvamist ja alandamist, aga ennekõike on tegemist (heatahtliku) tögamisega, mis sisaldab endas tubli annuse lootust paremale tulevikule. Umbes nagu president Lennart Meri 1997. aasta ütlus: "Olukord on sitt, kuid see on meie tuleviku väetis."

Mudaliiga tähendab madalaimat taset, kus kohtab eksootilisi vastaseid. Kuigi jalgpall erineb oma sisemise konkurentsi tugevuse mõttes kõigist teistest võistkondlikest spordialadest – Euroopas pole riiki, kelle koondis ei töötaks professionaalsetel alustel, seda teeb isegi San Marino –, pole Rahvuste liiga D-divisjoni võimalik ega mõtet muudmoodi nimetada. See ongi mudaliiga.

Vahe C-divisjoniga on üüratu. Kui Eesti meeskond kahe mängu kokkuvõttes Küprosele kaotab, kuulutakse Euroopa 7 nõrgema koondise sekka (kohad 49.-55) ning suvel ja sügisel on vastasteks Malta ja San Marino, kes ei tekita elevust, vaid panevad ohkama. Kui võidetakse, mängitakse kohtadele 33.-48. Vastasteks oleksid Põhja-Iirimaa, Kosovo ja Kreeka (NB! 2004. aasta Euroopa meister!). Väärikas seltskond igas mõttes.

Detsembris, kui selgusid meeskonnad, kellega Eesti Rahvuste liiga C- ja D-divisjonis kohtuks, märkis peatreener Thomas Häberli, et minevikus juhtunut muuta ei saa. "Peame teadma, mis juhtus 2020. aastal – mängisime C-divisjonis ja ilma võiduta ei väärinudki otse püsimajäämist. Peame võtma mineviku eest vastutuse."

Šveitslasest peatreener oli esimese ametiaasta jooksul oma sõnumite meeskonnani viimises edukas. See oli varasemaga võrreldes hoopis rõõmsama ilme saanud Eesti meeskonna ümbersünni üks nurgakivisid. Kui esimeseks eesmärgiks seatud Balti turniiri võit ka kätte saadi, oli vastastikune usaldus saavutatud ja edasi sujusid asjad töiselt ja asjalikult.

Ei mingit stressi või draamat, vaid keskendumine sooritusele väljakul. Kui vastasel on ka kasutada laiemad ressursid, siis 90 minuti jooksul on duell 11 meest 11 vastu. Valikmängudes Belgia, Tšehhi ja Walesiga – kõik suvisel EM-finaalturniiril alagrupist edasi jõudnud koondised – ei jäädud häbisse ning võõrsilt saadi Walesilt isegi punkt kätte, kui Karl Jakob Hein ütles Gareth Bale'ile: ei!

Eelmised kaks võidusurvet lahendas Häberli edukalt. Kuidas nüüd?

Oktoobris Valgevenega peetud matši eel võttis Häberli sarnaselt Balti turniiriga omaks võidusurve, mööndes, et on asjakohane seda meeskonnalt nõuda. Eesti alistas Valgevene 2:0, millega täitis EM-valiksarjas ühe sportliku eesmärgi ja vältis viimaseks jäämist. Kui viiendast tugevusrühmast alagruppi loositud koondis saavutab seal neljanda koha, on tegemist sammuga edasi.

Duellis Küprosega lasub Eestil samuti selge võidusurve, sest need mullused edasi astutud sammud tuleb nüüd valideerida. On arvestatav oht, et kaotuse korral kaob purjedest pärituul, sest sel puhul sisaldaks 2022. aasta võistluskalender madinaid Malta ja San Marinoga, paari maavõistlust ja Balti turniiri. No ei ole liiga seksikas kava.

Kaks aastat järjest Eesti aasta jalgpalluriks valitud ründaja Rauno Sappinen. Foto: Jana Pipar / jalgpall.eeNing samuti kahandaks D-divisjoni langemine oluliselt Eesti šansse kvalifitseeruda 2024. aasta EM-finaalturniirile, mis on ju eesmärk, millega Häberli tööle asus. Et alaliit pikendas tema lepingut järgmise aasta (loe: EM-valiksarja) lõpuni, on samuti üheselt mõistetav signaal, et ajaloolist pääset minnakse püüdma Häberliga.

Kui 2020. aasta EM-i valiksarjas oli D-divisjonile eraldatud üks koht, mille võitis Põhja-Makedoonia, kes finaalturniiril Goran Pandevi vedamisel ka väga väärikalt esines, siis sedapuhku D-divisjonil sarnast tagatud kohta ei ole. Euroopa Jalgpalliliit (UEFA) pole küll Rahvuste liiga täpset seost EM-valiksarjaga veel avaldanud, aga kõigi eelduste kohaselt sarnaneb see eelmise MM-valiksarjaga.

Seal pääsesid 10 alagrupivõitjat otse MM-ile ja 10 teise koha omanikku sõelmängudele, kuhu lisandusid kaks meeskonda Rahvuste liiga tulemuste põhjal. Kriteeriumiks oli Rahvuste liiga alagrupi võitmine ning mida kõrgemal tasemel see saavutati, seda parem šanss edasi oli pääseda. Lõpuks said sel meetodil sõelmängudele B-divisjonis alagrupi võitnud Austria ja Wales.

EM-valiksarja sõel on hõredam, sest kui MM-il on Euroopale ette nähtud 13 kohta, siis EM-ile jagatakse välja 23 pääset (korraldaja Saksamaa on koha juba taganud), mis lubab loota, et Rahvuste liiga C-divisjonis on kindlasti, mille nimel mängida.

Aga kas ka D-divisjonis? Võib juhtuda, aga tagatisi pole. Kindlasti pole D-divisjonile tagatud otsepääset nagu eelmise EM-i puhul, sest kui toona kuulus D-divisjoni 16 nõrgemat (riigid kohtadel 40.-55.), siis seekord 7 (49.-55.). Kusjuures eeldusel, et Venemaal (ja vast ka Valgevenel) niipea Euroopa jalgpalliellu asja pole – sõjakurjategijate koht on Nürnbergis, mitte jalgpalliplatsil –, võib D-divisjoni koosseis veelgi kahaneda.

Sappinen, Tamm ja Anier ühest suust: C-divisjoni püsima jäämine on väga tähtis!

C-divisjoni püsimajäämine on Eesti koondise jaoks seega tähtis mitmes mõttes: 1) mudaliigasse ehk D-divisjoni langemine oleks valus hoop mainele, näiteks Läti alustab D-divisjonis teist hooaega ja see tekitab piinlikkust, 2) C-divisjoni kuulumine suurenda šanssi pääseda 2024. aasta EM-ile, 3) sportlikult tugevamate vastastega kohtumine on 2023. aastal mängitavaks EM-valiksarjaks oluliselt parem karastus kui matšid Malta ja San Marinoga.

Eesti meeskond ei vaidle kõigele eelnevale üldse vastu. "Vahe C- ja D-divisjoni vahel on suur. 100% on meie eesmärk jääda püsima C-divisjoni," rõhutas ründaja Rauno Sappinen. "C-liigasse püsimajäämine on ülioluline. Nii mängijate, koondise kui ka koondise maine jaoks. Need mängud on vaja kindlasti võita," sõnas Joonas Tamm. "Koondise eelmine aasta oli positiivne ja peame mulluse enesekindluse neile kahele mängule Küprosega kindlasti kaasa võtma. Väga tähtis on jääda C-divisjoni püsima," rääkis Henri Anier.

Nendele tähtsatele mängudele Küprosega läheb Eesti koondis vastu äraproovitud koosseisuga. Häberli läkitas koondisekutse ainult mullu lahingus karastuse saanud ja tema põhimõtetega igatpidi kursis olevatele palluritele.

"Me ei alusta nullist, oleme teinud eelmisel aastal head tööd ja sealt on mõnus jätkata. Meeskond teab üksteist väga hästi ja olen põnevil," märkis šveitslane. "Minu jaoks on need kohtumised protsessi järgmine samm. Lähtume sellest, mida alustasime ja mis oli hea. Selle kõige taga oli ju plaan. Kaks järgmist mängu on osa sellest, et edasi liikuda. Suunda me ei vaheta."

Ainsaks erandiks ehk lisandujaks 2021. aastaga võrreldes on 127-kordne internatsionaal Ragnar Klavan, kes esimest korda pärast 2019. aastat sinise särgi selga tõmbab. "See on fantastiline, et ta on tagasi. Kostja ja Ragnar on Eesti jalgpalli kingitused," kiitis Häberli meeskonna kahte kogenuimat liiget. "Hea, et Klavan on tagasi. Oleme näinud seda juba selle lühikese aja jooksul, mis ta on praegu võistkonnaga olnud. Nii tema mängijakvaliteet kui olemus inimesena on suurepärased."

Kuna koondise abikapten Märten Kuusk sai paari nädala eest Ungaris vigastada ja jääb mängudest Küprosega kõrvale, tõuseb Klavan otse põhikoosseisu, võttes sisse koha Eesti kolmese keskkaitseliini keskmise mehena. Tema vasakul käel mängib Karol Mets ja paremal Joonas Tamm.

Poolkaitsja Vladislav Kreida ja peatreener Thomas Häberli. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Üldse on Eesti põhikoosseisu osas küsimärke vähe, sest selged lahendused vaatavad lisaks keskkaitsele vastu ka väravasuul (kuna Karl Jakob Hein vigastatud, siis Matvei Igonen), keskväljal (Kuldne Trio ehk Vladislav Kreida, Mattias Käit ja Konstantin Vassiljev on kõik lahinguks valmis) ja ründeliinis (Henri Anieri võimsust on kevadisel platsil väga vaja ja kaks aastat järjest Eesti parimaks jalgpalluriks valitud Rauno Sappineni pole samuti põhjust pingile jätta).

Ainuke lahtine küsimus on äärte mehitamine. Häberli armastab teatavasti kasutada tasakaalust väljas ääri, kus üks on ründavam ja teine kaitsvam. Kuna puhast vasakkaitsjat pärast Artur Pika haigestumist meeskonnas pole, on just too äär tänases mängus ründavama iseloomuga ja seal mängib kas Vlasi Sinjavski või Henrik Ojamaa. Paremal on valikus Maksim Paskotši, Sander Puri ja Michael Lilander.

Küprose 2021. aasta – palju kaotusi ja vähe väravaid

Kindlasti vajutab kohtumisele oma pitseri kevadine väljak, sest looduse vastu pole võimalik saada. Kui ühest otsast on A. Le Coq Arena muru päris kena ja roheline, siis teisest üldse mitte. Et seda tänase lahingu tarbeks säästa, otsustati meeskondade mängu-eelsed treeningud suunata kunstmurule. Küpros harjutas Sportland Arenal, Eesti Lilleküla jalgpallihallis.

Keskpoolkaitsja Charalambos Kyriakou rõhutas, et mängudes Eestiga on võtmekohal tasemel keskendumine: "Need duellid on meie jaoks väga olulised. Me ei taha kirjutada negatiivset ajalugu ja langeda Rahvuste liiga D-divisjoni. Mängijad, kes treeneri poolt valitakse, peavad andma endast 100% ja jätma kõik endast väljakule."

Kyriakou tunnistas, et kohtumised Eestiga ei saa olema tavapärased punktimängud, sest koosnevad kahest üksteisest sõltuvast osast. "Meil on ees kaks mängu, mis minu arust saavad olema väga erinevad. Teise kohtumise puhul mängib rolli esimese mängu tulemus. Püsimajääja selgitatakse teises kohtumises. Esimese mängu tulemus ei mängi selles paaris veel mingit rolli."

Küprose meeskond pidas 2021. aasta jooksul 12 A-maavõistlust, millest võideti üks (EM-valikmäng märtsis Sloveenia vastu 1:0), viigistati kaks ja kaotati koguni üheksa. Sealjuures eelmisest üheksast kohtumisest on Küprose koondisel ette näidata ainult üks viik ja kolm väravat. Samas enda võrgust on selle aja jooksul välja nopitud 25 palli.

Küprose koondise jaoks oli eilne trenn Sportland Arenal nende esimene harjutuskord kunstmurul pärast 2019. aastat. Ppeatreener Nikos Kostenoglou märkis, et see ei ole neile meelepärane, aga tähtis on olukorraga kohaneda. Foto: Katariina Peetson

"Mis juhtus eelmistes mängudes, kuulub minevikku. Peame keskenduma homsele matšile. Duell Eestiga otsustab, kes mängib Rahvuste liigas tänavu C- ja kes D-divisjonis. Arvan, et Eesti meeskonna jaoks on eelis paljude mängijate kuulumine samasse klubisse. Aga meie peame uskuma oma meeskonda ja püüdma oma eesmärki," ütles Küprose peatreener Nikos Kostenoglou.

Eesti leer rõhutas, et mullustele kehvadele tulemustele vaatamata pole mingit põhjust Küprose meeskonda alahinnata. "Küpros on väga emotsionaalne meeskond, heade individuaalsete oskustega, ees on nad väga tugevad, keskväljal tehnilised. Kindlasti on nad keeruline vastane," märkis Häberli. "Head üleminekud on nende üks peamisi trumpe," lisas ründaja Rauno Sappinen.

Halle varjundeid täna ja teisipäeval Larnacas etenduvas kahest vaatusest koosnevas jalgpalliduellis ei ole. Kõik on must-valge ehk läheb kas täitsa hästi või väga halvasti. Kui Eesti võidab ja säilitab koha C-divisjonis, mõjub see mullu kogutud heale hoole, tugevale tundele ja pika pausi järel üles leitud eneseusule kergitava pärmina. Kui Eesti kaotab ja langeb D-divisjoni, on see piinlik lugu ja edasine 2022. aasta kulgeb paratamatult märksõna "mudaliiga" tähe all. 

* * *

Eesti senised kohtumised Küprosega:

09.03.1994 Küpros - Eesti 2:0 (44. Agathokleous, 56. pen. Andreou)
15.02.1995 Küpros - Eesti 3:1 (16. Gogoic, 83. Engomitis, 85. Larkou - 76. pen Reim)
20.02.1996 Küpros - Eesti 1:0 (21. Konstantinou)
16.03.1999 Küpros - Eesti 1:2 (81. Christodoulou - 60. Zelinski, 86. Terehhov)
28.03.2001 Küpros - Eesti 2:2 (48. Konstantinou, 66. Okkas - 77. Kristal, 79. Piiroja) MM
15.08.2001 Eesti - Küpros 2:2 (51. Zelinski 89. Novikov - 39. pen, 67. Constantinou)
25.03.2017 Küpros - Eesti 0:0
03.09.2017 Eesti - Küpros 1:0 (90+2. Käit)

* * *

24. märtsil kell 19.00 A. Le Coq Arenal

Eesti - Küpros
Peakohtunik: William Collum
Abikohtunikud: David McGeachie, Francis Connor
Neljas kohtunik: Nicholas Walsh (kõik Šotimaa)
VAR: Darren England
AVAR: Lee Betts (mõlemad Inglismaa)

Eesti ennustatav algkoosseis

Eesti - Football tactics and formations

Coolbeti koefitsiendid:

Eesti võit - 2,28
Viik - 3,00
Küprose võit - 3,60

* * *

Eesti koondise koosseis mängudeks Küprosega:

Väravavahid
Mihkel Aksalu (07.11.1984) – Paide Linnameeskond 46/0
Matvei Igonen (02.10.1996) – Bielsko-Biala Podbeskidzie (POL) 10/0
Marko Meerits (26.04.1992) - Nõmme Kalju FC 13/0

Kaitsjad
Ragnar Klavan (30.10.1985) – Paide Linnameeskond 127/3
Sander Puri (07.05.1988) – Tartu JK Tammeka 88/4
Karol Mets (16.05.1993) – FC Zürich (SUI) 75/0
Joonas Tamm (02.02.1992) – Tallinna FC Flora (laenul Poltava Vorsklast, UKR) 46/3
Michael Lilander (20.06.1997) – Tallinna FC Flora 13/0
Maksim Paskotši (19.01.2003) – Tottenham Hotspur (ENG) 11/0
Henrik Pürg (03.06.1996) – Tallinna FC Flora 7/0
Marco Lukka (04.12.1996) – Tallinna FC Flora 2/0

Poolkaitsjad ja ründajad
Konstantin Vassiljev (16.08.1984) – Tallinna FC Flora 137/25
Sergei Zenjov (20.04.1989) – Tallinna FC Flora 93/14
Henri Anier (17.12.1990) – Muangthong United FC (THA) 77/17
Henrik Ojamaa (20.05.1991) – Tallinna FC Flora 50/1
Rauno Sappinen (23.01.1996) – Piast Gliwice (POL) 43/8
Mattias Käit (29.06.1998) – FC Rapid (ROU) 39/8
Vladislav Kreida (25.09.1999) – Tallinna FC Flora 18/0
Erik Sorga (08.07.1999) – IFK Göteborg (SWE) 15/4
Vlasi Sinjavski (27.11.1996) – MFK Karvina (CZE) 15/0
Martin Miller (25.09.1997) – Tallinna FC Flora 13/1
Markus Poom (27.02.1999) – Tallinna FC Flora 12/0
Robert Kirss (03.09.1994) – Tallinna FCI Levadia 8/0
Markus Soomets (02.03.2000) – Tallinna FC Flora 5/0

Peatreener: Thomas Häberli
Abitreenerid: Norbert Hurt, Andres Oper
Väravavahtide treener: Mart Poom
Kehalise ettevalmistuse treener: Michael Müller
Videoanalüütik: Ants Jaakson
Arst: Kaspar Rõivassepp
Füsioterapeudid: Marius Unt, Helvis Trääder, Priit Lehismets
Mänedžer: Miko Pupart

* * *

Küprose koondis kohtumisteks Eesti vastu:

Väravavahid: Ioakeim Toumbas (Larnaca AEK), Neofytos Michael (Nikosia APOEL), Andreas Christodoulou (Achna Ethnikos).

Kaitsjad: Konstantinos Laifis (Standard Liege, Belgia), Andreas Karo (Nikosia APOEL), Marios Antoniades (Famagusta Anorthosis), Nicholas Ioannou (Como, Itaalia), Stelios Andreou (Charleroi, Belgia), Minas Antoniou (Limassoli AEL), Andreas Avraam (Famagusta Anorthosis), Evangelos Kyriacou (Nikosia Olympiakos), Nikolas Panayiotou (Nikosia Omonia).

Poolkaitsjad: Vassilios Papafotis (Limassoli AEL), Andreas Chrysostomou (Famagusta Anorthosis), Kostakis Artymatas (Famagusta Anorthosis), Chambos Kyriakou (Limassoli Apollon), Charalambos Charalambous (Nikosia Omonia), Marinos Tzionis (Sporting Kansas City, USA), Alex Gogic (St Mirren, Šotimaa), Grigoris Kastanos (Salernitana, Itaalia).

Ründajad: Demetris Christofi (Famagusta Anorthosis), Dimitris Theodorou (Nikosia APOEL), Ioannis Pittas (Limassoli Apollon), Andronikos Kakoullis (Nikosia Omonia), Fotios Papoulis (Nikosia Omonia), Pieros Sotiriou (Razgradi Ludogorets, Bulgaaria).

SEOTUD LOOD
SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
OTSEPILT: Tabasalu võõrustab karikavõistluste veerandfinaalis Tammekat  (käib!)
JALKAJUTUD
INTER ON ITAALIA MEISTER
See teine Inzaghi, kelle jaoks kõik tuli loomulikult. Isegi Itaalia meistritiitel!
MITMESUGUST PREMIUM LIIGAST
VÄLISMAA MÄNGUDEL TOIMUB
OTSUSED
Videokohtunik | Kogu tõde karikaderbist! Pärnus pingutati käepenaltiga üle
ELUST KESET KANALEID
Eesti väravavaht elust kanalite linnas: elu pikimad jalutuskäigud, ootamatud võimalused ja vanema venna mõjutused
LEVERKUSENI MUINASJUTT
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
8
7
1
0
26:3
22
2.
Paide Linnameeskond
8
5
0
3
15:9
15
3.
Nõmme Kalju FC
7
4
2
1
16:9
14
4.
Tallinna FC Flora
8
3
3
2
15:13
12
5.
Tartu JK Tammeka
7
3
2
2
10:5
11
6.
FC Kuressaare
7
3
0
4
13:19
9
7.
JK Tallinna Kalev
8
2
3
3
11:13
9
8.
Pärnu JK Vaprus
7
1
1
5
7:15
4
9.
FC Nõmme United
7
1
1
5
3:12
4
10.
JK Narva Trans
7
1
1
5
7:25
4
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
22
Paide Linnameeskond
15
Nõmme Kalju FC
14
Tallinna FC Flora
12
Tartu JK Tammeka
11
FC Kuressaare
9
JK Tallinna Kalev
9
Pärnu JK Vaprus
4
FC Nõmme United
4
JK Narva Trans
4
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

  • T 19.00 Tabasalu - Tammeka (naiste karika veerandfinaal)
  • K 19.00 Viimsi - Saku (naiste karika veerandfinaal)
  • R 19.00 Vaprus - United (Premium liiga)
  • L 12.30 Harju - Elva (Esiliiga)
  • L 14.30 Kalev - Kalju (Premium liiga)
  • L 17.00 Kuressaare - Flora (Premium liiga)
  • P 17.00 Trans - Paide (Premium liiga)
  • P 19.00 Flora - Kalev (naiste Meistriliiga)
  • KÕIK näidatud mängud ja kava on siin!

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

VÄLISMAA ERILOOD

Soccernet.ee pakub pikemat lugemist ka välismaa jalgpalli huvilistele. Loe järele!