Halastamatult õiglane VAR tõmbas McTominay ja Šotimaa superseeriale pidurit (Albaanialt kõva avaldus) (0)

Scott McTominay pärast värava tühistamist. Foto: Scanpix / REUTERS / Marcelo Del Pozo

EM-valikturniirile imelise alguse teinud Šotimaa oli lähedal Hispaania üllatamisele ka võõrsil, kuid pärast Scott McTominay juhtvärava tühistamist andis nende väravalukk lõpuks järele.

Šotlased olid alustanud valikturniiri A-alagrupis viie võiduga viiest mängust, alistades teiste seas ka Hispaania, kellele lõi McTominay märtsis kaks vastuseta väravat. Manchester Unitedi mees oli kangelaseks tõusmas ka nüüd Sevillas, kui ta 59. minutil karistuslöögi vasakult äärelt otsejoones tagumisse ristnurka põrutas.

VAR kutsus aga Šveitsi peakohtuniku Sandro Schäreri ekraani juurde ning too otsustas tabamuse tühistada, sest viiekastis väravavahiga kerges kontaktis olnud mängija hinnati igati õigustatud otsusega aktiivses suluseisus olevaks.

Suure osa mänguajast domineerinud Hispaania muukis külaliste väravaluku lõpuks lahti 73. minutil, mil Alvaro Morata suunas peaga tagumise posti kõrvale Jesus Navase tsenderduse. 86. minutil libastus Aaron Hickey viimase kaitsjana süütus olukorras, misjärel näppas palli Joselu ja söötis Oihan Sancetile, kes vormistas lõppseisuks 2:0. Lisaks mängule kaotasid šotlased ka kapteni, sest Andy Robertson oli sunnitud avapoolaja lõpus tõsise vigastusega väljakult lahkuma.

Hispaania vähendas Šotimaaga vahe kolmele punktile ning neile järgneb omakorda kahepunktilise vahega Norra.

Norral kulus Küprosel natuke üle poole tunni, et domineerimine juhtväravaks vormistada, kui Alexander Sorlothi kauglöök rikošeti võttis ja väravavahti üllatas. 65. minutil sai lõpuks jala valgeks ka Erling Haaland, kes saatis viiekastinurgast pommlöögi lati alla. Seitse minutit hiljem skooris Manchester City väravamasin ka pealöögiga, kasvatades oma kogusaldo valiksarjas kuue väravani. Lõppseisu vormistas Fredrik Aursnes, kellele põrkas pall õnnelikult viie meetri peal ette.

D-alagrupi liidrite lahingus Horvaatias omas paremaid väravavõimalusi külalismeeskond ja Dominik Livakovic pidi tegema mitu head tõrjet, et Türgit kuival hoida. 30. minutil minutil eksis ta aga ise, tulles kiirrünnaku ajal valesti väravast välja, mis lubas Baris Yilmazil palli üle tema tõsta.

Teisel poolajal jahtis kodumeeskond meeleheitlikult viigiväravat ning 90. minutil määras Anthony Taylor nende kasuks penalti, kui pall põrkas vastu Hakan Calhanoglu kätt, aga videokordustega tutvumise järel otsustas Inglismaa vilemees oma otsuse tühistada.

E-alagrupis tegi võimsa avalduse EM-piletile Albaania, lüües kodus Tšehhile kolm vastuseta väravat. Jasir Asani kauglöök viis nad juba 9. minutil juhtima, aga pöördelisim sündmus leidis aset avapoolaja lõpus. Albaania värava all oli suuremat sorti segadus, Mojmir Chytil suunas palli käega väravasse ning viigitabamuse asemel oli tulemuseks hoopis mehe teine kollane kaart.

Arvulises enamuses albaanlased vormistasid kindla võidu teisel poolajal, kui Taulant Seferi realiseeris väravateks kaks vasturünnakut. Lõpus löödi kontral veel neljaski, aga see tühistati suluseisu tõttu.

Fernando Santose vallandamise järel Poola peatreeneritoolile pääsenud Michal Probierz alustas 2:0 võiduga Fääri saartel. Sebastian Szymanski kauglöök viis nad varakult juhtima ning teise poolaja alguses võeti Arkadiusz Milik läbijooksul seljatagant maha, mistõttu jäid fäärlased väljakule kümnekesi. Lõppseisu kindlustas poolakatele Adam Buksa pealöök.

Albaania juhib gruppi ja Poola tõusis teiseks, kuid poolakatele vaid punktiga kaotavatel Tšehhil ja Moldoval on üks mäng varuks.

I-alagrupis ei tekkinud Kosovol probleeme võõrsil Andorra alistamisega. Kapten Milot Rashica lõi 3:0 võidumängus ise esimesed kaks ja andis kolmandale tabamusele otsustava söödu.

Valgevene ja Rumeenia pidasid Märten Kuuse ja Oliver Jürgensi koduklubi Ujpesti staadionil maha võimalusterohke kohtumise, mis pakkus 30 pealelööki, aga mitte ühtegi väravat.

Kolmas I-grupi kohtumine Iisraeli ja Šveitsi vahel lükati puhkenud sõjaolukorra tõttu edasi, nagu ka Iisraeli 15. oktoobril kavas olnud võõrsilmäng Kosovoga.